www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Дивотията на западноевропейците


Страници: (10) « първа ... 9 10  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Дивотията на западноевропейците, Повече информация
trak
Публикувано на: 29.2.2016, 15:45
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



Landesmuseum Württemberg

Прикачена снимка (десен клавиш и view image, за да я видите)
PM
Top
trak
Публикувано на: 29.2.2016, 15:52
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



Споменаване на България 1597 г от Самуел Дилбаум
Samuel Dilbaum, Aprilis Anni 1597. Kurtze Beschreibung der fürnem[m]sten Händel so sich in dem Aprilen/ Jm jar nach Christi Geburt 1597. in Bulgaria/ Ober vnd Nider Vngern/ Oesterreich/Böhaimb/Schlesien und anderer Orten/Wie ach in den Niderlanden/Frankreich/Italia/Spania
http://daten.digitale-sammlungen.de/~db/00...xs&no=2&seite=1
На странницата първи абзац: http://daten.digitale-sammlungen.de/~db/00...xs&no=4&seite=3
Евентулно има българска диаспора или българско представителство в Трансилвания (Седмиградско, Седмоградско, Siebenbürgen, Siweberjen, Erdély) или като цяло има разпръснати диаспори от български търговци и занаятчии извън пределите на Османската империя, в днешна Румъния и Унгария.Българите са познати като българи, а не турци или османци.Поддържат се търговски връзки и контакти с българи, а не турци, защото в текста се говори за българи. Явно размяната на кореспонденция е нещо нормално, а не единичен странен случай и някой от името на българите е водил кореспонденцията. Тук се съобщава за писмо от България с текст, който говори за желание за противопоставяне и борба, защото явно положението под турско робство не е розово.В Седмоградско живеят различни народности, между които и много немски търговски, занаятчии и земеделски фамилии от Кьолн, Трир, Захзен ( от 12 век), също преселници от Лиежко епископство, Фландрия и мн. др.
В азаца се среща и ..."турска тирания" (ред 6ти, 7ми - türkische Tyrannei, за разбирането на тези 2 думи няма нужда да се говори самия език, може само да се погледне изписването с латински букви и съответния превод от речник или по смисъл, защото са близки до превод или разбиране на български)... и др., а става въпрос за 1597г. Няма и следа от османско присъствие или щастливо съжителство. Точно обратното!!!
Груб вариантен превод на текста
..."Описание на случилото се през април 1597 г
Българската вест към Седмоградско
Както може да се заключи от множество писма, българите пратиха през този месец послание до княза на Седмоградско, с молба, той да ги вземе под закрилата си и да ги защити от турската тирания, която те не могат повече да търпят.Те са готови да направят всичко, което е по силите им, да вложат тяло и имущество, да пролеят кръв и да се борят рицарски."...
Следващата година 1598 год. следва ПЪРВОТО Търновско въстание. Тоест автора в горния текст говори за молба вероятно за помощ за това планувано въстание, защото положението било нетърпимо по време "чудесното" османско владичество. Князът на Седмоградско през този период е Сигизмунд Батори. Той е княз от 1581 до 1598 г. Молбата за помощ към него е изпратена от бълграска страна, вероятно защото тече хабсбургска война срещу турците и защото Батори побеждава при Гюргево есента на 1595 г османската войска, водена от Коца Синан Паша (албански еничар). Коца Синан Паша е бил на 82 г при битката при Гюргево, явно дота старичък предводител са си избрали турците.
Писмо, за което говори Самуел Дилбаум сигурно не е писмото на Павел Джорджевич от 1595 г, защото той в него говори за албанци готови да се бият за каузата на България, а Самуел Дилбаум не споменава никакви албанци и пише за периода април 1597. Писмото на Павел Джорджевич от началото на 1595 г сигурно е свързано с похода на Батори срещу османците, завършил с победа при Гюргево октомври 1595г. Сигизмунд Батори е син полския войвода на Седмоградско Кристоф Батори, брат на полския крал - Стефан (Ищван) Батори . Стефан батори е и също княз на Литва и войвода на Седмоградско в периода 1571-1586.През есента на 1598 г воиски на влаха Михаил Храбри приминават Дунава край Никопол, удрят османците и българите чувставайки се подкрепени обевяват Първото Търновско въстания. Сигизмунд Батори откликнал на десетките молби на българите и обещал защита на линията до Стара планина. Австрийците не успяват да пратят бързо обещаното подкрепление. Многобройните османски орди потушват жестоко въстанието, десетки хиляди българи се изселват във Влашко, защото биват репресирани от "любезните" османци.
Също важно е, че австрийците (хабсбургите) дълги векове всячески атакуват и водят войни с Османската имерия и след такива войни или по време на такива войни се надигат българи за въстания. Франция все е гледала да се ежи и е била често в приятелски връзки с Османската империя дори е позволявала на турски пирати да зимуват с корабите си на френска територия. В последствие и Англия става "приятел" на Османската имерия. Австрия, Полша и Испания го дават по-борчески срещу османската напаст. Астрийците често са помагали и с оръжия и логистика за някой от въстанията. Понякога са обещавали помощ, която не винаги са пращали на време. 1595 г. и 1596 г също е имало доста размирици из българските поробени територии. На чело на Първото Търновско Въстание е провъзгласен Шишман III.
Интересно е дали този княз, за който се говори в документа откликва на молбата. Влахът Михаил Витязул навлиза с войка по българските земи, но прави доста опустошения. Дали е отклик на молба или личен акт на грабеж и използване на на ситуацията за лична облага от Михаил Витяз?
PM
Top
trak
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



-Друго споменаване на българите и България в чуждата литература по времето на турското робство
Edward Browne от 1673 г в пътеписите си "A brief account of some travels in Hungaria, Servia, Bulgaria, Macedonia, Thessaly, Austria, Styria, Carinthia, Carniola and Friuli", издателсво, инициали London : Printed by T. R. for Benj. Tooke:
Страница 37 има рисунка на унгарец: http://digital.onb.ac.at/OnbViewer/viewer....O_%2BZ15833210X
Страница 64 на българка http://digital.onb.ac.at/OnbViewer/viewer....O_%2BZ15833210X (някой български професори са публикували рисунката на тази дама, но без посочване точно на творбта, рисунка без контекст, не е много професионално...)
На страниците около рисунката на дамата се говори частично на България и се описва облеклото на дамите. Текстът е на английски, затова смятам разбираем и няма нужда от специален превод.
-Друго споменаване на България - 1602 г Ungarische und Siebenbürgische Kriegshändel und außführliche Beschreibung, was sich von dem Herbst deß nechst abgeloffenen 1601. jahrs, biß auff den Herbst dieses gegenwertigen 1602. Jahrs ... in Ungar, Siebenbürgen, Wallachey, Moldaw, Poln, Bulgaria, Persia... http://reader.digitale-sammlungen.de/de/fs...5120_00010.html
-Друго споменаване на България, но свързано с връх в Неапол, който се казва България, страница 75 долу http://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id=hvd....iew=1up;seq=297 1844г автор Johann Samuel Traugott, Физически речник
-Друго свидетелство, преиздаване:
Българска дама, нов издание от 1686 год, Edward Browne , Durch Niederland, Teutschland, Hungarn, Serbien, Bulgarien etc. gethane gantz sonderbarer Reisen, издателсво Nürnberg : Johann Zinger, Страница 127
http://digital.onb.ac.at/OnbViewer/viewer....O_%2BZ156584406 Облеклото на българскатa може да се сравни с изданието от 1673г. Или художника си е позволил известни свободи, или е нарисувал друг вариант на облеклото на българката, който леко се различава от този от 1673 год. До българката е унгарец, с нарисувано типично облекло може да се сравни също с
http://digital.onb.ac.at/OnbViewer/viewer....O_%2BZ15833210X
-Следващо споменаване на България от септември 1688-1689 год: Continuatio ... deß aufferweckten Christen-Ruhms : das ist: Eine ausführliche Relation, Was sich von Tag zu Tag, .... 3. Continuatio Tertia Deß aufferweckten Christen-Ruhms, Das ist: Eine ausführliche Relation, Alles dessen Was sich vom September 1688. biß zu geendigter Campagne 1689. in Hungarn, Siebenbürgen, Sevien, und Bulgarien ... Denckwürdiges zugetragen, автор Лауренциус Шафен.
http://digital.onb.ac.at/OnbViewer/viewer....O_%2BZ204344700
На страница 12 долу.
"...Аз не съобщавам за толкова великолепни победи както състоялите се в както в България и Босна битки..."

През 1686 год се състои Второто Търновско въстание. През 1688 следва Чипровското въстание, през 1689 год Карпошовото въстание.

Разни български професори и университетски български платени светила ползват описанията на пътешественици от 15, 16, 17 век като Едуард Браун от 1669 год. (издава пътеписите 1673 год., следват следващи преиздавания), за да докажат, че нямало насилствено ислямизиране например в Родопите. Тези невероятни уневерситетски светила, забравят да споменат обаче писма и молби от българи за помощ като тези пратени към Седмоградско. Из архивите из Европа със сигурност има още десетки такива запазени молби за помощ, докато се е разбрало, че помощ няма да дойде от вън. Освен това светилата забравят да споменат, че тези европейски пътешественици имат точни задачи (например търговски пътища, контакти,размяна на информация,определени проучвания и сондажи, проучване на мини, злато сребро, мед, извори за минерална вода, бани) при своите пътувания и определен бюджет, поставен от покровителя. Те нямат за цел да обикалят родопските села, които също не са лесно достъпни, за да разпитват хората, дали имали турска тирания и насилствено потурчване или всичко е на даброволни начала при т. нар. щастливо "османско присъствие'. Пътешествениците се движат по утвърдени пътища и имат за цел по-големите селища, където се води и търговията или други дела, свързани с целите на тяхното пътуване.Не трябва да се забравя, че дори и векове след поробването пътешествениците наричат територията -България, а българите - българи.

Друго засвидетелствано облекло на жена от България, 1570 г:
http://bildsuche.digitale-sammlungen.de/in...e=161&lv=1&l=de по същото време 1570г е показано, че така са се обличали мюсюлманките в Османската империя (посочено Турция) http://bildsuche.digitale-sammlungen.de/in...00157&lv=1&l=de

Списък на европейски пътешественици и търговски пътници посетили Османската имерия през турското робство:
http://www.academia.edu/14672267/List_of_E...th-18th_Century
Между пътешествениците откриваме Фридрих Заедел (1595/6г) с пътеписа "Denckwürdige Gesandtschafft an die Ottomannische Pforte, Welche ehmahls auf Röm. Kays. Maj. Rudolphi II. Hohen Befehl Herr Fridrich von Krekwitz, verrichtet : Nebst ausführlichem Bericht, was hierbey so wohl mit dem Herrn Oratore selbst, als denen Seinigen vorgelauffen". Преминал през българските земи и видял ужасни неща като например разлагащи се тела край Софийско.
Самият пътепис на Фридрих Зайдел - http://digital.slub-dresden.de/fileadmin/d...s/330297813.pdf
PM
Top

Topic OptionsСтраници: (10) « първа ... 9 10  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020