www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Свято-Преображенски събор в Болград


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Свято-Преображенски събор в Болград, Обединение на всички Българи по света
18j
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 134
Участник # 3 534
Дата на регистрация: 3-May 11



Огъня порази Свято-Преображенския Събор в Болград. Това е православен храм в Болград, който е символ на Българщината в Бесарабия и национален културен паметник на Украйна.

Отварям тази тема, за да споделя този материал:

http://www.youtube.com/watch?v=1YWzrqT5P-8...layer_embedded#!

На първата минута точно се вижда как Огънят, обхванал купола на храма поглъща кръста и той потъва сякаш в огнена преизподня. Хората в района са много религиозни и много се гордеят с този храм. В народното творчество на Украйна се носят разкази за бедите които са се случили на хората, които сваляли кръстовете от църквите предимно през 50-те години на миналия век. В случая обаче Сам Бог е свалил кръста. Експертизите не сочат за умисъл на палежа. Всичко е една мистерия. И най-интересното е че щетите са най-вече по купола и камбанариите, докато залата вътре не е горяла, а е само опушена.

Безспорен знак! За какво обаче - всеки си прави свободна интерпретация въз основа на личните си възприятия и критерии.
За мен лично това събитие е еманация на угасващите функции на християнството - такова каквото ни го ПРОДАВАТ разните църковни институции. То вече не е в състояние да съхрани идентичността на нацията, на народа - напротив размива я! Но това е само моя интерпретация, която не бих си позволил да натрапвам и отстоявам тъй като насреща стоят стотици хиляди милиони Българи, които са в ужас пред лицето на тази трагедия - един сринат от Самия Бог културен и религиозен паметник.

За мен обаче е по-интересно какво се случва още в деня след това събитие! Българите от цял свят се обединяват около каузата по възстановяването на храма. И най-интересното първата инициатива представлява лекция сред Българската общност в Бразилия относно историята на Българската общност в Бесарабия! Инициативния комитет за каузата наброява вече 48 Българи от цял свят, които далеч не са толкова добри християни или вярващи.. Според мен събитията които предстоят са твърде интересни, за да не бъдат отбелязвани в този форум.

Поствам и линк към документалния филм "Перлата на Бесарабия", който разказва историята на храма. В него са изброени и посещенията и даровете на разни съвременни дунавски субекти известни като политици, които дарове съм уверен че не са били угодни Богу.
http://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=zNJizAgLmwc

А тук е сайта, който е създаден по повод инициативата за възстановяване на храма в Болград:
http://www.preobrajenie-bolgrad.info/index.php


--------------------
??????? ? ??????? ??????!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020