www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Град Пещера срещу "Биовет" на Домусчиев


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Град Пещера срещу "Биовет" на Домусчиев
Йордан_13
Публикувано на: 29.9.2017, 10:53
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06




Жители на Пещера СЕЗИРАТ прокуратурата и ЕП за проблеми, касаещи ИЗГРАЖДАНЕТО на НОВ завод на „Биовет” в града (ВИЖТЕ пълния текст на сигнала)


http://www.videlinabg.com/index/fullnews/newsId/34930



Уважаеми Дами и Господа,
С настоящето Ви сезираме за извършващото се строителство на химически завод на територията на община Пещера, а именно Завод за ветеринарни препарати и фуражни добавки от „БИОВЕТ“ АД. Информацията, която самият собственик разпространява, е, че се касае за фуражни добавки, премикси, активни субстанции и готови лекарствени средства за животни.
Считаме че строителството на предприятието се извършва при драстични нарушения на нормите на ЗУТ, ЗООС, ЗЧАВ, ЗУО, подзаконови нормативни актове по приложенията им и изобщо – редица нормативни актове, регулиращи изграждането на химически завод на територията на населено място, с което настояваме за извършване на проверка по казусите, които свеждаме на вниманието Ви. „В резултат на всичко това гражданите на гр. Пещера са подложени на огромни рискове за здравето им, които вече се реализират, както и изобщо – касаещи сериозно влошаване на качеството на живот в града:
1. Строителството на завода се извършва в гр. Пещера, в района на централна градска част, която е жилищна зона, без приета оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС). Считаме че наличието на детски градини, училища и обществени институции в непосредствена близост до фармацевтично производство подлага на огромен и абсолютно неоправдан риск здравето и живота на хиляди жители. Мнозина от нас буквално ще се видят принудени да напуснат жилищата си заради нетърпимите миризми от производството – имаме горчив опит от случващото се около съществуващото (старото) предприятие на „БИОВЕТ“ АД в града – в зоната на централната градска част. Десетки са примерите на пострадали работници от предприятието, попадащи в отделенията за спешна помощ и продължително лечение. Не искаме подобни да се случват на нямащите нищо общо с интересите на „БИОВЕТ“ АД жители на града. И към момента видимо се увеличава броят на граждани на Пещера, развиващи алергии, респираторни заболявания и не на последно място - онкологични заболявания. Основание за обвързаността на произвежданите от „Биовет“ АД препарати и заболеваемостта на населението е обусловена и от документацията, предоставена от фирмата-инвеститор в Доклад към РИОСВ за произвежданите опасни препарати. В листовете за безопасност на препаратите тилмикозин, тилозин фосфат, формалин и др. се съдържат предупреждения за кожна и респираторна сенсибилизация, както и цитирам „Н351, Предполага се, че причинява рак при вдишване, кат. 2“. (приложение - по текста). Информацията, която прилагаме, е извлечена от „Информация и оценка по чл. 99б от Закона за опазване на околната среда за обхват „Биовет“ АД, гр. Пещера“, изготвена от „Соколовски`с енвиромент“ ЕООД, възложена от „Биовет“ АД и публикувана на сайта на РИОСВ - Пазарджик. Във връзка с изнесената досега информация настояваме да се извърши независима проверка от международна компания за определяне на замърсеността на въздуха и водите в град Пещера. Считаме че е възможно докладите по замерванията на състоянието на въздуха и водите, поръчани и заплатени от „БИОВЕТ“ АД, да са манипулирани, предвид икономическите интереси на компанията. До момента компанията не уведомява писмено обществеността на град Пещера за видовете производства на медикаменти и суровините, използвани в производството, които и в момента се произвеждат в старите корпуси на компанията. Настоятелно молим за проверка и за осигуряване на достъп до тази информация на всички, живущи на територията на община Пещера.
2. Строителството на завода е предвидено да се осъществи не просто в жилищна зона на града, а в такава, която следва са е преходна към резерват „Купена“, включен в списъка на защитените от „ЮНЕСКО“ биосферни резервати. Понеже този факт е абсолютна пречка за по-нататъшното развитие на каквато и да е процедура по разрешаването на строителството на химическо предприятие, сериозни въпроси будят следните обстоятелства около дейността на общинската администрация на Пещера и по-специално кмета на града:
Кметът на община Пещера еднолично е издал писмо с изх. № 08-00-3709/01.09.2016 г. до Министерството на околната среда и водите, в което е дал следното становище, цитираме: „Във връзка с изразяване на становище относно възможността за включване на цялата или част от територията на Община Пещера в потенциален биосферен парк с оглед на обстоятелството,че ако не бъдат предприети действия по съвместяване и номиниране резерват „Купена“ ще бъде изключен от световната мрежа, считам, че на този етап не е удачно включването на територията на Община Пещера към „преходна” зона на потенциален биосферен парк в района на резерват „Купена“ поради следното съображение: Община Пещера е в процедура по изготвяне и одобряване на общ устройствен план съгласно съвременните изисквания в „преходна“ зона на съвременния биосферен парк се включват населени места. Критериите и изискванията, на които ще следва да отговаря тази „преходна“ зона, биха могли да създадат ограничения за осъществяване на бъдещи инвестиционни намерения на територията на Община Пещера“.
Уведомяваме Ви, че това становище е дадено еднолично от кмета на община Пещера, без да има решение на Общински съвет, с което считаме, че е превишил правата си Николай Зайчев, и настояваме за проверка по случая. Освен това становището му изобщо не притежава качествата на валиден административен акт (само по себе си каквото и да било становище не е в състояние да промени статута на която и да било територия), което от своя страна поставя на незаконна основа всички последващи действия на администрацията по продължаване реализацията на новия обект – химически завод. В изнесени публикации в местната електронна медия peshterainfo.com, в проведени интервюта и писмени обяснения, кметът Зайчев прехвърля отговорността за „решението“ на бивши ръководители на Община Пещера. Впоследствие изнесените данни опровергаха тези твърдения, за което считаме, че като кмет на общината лицето Николай Зайчев е изнесъл неистини в твърденията си пред обществото, публикувани в цитираните по-горе медии. На този етап отпадането на резерват „Купена“ от списъка на защитените от „ЮНЕСКО“ биосферни резервати очевидно е в полза на собственика на новостроящия се завод за ветеринарни препарати, за нас действията на кмета на община Пещера са очевидна проява на лобизъм и преднамереност по въпрос, който е от изключително важно обществено значение; същият не е подлаган на дискусия, а с „решаването“ му се е заел еднолично кметът, издал въпросното становище в цитираното свое писмо.
Уважаеми Дами и Господа,
Разчитаме единствено на Вашата загриженост за живота и здравето на гражданите на гр. Пещера. Принудени сме да Ви уведомим, че имаме всички основания за съмнения в неспазване на законови норми и безопасност както на сегашното производство на „БИОВЕТ“ АД, така и в строителството на новия му завод. Застрашават се животът и здравето на жителите на Община Пещера и ще бъдем принудени да предприемем действия по организиране на протести, гражданско неподчинение и изобщо – всички възможни легални мерки за защита на гражданските ни права.
28.09.2017 г.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 4.10.2017, 14:29
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



"Биовет", това е "Пещера-гейт" за ГЕРБ. Нема фючър. Киро Гела трябва да е наясно, че и "Биовет 1", може да напусне Пещера, а за "Биовет 2" въобще няма какво да се говори.
В Пещера, каймата на Суджука "ГЕРБ" е с особени подправки. Там ГЕРБ открито подкрепя чрез своят кмет и депутат частното предприятие на Кирил Домусчиев (КРИБ), което показва една много тежка, двупосочна финансова зависимост ГЕРБ-КРИБ.

http://videlinabg.com/index/fullnews/newsId/34962
PMEmail Poster
Top
anti666
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 249
Участник # 700
Дата на регистрация: 22-September 06



Писано преди години от Елтимир. Той вече не е сред нас, но наркоцеховете на СИК се разрастнаха навсякъде като злокачествен тумор.

Наркорепублика
Отново за фирма "Биовет"
Какви са най-новите сведения? Че фирмата произвеждала опиати, а не химическо оръжие. Ще поясня. Мисля, че беше през 1974 година. Работих там два месеца. Бях едва 15 годишен. Принудих се да напусна, тъй като въпреки защитното облекло, пръстите на ръцете и краката ми почнаха да кървят от химикалите. А специфичната миризма няма да я забравя цял живот.
Но да кажем, че не е химическо оръжие. Да кажем, че са опиати. Нима и в този случай фирмата не подлежи на санкции? Във всички случаи около тази фирма смърди. Смърди и в преносния, и най-буквалния смисъл на думата. Има ли в Ботевград ДАНС? Или тази службичка елитна, нейната верица елитична се занимава само и единствено да преследва противници на режима...


От вчера СИК подписал меморандум с Домуса да разшири обгазяването на Пещера. Въпреки протестите и жалбите на местните хора. Тъй да се каже, кучетата си лаят, кервана си върви. РИОСВ ли? Прокуратура ли? Всичко се държи от герб-мафията. Мафия, която си има държава. А колко лесно можеше да се реши проблема на 26-и март....

Домусчиев строи нов завод в Пещера
Кабинетът подписа меморандум за разбирателство с “Биовет” за изпълнение на инвестиционния проект на компанията. Той предвижда изграждането на завод за производство на лекарствени вещества за хуманната медицина smil3dbd4e398ff7b.gif ...
Инвеститорът ще получи подкрепа от държавата по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, поясняват от Министерски съвет.
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Сега вече пътят, поне за мен е само един, след като нещата се изясниха и Борисов пое лична отговорност чрез държавата и публично оповести своите интимни отношения с Домусчиев, сваляне на правителството на Борисов чрез ефективни протести.

User posted image

В активно будните пещерци виждам, че има нагласа за това. Ако искат да се борят, те трябва да прибегнат до фронтален сблъсък с властта. Досега Борисов се криеше, и действаше чрез своя кмет зайчев, сега вече открито е застанал срещу пещерци и лично е подкрепил Кирил Домусчуев. Той им казва: Аз ви казвам, как ще живеете във вашият град. Ако искайте се съгласявайте с мен, ако не - емигрирайте.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Домус ага, ако си прехвърлиш и "Биовет" в Щатите, ще сториш добро, на целият български народ. Така Гело, хем ще си по-близо до твоите еврейски господари, хем ще переш парите на Бахур Бахар. Домус ага, нямаш място в България, върви в Нови Израел (САЩ). Ти си за там. Без теб въздуха ще е по-сладък и ще се диша леко! smil3dbd4e5e7563a.gif

https://trud.bg/домусчиев-с-нов-завод-в-сащ/
PMEmail Poster
Top
anti666
Публикувано на: 15.1.2018, 19:44
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 249
Участник # 700
Дата на регистрация: 22-September 06



Българското председателство започва със заем в размер на 100 млн. евро по Плана "Юнкер" за "Биовет".... В резултат на финансирането ще бъдат създадени 210 работни места....Проектът обхваща проектирането, изграждането и управлението на две нови съоръжения: съоръжение за ферментация в Пещера.

Коментарите излишни. Само да е ясно кой поддържа групировката СИК. ДОЛУ ЕС!
User posted image
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 17.1.2018, 23:48
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



smil4334ad8a149e0.gif Домус ага, ако си прехвърли и "Биовет" в Щатите, ще стори добро, на целият български народ. Така Гелосания, хем ще е по-близо до своите еврейски господари, хем ще пере парите на Бахур Бахар. Домус ага, нямаш място в България, върви в Нови Израел (САЩ). Ти си за там. Без теб въздуха ще е по-сладък и ще се диша леко!

https://trud.bg/домусчиев-с-нов-завод-в-сащ/
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 17.1.2018, 23:51
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



"Инвеститорът ще получи подкрепа от държавата, като ще ползва насърчителни мерки, свързани със сроковете и предоставяне на административно обслужване от съответните администрации, както и придобиване на ограничени вещни права върху имоти по реда на Закона за насърчаване на инвестициите."
===============================================================
Държавата, т.е. Бойко Методиев Борисов застава открито зад един олигарх, започва да работи за него и налага волята си над жителите на един български град. Олигархичната структура на държавата е осветена. В нея обикновеният гражданин е разглеждан като своего рода крепостен селянин към феодалното имение, сиреч заводите на Домусчиев. "и предоставяне на административно обслужване от съответните администрации, както и придобиване на ограничени вещни права върху имоти по реда на Закона за насърчаване на инвестициите." С това изречение, просто се заповядва на местната власт в лицето на кмета Зайчев от ГЕРБ да обслужи мерака на Домусчиев.

Сега вече пътят, поне за мен е само един, след като нещата се изясниха и Борисов пое лична отговорност чрез държавата и публично оповести своите интимни отношения с Домусчиев, сваляне на правителството на Борисов чрез ефективни протести.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 28.3.2018, 18:54
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Привет, о, вий, нищожни дребни блюдолизци!

То това сдружение, си беше създадено от самият Домусчиев. Принципно, ако искаш да канализираш недоволството срещу теб, да работи за теб и да впрегнеш енергията на недоволството, да оре на твоята нива, се създават именно такива административни формули. Разбира се, преди това си напазаруваш точните хора. Те са като кюспе с кука за шарани. Ако недоволните се влеят в тази куха структура, цялата им енергия, ще бъде впрегната да работи за Домусчиев. Недоволство, пак ще има, но само, като размяна на документи, с любовни обяснения в тях и нищо повече от това. След туй и вълкът сит и агнето цяло. Затова да си знаете де, името на сдружението е "Кауза Биовет ". А, може и "Кауза Домусчиев", ако искате да се присламчите и да лапнете кинти от плана "Юнкер".

http://www.videlinabg.com/index/fullnews/newsId/36199


Зл. Цв.: "Надявам се,отговарям отчасти на въпроса ЗАЩО напуснахме споразумението с Биовет ,защо напусналите не регистрирахме въпросното НПО,надявам се става ясно на тези дето шушукаха че сме имали тайни договорки,че сме получили нещо ,че не сме.Всичко беше една съвсем чиста борба,само със средства позволени от закона,да дишаме по-чист въздух ! За жалост,обаче 12 човека на фона на всички живеещи в Пещера,няма как да постигнем кой знае колко.... А когато авторите на поръчковия пасквил за 12-те малки негърчета и техните поръчители си получат заслуженото ще съм хептен доволна".


PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



"След като вчера около 15.00 часа излезе решението на Административния съд относно референдума и след като се разбра, че е окончателно телефона и месинджъра ми не спряха. Няма ден, няма нощ. Огромна част дават идеи, други задават въпроси, трети казват "ама ако беше така, а не иначе", четвърти ми обясняват как били зад инициативния комитет, други ми обясняват как трябвало да затварям пътища, а едни други пък ми обясняват, че щом се отказвам, значи видиш ли са ме купили . Хора, това трябваше да го правите на сесията на Общинския съвет, а там бяхме 15-тина. На общественото обсъждане бяхме 50-тина,преди 3 години бяхме 20-тина. Какво точно се очаква от мен да направя още? Подписаха се над 3000 човека, а къде са. Ааа да, вярно вчера и днес ми казват "ама страх ги е" Ами със страх демокрация и свобода няма. Няма как 20 човека да извоюват човешкото право на всеки за чист въздух! Пиша го за последен път, който разбрал, разбрал. Никой не ми е предложил нито пари, нито други облаги за да се съобразя с решението на съда. То е окончателно и не може да се обжалва на по висша инстанция. След месеците на безсъние, нерви, напрежение за съжаление не мога да направя нищо. За делата срещу мен не мислете, ще се справям сама, както мога. Ако някой иска да направи нещо може да отиде на официалното обществено обсъждане и да си каже мнението. Аз лично ще присъствам когато и да е то и ще се подпиша в протокола против. После, който желае може да обжалва и процедурата по ОВОС. По тоя път минахме преди три години също мога да помагам. Ако някой реши са затваря път, ще дойда и там. Когато реших да инициирам референдум писах (всички групи имат архив) че ще използвам средствата дадени ми по закон. Така и стана. А сега дали съдилищата са прави, дали им е наредено, дали друго, няма как да знам, нито как да докажа. Същото се отнася и за общинския съвет (за там знам неща, но нямам доказателства) а не съм от типа хора, които ще хвърлят обвинения без сигурни доказателства. А времето е наше, след година може да иска някой нов референдум, така че и това ще подкрепя. На господата от Биовет мога да кажа, че с пари могат да купят много неща, но съвест и уважение никога. На ваша страна и на инвестициите ви за сметка на здравето на пещерци аз няма да бъда. За съветниците, които предадоха избирателите си също важи това, но за тях важи и друго. Много бързо ще минат четири години, даже догодина има парламентарни избори и за вашите партиини решения ще се напомня. Отново благодаря на хората на тези 20-30 човека, които бяха и все още са до мен. На тези, които събираха подписи, на тези, които помагаха да се качат електронно, на хората, които поеха разходите по обжалването на решението, на Мая Манолова, която ще продължи да ме защитава в съда. Извинявам се на семейството и децата ми, че бяха принудени да изтърпят и четат всяка помия по мой адрес, че бях на телефона и по срещи 24/7, че не ги отразявах и ще продължат да преживяват сагата покрай делата. На останалите желая да бъдат смели и свободни. Защото аз съм си аз, ще си остана непримирима и ще се боря за правата си, а всеки от вас има право да избира как да живее като мишка или като птица! Това е от мен, каузата ми беше справедлива и вярвах, че е кауза на много пещерци."

"Няма как 20 човека да извоюват човешкото право на всеки за чист въздух! "

Това е общобългарски проблем. Промени и революции в България винаги се правят от едно малцинство. Понякога то успява, доста често - не. И винаги си сам. Чувството е доста особено и кофти, чувство на обреченост;))), но така искат да се почувстваш, за да се откажеш. Борбите водени от малцинствата хора като вас, рядко водят до успех, но достатъчно е един път да успеят. Колкото до семейството, така се калява стоманата. И моето преживя подобна радикална промяна, макар и временна. Борбата е това, рискуваш, абсолютно всичко. Достатъчно е един път да победиш;)))
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



"Благодарете и на съветниците, които гласуваха против."

Сложиш ли някого един път на яслата бил той общински съветник или кмет, не очаквай от него революции. Подкрепата му за тебе се свежда до това има ли дивидент той от тази работа или не; ако има, те подкрепя в ОС, ако няма, т.е. нещата се радикализират и заплашват блаженството на яслата;))), той застава твърдо против теб или те предава най-неочаквано,а в повечето случаи и очаквано;))). По принцип, хората, които искат да бъдат част от управлението на Системата, няма как да са с теб, няма как. Ти правиш нещо несистемно, заставаш срещу парите, които ги хранят. Това е Революция, а тя произвежда много гладни хора;))) особено последните;)))

БСП или се стреми да имитира поне някаква социална дейност в подкрепа на рабочията класа;))) или напълно се отъждествява с Кирча и се слива с ОПГ ГЕРБ. Това е, друг път нема. Навремето, членовете й поне са умирали за некаква кауза, макар и утопично-интернационалистична, т.е. глобалистична. Сега и тва не искат да направят;))) Затова БСП не може да произведе и един уличен протест срещу ГЕРБ;))) Смех в залата;)))



" Приятели, с днешното решение Административен съд Пазарджик отхвърли жалбата на ИК за произвеждане на Местен Референдум против депото за изгаряне на отпадъци. Каквото можах, това направих и всичко беше единствено стс средствата дадени ни по закон. Решението на Административен съд е окончателно. Благодаря на всички, които се подписаха и изразиха желанието си да се чуе гласа на хората. Благодарете и на съветниците, които гласуваха против. Моята борба беше дотук. От тук нататък, ако има някой друг, който иска да отстоява гражданските си права ще го подкрепя. Наслушах се на плюнки, на идиотизми, на предателства от приятели, на доволни усмивки, на подигравки.... Желая ви да бъдете здрави, да дишате чист въздух и да имате здрави деца! На хората удобно скрити зад разни моабети мога да кажа да не пишат простотии, егн-та, имена, партии, това е по тяхната част, не по моята! И в цялата работа има нещо хубаво, сега семейството ми най-после ще ме види от месеци насам."
PMEmail Poster
Top
18j
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 134
Участник # 3 534
Дата на регистрация: 3-May 11



Това е положението с матряла. Лендзене и понеже гледат по себе си всичките и си мислят, че като се бориш значи някой ти плаща. Ще се лендзят после по раковите болници да чакат децата им да излязат от химиотерапия. От това трябваше да ги е страх а не от разни мазни гербераси. Отдавна съм престанал да мисля за благото на тази сган. Те си заслужават съдбата. Лошото е че тази именно сган е по-непреодолимата пречка в борбата. При пряк сблъсък с тиквата той се прегъва на 8. Той не е никакво препятствие. Хората, от които чакаш подкрепа в борбата и техните мазни муцуни ненахранени това е огромния проблем в България. И за съжаление вече не може да се каже, че те не са виновни. Виновни са защото вече и неродените знаят, че ГЕРБ трябва да умре, но никой не смее да скочи и да го заяви заедно с нас. Затова явно и те трябва да пътуват с ГЕРБ.


--------------------
??????? ? ??????? ??????!
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 11.6.2021, 13:59
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 031
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Златка Цвеева
5 часа ·
Какво чудесно начало на деня! Излезе и второто решение по делото за 100 000 лева заведено от Биовет срещу мен! Аз спечелих и това дело! Благодаря на Мая Манолова ,която ме защитаваше безплатно,на адвокат Мишева, Андрей Вълчев и целия екип на Изправи се.БГ ,които бяха до мен! Благодаря на моите приятели и на моите свидетели Васил К. и Мария Джуркова ,на Анастасия Зафирова ,на всички армейци,на Веско Костов и Христо Тодоров особено много,на всички,които ме подкрепяха и не на последно място благодаря на българския съд ! Разбира се, очаквам "Биовет" да обжалва,но вече свикнах със съдебната зала! И накрая да кажа на тези ,дето обясняваха в пещерските групи как срещу ръжен не се ритало, как съм щяла да си получа заслуженото и как трябвало да отговарям за думите си, ето отговарям - Пещера мирише и пуши,специално за един пещерски зет от Банкя и за един кандидат депутат от Герб в Пазарджик,на един доктор ,на оня с мегафона и други артисти😉 !!!


Мая Манолова
4 часа ·
Победа срещу олигархията! Спечелихме делата на Златка Цвеева, съдена от фирми, близки до Домусчиев, защото се бори за чист въздух в град Пещера и казва истината: от заводите и горенето на боклук мирише и въздухът се замърсява.
Ние подкрепяме смелите хора, които се борят за своите каузи срещу силните на деня. И ще победим!
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020