Движение 'Воини на Тангра'
Топонимът "Магура"


Йордан_13 7.1.2014, 1:17
Няма да съм многословен в тази тема. Ще има и такива кратки теми, които ще са просто като съобщения, но сами по себе си са важни.

Преди време срещнах думата "МАГУР" именно в една от книгите на Чифин (Зекария Сичин), четейки го много внимателно, но тактично си замълчах, за да видя, докъде ще стигне творчеството на "Киковски" в неговият блог относно термина "Магура". Но го споделих с един човек, че всъщност термина е ясен и произхода му е ясен, но все пак трябва да се насърчават младите изследователи, да търсят и ровят, независимо, че е възможно да сгрешат, както е възможно и ние да сгрешим.
Тогава попаднах на този филм, в който се изявяват двама доценти, и в който не се разглежда само този термин '"Магура", но и множество други, които са били повод за много спорове в историческата наука.

Божият народ, част I

http://news7.bg/%D0%9C%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B8-%D0%B8-%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D0%91%D0%BE%D0%B6%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4-1-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82_l.baa_i.40672_b.5488.html.

Самият филм и целта на авторите му, засега няма да коментирам, само, ще спомена, че в него терминът "Магура" се превежда в труда на един западен учен, (посочен във филма) като "кораб-къща". Въобще термина си съществува в древнобългарски Шумер, както и редица други наши понятия, които днес ползваме свободно, без дори да подозираме за произхода и значението. Преводът на Зекарич Сичин в книгата му "Изгубените Царства" е същият със значение на "кораб" или МАГУР УРНУ АБЗУ (МА.ГУР УР.НУ АБ.ЗУ) - КОРАБИ ЗА РУДИТЕ ОТ АБЗУ. Какви точно кораби или кораб става въпрос - въздушни или водноплавателни, не е напълно уточнено, но като знаем идеите на Сичин в тази посока, той визира със сигурност въздушно-космически кораби. По отношение термина "Магура" по нашите територии, които включват и съседна Румъния, (а той се среща и по други части на света), аз ще бъде съвсем малко по-предпазлив от Сичин, тъй като все пак, до пещерата Магура е Рабишкото езеро, което в неолита и каменно медната епоха със сигурност е било много по-голямо и плавателно. Но доказателства за такъв тип кораби нямаме. Нямаме и рисунки на тях в самата пещера. Имаме обаче свидетелство за вероятното наличие на въздушни такива, колкото и невероятно да звучи. И това е засвидетелствувано именно с този петроглиф при Белоградчик

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal/displayimage.php?pid=11433&album=344&pos=19

Просто в контекста на значението на думата Магур - "кораб" този петроглиф при Белоградчик си идва точно на мястото и има своето съвсем нормално обяснение.

anti666 7.1.2014, 11:55
QUOTE
До пещерата Магура е Рабишкото езеро, което в неолита и каменно медната епоха със сигурност е било много по-голямо и плавателно.

Местни хора обаче там наричат езерото "Космодрума". Защо, не знам. Вероятно заради това, че са виждали често нло-та над езерото.

Йордан_13 5.6.2019, 23:58
Впрочем, първожрецът на град Хелиопол е носил титулът "Ма.Ур", буквално в превод "Великият Виждащ" и тази титла е във връзка със Слънцето и Слънчевият култ (вж. Скритото знание, Теодор Леков, стр. 198)

Йордан_13 6.6.2019, 12:13
Всъщност топонимът Магура, най-вероятно идва от лодката Магур, корабът Магур, "Кораб-Дом", "Кораб-Къща". Такъв кораб или такива кораби са се строили специално за Потопа или да кажем след него, за бурно и опасно море и са позволявали екипажите да оцеляват при тези условия. Затова, когато алпа Чулман потапя Сувар, оцелява само корабът на Кан Укряч и хората му, именно, защото той е знаел, как се строи лодката Магур. Иначе за връзката между Слънчевият култ Ма-Ур, лодката Магур и Змея, който е стопан на Рабишкото езеро, връзката може да бъде прочетена в тази статия, която е на английски език. просто трябва да се преведе тази част, която касае тази връзка, но аз сега, не се наемам да направя. Макар, че статията е ценна.

http://www.bearfabrique.org/Catastrophism/Saturn/shipart.html