Движение 'Воини на Тангра'
Българин изобрети


Йордан_13 20.11.2008, 1:23
Живеем в трудни времена. Но наистина ли, тези времена днес, изглеждащи тежки и мъчителни са една истинска казън за нас, Българите или са един вид предизвикателство към самите нас от Българския Бог, който иска да ни изведе до едно ново равнище на Божественост, каквато ние, като народ носим, но често не поглеждаме навътре в себе си, и се оплакваме от това, колко сме зле и че трябва някой друг да ни помогне.
Нека тази тема ни покаже как да намерим отговора. Затова я нарекох "Българин изобрети", защото искам да започна от ума, който по една или друга причина ослънчен от Духа, създава нови материални образци и технологии, които да помагат на човечеството в неговото цивилизационно развитие.
Започвам от ума, защото той е много по-понятен за широкия кръг хора и по-достъпен като схващане.
Но в нея ще наблегнем и на изявата на някои характерни качества и добродетели на Българина, послужили като културен модел за другите народи.
Тази тема няма да е ориентирана към негативното в нас, което трябва да преодолеем, а към позитивното, което носим и трябва да дадем и даваме.




Йордан_13 20.11.2008, 1:26
"Как една българка даде на американците урок по честност"

http://bgfactor.org/index_.php?cm=11&id=17198


Плевенчанин откри нова аритметика

http://bgfactor.org/index_.php?cm=4&id=17201


И все пак водата, гори
http://www.zazz.bg/play:c572fbe4


Кола, вървяща с вода, конструира българин

http://www.chudesa.net/?p=statia&statiaid=3401

17-годишен българин изобрети сонда за Марс

http://paper.standartnews.com/archive/2000/08/14/boutique/story9.htm

Българин изобрети къща с перка за електричество

http://www.journey.bg/news/?news=28795

Българин изобрети най-малкия термометър за чипове

http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=center&mater=MTU0OzQx

Българин е измислил универсален преводач! (Казва се:инж. Койчо Митев.)

http://ganspace.blogspot.com/2008/04/blog-post_03.html

Йордан_13 20.11.2008, 1:42
ЦИФРОВА ПИСМЕНОСТ И МЕТОД ЗА КОМУНИКАЦИЯ НА МАЙЧИН ЕЗИК

Йордан_13 20.11.2008, 1:48
Един забележителен българин - Асен Христов Йорданов
--------------------------------------------------------------------

Асен Христов Йорданов е роден на 2 септември 1896 г. в София. Още като ученик прави опит да изобрети "перпетуум мобиле" (вечен двигател) като използва магнитната сила на източник на енергия. По-късно се увлича по въздухоплаването. Започва с хвърчила, експериментира модели на самолети, конструира летящи планери, с един от които излита, лети и каца. Проектирал е и е построил първия български моторен самолет през 1915 г., носещ неговото име. С този самолет излита като изпитател Радул Милков - първият плот, извършил боен полет през Балканската война. Преди това и младият Асен е доброволец в тази война като авиомеханик в бойното летище край Свиленград. Участва като доброволец и в Първата световна война, след като завършва пилотския курс на Аеропланното училище. Лети и воюва, усъвършенства авиационното си майсторство. За пръв път изпълнява фигурите на висшия пилотаж "тоно" и "лупинг".
Учи се на авиация и във Франция, а после в САЩ. Преминава през всички етапи на професията: чертожник, граждански летец, авиоинженер, конструктор на самолети, летец изпитател и инструктор. Той е един от създателите на авиационното образование, написва книги, учебници, наръчници и инструкции по пилотиране, създава учебни филми, основоположник е на "сляпото летене" (по прибори).
Безспорно върховете на неговата авиоконструкторска дейност и талант са свързани със създаването на американските самолети Лайтинг Р-38, "Локхийд", "Хоук-81", Дъглас DG-3 ("Дакота"), с руски вариант Ли-2, летящите крепости Боинг В-17 ("Фортрес" - 1935 г.) и Боинг В-29 ("Супер фортрес" - 1942 г.), участвали във Втората световна война.
Асен Йорданов умира на 18 октомври 1967 г.
Но да се върнем на живота и дейността в САЩ на "едно от големите момчета на Америка", както го наричат там.
Асен Йорданов отива в Щатите през август 1921 г., за да участва в един несъстоял се конкурс за обиколка на Земята с американски самолет. Изпратен е с разрешение на правителството на Александър Стамболийски, но след отлагането на околосветския полет остава в "страната на неограничените възможности".
Започва като работник да рине сняг с лопата. После изобретателският нюх си казва думата и нашенецът поставя пред камион една голяма лопата, т. е. създава първия снегорин.
Асен вече знае френски език, а в САЩ усвоява и английски.
Учи последователно аероинженерство, физика, химия и радиотехника. Скоро става летец-изпитател на нови самолети, инструктор и педагог на авиационни кадри. Отначало във фирмата "Къртис Айрплан" постъпва като чертожник в конструктурското бюро, надниква в чертежите и не след дълго започва да усвоява и предлага нови самолетни конструкции. Оженва се за внучката на американски президент, която при възхода му е с него, но когато по-късно идват неудачите, го напуска.
Споменахме за поредицата от авиоконструкторските му постижения, с които той се прочува в целия свят по името Асен Джорданов. Но неговият принос е и в друга близка област - авиационна педагогика. Започва с учебни снимки и филми от киностудията "Парамаунт". Продължава със серия от научнопопулярни книги, убечници и пособия, които е трудно даже да се изброят: "Илюстрован речник", "Летенето и как става то?", "Вашите криле", "Да бъдеш пилот", "Сигурността в летенето", "През облаците - изкуство на инструменталното летене по прибори", "Бордни уреди и летене", "Мъже и криле", нов "Авиационен илюстрован речник", "Летецът за полет" и др. За съжаление нито един от тези бестселъри не е преведен и отпечатан в България, а те се издават и разпространяват на осем езика в милионни тиражи в САЩ, Франция, Англия, СССР, Япония, Китай и др. От тях се учат на летателно майсторство пилоти, аеронавти и космонавти като Скот Карпентър и Герман Титов. Асен Йорданов е универсален конструктор. Той създава приспособление за измиване на двигатели без разглобяване, метод за изкуствено замразяване на самолетното гориво, спасителни ризи и възглавници при падане във вода, безкамерни гуми за автомобили и самолети, проект за летище с улеснения за излитане и обезшумяване и накрая - "Джорданофон" - комбинация от телеграф, телефон, телетайп и телевизор, т. е. съоръжение, което записва аудиално и визуално съобщението и образа на този, който ви е търсил, т. е. телефонен- и видеосекретар.
След последното изобретение се намесва безпощадната конкуренция на други фирми (междувременно Асен е създал своя фирма - JAC "Джорданов Авиасион Корпорейшън").
В тази конкурентна борба Йорданов се изчерпва физически, морално и финансово. След кратко боледуване почива в болницата "Сан Агнес".
След смъртта му неговото име е записано в Златната книга на Ню Йорк. Метален барелеф с образа на Асен Йорданов е поставен на летището "Ла Гуардия" - в залата "Слава на въздуха", до берелефа на Чарлз Линберг

Йордан_13 20.11.2008, 1:54

Ученичка изобрети слънчева централа

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-08-30&article=201672

otnesen 20.11.2008, 19:25
Всичко това е много хубаво.Но няма много информация за самите открития.От всички неща ми се изясни само това за котешката стъпка.Трябва да се намерят схемите,чертежите,теориите,хипотезите,принципите на действие,формулите и др. и да се публикуват.Това е най важното.

--------------------
??????? ???????? ??????????.
znanie.cogia.net

gеorgi_nz 21.11.2008, 18:14
Виж на Владимир Терзийски - "Летящите чинии на илюминатите".
Описаната жироскопна антигравитация не е нещо дето е трудно за пробване, но трябва свободно време и ентусиазъм.

--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz

Пламен Пасков 21.11.2008, 20:26
Правилна тема.
Много нужна.
Именно - не бодряшки позитивизъм от типа "Ура!, напред! Ние сме най-добрите!", а документи и факти като доказателства.
Според мен, трябва да се издирят повече такива факти, темата да се заключи, да се почисти "водата" в нея, вкл. и този мой постинг, и с помощта на материалите, които пращаме на лични на модераторите, да стане архив на постиженията на българите и на българщината.

Именно днес, в тези нелеки времена.
Именно така - с документи и факти.
Именно тук - в този форум, в този сайт, ясно защо.

И темата да се закрепи като тема-лепка.

--------------------
? ????????: ?????? ??????

?????: +7 495 7723295 ????: +7 495 381 2140
???????: +38 0679863269
????????: 0887 814 925
ICQ: 237712745
skype: plamen_paskov

otnesen 21.11.2008, 21:27
Даже ми се струва,че трябва обособен раздел във форума да има за тези работи.

Прочетох материала за цифровата писменост.Много добре е замислено.Все пак,реализацията ще е доста скъпа,ще трябва солидно международно участие.




--------------------
??????? ???????? ??????????.
znanie.cogia.net

Йордан_13 24.11.2008, 22:28
Анджела Родер

България е много сложно място, музиката й – още повече

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3173§ionid=5&id=0001001
-------------------------------------------------------------------------------------------------

В тази статия вече е отразено културното влияние на Саракта, не как ние го изявяваме, а как той ни влияе. В случая, влиянието е върху чужденка, американката Анджела Родер, вокалистка на етно групата "Гологан". Тази жена пропява българска народна музика. Нещо, което днес, малцина българи могат, а и да могат - не се гордеят с това.

po3ok 16.12.2008, 19:40
Здравейте!

По повод чужденци и българска музика.

Преди около година слушах един албум на германска джазгрупа (имало и такова нещо на белия свят..). Албумът всъщност състоеше от около 7 парчета, повечето от които - джаз-интерпретации на наши хорА с неравноделен ритъм, доста добри според мен. Този албум всъщност беше дипломната работа на студенти от тамошна консерватория.

Попаднах и на една девойка в ютюб, от Холандия, дето докарва с един акордеон чудни неравноделни хорца. Булка бреге или нещо такова се казва тя.


Йордан_13 29.12.2008, 20:11
Изобретение на ученичка от Севлиево въведено в три европейски държави

29 Декември 2008

Славея Ангелска патентова система за обучение на хора, лишени от слух
Славея Ангелска е и победител в национален научен конкурс за млади таланти през 2007-ма у нас


След като достойно защити проекта си пред специалисти в Германия, системата за начално обучение на хора с увреден слух, изобретена от дванайсетокласничката Славея Ангелска от Севлиево, ще бъде въведена и използвана за обучение на хора с увреден слух в три европейски страни – Дания, Белгия и Холандия, съобщи за „100 вести“ младата изобретателка. Очаква се Европейската патентна централа да даде „зелена светлина“ за обучението на децата със слухови увреждания в тези държави по методите на Славея.

В края на ноември Славея Ангелска се завърна от Мюнхен, Германия, където представи проекта си „Начини за възприемане на звуци от хора с увреден слух” в централата на Европейското патентно ведомство. „Благодарение на възможността, която имах дълги години, да се занимавам с музика във вокална студия „Децата на Севлиево” и интересите ми към физиката, математиката и биологията, у мен възникна идеята как би могло да се помогне на хора с увреден слух да възприемат звуци и по този начин да изживеят музикалните емоции, както и да се подпомогне тяхната интеграция в обществото. Това е гранична зона между науката и изкуството” - коментира успеха си Славея.

На срещата президентът на Европейския патентен център Алисън Браймлоу се удивила от уменията на българката и заявила: „Европа се нуждае точно от такива млади хора като Славея – интелигенти, енергични и целеустремени”.

Това бе поредното изпитание, пред което Ангелска премина успешно, след като спечели Първо място на националния научен конкурс „Млади таланти” през май 2007 година, наградата на Европейската патента служба и званието „Млад учен на Европа за 2007 година”.

в. 100 вести, Габрово

http://bgfactor.org/

ivan4o17 29.12.2008, 21:37
Чувал съм, че такситата в Лондон се движат с вода.
Има и в българската мрежа точни инструкции - как да си направим колата на вода. Съжалявам, че не помня линка.
Значи Каменарови едва ли имат единствената такава кола в света.

Просто еврейските концерни не допускат да се развие и да се разпространи технологията, защото трябва да фалират.

-------------------

Подобни сайтове:

http://store2.data.bg/alabalani/#bookmark5

http://mazeto.net/index.php?board=15.0


gеorgi_nz 29.12.2008, 22:18
Ами Ванка - това го обяснява Илия Вълков ( Юл Браун). Откривателя на Брауновия газ.
Тепърва има да стават нови чудеса с водата.
Навремето едно такова чудо с вода станало при покръстването на Йешуа от Иван(Йоан).

--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz

TuMOK 29.12.2008, 22:59
smil3dbd4e398ff7b.gif сякаш си бил там като млад и си го видял... кой знае...

Varvarina 21.1.2009, 11:41
Български учени впрягат водорода за нуждите на бита и транспорта

Модел на резервоар за съхранение на водород като енергиен източник, приложим в бита и в сухоземния и водния транспорт се разработва в дружеството "Техноваксистем" ООД в Русе, съобщи БНР.

http://money.ibox.bg/news/id_1154748118

anabell 20.5.2009, 10:08
Искам да добавя и аз нещо в тази рубрика- българин изобрети.
Материалът за сферата ми попадна случайно. Ще дам линк към изобретението и очаквам мнението на съфорумците.
Поздрави на всички !
http://www.bulgara-bg.com/html/bg/izsledvania/fis_measure_bg.shtml

Йордан_13 11.7.2010, 14:51
Самоук изобретател създаде генератор за производство на електричество от магнитното поле на Земята

„Какво очаквате да стане с народ, който е управляван от своята тор”
Мильо Пангаров



http://ezernagradina.dir.bg/_wm/library/item.php?did=433625&df=8&dflid=3&GDirId=9d03157e73bf4f2f10eed9e1c55cd887

Сакар 11.8.2010, 23:07
От 26 години габровецът Валентин Джуров предлага нестандартни идеи и разработки в различни области, като в основата им стоят природните закони.

Наскоро ученият имал възможността пред високопоставена американка да сподели теорията си за универсалния физичен закон и

да докаже, че законите на Нютон, Архимед и Айнщайн са частни,

а не универсално приложими закони, както ги възприема като фундамент съвременната наука. Американката се съгласила с него, но го изгледала учудено и му казала: "Смятате ли, че някой ще се съгласи да пренапише наново всички учебници на планетата?!" С което доказала, че най-големият закон, от който се ръководи съвременното общество, е инертността.

http://bgsever.blog.bg/novini/2010/08/11/gabrovski-uchen-predlaga-strategiia-za-borba-s-kataklizmite.589654

Йордан_13 22.11.2010, 20:47

User posted image

19-годишен ученик реши загадка, която от 2 хил. години мъчи човечеството. Радко Котев от Националната природо-математическа гимназия представи решение на Аполониевата задача, с което изуми света на науката, съобщи в. “168 часа”.

Като ученик на Евклипт, Аполоний доразвива неговата задача да се построи окръжност, която минава през три дадени точки. Задачата на древногръцкия математик е да се построи окръжност, която се допира до три обекта. Най-интересният случай е, когато имаме три дадени окръжности и търсим друга окръжност, която се допира до тях. Именно това положение разглежда и Радко Котев.

"Мотивира ме фактът, че тази задача е трудна за математиците. Тя е поставена през 260 г. пр. н. е. и до този момент съществуват четири доказателства, които изпълняват условието окръжността да се построи с линия и пергел. В същото време Питагоровата теорема, която е също почти толкова стара, има над 100 известни решения", разказва Радко Котев за предизвикателството да решиш хилядолетна задача.

Оригиналното решение на Аполониевата задача изгаря в Александрийската библиотека.

До този момент през вековете са правени само четири опита за решение на задачата и при това от математици, останали в историята. Най-ранното решение на Аполониевата задача предлага Виет през 16 в. След него опити правят Понселе, Жергон и Петерсен. Така допреди две години, когато учителят по математика на Радко Котев споменава на своите ученици за задача, недоказана до днес

"Две години работих над проекта. Направих чертежите, но доказателствената част ми отне много време. Изчетох всичко по въпроса в интернет, в библиотеките. Не спях по цяла нощ, просто се запалих по идеята. Не мислех за нищо друго. Исках сам за себе си да открия доказателствата, не съм мислел за материална изгода", разказва ученикът. Първи с решението се запознават неговите учители. Малко по-късно идва и световното признание. Радко Котев печели специалната награда в Европейското състезание за млади учени в конкуренция с 85 проекта от цял свят. Състезанието се провежда в края на месец септември в Лисабон. След като журито на конкурса се запознава с решението на задачата, всички са убедени, че българинът не само заслужава голямата награда, но и че е променил математиката завинаги.

"Обичам тази наука, защото всичко около нас е математика. Интересно ми е как нещата са приложими на практика. Съвременните GPS системи се основават на Аполониевите задачи за определяне местоположението на Земята. Инфраструктурната мрежа на големите градове също е правена от математици. Точно в тези неща намирам предизвикателства. Математиката се прилага дори и в криминологията. Тя не е абстрактно понятие, както смятат мнозина", разказва Радко Котев. Като ученик в 12-и клас той вече има планове за бъдещето. Ще учи в Шотландия математика и информатика, пише вестникът.

Йордан_13 22.11.2010, 20:57
Постижението си е доста солидно, но аз все си мисля, това момче, е математик, който няма равен на планетата в този момент с решението на тази задача, за какъв чеп, ще ходи да учи в Шотландия? Има ли, някой в областта на математиката, който вече може да му даде нещо? Забравих, Тиквата ще закрива БАН, така, че друг избор не му остава;)))

goi 23.11.2010, 19:33
Правилно се е ориентирало момчето да учи в Шотландия математика и информатика, защото в България учебните заведения само се закриват или стандарта им пада..не им трябват интелигентни и учени хора от България...трудно се оправляват интелигентните!

Йордан_13 24.3.2011, 23:47

User posted image

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=830297

Преди няколко години проф. Димитър Караманев (55 г.), български инженер биотехнолог, който живее и работи от години в Канада, открива закономерност по-точна от тази на Исак Нютон. Става дума за скоростта на свободното падане на телата. Родният професор, който има и други открития, осъвременява прочутата формула на знаменития англичанин и днес тя се прилага от специалисти в най-различни области от цял свят.

Освен това той формулира и още една зависимост, която на практика е без аналог - за изчисление на свободното издигане на леки частици. Голяма част от експериментите Караманев направил в... банята, изучавайки сапунени мехурчета.

За това прочетох в “Списание 8”, където бе описана формулата на нашенеца. Полюбопитствах и открих Димитър в глобалната мрежа. Пред “Труд” той разказа за живота си и как е правил откритията си още като ученик.

Почти 350 години след като англичанинът Исак Нютон предлага как да се изчислява скоростта на свободното падане, българинът проф. Димитър Караманев пренаписа формулата му с експерименти в... банята. Ученият днес е професор в Канада - в Университета на Западно Онтарио в град Лондон.

Българинът обаче не си и помисля да се сравнява с великани на мисълта като Нютон или Галилео Галилей, изградили фундаментите на природните науки във вида, в който ги знаем днес. “По никакъв начин не може да се поставят наравно, и дори близо едни до други техните достижения и моите”, казва скромно проф. Димитър Караманев. Наистина и двамата са се занимавали със законите, на които се подчинява свободното падане на телата, но това сигурно е само 1% от достиженията им, уточнява той.

Откритието

Всъщност не става дума за една, а за три различни формули. Първа е формулата за свободното падане на телата в течност или газ. Тук българинът използвал един елементарен математически принцип. Резултатът е обща формула, с която може да се изчисли скоростта на свободно падане на телата. А тя заменя досегашните използвани - на Нютон и Стокс, при това с много по-голяма точност. И двамата учени дават отклонение до 15%, а при новия вариант то е сведено само до 2%.

Докато изследвал експериментално свободното издигане на твърди леки частици (изплуване, ако е във вода), Караманев забелязал, че те всъщност не се подчиняват на законите на свободното падане с обратен знак, както се смятало дотогава. Заравя се назад в литературата, за да намери откъде започва това грешно допускане. И го намерил в оригиналните трудове на Галилео Галилей и впоследствие - Нютон. След това предложил своя формула, която е модификация на закона на Нютон.

Създаването на тази формула му позволило да продължи и да предложи още една - за издигането на газови мехури. След експерименти му става ясно, че за мехурите важат същите правила, както и за твърдите издигащи се частици, макар да променят формата си. За да докаже това, Караманев обаче нямал възможност да пуска огромните метеорологични балони и да следи скоростта им. И се спрял на нещо доста по-лесно - сапунените мехури, с които децата обичат да си играят.

Димитър работел по цели нощи в мазето на канадския си дом, а най-търпелива към опитите му се оказала съпругата му. Таня е неговата опора и докато живеят в София. Тогава той бил “окупирал” банята у дома за опитите си.

Ново изобретение

Димитър Караманев смята, че най-важното му изобретение е друго - става думаза използването на дихателната верига на микроорганизми за производството на електроенергия. В момента това е най-патентованата технология в историята на университета, в който работи. А в него е имало и има големи откриватели - тук Фредерик Бантинг открил инсулина през 20-те години на миналия век, за което е получил Нобелова награда. В момента колегата на Караманев - проф. Канг, пък е на път да пусне в производство първата в света ваксина срещу СПИН.

Науката е любимото занимание на Димитър, но понякога и преподаването му доставя удоволствие. Той преподава инженерна биотехнология, процеси и апарати в инженерната химия, електрохимия, пречистване на водите и други неща. Сега създава нов курс: енергия и общество. “Енергията е най-важната област в технологиите сега, а и през следващите десетилетия. Най-пресен пример е ситуацията в Япония”, смята той. Най-важното, което се опитва да разясни на студентите, е, че не бива да се подвеждат по политическите мнения за енергията.

Сега например са много модерни слънчевите панели - фотоволтаиците. “Не отделяли въглероден двуокис. Глупости! Така може да се каже, че и електромобилите не отделят вредни емисии - пали се ученият. - Да, ама тези, които имат сметка да ги рекламират, “забравят”, че при производството на същата тази електроенергия се отделя горе-долу толкова въглероден двуокис, колкото изпускат традиционните автомобили. Само че на друго място”, уточнява той.

Началото

До 5-годишна възраст Димитър живял в Розовец - селото на родителите на баща му. “Ако има рай на земята, то той е точно там”, казва той. Още като дете там правел детски “експерименти”, свързани с реактивната сила: пълнел използвана метална гилза с вода, слагал я, запушена с коркова тапичка, на печката и след известно време парата под налягане я изстрелвала нагоре. Иначе интересът към науката започнал от химията (майка му е учителка по химия). И Димитър си организирал химическа лаборатория в... килера.

Родителите му подарили комплект “Юный химик”. Започнал с безобидни реакции, ако така може да се нарече например получаването на метален натрий от разтопена готварска сол (а тя се топи при 800 градуса по Целзий), използвайки за опитите две съединени метални фасонки от електрически крушки. “И всичко това само за да видя как се самовъзпламенява парченцето получен натрий, когато се хвърли в чаша вода”, спомня си проф. Караманев.

Впоследствие обаче интересът му се насочил към нещо, което хич не е детска работа - синтезирането на течни и твърди ракетни горива. Е, в няколко случая доста добре му се получили. Повечето от ракетите му се взривявали на “стартовата площадка”, но няколко излетели.

Понякога в килера в дома му по време на опити се случват и малки взривове. “Поне ми се струваха малки, но бяха достатъчни, за да накарат писателя Богомил Райнов, който живееше в апартамента отдолу, да се оплаква, че е в “обстановка като на военен полигон”, смее се ученият. Според него Райнов сигурно е бил прав - не е приятно по време на литературно творчество да те стряска гърмеж особено когато пишеш шпионски романи. “Представям си как разузнавачът Боев е вървял по петите на врага... внезапно прекъснат от реални гърмежи”, усмихва се Караманев.

Като ученик в 10-11-и клас, той изпратил в съветското списание “Юный техник” предложение за нова конструкция на вeртолетно витло, при която като подемна сила нагоре се използва ефектът на Магнус, който действа при фалцовите удари във футбола, тениса и други игри със сферични топки. В изданието тогава работели учени, които, впечатлени от идеята на младежа, му издали символично “авторско свидетелство”.

След като завършил кибернетика в химическата технология в Менделеевския университет в Москва през 1980 г., започнал работа в Института по инженерна химия на БАН. Заедно с тогавашния си ръководител и сегашен приятел Людмил Николов създавали нови биореактори . Това е всеки съд, в който се отглеждат микроорганизми, в ежедневието типични примери са кофичката с кисело мляко и бурето с кисело зеле.

Когато е аспирант в БАН, открива нов аналитичен метод за определяне на съдържанието на желязо във водни разтвори. “Преди 5 години учени от Чилийския университет в Сантяго публикуваха сравнение на най-популярните методи за това и стигнаха до извода, че моят е най-точен”, горд е българският учен.

По-късно с Людмил се местят в Биологическия факултет на СУ. Когато през 1992 г. се разбрало, че нещата за българската наука не вървят на добре, споделил това с канадския си приятел проф. Клод Шавари от Политехниката в Монреал и той веднага го поканил на работа там. И от 1997-а Караманев е професор в Университета на Западно Онтарио в град Лондон. В катедрата му има 20 професори, а само трима са родени в Канада и говорят английски без акцент.

Семейството

Бащата на Димитър е Георги Караманев - най-дългогодишният министър на търговията на България от Освобождението до днес. На 10 май се надява заедно да посрещнат неговата 80-годишнина. Има две деца - син Александър и дъщеря Нели. Най-голямата му радост е 3-годишният внук Даниел.

Проф. Караманев няма награди като учен в България, но в Канада е получил наградата на министър-председателя на Онтарио за наука. Друг успех е поканата към него да говори за енергетика пред парламентарна група на Консервативната партия на Канада. Политически няма пристрастия нито към консерваторите, нито към либералите - просто те го поканили, а и в момента те управляват страната.

Канатица 17.11.2011, 11:37
Поредният съзидателен българин:

QUOTE
Варненецът Светлозар Узунов реализира 20-годишната си мечта, като изработи робот, теглещ рикша. Металният хуманоид се казва Желязко и е изработен изцяло от материали втора употреба.
Идеята на Светлозар се зародила още с премиерата на филма "Междузвездни войни" през 80-те години на миналия век, но започнал да я реализира преди около 4 лета. За целта си намерил подходяща работа, която да му осигурява необходимото свободно време. Роботът Желязко казва името си и се здрависва с всеки желаещ. Управлението му е абсолютно механично без никакви микропроцесорни системи. Засега собственикът му е инвестирал в него около 3 000 лв.


http://www.blitz.bg/news/article/122527



--------------------
"?????? ???? ???????, ?? ???????? ???? - ??? ????? ?? ???? ?? ? ???????"

Йордан_13 16.12.2011, 11:56
http://www.novatv.bg/news/view/2011/12/15/24543/%D0%9C%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%B5-%D0%BE%D1%82-%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%9C%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%B0-%D1%81-%D1%83%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%80%D0%B5%D0%B7%D1%83%D0%BB%D1%82%D0%B0%D1%82/


Момиче от Русе доказа, че е сред най-интелигентните хора на планетата. Дванайсетокласничката се е справила с теста на Менса с уникален резултат.



Пламена учи в гимназията за европейски езици в Русе и иска да стане добър икономист. Учителите казват за нея, че сред малкото ученици, които никога не са създавали проблеми. Любимият й предмет е математиката.



Положителното на теста е, че чрез него Пламена е показала, че освен красота има и висок интелект. За теста научила едва преди месец, а притеснението било голямо, защото на него можеш да се явиш само два пъти.



Резултатът от теста на Пламена е 154 от възможните 156 точки. Тя вече е член на Менса и е сред 2% от населението на планетата с най-висок интелект.

Канатица 31.12.2012, 17:12
Българин от най-бедният край на Еврейския съюз, изобрети двигател с нов тип задвидаване:

http://bnt.bg/bg/news/view/91534/bylgarin_izobreti_pyrvija_v_sveta_niskotemperaturen_dvigatel


QUOTE
Първият в света нискотемпературен двигател, който ще промени живота
на човека, изобрети инженер от Видин. Устройството може да ползва всякакви топлоизточници, включително и 12-градусова подпочвена вода.

Според Никола Цеков, това може да е началото на нова индустриална революция в света. С принципно новия двигател ще се оползотворява огромно количество енергия, която сега се губи, а природата ще бъде съхранена. Изобретението вече има български патент и очаква да получи и световен.

"Отлага се краят на света" - казва инженер Никола Цеков, защото новият нискотемпературен двигател ще сложи край на безмилостната експлоатация на полезните изкопаеми и ще съхрани Земята като дом на човечеството. Използвайки принципът на разширяване на газа фреон при загряване, двигателят превръща топлоенергията в механична или електрическа.

Инж. Никола Цеков, изобретател на нискотемпературен двигател: - Примерно ТЕЦ-овете, които произвеждат енергия те стигат до коефициент
на полезно действие 15-20 % максимално. А другата топлина се изхвърля в
околната среда. С нашето устройство тази топлина вече може допълнително
да бъде използвана за допълнителни количества енергия... Даже може да се
използва за транспорт - тогава няма да има бензин, нафта, ще се движи само с топла вода, със слънчеви лъчи, с дървесни отпадъци.

Революционното в случая е нискотемпературният топлоизточник - казва Цеков, защото до момента всички технологии са високотемпературни. Двигателите с вътрешно горене, например, използват температура от над 500 градуса. Това изобретение е отнело близо 40 години от живота на инж.
Цеков.

Инж. Никола Цеков, изобретател: - Попаднах на една информация за газовете в Балшая химическа енциклопедия, тогава ровех в нея за други въпроси, но случайно попаднах на тия неща. И оттогава съответно мисля върху него. Досeга сме направили 15 такива двигатели...

След 7 години практически опити да сработи принципът, резултатът е налице. Никола Цеков вече работи със своя колега Ради Лишков по промишен модел на двигателя, който очакват да бъде готов до 2 месеца.


--------------------
"?????? ???? ???????, ?? ???????? ???? - ??? ????? ?? ???? ?? ? ???????"

Йордан_13 19.11.2016, 18:47
А медала щеше да е златен, ако Българският Саракт, сега бе на власт, и тези студенти нямаше да продават тениски и да си губят времето в осигуряване на финанси, а щяха да работят в усъвършенстване на разработката си, че и на нови такива. Ето в такива хора, Българският Саракт ще прави най-големите си инвестиции, защото това е инвестиция в творчество, а останалото е инвестиция за развитие. Сега се правят само инвестиции в оцеляването, дори не в развитието.

Наши студенти биолози спечелиха световно признание

https://news.bg/tech/nashi-studenti-biolozi-specheliha-svetovno-priznanie.html