www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> ЧЕСТИТ 8 МАРТ


Страници: (2) [1] 2  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ЧЕСТИТ 8 МАРТ
АлексТТ
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 54
Участник # 657
Дата на регистрация: 7-November 06



Честит празник на всички българки.
PM
Top
Запознат
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 759
Участник # 169
Дата на регистрация: 3-November 05



Честит празник на всички български жени и от мен!

Прикачена снимка (десен клавиш и view image, за да я видите)
PM
Top
Quote Post





Група:
Съобщения: 0
Участник # 0
Дата на регистрация: --



Честит празник и от мен.Най-вече на нашите героични амазонки от форума! smil3dbd4e5e7563a.gif
PM
Top
Заги
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 62
Участник # 1 342
Дата на регистрация: 15-February 08



Честит празник на всички дами!
PM
Top
Дари
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 782
Участник # 766
Дата на регистрация: 19-January 07



Този празник, всъщност е доста спорен, защото едни го празнуват, а други /като мен например/ не го празнуват.

На тези Българки, които празнуват, пожелавам Весел празник!

Бъдете здрави и силни!
PM
Top
Дари
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 782
Участник # 766
Дата на регистрация: 19-January 07



"... В днешна България денят 8 март може и да е празник за жените от новата буржоазна класа, но за безработните, за бедните и социално слабите, за болните, за нелекуваните и за недолекуваните жени, които са милиони и са по-голямата част от жените, може ли този ден да бъде празник? Този ден, както и преди и както е замислен, у нас той трябва да бъде Ден за протест и за борба с престъпленията на управниците и на политическата класа на всички нива, за правото на достоен труд и достоен живот не само на жените, но и на техните деца, на техните родители, на техните семейства! В социалистическа България 8 март наистина беше празник, но днес съвсем не е така … и затова не смея да кажа както преди “Честит празник” …

Това е част от едно мнение , което ми допада по повод 8март.
PM
Top
Quote Post





Група:
Съобщения: 0
Участник # 0
Дата на регистрация: --



Не вярвам аз, че калугер
ще спаси раята –
свободата не ще екзарх,
иска Караджата”.
ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ

И аз не вярвам...
PM
Top
iss
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE
Противоречието на осмомартенския празник за някои от нас като че ли се състои в това, че в годините на близкото минало в България този ден се празнуваше повсеместно в рамките на официалната политика на тогавашната българска държава. Така до голяма степен това бе един служебен празник, ден, отбелязван с банкети и пиршества по профсъюзни организации, канцеларии, заводи и стадиони, а хитроумният български гений неслучайно беше определил, че 8-ми март не е ден на жената, а ден на колежката. В противовес на политизирането на женския празник обаче, народната мъдрост и способността на българина за адаптация постепенно превърнаха осми март в в един друг, малко по-различен, по-интимен и по-земен празник, в който се вливаха нюанси на едни други забравени или доскоро непознати за българите празници - денят на майката ....

QUOTE
Този ден, както и преди и както е замислен, у нас той трябва да бъде Ден за протест и за борба с престъпленията на управниците и на политическата класа на всички нива, за правото на достоен труд и достоен живот не само на жените, но и на техните деца, на техните родители, на техните семейства!

Аз не съм съгласна с тази теза...точно с тези протести на жените е започнал феминизма,който е убийствен за семействата ни...Жената е голяма сила...Тя дава живот...тя дава любов...тя дава крила...8ми март е чудесен повод да бъдем красиви и ослепителни. Получаваме внимание от мъжете, усещаме любовта на дечицата, които ни поднасят букет с грейнали очи. Чувстваме се по-специално!
Благодаря ви момчета ...искренно се надявам благодарение на вас и на всички мъже по света този празник да намери истинското си предназначение и смисъл...Мили дами,мислите ли че ще бъдете по удовлетворени от живота ,ако се присъедините към жеската агидка за отстояване на права...няма ли да сте още по разочаровани,ако през това време - докато вие стачкувате - вашия съпруг е таласнат в кръчмата,защото сте му отнели правото да ви защитава и да се бори за вас?Със своята мила женственост, но и с непоколебимата си сила и увереност отстоявайте себе си и правете мъжа до вас по-нежен, но и по-борберн!
Жената в себе си събира
любов и нежност, доброта
жена да се наричаш е голяма гордост
бъди щастлива от това.
Жената е дарена с красота
с божествен чар, неземна сила
мъжа опора е за нея,
но пак жена го е родила!




Прикачена снимка (десен клавиш и view image, за да я видите)


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
Иван
Публикувано на: 10.3.2008, 12:09
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 717
Участник # 80
Дата на регистрация: 12-August 05



Поздравявам жените, каквото и да празнуват.
Но бих искал да знам наистина какво се празнува?
Все пак празникът какво е - пожелание, стремление към нещо. Като това стремление се заявява чрез ритуал, мисъл, поздрав, т.е. чрез празничния обряд.

Този цитат дава един възможен отговор:
QUOTE
В противовес на политизирането на женския празник обаче, народната мъдрост и способността на българина за адаптация постепенно превърнаха осми март в в един друг, малко по-различен, по-интимен и по-земен празник, в който се вливаха нюанси на едни други забравени или доскоро непознати за българите празници - денят на майката ....


И така мили жени, какво е вашето стремление в деня на 8-ми март?

PM
Top
antijew
Публикувано на: 10.3.2008, 16:13
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 195
Участник # 747
Дата на регистрация: 10-January 07



Моето мнение за този празник е, че всеки ден от годината трябва да бъде като 8-ми март за жената. Оставям настрана цвятята и подаръчетата, защото едно добро отношение към нея целогодишно е по-добро от материалния жест. Не върви нещо ако сме се карали през по-голямата част от годината, едно цвете или нещо друго да замаже... положението. Мисля, че хармонията в семейните отношения за една жена са по-важни от един ден малко по-специално внимание.
Хармония и разбирателство! Другото са излишества според мен.


--------------------
www.xnetbg.com/ne.swf
PM
Top
WhiteKNght
Публикувано на: 10.3.2008, 16:43
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 170
Участник # 1 172
Дата на регистрация: 15-September 07



Честит! но макар и да не обичам да подарявам откъснати цветя, то нека в радост полети всяка жена! smil3dbd4e398ff7b.gif
PMEmail Poster
Top
Дари
Публикувано на: 10.3.2008, 16:45
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 782
Участник # 766
Дата на регистрация: 19-January 07



QUOTE (iss @ Mar 10 2008, 09:08 AM)
...точно с тези протести на жените е започнал феминизма,който е убийствен за семействата ни...

Исс, точно тези протести са първопричината и повода днес да се чества този празник, и щом не ни харесва идеята, която олицетворява този празник, какво всъщност празнуваме? Не съм съгласна с това да се абстрахираме и осъдим първопричината, но да перефразираме и преиначим идеята, така както на нас ни е изгодно. Ако ще се празнува, ами нека се празнува така както е замислен, и който се солидаризира с идеята нека си чества, ако ли не, въобще да не се празнува.
Размиват се понятията и същността и затова именно аз не харесвам 8 март.
Не може да осъдим борбата, която е водила Клара Цеткин и да казваме, колко е убийствен за семейството феминизма, който тя е предизвикала, но на неин гръб, да намерим чудесен повод да се чувстваме специални и да празнуваме. Ако празнуваме, това автоматично означава, че се съгласяваме с нейните идеи. Аз съм силно объркана!
Това е все едно, юдеин, който отрича Христос, да празнува „Велик ден” и да казва, че той не вярва в идеята, която е породила този обичай, но все пак това е много хубав празник, защото харесва боядисани яйца и козунак./примера е съвсем произволен, но надявам се аналогията да е ясна/
Няма как да отричаме Идеята, поради която се е породил празника, а в същото време да го празнуваме.


П.П. Това е моето мнение и причината, поради която аз не празнувам, и не целя да убеждавам никого в правотата на моята гледна точка.
PM
Top
Дари
Публикувано на: 10.3.2008, 17:11
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 782
Участник # 766
Дата на регистрация: 19-January 07



От друга страна, ако е въпрос само да се почустваме специални в определен ден от годината, нека това да е на 21 януари или 18 юли или коя да е дата и да се нарече "Ден на Майката" или "Ден на Любимата Жена" и той да се празнува независимо и да не е ангажиран по никакъв начин с 8 март.

Всеки има нужда от внимание и то не само един ден в годината, и мъжете също имат такава нужда, но за тях няма специален ден, в който ние-жените, да ги накараме да се чувстват специални и да им подаряваме разни ненужни вещи, а и да имаме повод да нацелуваме всички колеги наред, както сега се случва на 8 март с жените? Винаги ми е било тъпо, че с един карамфил, поднесен ми на 8 март, мъжете си "извоюват правото" да ме прегръщат и целуват и то не за да се почуствам аз специална, а защото именно сега имат повод да направят това, което иначе няма как да им се случи.
Идеята ми е, че аз нямам нужда от вниманието на всички мъже, които познавам, достатъчно ми е вниманието на един точно определен мъж, който има значение в моя живот.
И в крайна сметка, аз наистина нямам нужда от 8 март или някоя друга дата, за да се почуствам специална, красива, ослепителна,... Жена . Нямам нужда от специален ден, в който да ме разглеждат като особен биологичен вид, за да се чувствам добре. Чувствам се прекрасно през почти всички дни в годината, защото съм щастливо, усмихнато и оптимистично създание. Разбира се има дни когато ми е криво, но това може би е породено от факта, че съм именно Жена.
Винаги ми е било смешно, като чуя, че 8 март е деня на който аз трябва да се почуствам... Жена?
Ами то от 500 километра си ми личи, че съм жена и досега никой не е имал съмнения по този въпрос.

Не искам карамфили и не искам да ми пожелават да съм силна и борбена/разбирайте да си извоювам равноправие, ако трябва да следваме идеята на празника 8 март/, защото когато аз искам, съм изключително силна и издържлива, а когато Не искам, мога и да съм слаба и нуждаеща се от мъжка закрила и помощ...
smil4334abded4493.gif
PM
Top
iss
Публикувано на: 11.3.2008, 10:29
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (Дари @ Mar 10 2008, 04:45 PM)
Исс, точно тези протести са първопричината и повода днес да се чества този празник, и щом не ни харесва идеята, която олицетворява този празник, какво всъщност празнуваме? Не съм съгласна с това да се абстрахираме и осъдим първопричината, но да перефразираме и преиначим идеята, така както на нас ни е изгодно. Ако ще се празнува, ами нека се празнува така както е замислен, и който се солидаризира с идеята нека си чества, ако ли не, въобще да не се празнува.
Размиват се понятията и същността и затова именно аз не харесвам 8 март.

Просто не си чела достатъчно за 8-ми март.Както и за Клара Цедкин...:))))С мнението си спомагаш за разпространението на хитро замисляната и заличаваща народното съзнание и традиции еврейска идея.В примера ти за Велик ден не само няма аналогия ами е и едва ли не манипулативно (произволно) подбран...:)))Да си чувала случайно че празника е много по древен ?
QUOTE
Уже в древнем Риме существовал женский день, который отмечали матроны. В этот день матроны - свободно рожденные женщины, состоящие в браке, получали от своих мужей подарки, были окружены любовью и вниманием. Рабыни тоже получали подарки. И кроме этого, хозяйка дома позволяла невольницам в этот день отдыхать. Облаченные в лучшие одежды, с благоухающими венками на головах, римлянки приходили в храм богини Весты - хранительницы домашнего очага.

QUOTE
8 марта, современный праздник женщины, день весны и красоты, отнюдь не всегда был таким романтичным. Эта дата имеет давнюю историю и весьма туманное происхождение, разъясняет ИИ «NewsProm.Ru».
Вообще-то, поклоняться женщинам именно 8 марта начали еще древние римляне. В этот день матроны — свободнорожденные женщины, состоящие в браке, — получали от своих мужей подарки и были окружены вниманием и заботой. Кроме того, 8 марта даже рабыни освобождались от всяческих обязанностей. Облаченные в лучшие одежды, с благоухающими венками на голове, римлянки приходили в храм богини Весты — хранительницы домашнего очага.

Историю же празднования Международного женского дня принято связывать с именем революционерки Клары Цеткин. Именно она на

QUOTE
Восьмое Марта призвано было отвратить советских людей от религиозных праздников: масленицы, приходящейся примерно на то же время; и Дня жен-мироносиц, отмечаемого в третье воскресенье после Пасхи и считающегося православным Женским днем.

Празника на жените-мироносци не е плаващ като еврейския пурим и като много от християнските-той се чества винаги на 8-ми март.
...и вече се води борба да се въскреси старата-древна идея за 8-ми март
QUOTE
Настоящим же русским "женским днем" можно считать день св. жен-мироносиц во второе воскресенье после Пасхи. Вообще же на Руси множество праздников испокон веку связаны с Богородицей, и первым христианским правителем тоже была женщина – св. Княгиня Ольга.


http://www.st-nikolas.orthodoxy.ru/news/mvronos.html
А колкото до Клара Цеткин и тази дата -ето малко хронология:
QUOTE
Историю же празднования Международного женского дня принято связывать с именем революционерки Клары Цеткин. Именно она на международной конференции женщин в 1910 году в Копенгагене провозгласила идею ежегодно отмечать 8 марта как день рождения женского пролетариата. Выбор Цеткин именно 8-го марта в качестве даты празднования Международного женского дня вызывает разноречивые объяснения.

Согласно официальной, широко известной версии, Женский день был приурочен к событиям 1857 года, когда 8 марта текстильщицы нью-йоркских фабрик прошли маршем по улицам города. Они требовали 10-часовой рабочий день, светлые и сухие рабочие помещения, равную с мужчинами заработную плату. Работали в то время женщины по 16 часов в сутки, получая за свой труд гроши.

Мужчинам после решительных выступлений удалось добиться введения 10 часового рабочего дня. На многих предприятиях в США возникли профсоюзные организации. В то историческое 8 марта во многих городах Нью-Йорка сотни женщин вышли на демонстрацию, требуя представления им избирательного права.

Однако ряд историков называют и другую — религиозную — причину возникновения праздника, согласно которой в намерения Цеткин входило связать историю женского социалистического движения с историей ее народа — евреев. А именно с той страницей этой истории, которая рассказывает о Есфири, жене персидского царя Ксеркса.

Царица Есфирь, воспользовавшись неотразимым воздействием на Ксеркса своих чар, спасла свой народ, иудеев, от истребления. Взяв с царя, не знавшего о ее происхождении, обещание, что он уничтожит всех врагов, которые покушаются на ее народ, Есфирь предотвратила планировавшиеся «еврейские погромы».

Есфирь обратила царский приказ против самих персов, желавших истребить иудеев, в честь чего день 13 Адара (этот месяц еврейского календаря приходится на конец февраля — начало марта) стал праздноваться как праздник Пурима.

Дата празднования Пурима в иудейском религиозном календаре является «скользящей», как в православном — дата празднования Пасхи. Однако, число празднования Пурима, пришедшееся в 1910 году на 8 марта, закрепилось и прижилось.

В 1911 году Женский день впервые отмечался 19 марта в Австрии, Дании, Германии и Швейцарии. Тогда более миллиона мужчин и женщин приняли участие в манифестациях. Кроме права избирать и занимать руководящие посты, женщины добивались равных производственных прав с мужчинами.

В России впервые Международный женский день отмечался в 1913 году в Петербурге. В прошении на имя градоначальника было заявлено об организации " …научного утра по женскому вопросу». Власти дали разрешение, и 2 марта 1913 года в здании Калашниковской хлебной биржи на Полтавской улице собралось полторы тысяч человек. Повестка дня научных чтений включала следующие вопросы: право голоса для женщин; государственное обеспечение материнства; о дороговизне жизни.

В следующем году во многих государствах Европы 8 марта или приблизительно в этот день женщины организовали марши в знак протеста против войны.

В 1917 году женщины России вышли на улицы в последнее воскресенье февраля с лозунгами «Хлеба и мира». Через 4 дня император Николай II отрекся от престола, временное правительство гарантировало женщинам избирательное право. Этот исторический день выпал на 23 февраля по юлианскому календарю, который в то время использовался в России, и на 8 марта по григорианскому календарю.

Международный женский день 8 марта с первых лет Советской власти стал государственным праздником. С 1965 года этот день стал не рабочим. Существовал и его праздничный ритуал. В этот день на торжественных мероприятиях государство отчитывалось перед обществом о реализации государственной политики в отношении женщин.

Постепенно Международный женский день в стране терял свою политическую окраску. В 1977 году Организация объединённых наций объявила 8-е марта Международным женским днем. Слово «борьба» из названия праздника исчезло, а 8-е марта стало праздником женщин, весны и любви.

После распада Советского Союза день 8 марта остался в перечне государственных праздников Российской Федерации. Отмечается Международный женский день и в странах СНГ: в Азербайджане, Грузии, Казахстане, Киргизии, Молдавии, Таджикистане, Туркмении, Украине, Белоруссии.




--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
iss
Публикувано на: 11.3.2008, 11:30
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (Дари @ Mar 10 2008, 05:11 PM)
От друга страна, ако е въпрос само да се почустваме специални в определен ден от годината, нека това да е на 21 януари или 18 юли или коя да е дата и да се нарече "Ден на Майката" или "Ден на Любимата Жена" и той да се празнува независимо и да не е ангажиран по никакъв начин с 8 март.

Всеки има нужда от внимание и то не само един ден в годината, и мъжете също имат такава нужда, но за тях няма специален ден, в който ние-жените, да ги накараме да се чувстват специални и да им подаряваме разни ненужни вещи, а и да имаме повод да нацелуваме всички колеги наред, както сега се случва на 8 март с жените? Винаги ми е било тъпо, че с един карамфил, поднесен ми на 8 март, мъжете си "извоюват правото" да ме прегръщат и целуват и то не за да се почуствам аз специална, а защото именно сега имат повод да направят това, което иначе няма как да им се случи.
Идеята ми е, че аз нямам нужда от вниманието на всички мъже, които познавам, достатъчно ми е вниманието на един точно определен мъж, който има значение в моя живот.
И в крайна сметка, аз наистина нямам нужда от 8 март или някоя друга дата, за да се почуствам специална, красива, ослепителна,... Жена . Нямам нужда от специален ден, в който да ме разглеждат като особен биологичен вид, за да се чувствам добре. Чувствам се прекрасно през почти всички дни в годината, защото съм щастливо, усмихнато и оптимистично създание. Разбира се има дни когато ми е криво, но това може би е породено от факта, че съм именно Жена.
Винаги ми е било смешно, като чуя, че 8 март е деня на който аз трябва да се почуствам... Жена?
Ами то от 500 километра си ми личи, че съм жена и досега никой не е имал съмнения по този въпрос.

Не искам карамфили и не искам да ми пожелават да съм силна и борбена/разбирайте да си извоювам равноправие, ако трябва да следваме идеята на празника 8 март/, защото когато аз искам, съм изключително силна и издържлива, а когато Не искам, мога и да съм слаба и нуждаеща се от мъжка закрила и помощ...
smil4334abded4493.gif

Ще се въздържа от психологичен анализ на написаното защото със сигурност няма да ти хареса smil3dbd4e398ff7b.gif Но ми се ще да те попитам:Мислиш ли ,че темата която се обсъжда е персонална???Нали ти ясно че всяка жена би могла да се изкаже точно така???Глобалното съзряване не се нуждае от еднолични описания ,а от всеобщо преоткриване на ценности и традиции....било то и от тяхното видоизменяне...


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top

Topic OptionsСтраници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020