www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Меню

Галерия

Списък от албуми :: Последно качени :: Последни коментари :: Най-гледани :: Най-високо оценени :: Търсене

Галерия > Българска история 
Обратно към предишната страница Покажи/скрий информацията за снимката Започни слайдшоу ФАЙЛ 1 от 28 Изпрати снимката по email Вижте следващия файл
Натиснете,за да видите снимката уголемена
Клането на СтараЗагора
Българи
4 ч. ·
НЯМА ДА ЧУЕТЕ И ДУМА ПО ТЕЛЕВИЗОРА ЗА ТОВА.
⬤ 146 ГОДИНИ ОТ КЛАНЕТО В СТАРА ЗАГОРА.
НА ДНЕШНИЯ ДЕН НАСЕЛЕНИЕТО В ГРАДА Е НАД 25500. САМО СЛЕД ПЕТ ДНИ ЩЕ ОСТАНАТ ПО-МАЛКО ОТ 1000 ЖИВИ БЪЛГАРИ. ТОВА НЕ Е АНТИ-ТУРСКА ПРОПАГАНДА. ДНЕШНИТЕ ТУРЦИ НЯМАТ ВИНА ЗА ЗВЕРСТВАТА НА ТЕХНИТЕ ДЕДИ.
ТОВА Е САМО ИСТОРИЧЕСКИ ФАКТ.
Турската армия и башибозука на Сюлейман паша (евреинът Соломон Леви) избиват 14 500 българи от града и селата, а други 10 000, млади момчета, девойки и жени са отвлечени живи в Турция. (не се чудете от къде са русите и бели актьори из турските сериали). Значителен брой българи са избити и в старозагорските села по пътя към Стара Загора. Напълно е избито населението на Раднево (4000 души) и с. Любенова махала (1000 души). Подобна е съдбата на Нова Загора и други селища в района.
Според свидетелствата на професор Любомир Костов, записани от неговия баща Димитър, наред с турците участвали и кърджалии, които били подпомагани от евреите в града. Според записки на очевидци, хора са одирани живи, печени на кол, приковавани и разпъвани на кръст. На бременни са разпаряни коремите и са вадени неродените деца. По заповед на Сюлейман паша бил образуван специален лагер на мястото на днешния паметник на Свети Георги, където войниците дни наред изнасилвали заловените жени, млади момичета и деца и измъчвали по най-дивашки начин. Карали ги да им играят голи хоро и садистично се гаврели и забавлявали с нещастните жени, загубили семействата си. След издевателствата тези жени и момичета били откарани като роби в Цариград и Одрин.
(Документите и разказите на очевидци са събрани в сборника „Пъкленият ритуал. 125 години от Старозагорското клане“, Донка Йотова.)
В църквата „Св. Троица“ са изклани 2500 души. Изколват и събралите се в „Св. Богородица“ и „Св. Николай“. Храмовете са обстрелвани с артилерия и изгорени. Това е най-голямото документирано клане в българската история и един от най-трагичните моменти за Третата българска държава.
Градът е изгорен до основи и обезлюден. Малкото останали живи се спасяват с бягство в Северна България, където престояват до пролетта на 1878 г. Много от тях не се завръщат повече в Стара Загора. Тогавашните съвременници смятат, че повече на това място няма да съществува град.
ПОКЛОН ПРЕД ПАМЕТТА НА ЗАГИНАЛИТЕ!
ПРОСТЕНИ ДА СА УБИЙЦИТЕ!
СИЛНИЯТ НАРОД ПОМНИ И ПРОЩАВА!
Има и едно положително следствие от клането в Стара Загора.
Известно е, че Сюлейман паша имал за задача да прехвърли Балкана и да отиде на помощ на Осман паша обкръжен от руската армия в Плевен. Това ако е било осъществено войната свършва с тотално поражение за Русия, а Плевен и повечето български градове щяха да последват съдбата на Стара Загора. Милиони българи щяха да бъдат изклани както бяха изклани арменците през 1915 г. и гърците в Мала Азия през 1922 г.
Но Сюлейман разбира, че малкия отряд от български опълченци се укрепва на Шипка. Той е можел спокойно да избере да мине през други два неохранявани прохода, като дори този към Троян е по-бърз нисък и по-удобен за преминаване с оръдия.
Обаче той се подвел по лесната победа и пировото клане в Стара Загора и нарочно тръгва към Шипка за да изколи останалите разбунтували се неверници. Смятал го за толкова лесно, че дори пише писмо до султана, че вече е прехвърлил Балкана. Но в Шипка удря на камък.
Може да се каже, че жертвите в Стара Загора спасяват жителите на Плевен от клане и нещо повече, със спирането на Сюлейман при Шипка се дава време на русите да превземат Плевен и така се обръща хода на войната изцяло в полза на руската армия.
Оцени тази снимка   (общ рейтинг : 2.5 от 5 с 18 гласа)
Боклук
Слаба
Средна
Добра
Отлична
Велика
Детайли за снимката
Заглавие:Клането на СтараЗагора.jpg
От албума:Българска история
Добавена от (на фотоапарата за още):Йордан_13  
Оценка - 18 глас(а):
Ключови думи:
Големина:440 КБ
Качество:739 x 740 пиксели
Отваряна в цял размер:95 пъти
Изпратена по ел.поща:0 пъти

Изпращач Коментар
Йордан_13
Публикуван на: 8/8/2018 16:18  Обновен на: 8/8/2018 16:18
Администратор
Регистиран: 10/8/2006
От:
Публикации: 16065
 Отг.: Булгарията - старинен музикален инструмент1-1
Грачещите (гърците) са усвоили Чулман като Посейдон, а хртистиянският му аналог е Свети Никола. Пещерните светилища по нашето Черноморие са светилища на Чулман

(59) По-късно вече българите,
които умеели да строят кораби,
се върнали в Сънджак и почнали
да плават по това море.

(60) Веднъж те
видели на брега
един красив хълм,
обрасъл с храсти.

(61) Те изкопали
в него пещера
и нарекли това място
в чест на Чулман Орнадж.

(62) После хванали тук една риба,
показали й пещерата
и я пуснали във водата
със следните думи:

(63) “Отплавай при своя господар
и му предай, че ние
сме построили за неговия отдих
тази пещера на брега”.

(64) Чулман, като узнал за това,
тутакси посетил пещерата
и останал доволен
от нейната уредба.

(65) В замяна на този подарък
той почнал да пази в морето
корабите на сънджакците –
бързо плавали те по вълните...

Изпращач Коментар
Йордан_13
Публикуван на: 8/8/2018 15:55  Обновен на: 8/8/2018 15:55
Администратор
Регистиран: 10/8/2006
От:
Публикации: 16065
 Отг.: Булгарията - старинен музикален инструмент1-1
Разбира се, волжко-българският Орфей е коренно различен от представеният ни от древна Елада, той е водно-подводен, дворецът мус е намира в пещерата Ор, поради, което носи и името Орбай (Орфей. Тази представа за Орфей от "Сказание за Чулман" е много по-близка до тази описана във "Веда Словена", където Орфей пребивава в пещера и медитира в нея, отколкото от представата в гръцката митология.

Изпращач Коментар
Йордан_13
Публикуван на: 8/8/2018 15:56  Обновен на: 8/8/2018 15:56
Администратор
Регистиран: 10/8/2006
От:
Публикации: 16065
 Отг.: Булгарията - старинен музикален инструмент1-1
Статията е от списание "Родопи", бр. 2/1988 г.

Изпращач Коментар
anti666
Публикуван на: 25/10/2018 20:46  Обновен на: 25/10/2018 20:46
Регистиран: 22/9/2006
От:
Публикации: 2261
 Отг.: Булгарията - старинен музикален инструмент1-1
Орбай - етимологията на това име е Ор (по името на пещерата) и Бай, от Бай-терек, бай, байко. Тоест господарят, управителят, мъдрецът от Ор
Оттам Orbei, като словосъчетанието -bei понякога се произнася -бай


[ xcGallery powerd by dev.xoops.org ]