www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Скота - Египетската кралица на шотландците


Страници: (2) [1] 2  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topic

> Скота - Египетската кралица на шотландците, Скота-Египетската кралица на шотландците
trak
Публикувано на: 21.5.2010, 13:30
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



Скота е фигура от шотландската и ирландската митология. Името Скота, (Scota) носят 2 различни дъщери на египетски фароани. Според тези митологии гелите (древни келтски племена), (на шотландски Gàidheal, на ирландски -Gael) водят техния произход именно от Скота и нейните наследници. Гелите се явяват прадеди на днешните шотландци и ирландци.

В ирландската митолгия Скота е дъщерята на фараон Nectanebus или Nektanebos I., или Nektanebos II.. Съпруга е на Мил (Mil). Скота, Мил и синовете им заселват Ирандия и се явяват родоначалници на ирландците.

По друга ирландска хроника от 11 век, наречена „Lebor Gabála Érenn” (на ирландски Leabhar Gabhála Éireann), другата принцеса Скота е дъщерята на фараон Cingris, чието име се среща само в ирландската митология, затова може да се приеме като прякор или че на техния език името му е звучало така. Тя се омъжва за Niul, сина на Fenius Farsaid, който има Вавилонски произход и след сриването на кулите от Вавилон се мести в СКИТИЯ (Skythien). В ирландката митолгия не се споменава, къде се споменава къде се е намирала Скития. На Niul му се отдавали езиците и затова фараон Cingris го поканил в Египет, където той се оженил за Скота (не се уточнява дали той вече е бил в Скития и от там е поканен, но може да се заключи подобно нещо). От брака им се ражда син Goídel Glas . Той създал гелския език (дн. ирландски гейлик) като комбинирал най-доброто от 72 езика.
Според ирландския хронист от 17 век Geoffrey Keating (името на хрониста на англ ез е Geoffrey Keating, а на ирландски гейлик Seathrún Céitinn) Goídel или сина му Sru били изгонени от Египет малко след израелтяните от фараон Intuir. След странствания те се заселват в Hispania или Iberia (днешна Испания и Португалия). Там се ражда Míl Espáine и неговите синове Eber Finn и Eremon, които основават гелското присъствие в Ирландия.
Според Seumas MacManus и книгата му „Story of the Irish Race” Скота се жени за Niul, но тук Gaodhal Glas се явява внук.

Тук давам линк на вариант на хрониката „Lebor Gabála Érenn” на английски oт средновековния манускрипт на Book of Leinster, 1150г :

http://web.archive.org/web/20080306091534/...hlan2/lebor.htm
или на ирландски
http://www.ucc.ie/celt/published/G800011A/text001.html

В ирландските и шотландските митологии се среща още една Скота, която също е дъщеря на фароан от Египет. Тя се омъжва за Miled или Milesius. Те живеят с 8-те си сина в Иберия. След смъртта на Miled, Скота се отправя със синовете си към Ирландия, където тя загубва част от децата си в една буря. Самата кралица Скота умира в Ирландия при битка между Milesians и De Danann. Гробът на Скота се намирал в Tralee (Ирландия), известен като Foley's Glen и Glenn Scoithin (долината на малкото цвете).

Тук давам линк на рисунка на принцеса Скота и Gaedel Glas при пътуването им от Египет, от хрониката „Scotichronicon” ( Шотландска хроника) на Walter Bower, 15 век (1454г) , където се казва че шотландците водят името си от родоначалничката Скота, дъщеря на фараон. Тази хроника е базирана на по-старата хроника „Chronica Gentis Scotorum” на John of Fordun от около 1360г., а тя от своя страна е базирана на още по-стари хроники и документи, включително и по писания на монаха от Уелс, наречен Nennius или Nemniuus от 8 и 9 век. Той съставя в Уелс хрониката Historia Brittonum през 829/830 г.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...Gaedel_Glas.jpg

Според Walter Bower и неговата ‘Scotichronicon” (15в) предците на шотландците са египтяни и гърци, защото съпруга на Скота бил гръцки крал (Gaythelos). Синът му се казвал Hiber и от там идвало Hibernia (Иберия). Той споменва и „The Declaration of Arbroath”, „Декларацията от Arbroath” от 6.04.1320 г.. С тази декларация бароните и благородници от Шотландия молят папата да се намеси в тяхна защита при войните за независимост.
Текстът от декларацията се позовава на "древните", които "тръгнаха от Велика Скития ... и стълбовете на Херкулес ... до местоживеенето им на запад, където все още живеят и днес. Според Walter Bower , тази кралска двойка е изгонена от Египет през време на голямото въстание. Те плавали на запад, първо минавайки през Испания, преди да отпътуват за Ирландия и след това чак до западния бряг на Шотландия.

Не се посочва в средновековните трудове на Walter Bower, защо той смята съпруга на Скота за грък, но може да се предположи, че е заради родината му от където идва.

Според някой съвременни течения сред ирландските изследователи Нефертити (Nofretete) и сестра й Mutnodjmet (съпруга на фараон Heremheb) и дъщеря й Meritaton (наречена Scota) са с ирландки произход , което обеснявало, защо Скота през Испания се заселва в Ирландия, след краха на корумпираната династия на Echnaton и защо гроба й се намира именно в Ирландия, а не в Египет . Според историка Elliot Smith черепите на Нефертити, сестра й Mutnodjmet и най голямата й дъщеря Meritaton (наречена Scota) са с кавказки или европейски черти, което било несравнимо доказателство за техния ирландски произход. Имало намерени и мумии с червени коси, като например една мумия от 3300 г пр. Хр, с пякор „Ginger".Тези ирландски изледователи посочват и 20 молитва от глава 141 от египетската Книга на мъртвите, където била спомеnaта богиня с червени коси .

Има още една интересна история за египетски крал или аристократ, или пълководец, наречен Manash или Menes, чиито гроб е намерен в Knockmany (Knock Menes) , в южната част на графство Tyrone, недалеч от Lough Erne. Гробът е намерен от професор Waddell . При него е намерен монограм с името „Urani” , Подобен монограм е бил открит и в Египет. Шумерският вид на надписа от Knockmany , бил идентичен с този на празния му гроб в Abydos, Горен Египет. На шумерски било написано и онагледено с рисунки над празния гроб, как този велик пълководец предприел заедно със своята флота изследователско пътуване към западната страна на залязващото слънце, в западния океан, където намерил смъртта си и затова гроба му в Египет е празен, издигнат само в негова чест, а действителния гроб се намирал на място в далечния запад, наречено „Urani", извесно като"Erin". (или Ирландия , по книгата от 1929 г -„Makers of Civilization in Race und Geschichte”).

Според римските хронисти Скота и думата „шотландци (келти)” водели своето значение от думата „морски разбойници”, защото те били извесни като народ от морски разбойници.

Пътували из Норвегия казват, че още може да се видят старинни места където е написано „Skytplat” или „Skytplass”, което се превеждало като място за стреляне или от което се е стреляло . Според някой историци думата скити (Skythen) е производна от стрелци или за стрелците, скитите от изтока. И вероятно думата Skoten ( шотландци) има общо по произход с думата скити (Skythen) . На съвременен български ез. двете думи не изглеждат сходни и ако има прилики евентуално те биха се открили в старобългарския език. И така тези изследователи стигат до заключението, че думата скити (Skythen) имала викингски произход. Интересен контрапункт на това тввърдение се явява факта, че шотландците се срещат в Британия през 3 век , а викингите се срещали в Ирландия чак през 8 век .
За римляните, шотландците (Skoten) си остават морските пирати от Ирландия.
Германците намират близост на името шотландци (Schotten) с немските думи сянка (Schatten), и носител на щита (Schildträger).

Средновековното найменование на Ирландия било Scotia Major.

Според гърците Шотландия „Schottland” идвало от думите с гръцки произход "Skotia, Skutia, или Skotosch ,тъмен мрачен и Шотландия се превеждало Страната на мрака, мъглата.

Има 1 интресен факт за град Единбург, втория по големина град в Шотландия, а именно че основателя на Единбург се е казвал принц Един.

Явно ирландците са интересен народ за някой хора, защото в интернет има подробни статии, в които се опитват да изкарат ирландците семити, наследници на Сим.

Авторът Ralph Ellis пише книгата посветена на шотландската Скота- „Scota - Egyptian Queen of the Scots”, „Скота - Египетската кралица на шотландците” (има издание от 2006 и от 2008г),
Тази книга търси сензацията и може да се определи като литературна творба сходна с целите и стила на книгите на Дан Браун. Ralph Ellis-овата Скота (Ankhesenamun- Scota) е дъщеря на фараон Akhenaton , от династията Amarna, чиито съпруг е Gaythelos. Ражда им се син Gaedel, като тук автора пояснява, че при транскрипция на името на английски има преминаване от th в d от египетски . Ralph Ellis се позовава на хрониката от 15 век, но после намесва и Мойсей като сравнява странстванията на Скота с тези на Мойсей и израелтяните и стига чак до Клеопатра , чиито правнук бил именно Исус, и че бил последния фараон на Египет , че хиксoсите не са азиатски племена от Предна Азия, които нахлуват в Древен Египет през 1720 г. пр.н.е , а били египтяни и т.н. Интересно е разсъждението на автора, че историята на Scota и Gaythelos онагледявала действителни египетски преселения и че тази историята имала за първоизточник много древен текст, написан като история на Египет , чиито автор се явявал египетско-гръцки историк казващ се Мането (Manetho) , датиран ок. 300 г пр. Хр .

Тук линк на книгата на английски :

http://books.google.de/books?id=rz11BVQOeb...epage&q&f=false

Има направени някой интересни разкопки из Ирландия и Шотландия, при които според археолзите са открити връзки между Ирландия и Шотландия и Египет. При разкопки на могила в Тара през 1955 г. археолога д-р Шон О'Риърдън на Тринити Колидж, Дъблин (Sean O'Riordan of Trinity College, Dublin) открива един скелет с огърлица от мъниста сходна с подобни огърлици намирани в Египет. На скелета е направен въглероден анализ, според който той датира от около 1350 г. пр. Хр. Въпросът, които си задават археолозите е дали скелета е египтянин с египетска огърлица или шотландец, които е получил подарък египетската огърлица. През 1937 г. в Йоркшир (North Ferriby, Yorkshire) са открити останките на древен кораб. Първоначално са мислили, че кораба е викингски, но после се установява, че кораба е много по-древен, някъде 2000 преди викингите,като възрасттта по радиовъглеродния анализ датира около 1400-1350 г. пр. Хр. Археоложката Lorraine Evans смята, че кораба е египетски като датировката му е сходна с тази на намерените маниста. Евънс постулира на въпросите: Беше ли огърлица от Тара подарък от египтяните към местния вожд след пристигането си или е била собственост египетски принц погребан в Тара ? Евънс открива по ръкописите на Мането, че превода на името на фараона Achencres е не друг, а именно Ехнатон, който царува ок 1350 г. пр. Хр. Археоложката Evans заключва, че Scota Meritaten, е най-голямата дъщеря на Ехнатон и Нефертити. Третата най- голяма дъщеря Ankhesenpaaten се жени за нейния полубрат Тутанкамон Tutanchamun, син на Echnaton и неговата втора съпруга Kija. Имало е конфликт сред жреците и привържаниците на бог Aten и бог Amun. Този конфликт и слуховете за смъртни случаи, причинени от чума, били давали достатъчна мотивация на фароана да даде дъщеря си на чужденец и да избягат от противоречията в страната, вместо на съпруг, египетски принц отреден по протокол. (Въпросът, който може да си зададе човек тук е обаче, дали чужденеца от Гърция е наистина чужденец за египтяните или им е бил далечен родственик .) На долината река Boyne river (Leinster, Ирландия) е имало място, къдета са се погребвали древните царе на Ирландия. Те се считат за богове и богини на келтски племена, но се смята, че истинския им произход дататира още в праисторията. В „Annals of the Four Masters”, датирани към 1632-36г, съпруга на Скота се казва Eremon Той и Eber разделили Ирландия на две- Eremon царувал в северната част, а Eber на юг . Според някои историци можело да се начартае паралел с разделянето на Египет на Горен и Долен Египет, обединени от централен свързващ град Мемфис. Ако се разгледали съществуващите митове и легенди в Ирландия, тя също била разделена на две, като централно място за единство било мястото наречено - Mide , което лежало на хълма на Тара и се явявало като обект на Върховно царуване, което представлява единството на земята и всичките й хора.
В битката за Ирландия при Slieve Mish, както е записано в Lebor Gabala, Scota има трагичен край и е убита. След смъртта й в тази битка, войната продължава на Tailtinn срещу трима царе на Tuatha de Danaan (Децата на богинята Дану), съпрузи на богините Banba, Fodla и Eriu: MacCuill, MacCeacht и MacGreine. Синовете на Мил, след продължителна битка, превземат de Danaer и вземат седалището на Тара. Според ръкописа на Bower, Scota е погребана между Sliab Mis и морето и нейния гроб, Fert Scota, се намира в 1 долина в Glenscota. Точното местоположение на гроба е загатка.

В днешно време има много противници (съвременни историци, шотландци и англичани) на съществуването на Скота, които мислят че Скота е мит, измислица, опит да се даде божествено начало на шотландците и ирландците.
PM
Top
Ник
Публикувано на: 21.5.2010, 14:18
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



Трак,хвърли един поглед на материалите за Нефертити в блога на Спароток и ще ти дадат отговор на доста въпроси,които поражда този материал.Там има също и нещо за Ирландците,бритите,връзката им с кимврите /кимерите/,траките.Да не забравяме,че много от нещата за историята и древността са преиначени и манипулирани и покрай факти и обстоятелства се пробутват откровени лъжи.Лансират се и грешки.Като прочетеш ще ме разбереш може би по-добре!А Скития си е Добруджа и земите северно от нея.
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 21.5.2010, 14:24
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Аз държах материала да бъде публикуван под тази форма Ник, за да се поставят повече въпроси, отколкото готови отговори и след това да разчепкаме вълната. Тя връзката е очевидна, но аз мисля, да я изследваме в пълната й дълбочина и във всички възможни пластове.
Най-добре дай връзка към темата от блога на Спароток, за да се допълнят нещата и уяснят определени моменти.
PMEmail Poster
Top
trak
Публикувано на: 21.5.2010, 17:47
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



В хрониката "Lebor Gabala Erenn" (Leabhar Gabhála Éireann) от 11 век

http://web.archive.org/web/20080306091534/...hlan2/lebor.htm
или тук
http://www.maryjones.us/ctexts/leborgabala.html *

са споменати т. нар. древни болги, белги (Fir Bolgs), потомци на Немед.

Според данните от миграция на келтския език 2000-300 г. пр. Хр има четири нашествия в Ирландия (T. F. O'Rahilly (Early Irish History and Mythology):
1. Cruithin - ок. 8-ия до 5-ти век преди Христа ( Priteni, който се разпространяват над Великобритания и Ирландия)
2. Érainn - ок. 5-ти до 3-ти век преди Христа (Bolgi или Belgae (наричат ги по френски източничи белгите), които нахлуват Ирландия от Великобритания)
3. Laigin - моок. 3-ти до 1-ви век преди Христа (Които дойдоха от (Armorica) Арморика, навлизат Великобритания и Ирландия)
4. Goidel /Gael (Гаел) (наследник на Скота) - ок . 2-ри до 1 век преди Христа (напр. Milesians, който достигна Ирландия директно от Галия)
Тук следва още едно тълуване за Скота и потомците й, но от по друг ъгъл- За потомците на Goídel, (Gael or Féni), (Гаел или Фени), синове на крал Milesius, се казва, че са дошли или от Северна Испания или от Южна Франция, на остров Ирландия. Те разделят земите на Потомците на богинята Дану (Tuatha De Danann) между потомците Неber и Неremon, като Неremon взема северната част, а Неber (Хеб(в)ер, Хивър) южната. Най-северните точки се вземат от синовете на загубения им брат Ir, а най-южните земи се вземат от техния братовчед Lughaid, син на Ith. Към наследниците на Goídel принадлежат племената на Connachta (населяващи северозападните, западните и средните земи) и племената Eoghanact (населяващи югозападните земи) .
Племената Érainn (по-рано Euerni или Iverni) са смятани от някои историци за Menapii, Bolgi, Builg, Belgae и Fir bolgs. Стари хроники сочат, че племената Firbolg идват като събирателно найменование за различни племена преживели най-ранните времена от историята на планетата.
Обаче е важно да се отбележи, че Érainn (Fir Болг) нахлуват в Ирландия преди Goídel (Gaedil) (т.е. наследниците на египетската Скота) или Milesians.

* Дадените линкове не са пълните издания на хрониката "Lebor Gabala Erenn" , но ги давам за тези, които нямат достъп до англоезична библиотека или нямат възможност да си закупят книгата от чужбина.
PM
Top
Ник
Публикувано на: 23.5.2010, 17:43
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



Благодаря ти за отговора.но е пхредназначен за специалисти,а аз не съм.Във всеки случай темата е интересна и многопластова понеже засяга палеобалкански народи,кимврите,които според някои източници идват от Скандинавия,връзките им с траките /родствени?/,разселването им в Британия и Зап.Европа,Историята на Ирландците,мисля,че и Уелс или Шотландия имат общо,а и факти,които са общи са всички тях-предания,етноними,топоними,езикови съответствия и пр.Мисълта ми е,че Спароток е представил тези неща на изключително ниво.Спирам дотук и започвам да ги търся.Може направо да ги копирам,а може и с линк.Извинявам се за Нефертити,няма общо с темата,объркал съм се нещо.
PM
Top
Ник
Публикувано на: 23.5.2010, 17:58
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



Ето нещо,което има отношение към темата:

ТРАКИТЕ В ГАЛИЯ, ИЛИ ПРОБУЖДАНЕТО НА ЗАПАДА


Навярно повечето хора е направило впечатление, че в нашата история е обърнато твърде малко внимание на траките, а още по-малко на техният северен клон кимерийците.Човек би очаквал с течение на времето да се появи все повече информация, но за съжаление сме свидетели на точно обратното. Пръкват се нови твърдения за произхода на дедите ни, правят се филми за прародината в далечната Азия, излизат книги на хора получили стипендии в чужбина...

Ако нямаше данни за постиженията и заслугите на дедите ни щеше да има някакво оправдание, но дори и западните учени, макар и неохотно признават ролята на траките в оформянето на европейската история.

В работата си Celts and Gallo-Romans, Жан-Жак Хат отделя една глава за тракийското присъствие в Галия и споделя следното – Ако на периода 8-ми- 5ти век преди Христа трябва да бъде дадено специално име, то трябва да е Пробуждането на запада... ( стр. 82).

Френският автор уточнява, че промените в келткото общество се дължат на идването на трако-кимерийци, които минавайки по дунавската равнина се установяват в Унгария, Бавария и Северна Галия ( Галия Белгика).

Трако-кимерийците стават причина за сериозни промени в келтското общество. Оформя се военна аристокрация ( по тракийски модел). Въвеждат се нови погребални ритуали, чийто произход е в Източна Европа. Появява се нов вид кон, годен за езда, до този момент в Западна Европа конят е изполван само за теглене на колесница.

Разбира се един народ не може да въведе такива сериозни промени в дадено общество и да не остави следи в топонимите и хидронимите на страната. Иска се време преди нововъведенията да бъдат наложени, а щом дадена група хора се задържи около век на определено място, то тя налага и свои имена на реки, селища, местности.

Търсейки данни за особените топоними и хидроними в Галия съм използвал работата на А. Холдер Alt-celtischer Sprachschatz. Направи ми впечатление, че почти никой съвременен автор пишещ за келтите не е използвал работите на австрийския учен, а той е направил най-задълбоченото проучване на келтската ономастика. Става дума за над 6000 страници с изключително ценна информация. Когато прочетох творбата на Холдер разбрах защо. Тя съдържа данни, които разбиват на пух и прах общоприетите теории за траките и техните наследници българите. Холдер не може да бъде оборен, затова е обречен на забвение, същата съдба, на която постига родолюбците Г. Ценов и Ц. Гинчев.

Да разгледаме няколко екзотични келтски хидронима. Това са реките Асна, Бара, Бария, Тало-Бара, Сакро-Бара, Вистра-Бистра, Ведра, Неса- Неста, Течиус, Тичино, Тичинус.

Асна означава ясна.
Бара, Бария, Тало-Бара, Сакро-Бара са обясними с българска дума за малка река- бара. Сродни български хидроними са Барата, Крива Бара, Слана Бара, Барье, Барьето и др.
Ведра е обяснимо с нашето прилагателно ведра, ясна;
Вистра, Бистра означава бистра, в България има седем реки с име Бистрица.
Неста идва от глагола нести – нося, галския хидроним е сроден с тракийския Нестос ( днешната Места);
Течио, Тичино, Тичинус са свързани с българските думи теча, тичам, течение и разбира се с нашата река Тича.

Единадесет келтски реки носят имена обясними на български език, бройката е твърде голяма, за да се касае за случайност. Разгледаме ли екзотичните келтски топоними ще видим, че и там се срещат названия, които са лесно обясними с помощта на нашия език. Ето част от тях: Балио, Балио-иалум, Балискум, Брива, Бривате, Бривитиакум, Бриводуро, Абало Иалон, Балио Иалум, Борко Иалум, Бурдуа, Бурдиакус, Бурдо, Берзула, Весиакус, Весонтио, Трудониакум от трудсмо – трудно, Тучиния – тучна, Чиерна, Ваверис, Вевера, Садо, Садо-брия, Сатриакум.

Балио, Балио-иалум, Балискум съдаржат частицата бал имаща значение бял, светъл.
Брива, Бривате, Бривитиакум, Бриводуро, Самаро-брива съдържат частицата брива, която има значение мост и отговаря на българската дума бръв, бривно-мост.
Бурдуа, Бурдиакус, Бурдо отговарят прекрасно на тракийската дума бурт/бурд – брод, място за преминаване.
Името на галското селище Берзула е обяснимо с тракийската дума берза-бреза.
Топонимите Ваверис, Вевера и др. Холдер обяснява с галската дума веверо- катерица, която е просто вариант на старобългарската веверица – катерица.
Весиакус и Весонтио са сродни на тракийските Висанте, Висмарос, Патовиса...
Частицата вес/вис означава селище и отговаря на старобългарската дума вьсъ- селище.
Трудониакум е много интересен топоним. За тълкуването му Холдер предлага немската дума schwer, която има значение тежък, труден.
Чиерна може да се обясни с ирландската дума киар-чер, черен, но българската черна е много по-близка.
Галските Садо и Садо-брия са обясними с тракийските думи сад-градина, и брия-селище, които от своя страна са по-древният вариант на старобългарските садъ-градина и съборъ- събор, събрание.

Съществуват над 60 селища съдържащи частица иало-земя, което не е нищо друго освен вариант на тракийската дума ила – земя, кал, глина...и разбира се на българската илъ – земя, кал, глина. По-известни топоними от този тип са Абало иалум – ябълкова земя, Бало иалум – бяла земя... Дервус е име на голяма гора, името отговаря на българската дума дърва, дървета.

Като цяло над 120 келтски топонима са обясними на български език. Ако приемем, че във всяко селище с екзотично име са живели около 500 човека, то излиза, че броят на траките в Галия е бил около 60 000. Това е сериозна цифра, но все пак се касае за малцинсво сред милионното келтско население. Въпреки това, дедите ни са успели да повлияят местните жители. За това можем да отсъдим от общите думи области на скотовъдство и земеделие. Според официалната историография германите са живели векове наред в съседство с келтите, следователно трябва да срещнем много близки думи. Направим ли сравнение между галски, немски и български ще видим, че нашият език е много по-близък до галския отколкото немския, който дава само шест близки думи: Biber-бобър, Frettchen- катерица, Wolf-вълк Hund-куче, Teig-тесто и Sattel -седло.

галски-български-немски

белего-белка- Marder
бебро-бебер- Biber ( бебер е диалектна българска дума за бобър)
бранa-врана- Krähe
вало-вълк –Wolf
веверо-веверица –Frettchen ( веверица е старата ни дума за катерица)
гаран-гарван- Rabe
елантия –елен- Hirsch
овио-овца- Schaf
йоркос-яре- Ziege, Lamm
габро-кабра – Ziege ( кабра е дума за коза в странджанско)
кабалa-кобила- Pferd
куно-куче- Hund
ярко-ярка – Hänschen
керка-коуръ – Hаhn (коуръ е старобългарската дума за петел)
кравас-краварник – Stall
гортиа- ограда, градина - Hecke
дерво-дърво - Baum
кремо-кромид-Zwiebel, Knoblauch
реиго-верига - Kette
седлон-седло- Sattel
серо-сърп- Sichel
неска-нишка-Faden
сегно-сукно-Tuch
капия-копач, мотика -Hacke
аратро- орало-Pflug
меду-мед- Honig
теисто-тесто - Teig

Някой може да възрази, че не българи са повлияли келтите, а е било точно обратното. Да, обаче етимологията на някои общи думи е българска, ето и пример. Брано е галската дума за врана, тя отговаря на уелската вран и ирландската бран. Смисъл има само на български. Нашата дума врана идва от вранъ-черен, какъвто е и цветът на тази птица. На уелски и ирландски няма обяснение.

Друг пример може да се даде с галската билка беленион, това е нашата билка блян, бленика. Касае се отровно растение предизвикващо халюцинации, т.е. бленуване, сънуване ( както отбелязва В. Георгиев). Отново смисъла е само на български.

Това, че дедите ни са повлияли келтите може да се види и от разпространение на технологии и обичаи. За галите е известно, че са ползвали зърнени ями, подобно на старите българи. Методът е много ефективен както отбелязва С. Джеймс защото при покълването на част от пшеницата всичкият кислород бива погълнат и по-голямата част от зърното се запазва като в херметичен съд.Този метод се използва от траките от най-дълбока древност и чак по-късно се появява в Западна Европа.

През Ранната Желязна Епоха в Галия се появяват нов вид погребения. Преди да бъде вдигната могила, за мъртвият благородник е построявана дървена стая.Този ритуал възниква в черноморските степи и е практикуван от траките.
Друга индикация, че келтите са били повлияни от дедите ни са екзотичните лични имена. Не сме ги чували във филми, нито пък сме чели за тях в книги...защото са неудобни, прекалено български звучат. Ето част от тях:

Авор ( Явор), Аспериус, Балан, Балио, Бато, Белена, Белено, Бодило, Бойо, Бойкус, Боисил, Борилус, Борисус, Венда, Весулус, Ветер, Гарус, Гетиус, Дейка, Дейко, Девана, Елениус, Каран, Кобер, Корсиус, Котус, Лад, Любена, Любия, Любиамус, Каменус, Медикус, Медула, Медуна, Место, Миро, Персинус, Рума, Румо, Тате, Тато, Татуло, Токетус, Траюс, Ярила, Яровидус...

Най-интересното е, че галските лични имена Аспериус, Борисус, Борилус, Токетус, Кобер, Корсиус, Курмисиус и Персинус отговарят на старобългарските Аспарух, Борис, Борил, Токту, Кубер, Корсис, Кормисош и Персиян. Тюрко-алтайци в Галия не е имало, но за сметка на това трако-кимерийците са били дълго време аристокрацията на много келтски племена.

Излиза, че Прокопий, Малала, Цеца и др. са имали право да отъждествят дедите ни с траки и кимерийци. Излиза, че Паисий и Раковски не са били мечтатели, виждащи в кимерийците предци на българите.

В следващият постиг ще бъдат представени изображения на тракийски артефакти от алпийсиките региони. Така езиковите доказателства ще бъдат подкрепени с доказателства от материалната култура и истината ще блесне.

Дедите ни са били велик народ, чийто принос в развитието на Европа е огромен. Прогресът на обществата идва не от сладникавите размишления на гръцките философи, а от знанията и технологиите, които нашите деди са разпространили в Средна и Западна Европа. Методите за каляване на стомана, за съхранение на зърно, новите оръдия на труда и т.н. дадени от траките правят от Галия многолюдна държава. Коствено са повлияни дори римляни и германи.

Лошото е, че никой не обича старите си господари и се опитва всячески да ги компрометира и очерни. Всеки иска да е велик и не желая да признае, че друг е подпомогнал развитието му. Истината обаче не може да се крие вечно.Време е да поискаме своето и да се отърсим от робската психика. Дали сме много на другите, нека поне ни отвърнат със заслуженото уважение. Имайки нужното самочувствие ще се преборим лесно с проблемите, така като правеха и дедите ни. Водени от доброто, обичайки братята и сестрите си ще възродим България за пореден път.


Използвана литература:
1.Jean-Jaques Hatt, Celts and Gallo-Romans, Geneva, 1970;
2.A.Holder, Alt-keltischer Sprachschatz, Leipzig, 1897;
3.Hallstatt, 700 -400 av.J.C. A laube de la metalurgie, catalogue, Liege, 1987;
4.S.James, Exploring the world of Celts, 1996;

Линк: http://sparotok.blog.bg/politika/2010/04/2...a-zapada.533247
PM
Top
Ник
Публикувано на: 23.5.2010, 18:06
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



Ето още:ВЕНТА БЕЛГАРУМ – СТОЛИЦАТА НА БОЛГИТЕ В БРИТАНИЯ. Автор: sparotok
Автор: grigorsimov Категория: Политика 02.11.2009 21:12 -
Прочетен: 144 Коментари: 0 Гласове: 1
Последна промяна: 02.11.2009 21:13
'От всички гали белгите са най-храбрите, понеже са най-отдалечени от влиянието на римската култура....а също са и съседи на германите, с които водят непрекъснати войни...'
Гай Юлий Цезар, Галските Войни
Освен, че са владели значителна част от Галия белгите са обитавали и цяла Южна Британия. Тяхна столица Вента Белгарум е в продължение на дълго време важно търговско средище. Векове наред белгите контролират обмена на стоки между Британия и континента. Дървесина, калай, луксозна керамика, осолено свинско месо и др. стигат дори до римския пазар. За жителките на Вечния град се внася и козметика, наречена колор белгика. Ключовата позиция на белгите и техните търговски умения им донасят несметни богатства. Още през II-ри век преди Христа в земите им биват сечени масивни златни монети. На някои от тях за герб са изобразявани знаци подобни на българския IYI, чийто произход се крие в Неолитната Писменост на Балканите – пето и четвърто хилядолетие преди Христа. Ако не бяха посеяни раздор и вражди между племената на Южна Британия, Рим нямаше да успее да завладее тези смели и способни хора, а в наше време Вента Белгарум щеше да е космополитен град от типа на Хонконг. Днес обаче дори името не е останало. Тиберий, Клавдий и др. елиминират благородническта класа на белгите, но запазват градовете непокътнати. Когато обаче англо-саксите нахлуват в Британия те не само, че донасят разруха, но и променят имената на селищата. Вента Белгарум става Уинта-Kаестре, познат днес като Уинчестър. Явно частицата Белгарум не се е харесвала на англо-саксите по една, или друга причина. Вента Белгарум означава Тържище на Белгите ( Болгите). Вента – тържище е свързано със старобългарския глагол венити – продавам, което е просто древна диалектна форма на менити – меня, заменям. Точно това е търговията – замяна на стоки срещу други стоки, или пари. Белгарум е дателен падеж мн.ч. на етнонима белги ( болги), т.е. на белгите ( болгите). Белгарум е вариант на нашето Българомъ – на българите. Могъщото племе на белгите не е британско, или галско по произход, а принадлежи на трако-пеласгийския етнос. Днес се признава, че белгите от времето на Цезар са и митичните болги от ирландския епос “Левор Гавала Еирен”. За тях се казва, че са потомци на Немед от Скития (според Страбон най-древната Скития това е България). След като пребивават известно време в Ирландия болгите се завръщат в Източна Европа и се заселват в Гърция (която си е била и тяхна земя). Там те са третирани зле от пришълците гърци и поради тази причина потеглят отново за Ирландия...Тази легенда прилича поразително на разказа на Херодот за пеласгите. В дълбока древност цяла Елада е била обитавана от пеласги и е наричана Пеласгия. С идването на Данай (предводителя на гърците) пеласгите започват да губят територии, а гърците променят много от имената на старите им селища. Бащата на историята твърди, че пеласгите били изключително способни строители и те са хората издигнали стената около Акропола в Атина. Като заплата гърците им дали пустееща бедна земя, но понеже пеласгите били и добри земеделци те успели да облагородят почвата до такава степен, че я направили по-плодородна от тази на гърците. Подбудени от завист и омраза елините прогонват пеласгите и завземат владенията им...Напълно е възможно част от прокудените пеласги да са заминали за Галия и Ирландия понеже доста оръжия и инстументи от Британските острови имат прототипи сред оръжия и инструменти от Тракия и Гърция ( носеща в древността името Пеласгия).
Явно поне едно от мигриралите трако-пеласгийски племена е носело името болги, понеже така са и документирани в ирландските саги -Фир Болг (фир означава мъже и е сродно със старобългарската дума фрътъ- мъж). Те всъщност са били три групи Фир Болг, Фир Домнан и Гайлеон. Фир Болг са цезаровите белги от Галия и Британия, Фир Домнан са домнуните -съседи на белгите, а Гайлеон означава просто бойци-копиеносци. Името на домнуните се обяснява с галската дума думно/тумно-тъмно, дим (имащ стара форма дымъ ). Друго сродно и съседно племе на белгите ( болгите ) са дуротригите. Дуротриги означава търговци на дървесина. Дуро е дърво, а триг отговаря на търг, търгувам. Роднини на дуротригите са дубуните, чието име е обяснимо с думата дъб. Дубуни е просто дъбяни, хора живеещи сред дъбовете. Племе с подобно име населява и Галия, става дума за мандубиите. Абмброжич тълкува името им като малките дъбове. Ман отговаря на мъничък, а дубии на дъбове.
Анализа на болгските топоними и етноними показва, че това са хора говорили близко ( ако не и идентично ) до българския език наречие.
Да не забравяме, че исторически извори, легенди и археологически находки също показват, че родната земя на болгите е България.Идващите от Тракия белги ( болги) и техните роднини допринасят съществено за икономическото и технологично развитие на Западна Европа през Желязната Епоха. От предците, ни римляните вземат нов тип кораб, който е бил лесно управляван и в плитки реки. Този плавателен съд е бил толкова лек, че понякога е бил теглен по суша от една река към друга. Интересна подробност е, че латинската дума корабус е точен еквивалент на нашата кораб... Жителите на вечния град заемат и различни видове товарни коли: карука ( каруца), реда и др. Римската плетена ризница, кавалерийските мечове, метателното копие-матарис и др. са изобретение на нашите предци. Първите жътварски машини са дело на болгите. Все още има изображения на примитивни болгски комбайни. Дедите ни са тези, които научават населението на Галия как да съхранява жито в ями. Днешни изследвания показват, че това е било най-добрия метод за времето си...Ние сме благословен народ. Враговете ни са ни грабили, унищожавали са собствеността ни, приписвали са си изобретенията ни, но духът ни не са успели да вземат! Винаги сме били дарители на култура, знания и технологии. Единственото нещо, което ни трябва е единство. Станем ли единни ще се превърнем отново в богат и благоденстващ народ. Можем и трябва да го направим! Както бе казал Сенека – “Не се опитваме да сторим нещо не защото е трудно, а е трудно защото не се опитваме”. Осъзнаем ли що за велик народ сме, осъзнаем ли, че не трябва де се делим, а да се обичаме един друг, то началото вече е положено. Другото ще дойде от само себe си.

PM
Top
Ник
Публикувано на: 23.5.2010, 18:09
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



И това: Трако-кимерийци и българи
Първобългарите, наречени кимери; по следите на един забравен летопис
Публикувано: 04 февруари 2009 - 04:20
Иван Митев
Нашите принципи в народоизследователското дело
С настоящия труд ние не издигаме нова теория за произхода на българите , а се стремим да преразгледаме и допълним досегашните изследвания по този въпрос. Големите разногласия по въпроса за произхода на българите са показателни за липсата на сериозна историческа школа у нас. Причините за това се коренят в цялостното обществено-политическо развитие на България от Освобождението до днес. На българския народ бяха наложени чужди на неговия дух институции , които утвърдиха чужди на неговите традиции управници и обществени деятели. Те отклониха народа от неговия исторически път и нанесоха трайни поражения върху българското народностно съзнание. С други думи ние , българите , не бяхме Себе си , и затова претърпяхме толкова много беди и разочарования през изтеклия ХХ век.
Отстъплението от народностните традиции доведе и до груби извращения в българската история. В качеството на академични историци се издигнаха хора без вътрешен дух и призвание за това свято за Народностната общност дело. С лека ръка тези “учени” прокараха в трудовете си разни чужди клишета и внушения , и така създадоха една крайно изопачена представа за българските прадеди. А същевременно те подцениха и малкото оцелели фрагменти от народностната ни памет , запазени в средновековните летописи и народните песни и предания. Нещо повече – за да утвърдят престъпните си теории , тези титлувани “историци” позложиха на най безсрамно отрицание и поругаване светините на българската народностна памет. Те обявиха трудовете на Паисий и Раковски и за ненаучни , а сборниците на българската митология “Веда Словена” и “ Сказание за дъщерята на Хана” – за фалшификати. Така се възпита едно нихилистично отношенше към българската история и митология , които днес дава своите отровни плодове.
Нашият път е друг. Ние вярвяме в Себе си и в историческата памет на своя народ. Нашият принцип е : “Народът помни”. Да , българският народ помни всичко най-свято от своето минало – своите праотци , царе и херои , както и по-важните събития от своята история. Затова народните предания и летописите , написани от българите за Себе си , са опорните точки на нашето народоизследователско дело.
За да се изгради едно научноиздържано учение за произхода на българите без залитания към едностранчиви и взаимноизключващи се тези , необходимо е изчерпателно проучване на всички следи и хипотези , имащи отношение към произхода на българите – хунорска , кимерийска , келтска , иранска , та дори и тюркска. За тази цел трябва да се събере всичкият възможен исторически и етнографски материал за народите , считани за прадеди на българите , и да се съпостави с наличните извори за древните българи. Оттук нататък трябва да се претеглят всички плюсове и минуси , като се отдава първостепенно значение на родствените връзки между народите , а не само на културните успоредици между тях. Само така ние ще открием Себе си сред народите от нашата кръв.
Ние поддържаме тезата на великия български революционер и народен будител Георги Раковски за произхода на българите. Българският народ произхожда от две основни народностни групи – КИМЕРИ (БОЛГИ) и АРИИ . Те са създали държава в земите на днешен Афганистан , известна под името Балхара според древноиндийските източници. От техните имена произлиза нашето име БЪЛГАРИ (БОЛГ-АРИИ).
Петър Добрев отнася древните българи към източноиранските народи, позовавайки се на езиковите и културни успоредици между нас и народите на Памир. Наистина в нашия език има много думи от ирански произход. Ирански следи забелязваме също и в българските народни обичаи. Но древните българи са имали особени държавни титли , непознати за иранските народи. Такива като КАНАС ЮБИГИ , БОИЛА , КОЛОБЪР , ТАРКАН , БАГАТУР , БАГАИН .(1) Техни успоредици са открити в наследствата на древния Шумер и келтските народи. Изследвайки митологията на древните българи , записана в “Сказание за дъщерята на Хана” , ние откриваме божества , непознати в митологиите на иранските народи: Небесният Бог ТАНГРА , Богът-ковач ХУРСА , Богът на справедливостта БАРС , близък по своите функции до Шива , Богът на войната Барин , близък до Один. (2)Тези следи водят към най-древния пласт от нашето културно-историческо наследство , към онзи пранарод, който стои в основата на нашия народ и цивилизация. Един народ със силна държавна и военна организация и висока духовна култура , който определено не е от ирански произход. За такъв народ ние приемаме кимерите, посочени в някои извори като прадеди на българите. Той е предметът на настоящото ни изследване.
Кимерите в старата българска история
Съвременният германски културолог и философ Пиер Кребс отнася началото на Европейската цивилизация преди около 4000 години , когато “индоевропейските номадски племена се превърнаха в келтски , германски , елински и римски народи и чрез високите култури на езическата древност тя /Европейската цивилизация – б.а./ постигна своя разцвет.”(3) Единственият исторически документ , който осветлява тази далечна епоха , е един български летопис под заглавие “Вкратце о болгарословенском народе”, публикуван от Георги Раковски. (4) В него се разглежда най-старата история на българите , представени като един от най-старите народи на Европа. Една истина , която неуморно отстояваше и достойният български историк Ганчо Ценов. Летописът започва така: “Българският народ излезе в древността до Черното море до река Волга от великата Скандинавия , и зваха се тамо ГИМЕРИ и КИМЕРИ , където се умножиха и още преди Александър Македонски дойдоха първи в тази страна. Илирик беше първи крал след 3522 от Сътворението на Света (1986 г. пр.Хр. – б.а.) , а след него царуваше Крал Бладилий , и той Филипа Македонски цар победи и свой поданик го направи. После през 3685 (1823 г. Пр.Хр. – б.а.) крале бяха двамата братя Брем и Болг , и понеже много крале надвоюваха и много земи завладяха , то народът се назова на техните имена. Брем завоюва Западната страна , и остана там покрай Западното море , Балтийско до Померания , и назоваха се Пеми и Словаци , а след това и Бранди-Бури. Болг завоюва и усвои земя на Източната страна , и засели се там със своя народ , и назоваха се Българи , които след това с Александър Македонски воюваха и с неговите македонци.”
По своето значение за българската история Летописът на Раковски е съизмерим с Именника на българските царе , но за съжаление той и днес не се признава за достоверен от официалната историческа наука. Очевидна причина за това е смесването на събития от различни исторически епохи в него:
Преселението на кимерите в началото на II хил. пр. Хр. и царуването на келтските царе Брем и Болг през III пр.Хр. По всяка вероятност смесването на историческите събития е допуснато при преписа на този летопис от по-стар оригинал , но това зло съвсем не изглежда непоправимо. Защото царуването на Брем и Болг е документирано и от някои антични историци като Полибий и Павзаний (5). Като цяло то е свързано с келтските завоевания на Балканите и Мала Азия. През IV-III в. пр.Хр. келтски племена се спускат от Централна Европа към Балканите и се установяват в завладяните от тях земи. Двамата братя-царе Брем и Болг основават келтско царство в Тракия със столица Тиле (Туле , днешно Тулово) , което просъществува близо 60 години. Те действително воюват с Александър Македонски.
Като изключим тези изкуственонаслоени събития от съдържанието на летописа – а именно царуването на Брем и Болг и отношенията им с македонските владетели , пред нас се откриват съвсем други събития , протекли в много по-далечна епоха. Става дума за преселението на кимерите от Скандинавия към Волга и Черно море в началото на II хил.пр.Хр. , не на келтите от Централно Европа по времето на Филип Македонски. Кимерите завладяват много земи и създават две царства – царството на Брем на Запад , в Померания и Бранденбург , и царството на Болг на Изток. Тези царства нямат нищо общо с това в Тракия , където келтските царе Брем и Болг управляват заедно. Особено важно за нас е , че Цар Болг дава името на нашия народ – българи.Според летописа ние произхождаме от онези кимери, които са негови поданици и приемат неговото име. Действително Цар Болг е тачен от българите като Праотец , той е превърнат в един мит , увековечен в известната коледарска песен “Болг се роди , Коледо”. Но същевременно келтският цар Болг не е известен като праотец на българите.
Тези изводи показват , че през различните исторически епохи се явяват двама царе , носещи името Болг – един кимерийски и един келтски. Общото им име става причина неизвестният летописец да смеси техните дела. Възниква и въпросът за връзката между келтите и кимерите , който ще разгледаме по-нататък.
Паисий Хилендарски също разказва за разселването на българските прадеди от Скандинавия към Волга и Бранденбург в своята История славянобългарска. Там обаче вместо кимери те са наречени скандавляни по името на Скандинавия.
Произходът на българите се извежда от кимерите и в историята на волжките българи “Джагфар тарихи” (История на Джагфар). Там те са наречени камирци : :“Камирците са клон на синдийското племе. Те се наричат така , защото вярвали в легендата , че Всевишният направил тяхната прамайка от тесто.” Тук синдийци са наречени народите , обитавали планините на север от Индия , наричани някога с общото име Синд.(6) Що се отнася до прамайката , сътворена от тесто , “легендата” за нея е съчинена при късния препис на Джагфар тарихи на татарски език , където камир значи “тесто”. По нататък се разказва за странствуванията на кимерите из Средна Азия , където от тях са се отделили различни народи , считани за техни потомци – масагети (масгути) , арменци (армани) , алани , саки (саклани) , включително и българи. “А преселниците от Идел (Волга – б.а.) които отишли най-далеч от всички , били наречени българи.В Джагфар тарихи обаче се уточнява , че този разказ се основава на “Хазар тарихи”(История на хазарите). Подобно родословие на българите извежда хазарският каган Йосиф , които ги представя за патамци на Гомер. Той допълва библейското родословие Яфет – Гомер – Тогарм с имената на Болгар и неговите девет братя. Известно е , че след утвърждаването на християнството и исляма (и юдаизма сред хазарите) извеждането на родословията на различните народи от синовете на Ной става обичайно явление.Изглежда хазарите са знаели историята за произхода на българите , и поради близкото звечене на КИМЕРИ (ГИМЕРИ) и ГОМЕР тя е възпроизведена в това родословие , изведено от библейското. Възможно е обаче Гомер наистина да е праотецът на кимерите , а не тяхната прамайка. Близко до това родословие е пресъздадено и в неуточнен източник , вписан в “Ориенталската библиотека” на Ербело дьо Моленвил (1697):”Друг син на Яфет , Гомари (Гомер – б.а.) , разчиствайки пътя си , стигнал до същата река (Волга – б.а.) , където уседнал и имал двама сина :Булгар и Бертис…” И тук събитията са свързани с река Волга , както и в Джагфар тарихи. Възможно е Волга да е наречена на името на българите , а не обратното , както например твърди Паисий Хилендарски.
Ценни сведения за древните българи се съдържат в съчинението на Прокопий Кесарийски “История на войните”. Той разглежда родословието на българските племена утигури и кутригури , които той отнася към хуните: “В старо време хуните , на които тогава викаха кимерийци , живееха там (отвъд Азовско море) и всички се повинуваха на един цар. Веднъж имало езин такъв , който имал двама сина. Името на единия било Утигур , а на другия Кутригур. След смъртта на баща си те разделиха бащините си държави и дадоха названия на управляванете от тях , защото според тях и днес едната част се казва утигури , а другата кутригури ”.
С твърдението , че хуните в старо време се наричали кимерийци Прокопий осветлява въпроса за народностната принадлежност на хуните , или по-точно на една част от тях , тъй като под общото название хуни са известни различни народи. Припокриването на понятията за хуни и кимери показва , че хунорската теория за произхода на българите , развита от Димитър Съсълов , има основание, ако се приеме , че западните хунори , считани от него за прадеди на българите , са всъщност кимери.
Преминаването на Азовско море е имало съдбоносно значение в живота на утигурите и кутригурите. Ето защо те свързват това събитие с една легенда , която Прокопий представя така:
“Ако е вярно това , което хората приказват , голямо число кимерийски момчета , като били на лов , гонили една сърна и тя пред очите им скочила във водата. Момчетата , подбудени било от честолюбие , било от любов към лова или някое божие предопределение , последвали сърната и не я оставили, докато не стигнали с нея на оная страна на брега. Това , щото те преследваха изчезна – кой може да каже какво бе то! … Момчетата наистина не донесоха у дома си лов , обаче повод за бой и плячка. Щом се върнали в отечеството си , известили на всички кимерийци , че оная вода е проходима. Веднага грабнали оръжие и без много да му мислят , преминали на другия бряг”… Същата легенда е записана и от Йорданес и това показва , че тя е добила известност в Европа през Ранното Средновековие. Легендата за сърната , извела нашите прадеди към нови земи , в никакъв случай не е забравена. Отглас от нея срещаме в стиха на една сватбарска песен:”елен плива по море”.(7) Наистина , не е известен друг такъв мит за елена (сърната) , който плува по морето , като този на утигурите и кутригурите. Тази песен свидетелствува за нашата приемственост с тях , а заедно с това и за кимерийския ни произход.
По собствен път руският историк Василий Татищев изследва произхода на българите и определя българските прадеди като келтокимери-брамини , а също така намира сходство между тях и описаните от Херодот аргипеи. Със своята теза Татищев повдига и въпроса за историческата връзка между древните българи и брамините , както и за произхода на самите брамини. Наистина в Латинския хронограф се посочва общия произход на българи и брамини (гимнософисти) -“те всички са бактриици” , т.е. от Балхара. Самите брамини също извеждат произхода си от там и тачат двете свещени планини , издигащи се в старата им родина – Су Меру и Мандара. Те са почитани и от древните българи под имената Самар (по Джагфар Тарихи) и Мадара , както е наречено главното светилище на Дунавска България.
Дотук ние излагаме основните исторически свидетелства за кимерийския произход на българите , заедно с обсъжданията по тяхното съдържание. Повечето от тези извори са известни от историческата литература , но и до днес те се подминават с повърхностни бележки от страна както на академичните историци , така и на независимите изследователи. Все едно , че кимерите не са древен народ със собствена културна самоличност , разпрострял своята военна мощ и цивилизация по Стария свят. Още повече , че и самите българи са писали за кимерийския си произход. Наистина и в световната историческа наука кимерите си остават един слабопроучен народ. Но това не бива да ни разочарова , а напротив – да ни насърчава сами да търсим истината за своите прадеди. Основно внимание на кимерите се отделя в литературата за келтите , тъй-като е известно , че една част от тях влизат в състава на келтската народност. Така съвременните уелсци носят собственото име Cymru, а езика си наричат Cymreig. Поради връзката им с келтите някои учени , като например Татищев , определят кимерите като келтокимери . Раковски използува същото определение и разглежда историята на кимерите във връзка с келтите на Брем и Болг , приемайки безкритично смесването на историческите събития в издирения от него летопис. Все пак той си остава единственият български историк , който се стреми изчерпателно да изясни въпроса за кимерийския произход на българите.
Като поддържаме тезата , че древните българи са кимери , ние ни най-малко не подценяваме името БЪЛГАРИ и свещения му смисъл в нашето народностно самоопределение. Вярно е , че българите винаги са държали на своето име , както заключава Петър Добрев. Но той също твърди , че кимерите не са прадеди на българите , а само родствен на нас народ. Това може да се каже за кимерите , познати от историята на Европа и Близкия Изток – те не са известни като български прадеди , и наистина са само наши роднини. Историческото развитие на народите обаче е едно цялостно и динамично явление , което не търпи еднозначни определения. В това отношение Летописът на Раковски е нещо повече от исторически документ. В него е засвидетелствувана великата истина за родословието на народите : как един пранарод – в случая кимерите , се умножава и разселва , и от неговите клонове се обособяват нови народи – българи , словаци-брандибури , както и кимери , останали под старото си име , чиито потомци са уелсците. Но този летопис показва и как българите не са забравили по-старото си име. Така , както персите и индоариите (бхарата) са продължили да носят свищиното име на своя пранарод – арии , записано в Авестата и Ведите. От друга страна името на Българския Праотец – Болг , не е само българско. Чрез кимерите то е преминало и при келтите. То и днес съществува в уелската именна традиция. Тези изводи показват , че двете имена – КИМЕРИ и БОЛГ (БОЛГАРИ) вървят успоредно в кимерийското народностно наследство.
Пътят на кимерите през вековете
Според общоизвестните източници кимерите излизат на историческата сцена през VIII в. Пр. Хр. , след като напускат своята родина на север от Черно море , прогонени от скитите. Херодот разказва тези събития така:
“Скитите номади живели в Азия , но масагетите ги притиснали с война и те , преминавайки през река Араксес , се отправили към Кимерия ; разправя се , че земята , където живеят скитите , някога била на кимерийците. “(IV;11) По нататък Херодот продължава разказа си с една тъжна и невероятна легенда : как народът на кимерите решил да напусне земята си пред многобройния противник , а царете решили по-скоро да умрат , отколкото да преживеят този позор. “Като взели тези решения , се разделили – били равни по брой , и започнали да се бият помежду си. След като всички царе били избити , народът на кимерийците ги погребал при река Тюрас (и гробът им още се вижда) и така , след като ги погребал , напуснал страната.” Жорж Дюмезил обаче открива подобна легенда в митологията на осетинците , считана за приемствена със скитската. Там вместо за кимерийски благородници се говори за хероите-нарти , главните действуващи лица в осетинския епос. При подобни обстоятелства те са предпочели да се самоубият , като предварително са си издигнали могили. Така Дюмезил заключава , че Херодот разказва една скитска легенда , свързана с кимерите след завладяването на Кимерия.(8)
“И сега в Скития има още кимерийски стени , има и кимерийски бродове , и страна на име Кимерия ; има и Босфор , наречен Кимерийски.”(IV;12) От всички тези древни названия , свидетелствуващи за някогашното кимерийско царство , днес е съхранено само името на полуостров Крим – то наистина е производно на Кимерия. Що се отнася до Кимерийския Босфор , това е древното име на Керченския проток , свързващ Черно с Азовско море.
По нататък Херодот разказва как кимерите се изтеглят от старата си родинапо източните брегове на Черно море , минават покрай Кавказ и се установяват да живеят на полуострова , където по неговото време се намира гръцкия град Синопе – на черноморския бряг на Мала Азия. Той не уточнява времето на кимерийското преселение. Неговият разказ обаче се съгласува със сведенията на гръцките поети Архилосус и Калинус за кимерите , навлезли по тяхното време в Мала Азия. За Архилосус е известно , че е живял от 720 до 660 г. пр. Хр.
Движението на кимерите се потвърждава и в историческите летописи на Асирия , където те са наречени гимираи. Саргон II воюва с кимерите , нападнали северните провинции на империята му. През 706 г. той се придвижва до Табал , където среща кимерите. Саргон загива през 705 година в една от битките с тях. По времето на асирийския цар Ерсархадон , управлявал от 681 до 668 г., северните граници на Асирия са нападнати от кимери , съюзени със сафаради , мидяни и мини . Този военен съюз в асирийските летописи е известен под името Уман-Манда (многочислени орди). От своя страна Ерсархадон се съюзява с Бартата , цар на ишгуцаите (скитите) , и с негова помощ отблъсква нашествието на кимерите и техните съюзници. В битката при Хубуша през 677 г. загива кимерийският цар Теуспа.
По време на войната с Асирия кимерите разрушават Фригийското царство на Мидас и завладяват част от Мала Азия за най-малко 30 години. През 685 г. те те достигат северните граници на Лидийското царство , а през 660 г. лидийците са застрашени от разгром. Царят на Лидия Гигес призовава асирийците за помощ , надявайки се , че те ще нападнат южния фланг на кимерите и така ще отблъснат тяхното нашествие в Лидия. Според асирийски източници Гигес печели една победа над кимерите. Но опитите на Гигес да създаде здрав съюз с Асирия се оказват базплодни. През 652 г. кимерите разгромяват Лидия и завладяват нейната столица Сардис , а също така опустошават гръцките градове по егейското крайбрежие на Мала Азия. Някои антични историци твърдят , че много преди историческото нападение над Сардис Лидия е нападана от север от племе , носещо името кимери. Еузебиус огнася тези нападения към XII в.пр. Хр.
Успехите във войната срещу Лидия дават самочувствие на Тугдам , царят на кимерите , да поднови войната срещу Асирия , настъпвайки през Киликия. Кимерите обаче не успяват да задържат Киликия. В последвалите боеве Тугдам загива , а неговия син Сандакшатра става новият кимерийски цар.. По-късно синът на загиналия Гигес – Ардис , а също и внукът му Алиатес отблъскват кимерите от Западна Мала Азия.
Много по-късно кимерите отново се завръщат на историческата сцена на Европа. Те застрашават Рим , който още е в разцвета на силите си. В римските източници кимерите са известни под името кимбри. На Балканите кимерите се съюзяват с тракийското племе трери , поради което Страбон ги определя като тракокимери. Той ясно посочво пътя на тяхното преселение. Те “се придвижиха на запад в Европа , минавайки покрай Дунава в Мизия и достигайки Панония . Те веднага разпознаха гробовете на своите прадеди , напомнящи за понтийския им произход. Възможно е появата на тези чужденци , довели със себе си ценна порода коне , да е оказала влияние върху възникващата на Запад аристокрация.”
Кимерите се появяват в Централна Европа към 120 г. пр. Хр. и заемат град Тевтобургиум , разположен между реките Сава и Драва в днешна Хърватия. През 113 г. те разбиват една римска армия в Норикум в Австрийските Алпи. Рим изпраща още две армии да ги отблъснат , но те също биват разбити. Кимерите настъпват към Гаул. Две нови армии са изпратени да ги спрат , но те също претърпяват поражение , при което римляните губят общо 80000 души. Победоносното настъпление на кимерите продължава до Италия , и то предизвиква така наречената “Кимбрийска паника” в Рим. Накрая Галиус Мариус успява да ги отблъсне от град Верцеле на река По през 101 г. пр. Хр.
Въпреки римския отпор кимерите продължават своето нашествие в Европа. Част от тях преминават Пиренеите и навлизат в Испания , където се присъединяват към келтиберите. Друга част от тях през Галия преминават на Британските острови. В Южна Галия се заселва кимерийското племе волци , чието име е звучи близко до нашето име българи.
По същото време Рим е нападнат и от германското племе тевтони. Много често съвременните историци причисляват и кимврите към германските племена заедно с тевтоните. Наистина според Плутарх кимбрите са високи и синеоки мъже , поради което римляните ги вземат за германци. Но Страбон и Плутарх опровергават тази погрешна представа. Те поясняват , че по своето облекло и въоръжение кимбрите се различават от тевтоните , поради което са смятани за келти.
По това време кимерийските племена бритони (брити) и логри , прадедите на днешните уелсци , се заселват в Южна Британия (наречена на тяхното име). Те съставляват отделен клон в келтското семейство , за разлика от местните келти – гели , които те изтласкват в земите на Ирландия и Шотландия. (гелите са прадеди на днешните шотландци и ирландци) през V в.от Хр. Англосаксонските нашественици принуждават кимерите да се оттеглят в земите на Уелс , Корнуол и Североизточна Англия.
И днес в Англия и Уелс има много местни названия , производни на името кимери , които са отглас от времето на кимерийското могъщество. Такива като Cambridge, Cumberland , Cumberworth , Comberford , Comberback , Combermere , Comberton , Cummersdale , Cumrew. Повечето от тях носят отпечатъка на римското господство в Британия , тъй-като са производни на римското название на кимерите – кимбри. Но самите уелсци , както вече споменахме , собствено се наричат Kymro - в единствено число , и Kymru– в множествено.
Така се подрежда историята на кимерийското нашествие в Централна и Западна Европа , но Страбон уточнява , че то не е първото по рода си в тези земи. Когато през II в.пр.Хр. кимерите навлизат в Унгарската равнина , те разпознават народите на своите прадеди , напомнящи за понтийския им произход. От това следва да се разбира , че и по-рано кимери се преселват там откъм Черно море , вероятно през VIII в.пр.Хр. , когато скитите завладяват старата им родина Кимерия. Точно към това време археолозите отнасят възрастта на много златни и сребърни съкровища , открити в Австрия , Бохемия и Южно Германия. Те са наследство от развитата по тези земи Халдщатска култура , считана от археолозите за най-ранната келтска култура. Тези съкровища изглеждат набързо заровени и изоставени , след като собствениците им са загинали под ударите на някакви чужди нашественици , покорили тези земи. Възможно е тези нашественици да са били кимери. Различните изследователи на предисторическите култури достигат до извода , че още тогава кимерите са имали важна роля във формирането на келтската народност по Горния Дунав. (9)От този крйтък исторически преглед не можем да получим вярна представа за цялостното разпространение на кимерите. Кимери са живели и по други земи ,отдалечени от местата на разгледаните исторически събития. За тях древните летописци съобщават съвсем накратко. Според римските класически автори кимерите са живяли в северните области на Германия , близо до полуостров Ютланд в днешна Дания. Плиний съобщава , че кимерите са живяли до река Парапамис над Балтийско море в днешна Литва.(IV;13) Затова и Балтийско море е наричено с тяхното име – Кимерийско. Клювериус в своята География също извежда произхода на кимерите от северните страни. Следи от кимери откриваме и по на изток от посочените страни. В Русия на 100 км северно от Москва се намира съвременният град Кимри. Накрая следва да си припомним , че и Летописът на Раковски започва със спомена за северната прародина на нашите кимерийски прадеди – Скандинавия. Събраните дотук географски сведения се съгласуват с изложеното в Летописа и потвърждават неговото историческо основание.Всички тези доводи налагат да преосмислим ограничената представа за кимерите , основана върху едностранчивото разбиране на Херодотовата история. Въпросът за прародината на кимерите все още е предмет на научни спорове , а тези спорове не са от вчера. И древните римляни не са били съвсем наясно откъде тези завоеватели са навлезли в техните земи. Съществуват предположения , че кимерите се заселват на север под натиска на скитите , или по-късно след войната с Рим. От разказа на Херодот не бива да оставаме с впечатление , че описаната от него Кимерия е първата и единствена родина на кимерите по това време. Още повече , че по негово време познанията на древните елини за северните народи са били твърде ограничени. Точно това са имали предвид и някои съвременници на Плутарх : “Други обаче казват , че познатите на древните гърци кимери са били неголяма част от целия народ. .. докато по-голямата и войнствена част от този народ е останала на края на Земята , покрай външното море. От тези области тогава тези варвари се отправиха срещу Италия , и първо бяха наречени кимери , а после кимбри , което съвсем не е погрешно.”За северната прародина на кимерите разказва и Омир в своята Одисея. Тя е и най-ранният извор за кимерите. Както е известно , Омир е живял преди Херодот - през IX в.пр.Хр. , но според съвременните изследователи Одисеята е изградена върху предания от много по-ранната Микенска епоха (XV-XII в.пр.Хр.).(10) В разказа на Омир страната на кимерите се отъждествявя с Царството на Хадес (Плутон , Богът на смъртта ). Тя е “обхваната от мъгла и студ , там Слънце не грее и не ги докосва със своите лъчи (хората – б.а.) , то нито се издига на звездното небе , нито се връща обратно от небето до земята , а само печална нощ се простира над нещастния народ.” Под “нещастен народ” тук се разбират душите на мъртвите , които са обречени на вечно скърбящо съществуване в Царството на Хадес според гръцката митология. За да отиде там Улисес , изпратен от чародейната Кирка , той е бил длъжен да поеме дългия път на запад от нейния остров през Средиземно море и да продължи по “река Океанус” оттатък Херкулесовите стълбове (Гибралтар). В съдържанието на този разказ неуловимо се преплитат географията и митологията. В царството на Хадес , описано в гръцката митология , географските и природни дадености имат метафизическо измерение. Това царство на смъртта се намира под земята , отвъд водите на вледеняващата река Стикс , където не свети Слънцето на живота. Тези митологически представи са пренесени в разказа за едно морско пътешествие , пресъздаден в Одисея. Там Атлантическият океан е наречен “реката Океанус” по аналогия със Стикс , а страната на кимерите е оприличена с Царството на Хадес. Като изключим тези митологически наслоения , не е трудно да се досетим , че тази страна е някъде по северните брегове на Европа.Много малко се знае и за източните обитания на кимерите. Когато Птоломей описва народите около Каспийско море , той заявява : “нагоре живеят кимери.” Под това той е имал предвид земите около Волга. Точно там , в Ростовска област , на левия бряг на Волга се намира село Кимра , за което съобщава Татищев.(11) Останките от древни селища , разположени наоколо , са показателни за историческата приемственост на неговото име.
Кимери са живели и в Средна Азия. Стралтенберг открива следи от тях в Бухара. В земите до Имеон (Памир) са живяли българските племена утигури и кутригури ,според Прокопий Кесарийски, който толкова упорито ги нарича кимери. Те са били известни още по времето на Херодот , който ги нарича утии и кутии.От обобщението на изложените исторически и географски сведения заключаваме , че кимерите са били един голям и силен народ , разпрострял се в древността по Евразия. Точно така те са представени и в Летописа на Раковски. Този летопис ни дава една вярна представа за разселването на кимерите – от прародината им Скандинавия към Волга , Черно море и земите на Северна Германия. Така на север от Черно море възниква и описаната от Херодот Кимерия. Историческото присъствие на кимерите във всички земи , посочени в летописа , се потвърждава от различни извори и географски названия , производни на името КИМЕРИ. С това се доказва и достоверността на този ценен за нас , българите , исторически документ.
Кимерите – страшни и непознати
Въпреки многобройните исторически извори , кимерите и днес си остават един слабопроучен народ. Това е така , защото до нас са достигнали единствено записките на техните врагове – асирийци , елини и римляни , докато самите кимери не са оставили собствени писмени паметници. От древните летописи ние научаваме за движениатa и военните действия на кимерите , но за техния език , култура и обществени порядки там почти нищо не се споменава. Несъмнено кимерите са един войнствен и свободолюбив народ , при това конен народ като нашите прадеди. Като истински конен народ кимерите са се славили с ценните си породисти коне , за които съобщава Страбон. Остатък от нея са прочутите породисти коне камарги , носещи името на кимерите. Те и днес се развъждат в Прованс и се смятат за наследство от кимерийското племе волци , заселило се по тези земи.
За култа към коня , свойствен за кимерите и другите конни народи , свидетелствуват някои предмети , намерени при разкопки на кимерийски селища: брадва с формата на конска глава и украшение във формата на трираменна свастика , съставена от три конски глави.(12)
Страбон също ни загатва и за високата духовна култура на кимерите , чрез която те са повлияли на възникващата на Запад аристокрация. Коя аристокрация има той предвид? Известно е , че при нашествието си в Западна Европа кимерите се присъединяват към келтите . Следователно става дума за келтската аристокрация. Следи от кимерийската аристократическа традиция могат да бъдат открити в епоса за Крал Артур и в уелския сборник от легенди , свързани с него – Мабиногион. Те са едно наследство от келтокимерите бритони и логри , владели Южна Англия преди англосаксанското нашествие. При това и кралството на Артур – Логрия , носи името на логрите.
В този възлов откъс Страбон споменава и за още нещо , което е свързано с културата на кимерите – погребенията. След като навлезлите в Унгарската равнина кимери разпознават гробовете на предците си , тук очевидно става дума за големи и добре запазени гробници-могили като тракийските у нас. Такива могили , наречени кургани , се срещат в земите на Южна Русия и Украйна , обитавани някога от кимерите. Според разказа на Херодот скитите са свързвали могилата при р. Тюрас с легендата за самоубилите се кимерийски благородници. Не всички кургани обаче са наследство от кимерите – в много от тях са открити погребения на скитите , или на ранните индоевропейци , създатели на така наречената “Курганна култура”.Името на кимерите е предмет на различни определения и мистификации. На древен келтски език кимериец означава “хищник” или “разбойник” , което съответствува на завоевателския нрав на кимерите. На английски Cimmerian е също и нарицателно за “тъмен , мрачен , непрогледен”. Това се свързва с утвърдената от Омир митична представа за кимерите като обитатели на някаква мрачна земя , където не грее Слънце.Според д-р Светлозар Попов кимериец произхожда от индоевропейския корен ким- (хим-) , имащ значение на “зима” или нещо , свързано със севера и студа.(13)Тази хипотеза се съгласува със схващането за северния произход на кимерите.За езика на кимерите няма преки исторически свидетелства. До нас единствено са достигнали имената на трима от техните царе :Теуспа , Тугдам и Сандакшатра. Първите две имена не са известни сред други народи. Едното от тях – Тугдам , записано от Страбон и като Лигдам , звучи близко до името на българския Кан Кардам. За наша изненада обаче името на тугдамовия син – Сандакшатра , е типично за иранската именна традиция. То дава основание на някои изследователи да приемат , че кимерите са народ от ирански произход.Иранци ли са кимерите? На този въпрос ние не можем да дадем утвърдителен отговор , при положение , че Страбон ги нарича тракокимери , а други римски историци ги отнасят към келтите , към които принадлежат и съвременните потомци на кимерите – уелсците. Различните представи за народността на кимерите изглежда имат основание , след като персийският цар Ксеркс , управлявал около 470 г. Пр. Хр. , различава кимери от Амиргия и кимери , носещи островърхи шапки. Тези различия ние свързваме с продължителните странствувания и преселения на кимерите , при което отделните групи кимери са увлекли и племена от ирански (мидянски) , тракийски и келтски произход , смесили са се с тях и са приели техния език и народностни традиции. Така са се обособили главните кимерийски клонове , всеки с различен народностен облик. От това не бива да си правим извода , че кимерите поначало принадлежат към един от тези познати индоевропейски народи.От сведенията за народностната принадлежност на кимерите , както и за старите им обитания заключаваме , че във всички случаи те са индоевропейски народ. Още повече , че и в “Джагфар Тарихи” , те са поставени в една общност редом с други индоевропейски народи – масагети , саки , българи , алани , арменци. Там също така кимерите се определят като клон на синдийското племе. Под синдийци могат да се разбират иранските народи , състовлявали основното население на планините на север от Индия , наричани някога Синд. Но в Джагфар тарихи още се казва , че Върховният бог на синдийците , т.е. на кимерите и древните българи , е Тангра или Тара. Тези две имена , с които нашите прадеди са призовавали своя Върховен Бог , са непознати сред иранските народи , но техните следи водят към келтските и германските народи. Близки до Тангра са понятията за мълния в английския и германския език – сътветно thunder и donner. А с имена , близки до Тара е наричан Богът-гръмовержец в келтския и германския пантеон – съответно Taran и Thor.От расова гледна точка кимерите са високи и синеоки , също като тевтонските си съюзници. Следователно те принадлежат към Нордическата раса – основната раса на индоевропейците.Достоверна представа за мястото на кимерите в индоевропейското семейство ни дава теорията на Йоханес Нев за родословието на индоевропейците , основана върху най-новите постижения в тази област на народоизследователското дело.(14) Съгласно тази теория индоевропейският пранарод се обособява в една изолирана област на Северна Европа. През V хил.пр.Хр. този пранарод се разселва на югоизток и от него се обособяват двата главни клона на индоевропейското семейство. Индоевропейците , заселили се в степите на Източна Европа , са народът на Курганната култура. Те се считат за прадеди на иранците , известни под древното име арии. В северната прародина остава пранародът , от който по-късно се обособяват келтите , германите и римляните. На тези два клона съответствуват двете основни групи индоевропейски езици : Сатем и Кентум. Към групата Сатем спадат иранските , словенските и балтийските езици , а към Кентум – келтските , германските и латинският.
Летописът на Раковски свидетелствува , че кимерите се разселват по пътя на по-старите индоевропейски преселения , но много по-късно от тях – през II хил.пр.Хр. Това ни дава основание да изведем произхода на кимерите от келтско-германския пранарод. Оттук следва да приемем , че кимерите са говорили език от групата Кентум.
Един загадъчен език от тази група е тохарският. Той е сходен с келтския и латинския , но е открит на хиляди километри на изток от областта на тази група езици – в земите межзу реките Амударя и Сърдаря в Средна Азия. Тохарският е неговорим език , известен от текстове , записани на индийската писменост брахми.(14) Тези писмени паметници свидетелствуват за преселението на народ , близък до келтите в тези земи през далечното минало. Единственият такъв народ, за който имаме подобни исторически сведения , са кимерите. Възможно е този език всъщност да е смятаният за изчезнал кимерийски език.
Съществени езикови успоредици Петър Добрев открива между келтските народи , живеещи на Британските острови , и народите на Памир , родствени с българите. Общото ни езиково наследство с тези народи , живеещи в толкова отдалечени географски области , е наследство от езика на нашите прадеди – кимерите , разселили се някога по тези земи.
Кимерите и българските народностни корени (вместо заключение)
В настоящото изследване разгледахме всички налични извори за кимерите с оглед подробното изясняване на въпроса за кимерийския произход на българския народ. Поради оскъдните сведения за тяхната народностна и културна самоличност ние не можем да постигнем едно задълбочено проучване на общото ни културно и езиково наследство. Все пак общите сведения за кимерите показват , че те имат много сходни черти с древните българи. Също като тях нашите прадеди са се прославили с високите си войнски добродетели и аристократически традиции , и са разпростряли културното си влияние сред много народи по Света. Древните българи също са конен народ , прочут с ценните си породисти коне – наричани“небесне коне”, за които според древноиндийския епос Махабхарата са се водили войни.Изображенията на средновековни български владетели върху печати и цветни илюстрации , както и на техни поданици , свидетелствуват , че древните българи не са някакви измислени туранци или монголоиди , както ни заблуждават разни платени съчинители на антибългарски “теории”.(16) Нашите прадеди са от Нордическата раса , както и кимерите , описани от Плутарх.(17)Древните летописи и някои географски названия потвърждават разказа за разселването на кимерите , представен в Летописа на Раковски – от северната прародина Скандинавия към Волга , Черно море и земите на Северна Германия. С това те доказват историческата достоверност на Летописа , а заедно с него и на другите документи , свидетелствуващи за кимерийския произход на българите – Джагфар Тарихи , Родословието на Гомер и записките на Прокопий Кесарийски. Съгласно Летописа българите произхождат от един ранен клон на кимерите – от онези кимери , които са приели името на Цар Болг , управлявал в “страната на Изток”. Коя е тази страна , в текста не се уточнява , но може би става дума за земите до Волга и Черно море , споменати преди това.Разказаните тук събития се съгласуват и с другите сведения за ранната българска история. Според индийски , китайски и други извори българите са имали държава на изток, наречена Балхара , но в земите на северозапад от Индия. Тя наистина е много древна държава – съществуването и през VIII-VII в.пр.Хр. е засвидетелствувано в Махабхарата , но Петър Добрев отнася нейната история и по-назад във времето – към X в.пр. Хр., според последните си проучвания. Към I в. от Хр. Хунски нашественици унищожават Балхара и принуждават българите да се изтеглят на запад. Нашите прадеди основават нова държава в земите на север от Кавказ , която по-късно се разширява в земите на север от Черно море и получава името Стара Велика България. За пръв път българите се явяват на историческата сцена на Европа след разпадането на Атиловата империя , в началото на VI в., според Енодий , Теофан (18), Манасиевата хроника и Летописа на Раковски. Дотогава изглежда българското име е било непознато сред народите на Европа.От друга страна обаче , в преданията за най-старата ирландска история се разказва за народа Фир Болг , заселил се в Ирландия през предисторическите времена. Неговото име буквално означава “хора на Болг” , т.е. потомци на Болг , Българският Праотец. За такъв народ болги , преселил се през III-II пр.Хр. на Британските острови от Партиянското царство се съобщава и в историята на Уелс (19,20)Следователно в тези предания е запазен споменът за ранното присъствие на българите в Европа.
Познанията за общото родословие на българи и кимери , както и за пътищата на техните преселения , ни помагат да изясним някои успоредици на българското културно и езиково наследство в земи , където няма доказано българско присъствие.С въпроса за кимерите не се изчерпвт нашите изследвания върху произхода на българския народ. Както подчертахме в началото , нашият народ произхожда от две народностни групи – кимери-БОЛГИ и иранци-АРИИ , затова сме БОЛГ-АРИИ. По иранска линия древните българи са родствени с масагетите и саките – два древни народа , живяли в Средна Азия. В тяхното наследство откриваме много български култулни следи. От друга страна , понятието тракокимери насочва вниманието ни към траките , които също са наши прадеди. То показва , че траките и древните българи поначало са родствени народи , и няма нищо случайно в избора на Кан Исперих за новата българска родина. Накрая следва да отбележим , че в някои летописи древните българи се определят като родствени с халдеите (влъхвите) , за които не е известно да са кимери по произход. Всички тези въпроси са предмет на нашите по-нататъшни проучвания.
Библиографска справка
1.Петър Добрев. История на българската държавност – София ,1995, 72-82с.
2.Петър Добрев. Сказанието за Атиловите хуни – С.,1997.
3.Пиер Кребс. Стратегия на културната революция, май 1986г., Университет Виена, www.thule-seminar.org
4.Георги Стойков Раковски. Съчинения т.4 – С., 1988,261-264с.
5.Мирослав Домбрадски. Келтите на Балканския полуостров – С., 1984 , 76-79 с.
6.Петър Добрев.История разпъната на кръстЧаст II Манипулациите на 20 век– С,1998 ,с.90.
7.Кузман Шапкарев. Сборник от български народни умотворения – С.,1968,с.204
8.Жорж Дюмезиль. Скифы и нартиы – Москва,1990,53-54с.
9.Reinhard Schmoeckel.Die Indoeuropaer.Aufbruch aus derVorgeschichte–Berlin1999 ,s.281-278.
10. Стефан Никитов. Древните цивилизации. Книга II – С., 1983 , 7-12 с.
11.Василий Татищев. История России т.1 – 260 с.
12. www.kimmerier.de
13.Светл. Попов. Авитохол и Ирник.Начало на българската държавност –Варна,1999,79-80с.
14. Johanes P.Nev. Die familie der Indoeuropaer – Elemente 6 , Kassel , 1998 , 103-110 s.
15.Reinhard Schmoeckel. Die Indoeuropaer … - s.346-349.
16.Петър Добрев. Българи, тюрки , славяни – С.,1996.
17.Методи Попов Наследственост,раса, народ.Расова принадл. на българите –София , 1938.
18.Ганчо Ценов. Произходът на българите и начало на българската държава и на българската църква – София , 1910 , 110 – 139 с.
19.L.Lloyd. A history of Wales.5. Ed.London , 1954 , p.30.
20. Петър Добрев. Необяснимото и необикновеното в ранната българска история – С., 1993 , 109-119 с.

PM
Top
trak
Публикувано на: 23.5.2010, 20:37
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



За горепосочените статии или преводи мога да се изкажа с резерви, защото виждам при немските думи разминаване и неточности при превода . Много е важно преводите да са винаги точни, защото един нюанс да не е хванат правилно и нещата се тълкуват по друг начин и тезите заминават на кино.
И има старо-, средно- и съвременен немски.Същото важи за българския, но при немския има драстични промени и много е важно като сравняваш думи да имаш впредвид периодите и териториите, на които се срещат думите. Дори при немски има баварски, швабски, зехзиш, хесиш, плат, сарландски, бадиш, пфелзиш, френкиш, берлинериш и т.н., които често и до днес много се различават от изкуствено наложения официален немски. A от своя страна те си имат своите периоди ...За келтския трябва да важи вероятно същото, защото даже като се знае, че има различни вълни, то е нормално те да са говорели свои диалекти със свои особености. А за Великобритания може да се каже , че ирландския гейлик и шотландския са много интересни, но и те имат развитие и влияния. За гейлика е интересно не как се пише на латиница думата, а как се изговаря сега и как се е изговаряла, защото е явно, че латиницата не е подходяща за тези езици, но е наложена. При шотландците също изговора е много специален, там се среща едно особено "р", както в баварски диалект.
PM
Top
Ник
Публикувано на: 24.5.2010, 11:47
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



Нямам нищо против това,което си написала,но не мога да схвана какво искаш да кажеш.Авторът посочва достатъчно основания и извори.Освен това езикът е нещо доста консервативно,топоними,етноними,хидро и пр.също.Преживяват хилядолетия дори и с леки промени.Така,че това е много важно и не бива да се пренебрегва като доказателство и връзка.Не става въпрос за изкуствено създавани езици или силово наложени,но дори и тогава, пак има следи.А байриш,саксиш и пр.са просто диалекти.И да не забравя,това което ми харесва е,че Спароток базира материалите си не само на езиково основание.Използва и факти от културно-битово естество,предания,погребални обичаи,носии,въоръжения,технологии и пр.И разбира се исторически сведения от различни автори.Но,ако искаш влез в блога му,много е интересен,а и има много ценни коментари.
PM
Top
trak
Публикувано на: 24.5.2010, 21:39
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



QUOTE
байриш,саксиш и пр.са просто диалекти


Ako питаш един баварец, той ще ти каже, че баварците са отделен народ нямаш нищо общо с немците. Същото важи и за повечето други. Ситуацията не е навсякъде както в България. Има държави, за които се смята, че обединяват различни народи със свои разлизлични традиции. И официалния език и обичай са изкуствено наложени от народа взел привес, но старите народи имат още "родава" памет. Иначе по федерациите си имат свои различни обичаи от общоприетите и т,н. Като се правят анализи трябва да се имат подобни неща впредвид. А за грешките, които отбелязах че съществуват при блога на Спароток, мога да кажа че ми е ясно че при превод могат да се появят, задачата е всеобхватна и има много пластове.Но ако взема да обяснявам и анализирам ще стане много дълго. Може изворите да са остарели или историка, които ги е писал да не е бил много наясно с немския, незнам.За изворите предпочитам да ползвам съвременни нови, защото в последните години много неща излизат наяве и историята се пренаписва.

Иначе има много полезни материали, допълнения и информации в цитираните от теб статии от блога на Спароток :) Има обаче още много работа и неща за откриване.

Например за Скота съвсем случайно от една бегла следа тръгнаха нещата, докато излезе това, което съм превела горе.
PM
Top
trak
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



Ще дам тук линка на изображение на Плеядите върху шлем от Исландия. На коня се извисява бог Один, а на щита се виждат ясно Плеядите (ок. 7 век ) :

Тук

и тук
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Много добро попадение, да го онагледим


User posted image
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06




Керамично парче или част от маска, намиращо се в Кърджалийския музей. Централния орнамент от него, напълно сътоветства на централния орнамент от щита на Аудан/ Один. Вие, обяснете как един привидно скандинавски върховен Аз или Бог, притежава щит, чийто символ е свързан с района на Кърджали;)))

User posted image
PMEmail Poster
Top
trak
Публикувано на: 17.6.2010, 11:34
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



Египетски бюст на Нефертити

Прикачена снимка (десен клавиш и view image, за да я видите)
PM
Top

Topic OptionsСтраници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020