www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Светилището "Гърлин въртоп"


  Reply to this topicStart new topic

> Светилището "Гърлин въртоп", Сливница
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



My Webpage


My Webpage


Уникално е изображението на Асклепий в 2 форми - излято то метал и оформено от кост. То е със старата наша шапка, тип "калансуба", известна още като "фригийска". Това от костта мене ме радва най-много. Изчезнали са, обаче 286 мраморни плочки с посветителски надписи.
Поклон правя на кмета на Сливница. който явно е буден човек с родолюбиво сърце - сам издирил и преоткрил находките, забутани в мазе на Гражданска отбрана и трезор на банка (Булбанк).
Най-много се радвам за това, че поне един човек се е събудил за същността на това, което правим и без много шум, с добрата позиция, която е имал като кмет е успял да възкреси, (нарочно забутаните според мен) находки от светилището, най-съществените, от които, обаче, вероятно са откраднати, изнесени и продадени. И както спомена Ахчиева в своето предаване "Открито", ако това богатство не беше набутано в мазето, а влезло в учебниците, нямаше да учим само за военната история на Сливница. Защото Асклепионите не са просто светилища, а медицинските центрове/болници в античността. И там със сигурност не е бил Костов, да направи прословутата демонократична здравна реформа;)))
PMEmail Poster
Top
CrazyWolf
Публикувано на: 16.3.2011, 12:33
Quote Post


Новодошъл
*

Група: Участници
Съобщения: 2
Участник # 2 692
Дата на регистрация: 16-March 11



Историята на това светилище е типично българска - 26 години от откриването му - ни вест ни кост.
От няколко месеца търся информация за местонахождението му (без да съм и подозирал, че в същото време кметът на Сливница е започнал да издирва находките).
Два пъти ходих на Мека Цръв в рамките на един месец, последният път - преди 3 дни. Нищо случайно няма!
Горе има поне 4-5 въртопа (вкл. с големия бункер), от които съм огледал 3, включително едно място в северния край (посока Големо Малово) е заградено с камъни, но не открих със сигурност въртопа със светилището и нямам информация дали самото място по нещо се различава от останалите въртопи (т.е. дали са оставени някакви следи след откриването и проучването му).
Учудващо за мен е, че при този археологически бум през последните десетина години, никой археолог по-сериозно не се отнася към светилищата в Софийско - както това на Мека Цръв, така и светилището на Сабазий на Чепън и още поне 5-6 в близост около София, които биха могли да се превърнат в постоянни туристически обекти с нужната информация, за да поддържаме паметта за древната ни култура.
Снимки от Мека Цръв съм качил тук:
Подход от Големо Малово:
http://crazywolf.snimka.bg/nature/tri-ushi...eka-crev.577976
Подход от Сливница покрай Алдомировското блато:
http://crazywolf.snimka.bg/nature/tri-ushi-1.571917
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.3.2011, 15:37
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (CrazyWolf @ 16.3.2011, 12:33 )
Историята на това светилище е типично българска - 26 години от откриването му - ни вест ни кост.
От няколко месеца търся информация за местонахождението му (без да съм и подозирал, че в същото време кметът на Сливница е започнал да издирва находките).
Два пъти ходих на Мека Цръв в рамките на един месец, последният път - преди 3 дни. Нищо случайно няма!
Горе има поне 4-5 въртопа (вкл. с големия бункер), от които съм огледал 3, включително едно място в северния край (посока Големо Малово) е заградено с камъни, но не открих със сигурност въртопа със светилището и нямам информация дали самото място по нещо се различава от останалите въртопи (т.е. дали са оставени някакви следи след откриването и проучването му).
Учудващо за мен е, че при този археологически бум през последните десетина години, никой археолог по-сериозно не се отнася към светилищата в Софийско - както това на Мека Цръв, така и светилището на Сабазий на Чепън и още поне 5-6 в близост около София, които биха могли да се превърнат в постоянни туристически обекти с нужната информация, за да поддържаме паметта за древната ни култура.
Снимки от Мека Цръв съм качил тук:
Подход от Големо Малово:
http://crazywolf.snimka.bg/nature/tri-ushi...eka-crev.577976
Подход от Сливница покрай Алдомировското блато:
http://crazywolf.snimka.bg/nature/tri-ushi-1.571917

Луд Вълк, много добра работа си свършил. Целта на археологически и историческите "изследвания" е а някой да напише нещо по въпроса, да го публикува, за да израсте професионално в кариерата като титла или да вземе малко пари. Затова се копае. Историята и археологията се употребяват за лично ползване, тяхната възрожденска роля е напълно ликвидирана. А историята и археологията, ако не играят възрожденска роля - да спомнят забравено, за да будят съвестта за бъдещето, те са напълно безполезни, те са законен вид иманярство и нищо повече. За съжаление белязаната с комунизъм наша история и археология не носи никаква будност. Нищо не се пише за характерът на светилищата, за духовността, която е съхранена там, къде е нейното место сега в настоящето, какви поуки носи. Дори това да не е написано директни, трябва посланието на написаното да носи такова внушение. С това се изгражда характерът на народността,съхраняват се и се осмислят обичаите и вярванията.

Интересни са сниките, които си публикувал, тези "въртопи", т.е. тези камъни наредени в кръг, които описваш, доколкото разбирам, ги има и по редица родопски върхове - като Карлък, Козуятак, Чиляка и т.н., мисля, че ги има и по светилищата в Стара Планина. Така, че ще е от полза, ако споделиш, нещо повече за светилищата в Софийско. Ще е полезно за всички българи.
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020