www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Ердуванлийското кале, Тикята,Текето


  Reply to this topicStart new topic

> Ердуванлийското кале, Тикята,Текето
Георги-НЗ
Публикувано на: 22.12.2013, 22:05
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



Описвам една област до Нова Загора, която не е известна на живеещите по-далеч. Това е връх Свети Илия, намиращ се на светиилийските възвишения - южно от Нова Загора, град с хилядолетна история.
До мястото се стига след 30 минутно катерене след с.Графитово състоящо се от няколко къщи .
От малък ми е известно за тази местност, но вътрешно го свързвам единствено с негативни чувства, поради това че там предимно на Гергьовден циганите от околията се събират да си вършат циганиите под предлог, че е свято мяесо за тях. А циганиите им си личат от поместените от мен снимки, направени днес на 22.12.13г.
User posted image

Върха е древно светилище, но по време на турското робство тук е действал човек, който е обедининявал християни и мусулманин. Това според писанията. Пействам какво има в нета за това:

QUOTE
Историческа справка
Намира се на върха св. Илия /Ада тепе/ на 3 километра северно от с. Сокол. Наричат го още: Текето, Тюрбето, Тикята, Ердуванлийското кале. Почти до средата на миналия век са го наричали Ердуванлийското теке. Първи сведения за името се откриват в “Статистическия алманах на Старозагорския департамент за 1884 в статията “Записки върху състоянието на лесовете в Старозагорския департамент”, Много разкази и легенди са свързани с тази местност, отнасящи се най-вече до отдаване почит на богове. Най-ранните следи от човешко присъствие са от ранната желязна епоха. Характерно за езическия период е, че светилищата са свързани винаги с някаква особено природно образование – скали, върхове или извори. Тази местност съчетава и трите особености: има висок връх, самият връх и южният му склон са изпъстрени със скали притежаващи особен цвят и форма, а под южния склон има кладенец /извор, аязмо/ със сладка студена вода. Разказва се, че преди Османско нашествие е имало малка църква насеща името на св. Илия, която дава и името на възвишенията. Първите писмени сведения за Текето са от известният турски пътешественик Евлия Челеби. Ето и неговите дословни бележки: “От село Конес на юг, на един час разстояние от града, на пловдивския път, се намира друга една прочута местност, називаема Ада тепе, която е много висока: половин час трябва да се изкачи човек на върха. На сомият връх се намира гробницата на Кадемли Баба Султан, който бил роб на казашкото племе, което живее във фагфурските земи, обаче се предал на Божа служба и получил разрешение от Ахмед Ходжа Исеви /дервишки водач/ да дойде в Румелия. Дервишките си одежди получил от Хаджи Бекташ Вели /основател на дервишкия бекташийски орден/ и избрал това високо бърдо за свое жилище. За 7 години вътре, той изкарал много хиляди свои ученици. Погребан е на това високо място. Когато Челеби султан Мехмед се научил за смъртта му, веднага изпратил куриери, които издигнали това свято кубе. Същия султан направил отделно теке, един имарет, килер, месчид и площадка, като им привързал 7 села като вакъфи. Всички вилаетски аяни почитат този светец и отиват на поклонение на гроба му. Приживе той бил овчар и свирил на кавал. И сега този кавал виси над главата му.” Тридесетте години на миналия век, пъдаревския дюлгерин Желязко сменя полумесеца със християнски кръст. Все още там се празнува – българите празнуват на Илинден, а турци и цигани – на Гергьовден.
Културно-туристически потенциал
Бр. места за нощуване:
Информация за туристи: Гробницата /тюрбето/ на Кадемли Баба Султан /с истиско име Муса Чобан/ представлява седемстенна призма със ширина на страната 3,60 метра и височина – 7,50 метра, с квадратно преддверие със стени по 5 метра.


Снимката от днес на гроба е тази:


User posted image

Ориентацията на гроба е на изток.(главата) Вратата на снимката е на изток. а на заден план се вижда нишата с икона на Божията майка и в близост метален свщник. Който страно не е откраднат.
Тюрбето е посещавано от християни и си личи, че скоро са палени свщи и са поднасяни дарове в нишите.

User posted image

През вратата се вижда гроба, като дъното на снимката е на изток:

http://prikachi.com/images/724/6876724l.jpg

А ето циганското "искувство" , което е все същото където има цигани:



User posted image


Иначе мястото е древно светилище, римска крепост, турско тюрбе, християнско светилище....

А самия погребан в тюрбето Кадемли Баба Султан /с истиско име Муса Чобан/ е обучавал едновремено мусулмански и христиански свещеници. Което ме навежда на мисълта , че човека не е нито мусулман, нито ристиенин. И най-вероятно е бил духовен проповедник на религия изповядвана преди ристиенството и мусулманството.

Това съобщение е редактирано от Георги-НЗ на 22.12.2013, 22:19


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
Георги-НЗ
Публикувано на: 22.12.2013, 22:26
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



Днес западно до това светилище направих черквичка , запалих свещ, прелях с вино и произнесах думи-призив към българския Бог за стопяване на сороския октопод.

Това съобщение е редактирано от Георги-НЗ на 22.12.2013, 22:27


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
anti666
Публикувано на: 22.12.2013, 23:25
Quote Post












Сорос умри, света освободи! smil3dbd4e5e7563a.gif
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020