www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Ситовското костено шило


  Reply to this topicStart new topic

> Ситовското костено шило
Йордан_13
Публикувано на: 23.10.2015, 1:44
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Всички снимки и схеми, тук

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...s.php?album=431

Костеното шило бе намерено на 23 септември 2015 година, край пътя в подстъпите на “Турската махала” в горният край на селото. И спокойно можем да го счетем като дар за есенното равноденствие. Предполагаемо може да е било на ската и с времето да е било изровено от дъждовете или да е било изхвърлено от някой там с неясно намерение, може би просто да се отърве от него. Но това са предположения. Каквото и да е, костеното шило е налице и радостта от него е голяма, тъй като бях решил да прекратя подобни публикации, защото една лайнарка в меда да падне, разваля удоволствието от него. Но Господ е решил да дава и то да даде така, че след моя публикация да не отиде някой с нарочното намерение да реконструира или направо да унищожава. Все тъй да дава Господ, нямам нищо против. А сега, рушете... За останалите – радвайте се, древната история на селото е за вас, не за мен, тя идва за да се преодолее скептицизма и безотговорността на ситовци и да се тръгне от частният към общият интерес. Защото едно село се поражда, когато има общност, която иска да живее заедно и споделя общи ценности и умира, когато частният интерес надделее над общият.
Костеното шило с дължина 11,5 см., е много добре запазено, поради, което се появиха съмнения за неговата древност, но може да се предположи, че това се дължи на начина, по който се е съхранило през хилядолетията. Мястото, където е пребивавало, вероятно е било малка кухина под земята на ската, до която трудно е достигала влага, образувана от нападали камъни и тикли или някакво друго съзидание на Съдбата с идеята да го запази до наши дни. Прави впечатление също изключителната му ювелирна изработка, която е търсела удобството за ръката, грижливостта и усърдието, с което е правено.
Направих сравнение с времевият диапазон в праисторията, в който са ползвани такива инструменти, а те са от палеолита до каменно-медната епоха. Но ситовското костено шило като форма и начин на изработка прилича много на костените инструменти ползвани през палеолита и ранният неолит

( http://ebox.nbu.bg/archeology11/Uchebnik_2...es/image013.jpg ;
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...C-artefacts.jpg ;
http://static-content.springer.com/image/p...g4-702_HTML.jpg )

То допълва познанията, която ни дава откритата кремъчна стъргалка за обработка на кожи в праисторически времена. С него, най-вероятно са се пробивали дупки за направата на облеклото. Ако артефактите в тази посока, продължат да излизат в бъдеще, (като например, се намерят и костени игли), то тогава със сигурност ще можем да твърдим, че шивачеството (терзийството) в Ситово е занаят, който не е възникнал току-така, а е с древни праисторически корени, имащ своите етапи и подетапи, започнал от обработката на кожите и усъвършенствал се с превръщането им в дрехи.
Другото, което трябва да отбележим е, че южният склон на селото, върху който сега се намира ‘Турската махала”, (и който е най-слънчевото място) е било обитавано още от времената на палеолита и е всъщност същинският древен негов център
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020