www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Панагюрското съкровище


  Reply to this topicStart new topic

> Панагюрското съкровище
Георги-НЗ
Публикувано на: 17.1.2016, 22:09
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



Попаднах на статия според която съкровището е от Стрелча, от Жаба могила. Откраднато от там и представено за от Панагюрище. А каква е истината.....

http://www.bgnow.eu/news.php?newsid=31298&...show#f283690908

QUOTE
Кольо, ще имаме скъп гост – при нас в Стрелча ще дойде акад. Николай Хайтов“. Времето в края на лятото и началото на есента тогава се случи хубаво. Приготвих една каруца с кон от ТКЗС, с която трябваше да обходим редица места в региона.
С нас бе и археологът Георги Китов от Националния археологически институт при БАН, който ръководеше разкопките на археологическите обекти в района на Стрелча, където има повече от 350 надгробни могили. Сред най-големите на Балканския полуостров е Стрелчанският тракийски храм-светилище Жаба могила.
Бяха открити много ценни находки, които сега се намират в музея в Стрелча и в Националния исторически музей в София.

Д-р Георги Китов бе удостоен със званието „Почетен гражданин на Стрелча” и много искаше да си купи две къщи в града – в едната да живее, а в другата, намираща се близо до банята, смяташе да направи частен археологически музей.  Жалко, че почина толкова млад!
А той имаше и други велики планове. Като това да бъде възстановен ровът с водата, който е опасвал светилището Жаба могила. Георги Китов намери едно парче злато от... Панагюрското тракийско съкровище!
Тази тракийска гробница е разбита на две места  и е ограбена. Пред входа й бе намерена тракийска колесница, скифоси и други богатства, свидетелстващи, че става дума за царско погребение.

Трябва да се знае, че Панагюрското съкровище е от Стрелчанския тракийски мавзолей-светилище. Близо 80 професори от цял свят посетиха гробницата и са на мнение, че орнаментите, намерени в нея, съвпадат с тези от т. нар. Панагюрско златно съкровище, което всъщност е откраднато от Жаба могила. Няма как то случайно да е заровено в глината край Панагюрище. За тази истина, както и за траките, населявали района на Стрелча и за тракийските могили в него, Георги Китов възнамеряваше да напише книга, заедно с Тодор Белчов и акад. Николай Хайтов. Уви, днес и тримата са покойници и не успяха да извършат това дело.

Иначе с тях тогава обиколихме много места в околността, сред които Калето, където се предвиждаше реставрация в бъдеще, а също и Мъртвилото – висока отвесна местност, откъдето, както Белчов ни обясни, в миналото са били хвърляни непокорните българи. Стана въпрос и че в Стрелчанско са живели много богомили.
Тази моя среща с тримата велики българи остана незабравима и аз досега се сещам за нея с вълнение и възторг.
Източник: Десант




И коментарите:

QUOTE
Gergana Margaritova · Assistant Manager на Pontins
И съкровището е открито НЕ в храм,а в местност.....
Харесва ми · Отговор · 26 януари 2015 г. 05:57

Georgi Pironkov Ke-mo Sah-bee · General Director of Logistics, and Public Relations на NASA - National Aeronautics and Space Administration
Разбира се че е било така адашке smile emoticon те траките така са си правили,
заравяли са си съкровищата на стойност милиарди,ей така из ливадите, без гроб, без гробница и без погребан цар в нея, като дар за бога на ливадите може би smile emoticon Ако за нещо си учила или по точно,така са те
учили,че е еди как си,поради причини за които ти и аз сме незначителни,не всеки път е вярно това.ТАЙНИТЕ грехове и престъпления имат обаче,странната склонност понякога да изплуват от някъде,за ужас на извършителите им.
Харесва ми · Отговор · 7 · 26 януари 2015 г. 15:29



Georgi Pironkov Ke-mo Sah-bee · General Director of Logistics, and Public Relations на NASA - National Aeronautics and Space Administration
Тази теза,че е Панагюрско,не знам как въобще са успели да я прокарат едно време,като е толкова,напълно абсурдна и смешна.Задайте си въпроса, защо им е трябвало на тези хора,населявали по онова време земите на днешна стрелча, дори и да приемем че са били поклонници на някакъв ливаден бог, да се дръпнат до Панагюрище,та там да го изхвърлят ? Последно държа да отбележа,че изказването ми не е от пристрастност,нямам никаква връзка със Стрелча,не само това,а и прабаба ми е родом от Панагюрище,мнението ми е адекватно на очевадното. Тези които са решили да постъпят по този начин,са национални предатели,ограбвайки истинността на нашата история. "Блажени са низките духом"
Харесва ми · Отговор · 10 · 26 януари 2015 г. 15:56



Цвета Кирилова · CEO на Sdruzhenie Azbukari
Стрелчанско!
Харесва ми · Отговор · 1 · 15 януари 2016 г. 23:13





Gergana Margaritova · Assistant Manager на Pontins
Това вече е измислица...ще изкарате панагюрското съкровище стрелчанско?!!!!
Факт е,че панагюрското съкровище е намерено в Панагюрище.а НЕ в Стрелча!!!
Харесва ми · Отговор · 25 януари 2015 г. 10:42

Georgi Pironkov Ke-mo Sah-bee · General Director of Logistics, and Public Relations на NASA - National Aeronautics and Space Administration
Айде тогава Gergana Margaritova кажи в кой панагюски храм е открито ?
Харесва ми · Отговор · 3 · 25 януари 2015 г. 19:07



Цвета Кирилова · CEO на Sdruzhenie Azbukari
То е Стрелчанско !!!
Харесва ми · Отговор · 1 · 15 януари 2016 г. 23:12



Цвета Кирилова · CEO на Sdruzhenie Azbukari
Georgi Pironkov Ke-mo Sah-bee и не е храм, а в тракийската гробница Жаба могила.
Харесва ми · Отговор · 1 · 15 януари 2016 г. 23:13





Milen Toni Sokolovi · СОУ "Св. Св. Кирил и Методий"
ДА,ДА!МНОГО ОТДАВНА,ОЩЕ КОГАТО ГО ОТКРИХА,ПАНАГ'ЮРЦИ СИ ГО ПРЕПИСАХА ЗА ТЯХНО ОТКРИТИЕ.ВСЕКИ ОТ СТРЕЛЧА И ОКОЛНОСТА ЗНАЯТ,ЧЕ СЪКРОВИЩЕТО Е ОТКРИТО В СТРЕЛЧА В ЖАБА МОГИЛА,КОЯТО Е НА 3 КЛ.ОТ СТРЕЛЧА. НО НЯКОИ ИМ БЕШЕ ПО-УДОБНО ДА КАЗВАТ,ЧЕ Е НАМЕРЕНО НА 17 КЛ.ОТ ПАНАГ'ЮРИЩЕ.ТАКАВА Е ИСТИНАТА!
Харесва ми · Отговор · 4 · 25 януари 2015 г. 16:50

Georgi Pironkov Ke-mo Sah-bee · General Director of Logistics, and Public Relations на NASA - National Aeronautics and Space Administration
Ограбено е от могилата от тримата братя Павел, Михаил и Петко Дейкови, като са ги хванали са излагали, 4е се го намерили в нивата на Георги Недков Топалов, случайно докато са орали, за да не ги изпратят в Белене.
Харесва ми · Отговор · 5 · 26 януари 2015 г. 16:13





Gergana Margaritova · Assistant Manager на Pontins
Колкото и да не ви се иска- Панагюрско е съкровището и Панагюрско ще си остане,както цял свят го знае!!!!
Харесва ми · Отговор · 26 януари 2015 г. 05:55

Цвета Кирилова · CEO на Sdruzhenie Azbukari
Стрелчанско
Харесва ми · Отговор · 1 · 15 януари 2016 г. 23:13





Gergana Margaritova · Assistant Manager на Pontins
Да учила съм история уважаеми Георги а и да допълня,че твоето мнение не е мое! С това смятам да приключа спора...,има по-компетентни органи,които да кажат и да докажат......
Харесва ми · Отговор · 26 януари 2015 г. 15:34

Georgi Pironkov Ke-mo Sah-bee · General Director of Logistics, and Public Relations на NASA - National Aeronautics and Space Administration
Ти без да си виновна,защитаваш фалшива кауза от родолюбие, за което те разбирам,но най важна е все пак истината, а тя както виждаш започна да излиза. Всичко добро ти желая,не съм искал да споря с теб или да те обидя.
Харесва ми · Отговор · 7 · 26 януари 2015 г. 16:24





Cvetanka Koteva · Работи в Райна Княгиня-П ООД Панагюрище
Дори да е било откраднато от могилата край Стрелча, то е било много преди братята да се родят може би.Не сквернете паметта им, че е срамота.
Харесва ми · Отговор · 1 · 26 януари 2015 г. 23:52




Galaksi Iliev · СОУ "Св. Св. Кирил и Методий"
Само дави напомня че стрелча се водеше кам община Панагюрище и тогава нямахме шанс да потърсим че е наше от тях бяхме зависими аз него добре поня дори помагаме на археологически те разкопки и ви казвам панагурското златно съкровище е на Срелчани но понеже асарел месец има пари и купува всичко
Харесва ми · Отговор · 2 · 2 юли 2015 г. 11:38


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Това не ме учудва. Уникалните скални светилища опасли отвсякъде Стрелча, символите на древнобългарската държавност съхранени в древни домове-светилища като това край Смиловене, лъвовете от Жаба могила и т.н. Нормално е и златото да е оттам. За Панагюрище, на тоя етап нямам информация да има такива старини, като в Стрелча, но не сме правили изследователска експедиция в околностите, но то, къде по-напред и кога smil4334ad1724132.gif
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020