www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Топонимът "Скумсале", гр. Стрелча


  Reply to this topicStart new topic

> Топонимът "Скумсале", гр. Стрелча
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Преди 3-4 дни ми гостува една мисъл, „ни в клин, ни в ръкав”, чрез която топонимът „Скумсале”, име на местност край град Стрелча ( в посока Копривщица) получи своето обяснение. „Мисълта” ми рече да разделя думата на две „ скум” и „сале” и да търся значението на тези две думи в латинският. И така, търсейки ги в латинският, попаднах на това тяхно значение

skum

https://en.wiktionary.org/wiki/scum

foam – пяна, пеня, разпенвам се, беснея, море

froth – пяна, пеня се, разбивам на пяна

conceal – крия, прикрия, скривам, замаскирвам, потулвам

to cover – за покриване


Sale

https://en.wiktionary.org/wiki/sale


английски и протогермански
hall – зала, замък, голяма къща
sael – стая, крепост, дворец;
прото индоевропейски „сол”, „сел” *sol-, *sel- селище, къща, дом (dweling - жилище, дом, помещение)


В общият смисъл топонимът е свързан с отношението „земя-вода” може да се тълкува като Воден Дом, Воден Замък, Воден храм, Водно селище и т.н. акто и да го преведем, няма да сгрешим, тъй като е налице и връзката му със скалата „Водната”, скално светилище, чийто скален масив е обрамчен със специално изкопан за целта ров, който, когато е пълен с вода, образува красиво езерце. Така конструктивно е оформена идеята за Първичният Хълм (могила), която се издига от първичният воден хаос и с която започва Сътворението. Тази идея е в съпровод с идеята за едно скрито божество, чийто дом е под водата или във водата. Това ми даде основание да предположа, че първоначално тази скала е била в средата на планинско езеро, което със засушаването на климата е намалявало обема си и накрая (вероятно в желязната епоха) се е наложило, то да бъде символизирано със специално изкопан ров, който да създаде изкуствено езеро. Но е възможно и другото, светилището специално да е създадено по този начин. Ясно е, че топонимът отразява космогоничните разбирания на населението на района, като божеството живеещо във водата не е било просто един неизвестен воден дух. В древнобългарският епос „Сказание за Чулман”, този воден дух е алпа Чулман, а неговата египетска интерпретация е бог Амон („покрит”, невидим”). (Затова не изключих от тълкуването, прото-индоевропейският корен на думата „Скум” със значение „крия, прикрия, скривам, замаскирвам, потулвам”).
Нашите изследвания на скалните светилища в този район на град Стрелча, показаха, че околните на „Скумсале” скални светилища не бива да се разглеждат поотделно едно от друго, а като части от един общ светилищен комплекс, който отразява първичните разбирания на древнобългарското население. Разглеждайки отделните скални светилища като части от едно цяло се провидя изначалният синтез на космогоничните разбирания на хермополската, тиванската и мемфиската космогонични концепции на Египет.
Относно възможността топонимът „Скумсале” да се преведе и като „Скрито, тайно селище”, свързано с водата или с почитанието на алпа Чулман и неговите сътворенски функции и значение, тази възможност не бива да се изключва. Това селище бе открито и регистрирано от нас, при наскорошният обход на района.
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020