www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Разкопаната България


Страници: (5) 1 [2] 3 4 ... последна » ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topic

> Разкопаната България
Богатир
Публикувано на: 14.8.2008, 19:29
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 204
Участник # 1 356
Дата на регистрация: 20-February 08



"О"-то насочен от тълкуванията на iss, ме навежда на мисълта, че е прочутата Елипса. Предполагам и тя се е замислила над това.
PM
Top
gеorgi_nz
Публикувано на: 17.8.2008, 17:07
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



Ей го отново багериста с мутра на ортодоксален еврейн:

User posted image

Под шапката може и масури да има.

Нови уникални находки на д-р Китов

Златен пръстен на около 2500 години, какъвто досега не е откриван у нас, беше намерен от археологическата експедиция на д-р Георги Китов.

Това е станало при разкопките на Якимова могила край сливенското село Крушаре.

Пръстенът е с ахатова плочка, на която е гравиран свирещ на лира младеж, чийто образ напомня Орфей.

Според д-р Китов е възможно действително да е гравиран ликът на митичния тракийски музикант.

Немерени са и златни обици, сребърни гривни, сребърни и бронзови съдове.
Интерес за археолозите представляват откритите бронзови амуниции с две красиво изваяни конски глави.

Вчера археолозите откриха уникален златен нагръдник с дължина 30 см, украсен с растителни елементи.

Находките показват, че в могилата е погребан високопоставен тракиец, най-вероятно владетел.
Разкопките продължават.

Това съобщение е редактирано от georgi_nz на 17.8.2008, 17:08


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top
anti666
Публикувано на: 18.8.2008, 19:05
Quote Post












Наскоро попаднах на една много добра статия, която в пълен смисъл се отнася и за древнобългарските ни светилища.
http://www.segabg.com/online/article.asp?i...id=5&id=0000901
Тук става дума за нещо много по-важно от това да сложат 2 лв такса на входа. Техният аргумент е, че така било из другите държави. Да, но тук има една малка подробност. Че някои от тези светилища са още действащи. Веднъж нападнати от комуноидно-масонската пасмина, те вече са првоалени в енергиен смисъл. Именно това им е и целта. За да го обясня по ясно, управляващата мафия отлично съзнава, че притежава материално превъзходство над българите. Зад тях е силовия апарат, пропагандата, пари, с които да разкопават, променят и влачат артефакти. Единствeният елемент на несигурност за тях са силите, стаени в тези светилища. Именно и затова те се опитват къде с масонски ритуали, къде директно с багерите (както светилището на връх Свобода) да ги неутрализират. Където хептен е дебела работата пък, заливат бетон или слагат кпп-ета като Градище.
Как може да се противодейства на това? Ами на първо време, както автора на статията съветва, да не се дава гласност. Верно е, че те разполагат с много техника, за тях работи и иманярската мафия, но понякога една от невидимите енергийни защити е да се прикриват важните места за небългари и хора с комуноидно мислене. Т.е. може да минат сто пъти оттам, да разкопаят някоя делва злато, но да не видят най-важното. Обаче то може да се открие за някой българин и ако той след това има неблагоразумието да се похвали или сподели някъде - това място рано или късно ще бъде изкопано, взривено, бетонирано и просто унищожено откъм енергийна сила.
Другото, по важно, което всеки един от нас може да направи е да отиде до тия места. Дори и да не вярва. Но не когато е пълно с народ, а по време, когато няма да има никой. Да пипне камъка и да се помоли. Не за свoето здраве или късмет, а за свободата на България. Да изчисти боклука, оставен от някой пишман турист или иманяр, да махне падналото дърво, да изправи някоя паднала колона. Не е задължително да сме колобъри за това. Силите там дори и да могат да помогнат, няма да го направят, ако няма кой да ги помоли и да ги чуе. Това трябва масово българите да го правим, за да събудим тия невидими помощници, а не да чакаме външна помощ. Тя ще дойде в последствие сама. Всеки един от нас живее до някое свето място. България е осеяна със светилища и до всеки град или селце има нещо подобно. Иначе, аналогията е да отидете в дома на някой мъдрец с проблем и вместо да се вслушате какво ви говори, да му бутате нещата, да му досаждате с вашите дребни претенции и накрая да си извърлите боклука.
Точно това им е и стратегията на враговете ни. Да направят българите слепи и глухи за миналoто си, да им насадят този юдокомунистичски материализъм "Да лапаме сега" и да унищожат енергийната сила на всяко едно открито светилище. Йордан го е казал много точно.
И само за сведение да участника Богатир - да, и Марозов и Цона Дражева са членове на една партия столетница, която още пие кръвта на България. Марозов дори беше кандидат за президент срещу Стоянов от името на БСП. И точно такива като него, които мислят че идеята е добра, ама е разбрана неправилно поддържат тая Партия и техните еврейски господари жива.
Top
0tolerance
Публикувано на: 18.8.2008, 19:30
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 85
Участник # 1 110
Дата на регистрация: 28-August 07



С две ръце приветствам предложението на анти666 да посещаваме местата и да се грижим за тях, за да ни помогнат. Бях започнал да си мисля, че само ще продължаваме да се оплакваме от съсипията на светилищата, без да даваме никакви идеи за това какво можем да направим и се затваряме в омагьосания кръг на самосъжалението и безсилието.
Аз имам и друго предложение- защо 'проклятието на светилището' да не споходи някой от копачите- било брадатия, било масона...?
Това ще се раздуха и ще има превантивен ефект срещу други мераклии за багеристка слава. Също ще убеди българите в силата на тези места, явно небългарите вече знаят за нея...
Какво ще кажете да организираме едно 'проклятие' на някой от тези двамината или на трети, надали ги пазят гавази... засега.
Въпросът ми е сериозен!
PM
Top
iss
Публикувано на: 18.8.2008, 21:13
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



Сега ще ви цитирим нещо от една книга ,която много трудно си намерих.Ще говоря за "Коренните американци-индианци",но се обяснява,че тази древна мъдрост идва от много по старо време .
QUOTE
Тя се доближава до много важни аспекти от философията на древна Британия и Северна Европа,до западните езотерични традиции и източната мъдрост.В това няма нищо странно,защото всички те произлизат от един много древен общ източник- знанието за Кръга на живота и силата-първоначалния Магически кръг- който има корени в далечното минало на всички култури и традиции и битува в алегорична форма в митовете и легендите на всички народи.Магическият кръг е толкова стар,че произхода му се губи някъде във времето, но част от него достига до нас,преминавайки през всички епохи.Неотменното му присъствие се потвърждава от символите, закодирани върху предмети, издържали изпитанията на времето.

Да видим сега какво научаваме от Коренните американци:
QUOTE
Тези учения дълги години са се предавали устно и са били съхранявани от племенните шамани.Преди да е настъпило времето на големите страдания и изпитания, когато някога гордите североамерикански индианци са били сломени,мъдрите мъже от основните племена се събрали и решили,че знанието трябва да бъде запазено,като се предава устно от поколение на поколение, докато стане възможно отново да бъде практикувано свободно.Същината и духът на учениятабили поверени на духовете на СВЕЩЕНИТЕ ОГНЪОВЕ и на отделните елементи,с УВЕРЕНОСТА ,че ОТНОВО ще бъдат ЗАПАЛЕНИ в друга епоха,когато замята отново бъде сполетяна от нещастия и страдания.Техни носители ще са хора ,в чиито вени не тече индианска кръв.

QUOTE
Магическия кръг представлявал кръг от концентрирана енергия, контролирана от посветените.

QUOTE
В основни линии Магическият кръг има  три измерения - физическо,умствено и духовно.Той ни дава възможност да влезем в хармония с онези влияния и сили в природата,които определят живота ни.Състои се от група символи,разположени във формата на кръст,заобиколен от кръг.Коренните американци рисуват тези символи с камънипоставени на земята.В Британия са открити много такива древни изображения, известни като Ролрайтските камъни на границата на Оксвордшир и Уоруикшир....Те имат подобно предназначение...

Надявам се да схванете връзката с това ,което писах и темата тук....Въздържах се от неща които не мисля че трябва да се публикуват,но това,което писа анти666 много ме вълнува ...Бих искала още да кажа ,че тези които рушат СВЕТИЛИЩАТА рано или късно ще си платят за това....и колкото и да се стараят никога няма да могат нито да разкодират,нито да нарушат СИЛАТА на тези места....Посветените знаят това,но "родолюбивите учени" не знаят...Над всяко зловредно посегателство се смее цялото небе и с гръм и трясък преследва всеки дръзнал да наруши хармонията и цялостата на тези места...Те имат преносим вариант,за който е необходимо само мястото и познанието....


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
iss
Публикувано на: 18.8.2008, 21:21
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



Тъй като споменах Британия и т.н. и с извинението ,че по-никакъв начин не отклонявам темата ще дам линк за тези които искат да се запознаят със светилищата по света...мисля че трябва да знаем за тях и да търсим сходства...и не само...
http://www.michael-culture.org/bg/editoria...cred-landscapes


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
Богатир
Публикувано на: 18.8.2008, 21:44
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 204
Участник # 1 356
Дата на регистрация: 20-February 08



QUOTE (anti666 @ Aug 18 2008, 07:05 PM)
...
И само за сведение да участника Богатир - да, и Марозов и Цона Дражева са членове на една партия столетница, която още пие кръвта на България. Марозов дори беше кандидат за президент срещу Стоянов от името на БСП. И точно такива като него, които мислят че идеята е добра, ама е разбрана неправилно поддържат тая Партия и техните еврейски господари жива.

Ох ей ма мене пак. На всяка манджа мирудия станах smil3dbd4e5e7563a.gif Ами дай да поспорим и с теб тогава. Аз опитах да поправя термина "комунисти" на "продажници". Няма нищо комунистическо в тези хора, грабят с пълни шепи богатствата на страната без да си дават сметка или може би давайки си ясна сметка какво се случва с тези богатства след като се изровят. За моите връстници не е ясно какво е това комунизъм, като строй, а гледам че и възрастните дават погрешни етикети на много хора. Ще се опитам да дам едно определение: Комунист е човек, достигнал житейско разбиране на нещата, давайки му вътрешни задръжки за присвояване на богатства(природни или човешки), така че те да удовлетворят личните му нужди. Ще ви дам пример от историята с индианците и белите. Когато индианец убиел бизон той е изрязвал кожата и я ползвал за направа на дрехи, месото е събирал и това количество, което той или племето му не е успявало да изяде се е изсушавало за гладните зимни месеци. От сухожилията на бизона са правели тетива за лъковете си. От костите дръжки за оръжията и т.н. Когато белите ловци убивали бизон, убивали го заради кожата му. Всичко останало от трупа му е оставяно на мухите и слънцето да гние, докато хиляди индиански деца са гладували поради намалящите стада от бизони. В случая белият се явява в ролята на капиталиста, тъй като него го вълнува личната печалба от продажбата на кожата и пренебрегва нуждите на другите. Това надявам се е било добър нагледен пример от историята за разликата между комунистическото и капиталистическото мислене. Това също е нагледен пример, че комунисти е имало, само че са изтребени и днешните им потомци живеят в крайна мизерия в зоопаркове наречени резервати. Да знам. Как може да наричам индианците комунисти? Правилно те не са живели просто в комунизъм. Общественият им строй е бил силно зависим и от духовната връзка с духовете на природата и на прадедите им. За мен това е Саракт, а комунизъм като идея е част от Саракта, но не може да съществува самостоятелно без духовната част. Сега се сетих, че подобно на индианците и българите са се отнасяли по същия начин към убития от тях дивеч, за разлика от днешните "модерни" българи. Под "модерни" имам предвид всички, включително и "комунистите". Затова и им слагам кавички. Защото тези хора само грабят, без да знаят кога да спрат. Те не го правят и за лична облага. За богат археолог не съм чувал. Това са просто продажници, които са приели цялото това копане, като една надпревара кой ще намери по-голяма находка и приемат субсидиите идващи незнайно откъде без да му мислят много много. А че има е еврейски имена сред копаещите е отново повод за притеснение. Поне за мен лично.
Така че не ме интересува от кои партии са.
А такива, като мен са безпартийни драги. Точно толкова съм БСП-ар, колкото ти си ДПС-ар. Веднъж подкрепих АТАКА, когато се появиха на политическата сцена, не защото повярвах че ще спечелят, дори се надявах да не спечелят. Исках да ги видя колко струват думите и действията им в Парламента.
PM
Top
anti666
Quote Post












А ето и в допълнение още една статия за поредно копане.
http://www.segabg.com/online/article.asp?i...id=5&id=0001001
Както обичайно, от местния комунистически бей в гр. Силистра - Стефан Райчев. Голям дарител на Партията-кърмилница, който със спестени от закуски и колбаси пари си строи търговски мол в древния Дръстър само за 20 млн лева. Малко поразследван от ОЛАФ за масивни кражби по Сапард на пари от европейските овце-данъкоплатци. Лошо няма, дали му - крал. Мол си строи комуноида.
Обаче, като прочетете по надолу в текста, нещата стават интересни. Този мол се строи директно върху... тенгрианско светилище. Гробовете до него осквернени, а на мястото на светилището ще се прoдават гащички и дамски превръзки. Както емфемистично се изразява провинциалния чиновник Жарин Величков "капището било маркирано надлежно" (разбирай разрушeно). Тоя е получил някой дребен подкуп за разрешително, без дори да съзнава какво си хвърля на главата. Жарине, Жарине...А някой си разтреперан, пожелал анонимност местен археолог се жалва с половин уста "че можело все пак капището на Тангра да го експонират (т.е. запазят), защото такова няма друго открито след Плиска и Преслав".
Та не е лошо да запомните името на местния комунистически изрод Стефан Райчев, разрушил тенгриaнcко светилище. Може след време Тангра да му прати хабер.
Top
0tolerance
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 85
Участник # 1 110
Дата на регистрация: 28-August 07



QUOTE (anti666 @ Aug 19 2008, 03:29 AM)

Та не е лошо да запомните името на местния комунистически изрод Стефан Райчев, разрушил тенгриaнcко светилище. Може след време Тангра да му прати хабер.

Пак повтарям предложението си от по-горе:
Да организираме сбъдването на проклятието на Тангра за разрушителите. Ние сме Тангра.
PM
Top
iss
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (0tolerance @ Aug 19 2008, 07:53 AM)
QUOTE (anti666 @ Aug 19 2008, 03:29 AM)

Та не е лошо да запомните името на местния комунистически изрод Стефан Райчев, разрушил тенгриaнcко светилище. Може след време Тангра да му прати хабер.

Пак повтарям предложението си от по-горе:
Да организираме сбъдването на проклятието на Тангра за разрушителите. Ние сме Тангра.

0tolerance, какво значи да организираш сбъдването?То е ОРГАНИЗИРАНО в далеч по възвишен план от това ,което влагаш в думите си.Представи си една пропаст ,която трябва да прескочиш за да продължиш напред.Колкото и да си силен и смел,ти не можеш да сложиш някого на гърба си и да осъществиш скока,защото той ще те повлече надолу.Излишно е да коментираме подобен опит с повече от един човек.Единственното ,което можеш да направиш е или да останеш до този човек докато намериш начин да подпомогнеш неговото преминаване преди теб...или да му дадеш пример прескачайки от другата страна,от където ще го напътстваш и окуражаваш...Но ти не можеш да организираш неговия скок...той трябва сам да го организира.Твоите думи нарушават великия замисъл.Ти предлагаш да бутнем "неподготвения" в пропаста и да се отървем от него.Тангра обича всички свои деца и до последно им дава шанс ....Ако вникнеш в думите на Великия ТОТ:НЕ СМЕ ЗЛИ-НЕ СМЕ ЕВОЮЛИРАЛИ ДА СМЕ ДОБРИ, ще започнеш да гледаш по друг начин на живота,други ще бъдат стремежите ти и действията ти.


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
0tolerance
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 85
Участник # 1 110
Дата на регистрация: 28-August 07



QUOTE (iss @ Aug 19 2008, 08:29 AM)

0tolerance, какво значи да организираш сбъдването?То е ОРГАНИЗИРАНО в далеч по възвишен план от това ,което влагаш в думите си.

Означава да действаме преди хора като споменатия Райчев а и другите- оправомощените- да копаят и съсипят още светилища. Завинаги.
Защото нали знаеш- Бог помага, но в кошара не вкарва. Докато чакаме Тангра да просветли умовете на тези люде или да ги накаже, за да спрат да рушат, много свети места просто няма да ги има вече.
Аз предлагам отпор и затова казах, че Тангра е в нас- за да ни внуши да се борим за земята си, за светилищата си. Бесите са водили свещена война за най-значимото си светилище срещу варварите римляни, които са им го отнели. Не са чакали...
Останалото са увъртания и теоретични размишления, които са добри, но няма да спрат багерите, нали разбираш. Аз съм конкретен, бъди конкретна и ти- какво предлагаш НИЕ като хора, които се тревожат за бъдещето на енергийния баланс на Родината, на духа й, на силата й, да направим. Защото можем да направим много неща. Аз не приемам сляпото упование във висшата справедливост, защото води до примиренчество и престъпно бездействие. Да, има я, но често действа бавно. Обстоятелствата налагат дейните и храбрите да насилим еволюцията да се случи. Защото докато чакаме, ще загубим и енергията и храбростта си. Ако сме ги имали...
PM
Top
0tolerance
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 85
Участник # 1 110
Дата на регистрация: 28-August 07



QUOTE (iss @ Aug 19 2008, 08:29 AM)
Твоите думи нарушават велия замисъл.Ти предлагаш да бутнем "неподготвения" в пропаста и да се отървем от него.Тангра обича всички свои деца и до последно им дава шанс.

Завиждам на самочувствието ти да изразяваш Великия Замисъл, но лично моето мнение е, че той не включва бетониране и багериране на свещени места.
Безумията няма да престанат, докато не срещнат преграда. Как ще ме обориш, ако ти кажа, че аз и братята ми сме тази преграда?
Разбирам, че като дама си мека и насилието ти е вътрешно противно. Никой не те кара да се включваш. Но не е хубаво да разводняваш конкретна тема с абстракции и да проповядваш мекушавостта като норма и като Велик Замисъл.
Нека чуем и други мнения и пак да говорим...
PM
Top
Заги
Публикувано на: 19.8.2008, 14:39
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 62
Участник # 1 342
Дата на регистрация: 15-February 08



QUOTE (anti666 @ Aug 19 2008, 03:29 AM)
А ето и в допълнение още една статия за поредно копане.
http://www.segabg.com/online/article.asp?i...id=5&id=0001001
Както обичайно, от местния комунистически бей в гр. Силистра - Стефан Райчев. Голям дарител на Партията-кърмилница, който със спестени от закуски и колбаси пари си строи търговски мол в древния Дръстър само за 20 млн лева. Малко поразследван от ОЛАФ за масивни кражби по Сапард на пари от европейските овце-данъкоплатци. Лошо няма, дали му - крал. Мол си строи комуноида.
Обаче, като прочетете по надолу в текста, нещата стават интересни. Този мол се строи директно върху... тенгрианско светилище. Гробовете до него осквернени, а на мястото на светилището ще се прoдават гащички и дамски превръзки. Както емфемистично се изразява провинциалния чиновник Жарин Величков "капището било маркирано надлежно" (разбирай разрушeно). Тоя е получил някой дребен подкуп за разрешително, без дори да съзнава какво си хвърляш на главата. Жарине, Жарине...А някой си разтреперан, пожелал анонимност местен археолог се жалва с половин уста "че можело все пак капището на Тангра да го експонират (т.е. запазят), защото такова няма друго открито след Плиска и Преслав.
Та не е лошо да запомните името на местния комунистически изрод Стефан Райчев, разрушил тенгриaнcко светилище. Може след време Тангра да му прати хабер.

Бих допълнил казаното тук с впечатления и кратка информация от първа ръка. Миналата година бях по работа в Силистра, дори бях във въпросния хотел - (излишно е да споменавам какъв кич и излишна помпозност представлява) - и от дума на дума стана въпрос за строителството и какво е било намерено отдолу. Реагирах доста бурно на пиянските изявления на главния архитект на Силистра, но уви - никакъв резултат. Коментарът беше следният:

"какво значение имали останките от някакво си тенгрианско капище", "правилно решение на общината с цел бъдещото градоустройствено и икономическо развитие на града"...

...и други такива брътвежи, които оставям тук без коментар. Сами съдете до колко обществеността е способна да постигне нещо.

Относно капището - било е констатирано и описано от археолози...и само толкова! След това минават багерите и висчко е натоварено на камиони за бунището. Включително и стотици некрополи и кости от гробове (още от предримска епоха) - те специално без да бъдат проучвани.

Има и още нещо интересно около капището, което чух докато бях там, а именно, че то е било част от една "духовна ос" (мисля, че така я нарече жител на Силистра), която включва няколко древни църкви и светилища, разположени в права линия, която тръгва от река Дунав, пресича града на 2 равни части и завършва на хълма над града, където мисля се намира манастир...
Съжалявам ако съм допуснал неточност тук, но говоря по спомен. Може би някой, който е от град Силистра ще може да разкаже повече за това и ще бъде по-точен в описанието на тази ос...
PM
Top
iss
Публикувано на: 19.8.2008, 19:32
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (0tolerance @ Aug 19 2008, 09:06 AM)
QUOTE (iss @ Aug 19 2008, 08:29 AM)
Твоите думи нарушават велия замисъл.Ти предлагаш да бутнем "неподготвения" в пропаста и да се отървем от него.Тангра обича всички свои деца и до последно им дава шанс.

Завиждам на самочувствието ти да изразяваш Великия Замисъл, но лично моето мнение е, че той не включва бетониране и багериране на свещени места.
Безумията няма да престанат, докато не срещнат преграда. Как ще ме обориш, ако ти кажа, че аз и братята ми сме тази преграда?
Разбирам, че като дама си мека и насилието ти е вътрешно противно. Никой не те кара да се включваш. Но не е хубаво да разводняваш конкретна тема с абстракции и да проповядваш мекушавостта като норма и като Велик Замисъл.
Нека чуем и други мнения и пак да говорим...

Не проповядвам мекушавост,нито разводнявам темата с мнението си.Зададох ти въпрос на който след моите абстракции,ти даде съвсем друга светлина на мисълта си....Завиждаш ми,но на какво?Бъркаш самочуствие със съпричастие...И тъй като усещам войственното ти настроение с/у мен,ще ти споделя ,че преди време си дадох дума да не се хабя напразно в обяснения и отпор.Това ,че съм жена не ме прави по мекушава...мекушавите не проявяват интерес всяка свободна минута да са в сайт като този...Трябва ли да изтъквам и пледирам с какво и как аз се опитвам да браня РОДНОТО И СВЯТОТО?И ако търсиш арбитраж,то моля господата,които винаги са съпричастни един към друг да бъдат по обективни и да вземат под внимание изказването ти ,което коментирах,а не последвалите разаснения...
QUOTE
0tolerance
Пак повтарям предложението си от по-горе:
Да организираме сбъдването на проклятието на Тангра за разрушителите. Ние сме Тангра.


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 28.8.2008, 14:44
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (iss @ Aug 13 2008, 01:57 PM)
Мисля, че тези два материала напълно съответстват на темата:
Траките в долината на розите
Новите фалшификатори

ЗВЕДНАТА КАРТА НА ТРАКИТЕ
ВЕСТНИК 168 БЯСА 8-14 АВГУСТ 2008

ТРАКИЙСКИТЕ надгробни могили в археологическия резерват „Сборяново", недалеч от Исперих, са строени като огледална проекция на звездното небе и крият астрономическа информация, по-стара от вавилонската.
---------------------------------------------------------------------------------------------------

Разположението на могилите отговаря на някои групи звезди от видимата небесна сфера на нашата географска ширина и по-точно на съзвездията Малка мечка, Жираф, Колар, Персей, Касиопея, Гущер, Цефей и Дракон. Големината на могилите съответства на яркостта на съответните звезди..

Хипотезата за Сборяново като гигантски античен астрономически комплекс се подкрепя и от т.нар. „Загадъчен камък", открит в преддверието на централната гробна камера на Царската гробница в Свеща-ри. Според астронома проф. д-р Владимир Дерменджиев от Астрономическата обсерватория към БАН камъкът крие древна астрономическа информация.
Все още никой не може да каже с каква цел е построена звездната карта. Едно е сигурно - прецизността, с която небесният свод е „прекопирай" върху земята, говори за изключителните геодезически умения на траките и познанията им за Космоса.
През януари т.г. в пещера в областта Вале Даоста, Италия, беше открито праисторическо изображение на съзваздието Плеяди и това се превърна в световна сензация.
Звездната карта
от Сборяново е далеч по-сложна и интригуваща и има шанс да се превърне в археологическата сензация на годината, коментират астрономи.

Хипотезата, че тракийските надгробни могили в Лудогорието са построени като огледален образ на звездното небе, е предложена от 76-годишния историк и бивш директор на музея
в Исперих Йордан Стефанов.
„Всичко започна, след като в ръцете ми попадна археологическа карта на резервата „Сборяново". Картата беше изработена по поръчка на Стоян Стоянов, директор на музея в Исперих, който незнайно защо упорито я беше крил близо десет години", спомня си Стефанов.
Набитото око на бившия музеен директор веднага забелязва предварителната планировка на надгробните могили в Източния и Западния некропол, които наподобяват съзвездия. Ориентацията спрямо звездното небе се среща и при
останалите 17 струпвания
на надгробни могили на територията на т. нар. Сто-могили е, както е известен археологическият резерват „Сборяново". Без да се колебае нито за миг, Стефанов „заема" картата от музея за няколко дни и тайно прави хелиографски копия.
„Когато разгледах детайлно копията, открих загадъчно разстояние от 1900 метра. То се повтаряше пет пъти между различните обекти в Сборяново. С тази мярка бяха означени началото и краят на могилните некро-поли, както и разстоянието от Свещарската могила до култовия комплекс „Демир баба теке", който в миналото е бил централно светилище на траките", обяснява Стефанов.
Първоначално хипотезата за звездната карта на траките е приета скептично от българските археолози. Стефан Йорданов твърди, че бившият директор на Археологическия институт към БАН, историкът проф. Велизар Велков, лично спира публикация, която цели да популяризира хипотезата. Проф. Велков се аргументира с това, че преди 2500 години, когато са строени могилите, съзвездията са имали различно разположение в сравнение със сегашното и надгробните съоръжения не биха могли да бъдат тяхна
огледална проекция
„Това не е така. Разликата между разположението на звездите днес и преди 2500 години не е чак толкова голяма. Тя се усеща осезаемо чак след 7000 г.пр.н.е. и се увеличава, колкото повече отиваме назад във времето", опровергава твърденията на проф. Велков Йордан Стефанов.
„Районът е обитаван още преди 7 хил. години. По-късно е населяван от тракийското племе гети, от славяни и прабългари. Всички те са притежавали богата астрономическа култура. Например тракийските жреци са познавали поименно близо 500 звезди", обяснява Стефанов.
Йордан Стефанов започва изследването на могилите в Сборяново през далечната 1974 г. В продължение на три години историкът картотекира над 280 могили, групирани в 19 некропола, както и останките на
57 антични селища
„Като директор на музея в Исперих, разполагах с почти неограничени парични средства и направих т.нар. фотограметрични снимки на територия от 295 кв.км. Хвърлихме общо 1,18 млн. стари лева, но си струваше", разказва Стефанов. Институтът по геодезия и картография също облита местността и изготвя картни листове в
мащаб 1:2000.
„Проф. Никола Николов от Института по астрономия към БАН, който е един от най-изявените учени в света, изучаващи античната астрономия, взе картните листове и с помощта на компютърна програма върна с 2500 години назад разположението на звездите. Откри, че повечето от 250-те могили, групирани в 19 некропола, съставят общо 44 съзвездия, десет от които се повтарят. Откри също така, че големината на всяка могила съответства на яркостта на звездата, която изобразява", обяснява Йор- н дан Стефанов.
„Могилите носят определена
закодирана информация
но все още не можем да .кажем каква. За целта трябва да бъде направено комплексно интердисциплинарно изследване, в което да бъдат включени археолози, астрономи и геодезисти", коментират археоастрономи.


Историкът Йордан Стефанов смята, че грешката на българските учени е, че търсят аналог на звездната карта от Сборяново сред други археоастрономически обекти по света.
„Те просто не могат да допуснат, че тракийската цивилизация е била в състояние да създаде нещо толкова грандиозно и новаторско, каквото е звездната карта от Сборяново - уникален феномен без аналог в целия свят", категоричен е Стефанов.
Според историкът най-голямата загадка е как архитектът, маркирал местата на повече от 250-те могили, е направил така, че замисълът му да се изпълнява
цели три столетия
В момента Йордан Стефанов, който е председател на археологическото сдружение „Хелис", търси $15 хил. за закупуването на модерен геодезически комбайн. С негова помощ с много голяма точност ще бъдат измерени разстоянията между отделните могили и ще бъде избегнато отклонението, което се получава при измерване от въздуха. Така хипотезата му ще бъде доказана веднъж завинаги и звездната карта от Сборяново ще се превърне в археологическата сензация на годината, привличайки тълпи от туристи в Лудогорието.
ЙОРДАН ТОДОРОВ
PMEmail Poster
Top

Topic OptionsСтраници: (5) 1 [2] 3 4 ... последна » Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020