www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Тракийската Атлантида


Страници: (5) 1 [2] 3 4 ... последна » ( последно съобщение ) Closed TopicStart new topic

> Тракийската Атлантида, или " История правилнописана"
Йордан_13
Публикувано на: 17.6.2009, 19:00
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Занимаваше се с нестинарските обряди и най-вече с въпроса защо първо в България възникват. Отчайващо назад бяха с колежката си, макар да се връщаха от Иран от някаква конференция. За държавно финансиране пък да не говорим.
================================================================

Проблема е, че те няма да отидат и напред. Ще вървят все назад. Защото днес обрядът, макар и умиращ се е съхранил в Странджа, но го е имало и в Родопите, особено в района на Чернатица. Оня ден открих, че в Орехово има същата странджанска нестинарска легенда, за елена, който доброволно идва да се принася в жертва. Именно тази саможертва на елена е довела до възникването на светилища, на местата, където днес са параклисите "Св. Петър и Павел" и Свети Архангел Михаил".
В Лилково пък наричат параклиса "св. Константин и Елена" - Господа! Така, както в Странджа наричат "Св. Константин" - Светока, Бащата. Както и там, така и в Лилково, събора на селото е на този ден! Присъствах на него.
Оказа се, че и ореховци, наричат параклиса-манастир 'Свети Спас" - Господа! И имат кавга с лилковци за това как да се казва. Лилковци държат на "свети Спас", а ореховци - Господа. То е май, защото два Господа, не мое да има;)))
Тези проблеми требе да се изследват, но безпристрастно и с ултрабългарофилия, без политика и страх. Това са нишки, ключове за тайната на скритото.
PMEmail Poster
Top
sabazius
Quote Post


Новодошъл
*

Група: Участници
Съобщения: 7
Участник # 1 900
Дата на регистрация: 3-June 09



Три "скрижала" водят Й. Детев в неговата "фентъзи". Това е могилната култура в Тракия, за която си има такъв съучастник, като баща му Петър Детев, родопските "мистерии" отново датирани чрез керамични фрагменти и работата на Ана Радунчева и Стефанка Иванова и обилна праисторическа керамика, вадена от Черно море. Но тук е направен друг опит - да се разкрие Духовното наследство, а то винаги има елементи на фентъзи и сказание. Всичко разказано в "Краят на Тракийската Атлантида" е част от един мащабен проект, който иска много сили и средства. Да не забравяме, че те не са по джобовете на такива като Детев, който се опитва да се издържа само от труда си. Затова си мисля, че книга четвърта не е край, а начало на действителното откриване на Атлантида. И вместо да се правим на велики разбирачи и оценители, да помогнем на човека да продължи делото на баща си. Достатъчно нарушаваме авторските му права с тези "цитати".
PMUsers Website
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 10:42
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (sabazius @ Jun 19 2009, 02:02 AM)
Три "скрижала" водят Й. Детев в неговата "фентъзи". Това е могилната култура в Тракия, за която си има такъв съучастник, като баща му Петър Детев, родопските "мистерии" отново датирани чрез керамични фрагменти и работата на Ана Радунчева и Стефанка Иванова и обилна праисторическа керамика, вадена от Черно море. Но тук е направен друг опит - да се разкрие Духовното наследство, а то винаги има елементи на фентъзи и сказание. Всичко разказано в "Краят на Тракийската Атлантида" е част от един мащабен проект, който иска много сили и средства. Да не забравяме, че те не са по джобовете на такива като Детев, който се опитва да се издържа само от труда си. Затова си мисля, че книга четвърта не е край, а начало на действителното откриване на Атлантида. И вместо да се правим на велики разбирачи и оценители, да помогнем на човека да продължи делото на баща си. Достатъчно нарушаваме авторските му права с тези "цитати".

Неуместно е да се говори за Петър Детев като съучастник, защото всъщност той е основата. Ако не е баща му, сина какво ще говори, нищо няма да има над какво да работи. Никога нямаше да започне "Тракийската Атлантида". Недей така. Така, че не Йордан Детев е центъра. Центъра е работата на баща му, допринесла за цялата българска история и археология.
Относно авторските права. Такива намеци или сплашвания при нас не минават. Защото българската археология е в улица без изход, точно заради тази глупост. Откритото от един човек принадлежи на целия български народ, защото то е част от неговото уникално творчество и принадлежи на всеки. Това се отнася и за праисторията. В така наречените "праисторически свидетелства", ние няма да намерим имена. Странно е, нали? Какви уникални творения на изкуството, а авторът им не си е сложил личния подпис. Не, защото е нямало писменост, а защото такова е било разбирането, което е давала тази наша древна култура. Личния принос е безименен, за да може да го ползва всеки. Оттук идва и неразбирането на Йордан Детев. Затова той възвеличава елинската култура, която е със съвършено обратна концепция на нашата. Това особено личи във втората му книга 'Хората". Това е изключително грешна постановка. Защо сме нямали елинската демокрация. Ми защото всяка клонка плод не дава. А когато позволиш на едно дърво да има твърде много клони, то става храсталак и не дава плод. Затова при нас, както и от древни времена, Царят ще си остане основното, защото сюблимира, изразява всички. И туй не е въпрос на его, а на отговорност. Това е основната постановка на Единобожието. Защото да се говори, че сме почитали някакви "богове", при положение, че Царят е върховенство,а поданиците са имена в безименността е доста жалко твърдение. Защото това е конструкцията на Единобожието, на пирамидалността, на планинския връх. Горе на върха е Един - без онези под него, той не би бил, но те не биха могли без него. Само така може да се общува с Небето.
Другото е демокрацията, чиято основна формула е "на ти си куклата, дай си ми парцалите".

За Радунчева. Аз съжалявам, че Йордан Детев се опитва да се присъединява към определени враждуващи фракции в българската археология. Овчаров срещу Радунчева. И да става изразител на тези, които не са съвсем основателни. Като тази на Радунчева, че те са карта на рудните находища из Родопите. Това не е верно. Единственото верно е, че те са тип писмо или карта. Но тук трябва да се намесят астрономи, а не геолози. По натам, може би ще изложим според нас, какво са. Макар,че ниши има из целите Родопи. Дори из Средногорието. Но те не са трапецовидни. Но и из Източните Родопи няма само трапецовидни ниши има и други модели. Ако Йордан Детев се беше обърнал малко повече към керамиката на баща си, може би щеше да види идеята на произхода им.
Аз съм на мнение, че е много голяма грешка присъединяването му към определени групи или споделяне на идеите им, при положение, че има баща си. Петър Детев ги слага в малкия джоб всичките тия днешни величия. И би трябвало да му е достатъчна опора, за да може да работи сам.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 11:11
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



обилна праисторическа керамика, вадена от Черно море.
=======================================
Хубаво де. Нека я видят всички Българи. Българинът не е прост човек. Покажете му я.
===============================================
Но тук е направен друг опит - да се разкрие Духовното наследство, а то винаги има елементи на фентъзи и сказание.
================================================
Това наистина е само опит. Самия археологически артефакт носи сказанието. Неговото послание докосва подсъзнанието и така човек, най-добре разбира Истината, защото посланието попива в душата.
А кога се разкаже, тя просто атакува ума и се плъзга по повърхността на сетивата. Опитът със съвременни литературни средства да се поднесе една много дълбока духовна култура води само до нейното опростяване.
Ама нямало да стигне до широките маси. Ами широките маси, трябва да стигнат до нея. Обикновено човекът изкачва върха, а не върха да изкачва човека;)))

Ако трябва да обсъдим за това как Йордан Детев е разказал за това духовно наследство, мога да се спра само на един момент от книгата, където разказва за потопа и как гребат до припадък с лодките.
Това той сериозно ли го е мислил, че го е написал или е просто майтап. Щото тук във Форума един от участниците е публикувал еменската легенда за Потопа, от с. Емен. Ето това е нашето "фентъзи";))) Ако я беше прочел, Йордан Детев, никога нямаше да напише такава интерпретация за "спасяването" от Потопа, защото ние мислим, че точно така описани тези събития са дълбоко неверни.
PMEmail Poster
Top
sabazius
Публикувано на: 19.6.2009, 11:20
Quote Post


Новодошъл
*

Група: Участници
Съобщения: 7
Участник # 1 900
Дата на регистрация: 3-June 09



Очевидно ти не познаваш Йордан Детев и това в съвременния електронен свят си е едно чудо. Чета тезите ти, които са създадени, за да са удобни за теб. Мога ли с твое позволение да призова самия автор да се защитава, защото така би било най-полезно за всички?
PMUsers Website
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 11:40
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Що да са удобни само за мен? Това е просто друга гледна точка, за която мога да предложа и материални доказателства, ако се наложи. И мисля, че е правилната. Аз не го нападам, че да се защитава, а само оспорвам някои тези. Ама щом иска да заповяда. Макар, че все си мисля, че в момента, може и да говоря с него.
Радунчева, никога не би е била симпатична с тезите си, за Овчаров да не говорим, тъй като той, освен, че е тамплиер, си е и национален предател, тъй като обслужва други цели.
Радунчева си спечели недоверието ми, именно с това, че споделяше теорията на Мария Гимбутас, че нашия народ се е формирал или въобще народностите в Европейския ареал са се формирали вследствие нахлуването на конни народи от Азиатския континент и ликвидирането на самобитната култура тук, т.е. теориите на тюрлюгювеча, на смесването. Което е съвършено невярно.
Проблемът е, че кадрите в нашата археология са абсолютни мижитурки. Нямат свои оригинални тези за нашата древна история, просто преповтарят онова, което са написали "авторитети" отвън. Те са като политиците.
Единствено Петър Детев има своя реална и оригинална теза, базирана на резултатите от изследванията си. Но тя не стана знаме на нашата археология. Защо ли? Отговорът е ясен. И ако Петър Детев беше жив, той вероятно щеше, освен поселищата, да открие и градовете. И така постепенно изпод земята, щеше да излезе древната ни Прадържава, както я наричам аз.


PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 11:40
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (sabazius @ Jun 19 2009, 11:20 AM)
Очевидно ти не познаваш Йордан Детев и това в съвременния електронен свят си е едно чудо. Чета тезите ти, които са създадени, за да са удобни за теб. Мога ли с твое позволение да призова самия автор да се защитава, защото така би било най-полезно за всички?

Що да са удобни само за мен? Това е просто друга гледна точка, за която мога да предложа и материални доказателства, ако се наложи. И мисля, че е правилната. Аз не го нападам, че да се защитава, а само оспорвам някои тези. Ама щом иска да заповяда. Макар, че все си мисля, че в момента, може и да говоря с него.
Радунчева, никога не би е била симпатична с тезите си, за Овчаров да не говорим, тъй като той, освен, че е тамплиер, си е и национален предател, тъй като обслужва други цели.
Радунчева си спечели недоверието ми, именно с това, че споделяше теорията на Мария Гимбутас, че нашия народ се е формирал или въобще народностите в Европейския ареал са се формирали вследствие нахлуването на конни народи от Азиатския континент и ликвидирането на самобитната култура тук, т.е. теориите на тюрлюгювеча, на смесването. Което е съвършено невярно.
Проблемът е, че кадрите в нашата археология са абсолютни мижитурки. Нямат свои оригинални тези за нашата древна история, просто преповтарят онова, което са написали "Авторитети" отвън. Те са като политиците.
Единствено Петър Детев има своя реална и оригинална теза, базирана на резултатите от изследванията си. Но тя не стана знаме на нашата археология. Защо ли? Отговорът е ясен. И ако Петър Детев беше жив, той вероятно щеше, освен поселищата, да открие и градовете. И така постепенно изпод земята, щеше да излезе древната ни Прадържава, както я наричам аз.


PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 11:44
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



защото така би било най-полезно за всички
=============================
Трябва да видим, кои са тия "всички". Ако има такива, които не споделят това, което изповядаме тук, просто не идват да четат. Тук принципите на "демокрацията" не важат. И на елинската също.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 11:58
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Очевидно ти не познаваш Йордан Детев и това в съвременния електронен свят си е едно чудо.
=================================================
Важното е, че се запознах с изследванията на баща му. Те са най-важните. Ролята на сина в случая е достойна, че е продължил делото му и ние предоставил на нас възможността да се запознаем с това дело. Това трябва да му признаем. В култ към личности не може да се изпада.
Затова казвам, че първата книга е еталон и очаквах тази да повтори първата. Защото "Хората" е отчасти успешна. Защото там започва с личните си разсъждения, с опит да си обясни нещата и се оплита като пате в кълчища на тема "тракийски царе" и "елинска демокрация". Едното е представено като недобро, довело до "изчезването" на "траките" (а те не са изчезнали) и се представя елинския модел за много успешен. А той роди световното двуличие и лицемерие. Забравих и Пелопонеските войни. Щото "траките", много враждували помежду си. Все едно тия дето имаха "елинска демокрация" не враждуваха. И те се избиваха като кучета.
Това още оттогава ми намириса на някаква политическа поръчка, тип ранно СДС;))) Ще ме извини Йордан Детев, но аз когато чета един труд следя внушенията, които той оставя в съзнанието ми, а не само това как са изложени тезите и тяхното съдържание. Общото звучене накрая е важното, внушението, което прави.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 12:07
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



ЛЕГЕНДА ЗА ПОТОПА ОТ СЕЛО ИМЕН

Старите хора разказват легенда от,къде идва името на селото.

Много векове преди новата ера на земята имало полубогове,които живеели сред хората.Любимият полубог на Бог-а се казвал ИМЕН или ЕМЕН.
Народът на Българите тачели ЕМЕН/ИМЕН и така те получили неговото благоразположение,но също така ЕМЕН обичал да си почива в райското кътче,където живеел и любимият му народ.
Дошло време,когато хората/не българите/ разгневили Бог и той решил да ги накаже.Той пратил на хората голяма вълна да ги залее и унищожи,но тогава ЕМЕН/ИМЕН/ за да предпази своите любимци Българите и тяхната райска земя от прииждащата вода ударил с ръка по земята и така се е образувал Еменския каньон в,който се вляла водата и така били спасени Българите.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 12:15
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Ето виж сега, Сабазий, какво наричаме ние "фентъзи". Именската легенда за Потопа говори друго. Говори, че ние не сме бягали от Потопа.Според мене причината за разселването не е самия Потоп, (който е един от многото Потопи в човешката история) а последствията от него. Необходимо е да се възстанови генетичния и културен фонд на човечеството и ние получаваме не цивилизаторска, а месиянска задача. Огромна е разликата.

Каньонът в Имен ми напомня много за този край Крива река в Ситово. И като ги гледам, те много ми напомнят за Юи в китайските легенди, където той пробива дупки в планините за да се отичат водите през тях. С което искам да кажа, че Потопа е бил овладян с определен тип технологии. Ето фентъзи.
PMEmail Poster
Top
sabazius
Публикувано на: 19.6.2009, 12:19
Quote Post


Новодошъл
*

Група: Участници
Съобщения: 7
Участник # 1 900
Дата на регистрация: 3-June 09



Говорих с него. В момента не е в България, но се връща в неделя. Запознах го с проблема. Обеща, че ще изчете всичко написано и ти предлага среща, където и когато пожелаеш. Иска да ти подари оригиналната книга на баща си, която намерил 20 години след смъртта му. Тогава ще можеш сам да прецениш, кой какво е мислил и свършил. Останалото е въпрос на личен прочит и там той не се бърка. Единственото, което иска е да бъде правилно разбиран. Колкото до "съюза" му с Радунчева: той ще съдейства за пристигането на голям американски антрополог (Дейвид Стрейт от университета Олбани в Ню Йорк). Вече е уговорено да започне разкопки в пещерите под "Арката" в Източните Родопи. Детев е искрено убеден, че ако в Родопите се открият палеолитни следи (и по-стари), тезата му, че тук е погребан Стария свят (или Атлантида, зависи от източника) става желязна. Привлякъл е също екипа на Христо Смоленов, който ни отваря очите за златните артефакти от Варна, едно силно изследване. Уговаря проф. Шоп и сина му от Германия, които също вярват, че Атлантида е европейска, за международна експедиция в Черно море. Това ти го казвам в случай, че не си забелязал, че книга IV е концептуална. В нея ясно е посочено каква теза ще защитава оттук-насетне.
И накрая, понеже съм му малко роднина, ще споделя с теб нещо лично (ти нали не обичаш личностите). Детев продаде родната си къща, за да издаде книгата на баща си, който си отиде огорчен от този свят, в навечерието на безумните томове История на България, в които 52 години копаене не се оказаха достатъчни да защитят неговата научна теория. 20 години не се намери колега, който да оформи и съдейства за публикуването на тази книга. Това не попречи на един изрод, като инж. Димитър Костов от Пловдив да сканира над 20 страници с илюстрациите барабар и ги плесне в своята си "книга" без какъвто и да е коментар за източника?! И това ли да търпим?
PMUsers Website
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 12:50
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (sabazius @ Jun 19 2009, 12:19 PM)
Говорих с него. В момента не е в България, но се връща в неделя. Запознах го с проблема. Обеща, че ще изчете всичко написано и ти предлага среща, където и когато пожелаеш. Иска да ти подари оригиналната книга на баща си, която намерил 20 години след смъртта му. Тогава ще можеш сам да прецениш, кой какво е мислил и свършил. Останалото е въпрос на личен прочит и там той не се бърка. Единственото, което иска е да бъде правилно разбиран. Колкото до "съюза" му с Радунчева: той ще съдейства за пристигането на голям американски антрополог (Дейвид Стрейт от университета Олбани в Ню Йорк). Вече е уговорено да започне разкопки в пещерите под "Арката" в Източните Родопи. Детев е искрено убеден, че ако в Родопите се открият палеолитни следи (и по-стари), тезата му, че тук е погребан Стария свят (или Атлантида, зависи от източника) става желязна. Привлякъл е също екипа на Христо Смоленов, който ни отваря очите за златните артефакти от Варна, едно силно изследване. Уговаря проф. Шоп и сина му от Германия, които също вярват, че Атлантида е европейска, за международна експедиция в Черно море. Това ти го казвам в случай, че не си забелязал, че книга IV е концептуална. В нея ясно е посочено каква теза ще защитава оттук-насетне.
И накрая, понеже съм му малко роднина, ще споделя с теб нещо лично (ти нали не обичаш личностите). Детев продаде родната си къща, за да издаде книгата на баща си, който си отиде огорчен от този свят, в навечерието на безумните томове История на България, в които 52 години копаене не се оказаха достатъчни да защитят неговата научна теория. 20 години не се намери колега, който да оформи и съдейства за публикуването на тази книга. Това не попречи на един изрод, като инж. Димитър Костов от Пловдив да сканира над 20 страници с илюстрациите барабар и ги плесне в своята си "книга" без какъвто и да е коментар за източника?! И това ли да търпим?

Това е похвално. Тези следи, така наречени "палеолитни" ги има из цялата територия на България. Аз съм убеден в това. В пещерата "Козарника" и в "Магура". Особено в Козарника. Но наистина за Източните Родопи това не е правено. Но такива пещери има и в другите части на Родопите.
Виж сега, щом си му роднина - аз нямам нищо против него като личност, имам против, някои негови тези в книгите, най-вече във втората "Хората". Трябва да си наясно с това. За синовните жертви заради делото на баща си, трябва да му се направи поклон.
Аз съм на мнение, че делото на баща му, въобще няма да остане скрито и тепърва започва да се оценява. Факт е, че ние тук му обърнахме изключително внимание. Значи има кой да го оцени в нещото като държава, наречено република България.
И то тепърва ще се оценява още по-надълбоко. Ние направихме дори само няколко леки стъпки практически по местата, където той е ходил и се хванахме за главата от това, което видяхме. Дори публикувахме части от него в моя блог. Така, че баща му тогава, е нямало как да бъде оценен. Не му е било времето за това. Съвсем наясно си, че истинската чест идва след като те оценят след смъртта, а не кога си жив. Преживе ставаш герой, холивудска звезда. А това носи само вреди. Смъртта е жетварят на делото. И затова са тия големи храмове-гробници на владетелите, които адаша някак си недооценява. Точно защото смъртта е жетваря на делата.
Тук е Старият Свят, нека бъде убеден в това. Дори и да не успее с тази пещера, да пробва и на други места из Родопите. Примерно тази дето е край Горна Арда и "Топчика" край Добростан", макар, че тя се води "изследвана".

Да, ще се срещна с него, приемам. Аз нямам лично нищо против. Само трябва да съм тук, да не съм на път.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 12:54
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Впрочем "проблем" тук не съществува. Има различни позиции за някои неща и това е съвсем нормално.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.6.2009, 13:05
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



20 години не се намери колега, който да оформи и съдейства за публикуването на тази книга. Това не попречи на един изрод, като инж. Димитър Костов от Пловдив да сканира над 20 страници с илюстрациите барабар и ги плесне в своята си "книга" без какъвто и да е коментар за източника?! И това ли да търпим?
================================================
Ами как искате да стане това. Неговата теза е така да е изразя "Българоцентрична" , автохтонна теза, не е интернационална, нито както сега е по-модерен термина "глобалистична".
Кой колега негов, ще си съсипе хляба, ще застане против интернационала. Ами, забрави.
То и най-обикновения Българин, да тръгне из селищните могили, да събере само това дето по повърхността има и да го сравни, ще разбере, че всичко е дело на един народ в различните исторически епохи. А не на други народи.
================================================
Димитър Костов от Пловдив да сканира над 20 страници с илюстрациите барабар и ги плесне в своята си "книга" без какъвто и да е коментар за източника?! И това ли да търпим?
=================================================
Вервай ми, неговата "книга" няма да постигне никакъв успех. Завистта ще го убие. Интелектуалната кражба вследствие на творческа завист, породена от творческа немощ, ще го убие. Що требе да го търпите? Той така или иначе е свършен.



PMEmail Poster
Top

Topic OptionsСтраници: (5) 1 [2] 3 4 ... последна » Closed TopicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020