www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Уникално "тракийско" светилище откриха до с. Крън


  Reply to this topicStart new topic

> Уникално "тракийско" светилище откриха до с. Крън
Йордан_13
Публикувано на: 29.7.2009, 17:28
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Светилище на "древните траки" от 2200 г. - 1900 г. преди Христа е открито близо до казанлъшкото село Крън.

Намира в близост до селищна могила и в него са извършвани само обреди, каза пред журналисти проф. Васил Николов, който ръководи археологическа експедиция.

"Тук се намират корените на "тракийския" етнос", предполага археологът, цитиран от БиТиВи.

Светилището е разположено в постройка с дължина 19 метра и широчина 9-10 метра. Изградено е с плет, измазан с глина и се намира на площ с размер 600 кв.м.

Открити са и девет детски гробове с останки от скелети. В светилището са разположени 250 обредни ями.

Уникалното в находката са обредните ями, в които са поставени старопланински и хромени камъни, от 1 до 3 на брой. Сред тях има и останки от растителна храна.

Днес от Англия пристигна проф. Катлийн Максуини, биорхеолог от Университета в Единбург, която е специалист по погребения на бебета в древността.
Проф. Николов очаква тя да анализира находката и да определи възрастта, както и болестите, които са довели до смъртта на бебетата.

"В светилището е намерен и каменен скиптър, който говори, че жрецът е разполагал и с политическа власт", заяви проф. Николов.

"Мястото е специално избрано от древните траки. Районът е обитаван 12 хиляди години преди Христа", каза още проф. Васил Николов.
Той ръководи археологическата експедиция, която прави разкопки на това място вече пета година.

http://news.ibox.bg/news/id_312620105
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 29.7.2009, 17:34
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Още нещо по въпроса, но от 22 март 2006-та година
http://www.econ.bg/news86028/events/article2367.html


Уникален древен площад откри край Крън професор Николов

Находката е без аналог в Югоизточна Европа, твърдят специалистите




Каменен обреден скиптър от ранната бронзова епоха / 7-6 век пр. Христа/ откри екипът на професор Васил Николов в селищната могила край Казанлъшкото село Крън.

Според директора на Археологическия институт на БАН се преполага, че скиптърът, намерен на дъното на постройка на билото на могилата, е принадлежал на най- високо стоящия в йерархията човек, племенен вожд-жрец.

Скиптърът е символ на властта и според мястото на находката се преполага, че човекът, който го е притежавал е имал и жреческата власт в древното селище.

Заедно с намерения каменен скиптър, е открит и древен площад, за който се преполага, че е без аналог в Югоизточна Европа.

Площадът е на 4200 години. Простира се на площ от 1 декар и е създаден от масивен пласт сива глина, която древните са носили от планината, камъни, кости и керамични фрагменти, остатъци от първото селище на могилата.

Дебелият на места до 15 сантиметра пласт е добре трамбован и здравината му много напомня на бетон.

Сред забележителностите на площада е масивната голяма сграда, на която археолозите попадат преди година. Датирана е от края на ранната бронзова епоха.

Тя е абсидна /северната стена е извита като дъга, за да се спират северните ветрове/ , с двускатен покрив, простира се на площ от около 180 кв.метра и с дължина над 18 метра.

Била е изградена от дървени колове, с дебелина до 20 сантиметра, поставени на разстояние от около 40 сантиметра. Измазана е с глина и дебелина на стените от около 20 сантиметра. В западната част на сградата е открита и висока каменна стена. Предполага се, че сградата е една от най- големите в Югоизточна Европа.

Професор Николов счита, че по всяка вероятност специфичната постройка е служила както за дом, така и за жречески ритуали на най- високостоящия в йерархията сред населението. За това свидетелстват и намерените множество жертвени струпвания на загладени керамични топки, представляващи остатъци от "жертвата"- храна и съдове, и двете намерени урни, в които археолозите са открили детски костици. Предполага се, че те са на зародиш и мъртвородени бебета. Костиците, намерени в урните ще бъдат изследвани във Франция.

Крънската селищна могила, в която екипът на професор Николов работи вече трета година датира от ранната бронзова епоха. Могилата крие в себе си запазени пластове от три различни селища, най-ранното от които е на 7200 години. Това е единственият праисторически паметник от Долината на розите, който се проучва. Подобно селище –известно като казанлъшката могила, е открито в в югозападия край на Казанлък преди 35 години.

Според археолозите, Крънското селище, построено върху кръгово ниско възвишение е населявано от скотовъди и земеделци в продължение на 200 години, след което е напуснато.

Три хиляди години по-късно, могилата отново е заселена.

Всички находки, открити в Крънската селищна могила ще бъдат притежание на исторически музей "Искра" в Казанлък, който финансира проучванията. /в-к Седмица
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 29.7.2009, 17:58
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 095
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



"Тук се намират корените на "тракийския" етнос"
==================================
Ако професора държи на това свое твърдение, значи най-накрая ще види бял свят истината за автохтонността на Българския народ и дрънканиците на латвийката Мария Гимбутас, на които се основава цялото научно мислене, създаване на хипотези и анализ на артефакти от нашите археолози, ще отиде след време на боклука.
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020