www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Великият Щутград


Страници: (12) « първа ... 3 4 [5] 6 7 ... последна » ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topic

> Великият Щутград, Ситово, България
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



ОБЩНОСТТА НА АЗИТЕ
===============

АЗИ :
БАЛДЕР - бог на интелекта, мъдростта и пролетта. Син на Один и Фриг. Той е един от дванадесетте главни (след Один) богове. След Рагнарок (Залезът на боговете), той и Ход се освободили от разрушения свят на мъртвите и помогнали за построяването на новия свят.
БРАГИ - бог на поетите. Един от дванадесетте главни богове. Син на Один и мъж на Идун. Всеки, който искал да стане поет, трябвало да моли за покровителството му.
ВАЛИ - един от дванадесетте главни богове. Владеел оръжието до съвършенство и в сраженията не отстъпвал даже на Тир, но не бил особено мъдър. Той убил Ход веднага след убийството на Балдер.
ВИДАР - наричали го Мълчаливият Аз, тъй като не обичал да говори, независимо, че бил много мъдър и храбър. Той бил син на Один и великанката Грид и бил почти толкова могъщ, колкото богът на гърмотевиците Тор. Той също е един от дванадесетте главни богове.
ИДУН - богиня на вечната младост, жена на Браги. Тя била скромна и тиха, но без нея азите нямало да бъдат живи. Тя имала кошница, пълна с ябълките на вечната младост, с които угощавала боговете. Кошницата била вълшебна и никога не се изпразвала.
ЛОКИ - бог на огъня, побратим на Один. Той бил великан, смел и красив, но много коварен. Макар и великан, азите го приели като свой и често попадали в беда заради него, но и често ги спасявал, благодарение на находчивостта си. Той също е един от дванадесетте главни богове. Той е вдъхновител на убийството на Балдер, заради което боговете го заточили в подземния свят. В дните на Рагнарок (Залезът на боговете) е предводител на гигантите в битката им срещу боговете (азите). Локи убива Хеймдал, но самият той загива от копието му.
МАГНИ и МОДИ - синове на Тор. Магни е бог на физическата сила, а Моди е покровител на берсерките. Те оживяли след Рагнарок и заедно с другите оцелели започнали да строят новия свят.
ОДИН - господар на Асгард, върховен бог на скандинавския пантеон. Той бил надарен със свръхчовешки качества, което обаче не му пречело да събира мъдрост и знания отвсякъде. Один канел във Валхала загиналите в битка храбри войни, а там им прислужвали Валкириите - девици-войни. Один често пътешествал всред хората, наблюдавал ги и ги съветвал. В миг на просветление, той разкрил на азите, ваните, гномите, гигантите и хората смисъла на руните. На плещите му стояли гарваните Хугин и Мунин, а в нозете му лежали вълците Гери и Фреки. Хугин и Мунин летели над цялата земя през деня, а Гери и Фреки я обикаляли през нощта и след това разказвали на господаря си какво са видяли и чули. Один носел на главата си крилат, златен шлем, а в ръката си държал копието Гунгнир, което не пропускало никога целта. Конят му Слейпнир, бил с осем крака и можел да препуска по земята, водата и въздуха. Господарят на света обикалял земята, яздейки жребеца си и невидим за хората, участвал в сраженията им, като помагал на по-достойните да победят. В Рагнарок (Залеза на боговете), вълкът Фенрир убил Один, но преди това той забил копието си Гунгнир в гърдите му.
СИФ - богиня на плодородието, жена на Тор. По красота Сиф отстъпвала само на Фрея, но коси като нейните, нямал никой, защото били направени от златото на гномите.
ТОР - бог на гърмотевиците, син на Один и богинята на земята Йорд. Тор е висок, мускулест и червенокос. След Один, Тор е считан за най-могъщия бог. Още като дете, той поразявал всички със силата и мощта си. Не бил така мъдър, като баща си, но затова пък нямало по-силен от него в целия свят, а подвизите му били неизброими. Тор препускал по небето в своята, обкована с желязо колесница, впрегната в двата козела Тангниостр и Тангриснир. Те били по-бързи от вятъра и даже по-бързи от Слейпнир - жребеца на Один. Тор притежавал вълшебен пояс, който увеличавал двойно силата му. На ръцете си носел железни ръкавици, а вместо копие, меч или лък, използвал тежкия железен чук Мьолнер, с който можел да разбива и най-здравите скали. Тор рядко оставал в Асгард, защото дни и нощи се сражавал с великаните. Но когато над азите надвисвала опасност, било достатъчно да произнесат името му и той веднага се явявал на помощ. В дните на Рагнарок (Залезът на боговете), Тор убил с чука си вселенския змей Йормунганд, но след като отстъпил девет крачки, паднал поразен от отровата му.
ТИР - бог на войната, син на Один и сестрата на морски великан. След Один, Тир бил трети по значение всред азите и най-храбрият бог. Той имал само лява ръка, защото загубил дясната, спасявайки боговете от гигантския вълк Фенрир. Това обаче, не му пречело да бъде изкусен войн и да участва във всички сражения. Тир е един от дванадесетте главни богове. В дните на Рагнарок (Залезът на боговете), той и вълкът Гарм се убили взаимно.
ФОРСЕТИ - бог на правосъдието, син на Балдер.
ФРИГ - богиня на брака, семейството, жена на Один. Тя е господарка на живеещите в Асгард богини. Тя била толкова мъдра, колкото и нейния мъж. Подобно на Один, Фриг често се спускала на земята и предрешена бродела всред хората, слушайки за мъките и грижите им.
ХОД (ХОДЕР) - наречен Слепият бог, син на Один. Той обладавал огромна сила, но никога не напускал Асгард и рядко излизал от двореца си. Ход е един от дванадесетте главни богове. Заради убийството на Балдер, бил убит от Вали. След Рагнарок (Залезът на боговете), той и Балдер успяват да се измъкнат от разрушения подземен свят и помагат да се построи новия свят.
ХЕЙМДАЛ - наречен Мъдрият бог, син на Один. Страж на моста-дъга Бифрост - входа към Асгард. Хеймдал спял малко, виждал всичко на сто дни път във всяка посока и можел да чуе как расте тревата. Той имал рог, наречен Гялар и когато го надуел, звукът му се чувал по целия свят. Хеймдал е един от дванадесетте главни богове. В дните на Рагнарок (Залезът на боговете), той и главния му враг Локи се убили с копията си.
ХЕРМОД - вестителят на боговете. Името му е свързано с безуспешния опит, Балдер да бъде върнат от подземното царство на Хел.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Тук бе публикувана керамиката, която съм намирал на Щут. Раздела е доста специфичен и е повече за специалистите и любителите на археологията, но и за всеки, на който му представлява интерес.

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...s.php?album=255
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Нека разгледаме поотделно някои от боговете на Азите.
Първият - Балдер, веднага се откроява в съзнанието ни, на преден план, с особеното си име, което много близко до нашето народностно име - Българи.

=====================================================

Бог Балдар. Това е един от най-светлите и прекрасни образи в скандинавската митология. Той бил най-красивият всред асите. Балдар е бог на слънцето и пролетта. Носел радост, топлота и мир. Бил син на Богиня Фриг и Бог Один. С идването на Балдар на земята настъпва пролетта, животът се пробужда и всичко става все по-светло и по-красиво. Никому не бил сторил зло. И бил обичан от всички.Живеел той в Асгард и се радвал на живота с останалите Аси. Чувствал се прекрасно всред тях и те със него. Но ето че зла покроба надвиснала над Балдар. Всяка нощ сънувал че скоро ще умре и че ще се спусне в мрачното царство на Богиня Хел (от там идва и английската дума hell-Ад; а тази богиня била дъщеря на Локи). Сърцето му се свивало от мисълта за близката смърт. Один отишъл да се посъветва с Мимир, обаче той не можел да помогне. Отишъл и при трите богини на Съдбата - Норните и те не дали някакъв обнадеждаващ отговор за избавление. Балдар трябвало да слезе в подземното царство, но щяло да дойде ден, когато да се върне. Богиня Фриг решава да направи следното. Тя поискала клетва от всеки камък, всеки метал всяко растение, всеки див звяр, птица или риба и поискала клетва, че нищо няма да сторят на сина й. Това било чудесна идея, която дала резултат. Само че забравила да вземе обещание от дивия имел. Той бил още недорасъл и не можел да даде клетва. Всички се зарадвали и Балдар най-вече. Всички славели прозорливостта и мъдростта на богиня Фриг. Балдар се утешил и отново бил радостен. Забравил за сънищата си и помолил Боговете да проверят неговата неуязвимост. Те го замервали с мечовете си, камъни, лъкове и стрели. Но нищо не можело да му се случи. Само Локи не се радвал на това. Той много завиждал на Балдар и умирал от злоба по неговата лъчезарност, красота и неуязвимост. И решил да открие слабото му място. Преобразил се на старица и отишъл при богиня Фриг. Казал й, колко се притеснявал, че другите могат да погубят Балдар. Богиня Фриг, не разбирайки кой стои пред нея, гордо заявила, че няма защо да се страхува. Но направила и фаталната грешка да каже, че не взела клетва от дивия имел. Локи бил извън себе си от радост. И направил стрела от дивия имел и погубил Балдар. Мъка обзела всички аси, вани, елфи, гноми. Дори най-заклетите врагове на Асите оплаквали онзи, който не бил сторил зло никому. Положили го в ковчег, а Один слага на ръката му пръстен и му прошепва няколко думи, които никой не чува. Но вероятно това били думи за утешение. С него била и жена му Нани, която умряла от мъка. Минало време. Фриг решава да поиска откуп от Хела да върне Балдар. За това изпитание се решава Хермод - най-младият ас. Той бил едва осемнадесетгодишен. Один се зарадвал, давайки му своя кон и Хермродпотегля към Царството на Хела.Открил Господарката на Мрачния Свят, Балдар и Нани. Хела се присмяла на идеята и отвърнала, че не бива да я мислят за толкова зла. Нека Хермод обиколи земята и ако видят, че всички плачат за Балдар,ще го пусне. Балдар дал на Хермод пръстена а Нани кърпата си за глава като доказателство че са се видели.Боговете се разпръснали по целия свят като чули условието. И всички скърбяли за Балдар: и хората и елфите и гномите и самата Земя, която стояла пуста и студена.Освен Локи, разбира се. Като го срещнали Асите, той се бил преобразил на една великанка. Тя им отвърнала, че не й е мъчно, защото всяко добро се заплаща със зло. Така следва да се отвърне на всичката доброта и радост, с която Балдар дарил света. Представила се под името Тьолк - Благодарност. И никой, никой не разбрал, че това бил Локи.
=====================================================

По своето ограничено безсмъртие и наличие на слабо, уязвимо,смъртно място, Балдер или Балдар, ми прилича много на Ахил от Троянската война. При все, че е убит по същия начин, чрез стрела. Той е олицетворение на това, как поколението на общността на Азите, все повече губи безсмъртието си и започва да придобива белезите на смъртния човек. Факт, който наблюдаваме, днес и при нас в сферата на самосъзнанието ни като Българи. Това означава, че някой е открил слабото ни място и ни атакува там. В крайна сметка, Азите, е трябвало да водят битка за запазване на безсмъртието си и са прибягнали дори до заклинание и съюз с природата, да го запазят и не са успели, както ние днес, водим битка за собственото си оцеляване, не просто като биологични единици, но и като самосъзнание. И трябва да знаем, че врагът не е вън от нас, врагът е сред нас, маскиран, като един от нас. Това е Локи. Той е урокът, който още не сме взели с отличен. Затова битката срещу Локи, трябва да знаете, че е битка срещу врагът вътре у нас, подчертавам го за стотен път. Иначе какво губим? Ами губим мъдростта, радостта, топлотата, миротворството, т.е. висшите качества, които притежаваме.
Тогава имела е станал билка за убиване на безсмъртните, а днес е билка за лечение на смъртните.
Смъртта на съпругата Нана, която последва Балдер, не е прост акт, защото това става традиция след това по земите ни, като символ на истинското съпружество. Както виждаме, тогава, те не са плачели да бъдат еманципирани.
Митът за Балдер е много интересна модификация на Орфеевия мит за слизането в Адеса и извеждането на Евридика. Трябва да отчетем, обаче, че тук слиза Хермод, който дами и господа е нищо повече от познатия ни Ерми, Хермес, Касмилос и т.н. Tези, които смятат, че Азите са си просто един северен народ, нямащ нищо общо с Балканите, много дълбоко грешат в съжденията си. Тук, ние виждаме една непозната нам, загубена част на Хермесовата младост, при която той за първи път слиза в Адеса. И неговата мисия е също толкова неуспешна, според мита, колкото и на неговия довереник, на който след това е Водач - Орфей.
Най-интересен момент, обаче е възкресението на Балдер, представено като излизане от подземния свят, след неговото разбиване, по време на Рагнарьок. Това "възкресение от мъртвите" го виждаме много по-късно отбелязано в Откровението на Иоан, но праобраза, произхода му е възкресението на Балдер. Това, според мене е неоспоримо. Само, че там мъртвите ги съдят според Книгата на Живота и други, книги, и който не е отбелязан там - айде в огненото езеро. Балдер не е съден, той губейки безсмъртието си и слизайки в Ада, изживява своебразна трансформация на същността си и излиза оттам като сътворец на един нов свят. Това е едно уникално преображение, уникална метаморфоза, код към тайната на човешката еволюция ( не, като дан Брауновия).
Затова в Откровението на Иоан има една фраза: "предишното небе и земя, вече ги нямаше - ново небе и нова земя". Това е Рагнарьок, краят на един цикъл, поставил началото на нов.
PMEmail Poster
Top
antijew
Публикувано на: 13.3.2010, 20:56
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 195
Участник # 747
Дата на регистрация: 10-January 07



QUOTE (Йордан_13 @ 9.3.2010, 03:27 )


Неслучайно разгледах в такъв смисъл и руната ISS.


Същата руна ISS я има в този надпис доста приличащ на ситовския, но е в Норвегия.

http://www.arild-hauge.com/arild-hauge/no-rune-eggja.jpg



--------------------
www.xnetbg.com/ne.swf
PM
Top
iss
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (antijew @ 13.3.2010, 20:56 )
QUOTE (Йордан_13 @ 9.3.2010, 03:27 )


Неслучайно разгледах в такъв смисъл и руната ISS.


Същата руна ISS я има в този надпис доста приличащ на ситовския, но е в Норвегия.

http://www.arild-hauge.com/arild-hauge/no-rune-eggja.jpg

Би ли ми посочил къде ги разглеждаш тези руни...материала е търде обемен за да го проследя и малко разхвърлян....в смисъл,четейки тези постове аз не попадам на описанието на руните....А може да допълня с нещо темата относно тях...като например:
-говориш за руната Wyrd,но вероятно визираш UR...За Wyrd(Уирд)Съдба-аз знам че се свързва със света на Норните-сили,които предат нишката на Уирд(съдба)...и т.н.
-искам да видя това съчетание за което казваш:
QUOTE
Съчетанието на Руната Wurd - Нищото, Абсолюта с вписана в него руна Вуньо (Уин-Я) , която аз, разгледах като заклинание в неговия най-висш аспект, в смисъла "Да бъде" (Да бъде светлина), защото в основата истоят взаимосвързани две неща - радостта и мъдростта. Тя се характеризира и като символ на смирението.

(Уин-Я)- това е Кулминаторът....много е интересно...уин-я означава "славата на съвършенството"...и т. н.
-и съгласи се че не мога да пропусна описанието на руната ISS smil3dbd4e398ff7b.gif

P.S.Нямам намерение да се надприказваме и доказваме (Това в случай ,че ти скимне да си отново враждебен и нетолерантен с мен!)


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 17.3.2010, 11:23
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (iss @ 17.3.2010, 09:33 )
QUOTE (antijew @  13.3.2010, 20:56 )
QUOTE (Йордан_13 @  9.3.2010, 03:27 )


Неслучайно разгледах в такъв смисъл и руната ISS.


Същата руна ISS я има в този надпис доста приличащ на ситовския, но е в Норвегия.

http://www.arild-hauge.com/arild-hauge/no-rune-eggja.jpg

Би ли ми посочил къде ги разглеждаш тези руни...материала е търде обемен за да го проследя и малко разхвърлян....в смисъл,четейки тези постове аз не попадам на описанието на руните....А може да допълня с нещо темата относно тях...като например:
-говориш за руната Wyrd,но вероятно визираш UR...За Wyrd(Уирд)Съдба-аз знам че се свързва със света на Норните-сили,които предат нишката на Уирд(съдба)...и т.н.
-искам да видя това съчетание за което казваш:
QUOTE
Съчетанието на Руната Wurd - Нищото, Абсолюта с вписана в него руна Вуньо (Уин-Я) , която аз, разгледах като заклинание в неговия най-висш аспект, в смисъла "Да бъде" (Да бъде светлина), защото в основата истоят взаимосвързани две неща - радостта и мъдростта. Тя се характеризира и като символ на смирението.

(Уин-Я)- това е Кулминаторът....много е интересно...уин-я означава "славата на съвършенството"...и т. н.
-и съгласи се че не мога да пропусна описанието на руната ISS smil3dbd4e398ff7b.gif

P.S.Нямам намерение да се надприказваме и доказваме (Това в случай ,че ти скимне да си отново враждебен и нетолерантен с мен!)

Не, материала е обемен, но не е разхвърлян, просто посочвам многото валентни точки, направления и пластове, което има това светилище, като на моменти ги сплитам, за да се види връзката. На пръв поглед, изглежда хаотично, но ако се проследи нишката отначало, ще се види, че не е.
Признавам, че не съм тесен специалист по руните. За да си обясня, нещата, които съм намерил и съм сметнал, че са рунически знаци, изчетох бая материал за тях. И всеки, въпреки общата основа, по особен начин интерпретираше или обясняваше значението на дадена руна. Избрах онази интерпретация, която по-ясно и по-дълбоко ми даваше възможност да си обясня нещата.
Та за тази руна Wyrd, която много прилича на Овал, четох това нестандартно схващане, че като празна руна, тя е символ на Нищото в космогоничния аспект. И това е така, ако приемеш за нея че е един вид символ на кръга без точка или кръга с точка. Иначе я дават като руна на Один и на Съдбата, така е. Тълкуването може да се извърши и от тази гледна точка.
Всичко това, съм го направил, под снимките в Галерия, в албумите "Великият Щутгарт - Северна част", посочил съм линка, тука в темата. Там е и руната ISS. Там е снимката, под която съм коментирал това. Също съм коментирал и в албума "Великият Щутград - Западна част", руната Кен/Кеназ. Там ще видиш и Инг и други такива рунически знаци. Линка за него и тука съм го дал. Мисля, че откакто съм започнал разглеждането на тези две части на светилището, само с рунически знаци се занимавам;)))) Но мисля, че руни имаше дори още в първоначалния албум за светилището.
Не, няма смисъл, да се карам за глупости, просто тука целта е да се обяснят по-дълбоко и по-всеобхватно нещата. В случая не претендирам за точност и крайно мнение. Склонен съм да си променя мнението, ако видя, че гледната точка на другия, обяснява по-добре нещата.
PMEmail Poster
Top
iss
Публикувано на: 17.3.2010, 12:21
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (Йордан_13 @ 17.3.2010, 11:23 )
Та за тази руна Wyrd, която много прилича на Овал, четох това нестандартно схващане, че като празна руна, тя е символ на Нищото в космогоничния аспект. И това е така, ако приемеш за нея че е един вид символ на кръга без точка или кръга с точка. Иначе я дават като руна на Один и на Съдбата, така е. Тълкуването може да се извърши и от тази гледна точка.

Празната руна за която говориш е нещо съвсем друго...тя се използва до колкото знам само за гадаене,но няма приложение в надписи....Това е сериозна и задълбочена работа,с която си се захванал и твърде обемиста.Затова ми се иска нчко термими и мнения да се отсеят...да е по достоверен анализа .
За празната руна знам че се нарича "Съдба"-Доверие.Тя символизира сила,кочто съществува извън органичния процес на подреждането на нещата.Тази сила се нарича "Съдба",но определението не е точно.По-скоро характеризира неизвестното,а не предопределеното в човешкия живот.Може би по тази причина я наричат "Руната на Один",защото тя е символ на началото,на доверието,смелоста и вярата.


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
iss
Публикувано на: 17.3.2010, 13:35
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



Традиционните тълкувания на руните не трябва да се възприемат като абсолютни.Те са само един от многото пластове на тълкуване.Приложението на традиционни ключови думикато "богатство" за ФЕ, "пътуване" за РАЙД , "радост" за УИН–Я, ограничава руните до тълкуването на аналитичния ум и по този начин ги манипулира.Това не е начинът по който е протичало руническото общуване от руническия шаман, който действал на по-дълбоки нива и извличал информация от вътрешните плоскоти на съществуването.За да се достигне до практическото разбиране всеки сам трябва да работи с руните и да изпита САМ техните потъенциални сили бърху себе си.... smil3dbd4e4c2e742.gif Всеки рунически надпис освен че е послание е своего рода и заклинание...не напразно има толкова много неуспешни интерпритации...


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 17.3.2010, 13:38
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (iss @ 17.3.2010, 12:21 )
QUOTE (Йордан_13 @  17.3.2010, 11:23 )
Та за тази руна Wyrd, която много прилича на Овал, четох това нестандартно схващане, че като празна руна, тя е символ на Нищото в космогоничния аспект. И това е така, ако приемеш за нея че е един вид символ на кръга без точка или кръга с точка. Иначе я дават като руна на Один и на Съдбата, така е. Тълкуването може да се извърши и от тази гледна точка.

Празната руна за която говориш е нещо съвсем друго...тя се използва до колкото знам само за гадаене,но няма приложение в надписи....Това е сериозна и задълбочена работа,с която си се захванал и твърде обемиста.Затова ми се иска нчко термими и мнения да се отсеят...да е по достоверен анализа .
За празната руна знам че се нарича "Съдба"-Доверие.Тя символизира сила,кочто съществува извън органичния процес на подреждането на нещата.Тази сила се нарича "Съдба",но определението не е точно.По-скоро характеризира неизвестното,а не предопределеното в човешкия живот.Може би по тази причина я наричат "Руната на Один",защото тя е символ на началото,на доверието,смелоста и вярата.

Така е по дебелите книги, аз съм съгласен

Ето този знак, изсечен в скалата, аз разгледах като съчетания на Уирд и Уин-Я.

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...cs/P1010194.JPG

Вероятно по древната традиция е давала възможност да се изобразява Wyrd, под формата на Овал или както е в Египет - като картуш. Трябва да се допусне това.
А може да се допусне, че изсеченото в скалата е вид заклинание, защото "някои стари хора в Лилково, все още вярват, че силата на каквато и да е изсечена в скалите фигура, може да бъде пренасочена и използвана от магове и заклинатели" (Личков "Камъни, богове, руни")

"По-скоро характеризира неизвестното,а не предопределеното в човешкия живот." Демек, предназначението, защото то е антипода на предопределнието, то е Силата на неизвестното.

Значи, във варианта, в който предлагаш ти, аз бих разчел условно така: "Предназначението е да изявиш славата на съвършенството" или "Бъди съвършен", или още в преносен смисъл, ако разтълкувам идеята за Съвършенството: "Предназначението е да изявиш Бога в теб".
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 17.3.2010, 13:41
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (iss @ 17.3.2010, 13:35 )
Традиционните тълкувания на руните не трябва да се възприемат като абсолютни.Те са само един от многото пластове на тълкуване.Приложението на традиционни ключови думикато "богатство" за ФЕ, "пътуване" за РАЙД , "радост" за УИН–Я, ограничава руните до тълкуването на аналитичния ум и по този начин ги манипулира.Това не е начинът по който е протичало руническото общуване от руническия шаман, който действал на по-дълбоки нива и извличал информация от вътрешните плоскоти на съществуването.За да се достигне до практическото разбиране всеки сам трябва да работи с руните и да изпита САМ техните потъенциални сили бърху себе си.... smil3dbd4e4c2e742.gif Всеки рунически надпис освен че е послание е своего рода и заклинание...не напразно има толкова много неуспешни интерпритации...

Аз съм съгласен. Тълкуването го правя леко аналитично, в някои случаи, за да е малко по-разбираемо. А който може, чете между редовете.
Точно на въпросния знак, за който говорим, силите му, на място, така ми въздействаха и тогава така го усетих.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 18.3.2010, 13:39
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



ОДИН - господар на Асгард, върховен бог на скандинавския пантеон. Той бил надарен със свръхчовешки качества, което обаче не му пречело да събира мъдрост и знания отвсякъде. Один канел във Валхала загиналите в битка храбри войни, а там им прислужвали Валкириите - девици-войни. Один често пътешествал всред хората, наблюдавал ги и ги съветвал. В миг на просветление, той разкрил на азите, ваните, гномите, гигантите и хората смисъла на руните. На плещите му стояли гарваните Хугин и Мунин, а в нозете му лежали вълците Гери и Фреки. Хугин и Мунин летели над цялата земя през деня, а Гери и Фреки я обикаляли през нощта и след това разказвали на господаря си какво са видяли и чули. Один носел на главата си крилат, златен шлем, а в ръката си държал копието Гунгнир, което не пропускало никога целта. Конят му Слейпнир, бил с осем крака и можел да препуска по земята, водата и въздуха. Господарят на света обикалял земята, яздейки жребеца си и невидим за хората, участвал в сраженията им, като помагал на по-достойните да победят. В Рагнарок (Залеза на боговете), вълкът Фенрир убил Один, но преди това той забил копието си Гунгнир в гърдите му.

========================================================
Или това е Аудан с коня си Тулпар в известната "Сказание за дъщерята на Хана"
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 18.3.2010, 14:39
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



ТИР - бог на войната, син на Один и сестрата на морски великан. След Один, Тир бил трети по значение всред азите и най-храбрият бог. Той имал само лява ръка, защото загубил дясната, спасявайки боговете от гигантския вълк Фенрир. Това обаче, не му пречело да бъде изкусен войн и да участва във всички сражения. Тир е един от дванадесетте главни богове. В дните на Рагнарок (Залезът на боговете), той и вълкът Гарм се убили взаимно.
========================================================
Един от най-интересните богове на Азите.

======================================================
"Кой е цар Тир? Търсейки в “Библията”, родословието на праотеца Ной, открих Тирас (Тир), като най-малкия Яфетов син.

Но какво общо има Тир (Тирас) с името на траките? Къде се намира гр.Тир, къде е Тракия? "
http://www.izvanzemni.com/%D0%A1%D1%82%D0%...81%D0%B8%D0%BD/
======================================================

Общото е вероятно, че бог Тир от общността на Асите е отбелязан в Библията като Тирас, сочен от някои автори, като родоначални на "тираките", назовани впоследствие от гърците "траки".

Йосиф Флавий: „А Тир, синът на Яфет , нарече народа, над който управляваше – тираки, но гърците промениха името, наричайки ги траки.”

Едва ли става въпрос за просто съвпадение на имената.

Но нека видим, какво е казано в най-общ план за този бог
=======================================
Тир (Тюр) в скандинавската митология е един от боговете аси - бог на войната (почтената война), единоборствата и героичната слава, син на Один, брат на Тор, най-храбрият измежду боговете. По време на битка Тир проправял път на баща си Один. Оръжията му били меч и копие, като меча е и негов символ.

Тир, както твърди Снори, бил най-храбрия сред боговете, покровител на смелите воини. Той изгубил ръката си която била отхапана от вълкът Фенрир. Фенрир бил едно от чудовищните изчадия на Локи, роден от великанка. Боговете чули предсказание, че един ден вълкът и неговите братя и сестри ще разрушат света, затова те хванали чудовището и го държали в своя власт. Само Тир бил достатъчно храбър, за да се наеме да го пази. Докато Фенрир бил малко вълче, имало затишие, но когато боговете видели колко огромен ставал, те се разтревожили и решили да го оковат с измама . Убедили го да се остави да бъде окован под претекст, че това ще е изпитание на силата му, но колокото и дебела верига да му слагали, вълкът я разкъсвал. Тогава поръчали на най-изкусните майстори джуджета да изковат три пъти калена верига от шест елемента: стъпки на скитащ котарак, женска брада, планински корен, мечешки жили, дихание на риба и слюнка на птица. Джуджетата изковали много тънка, но неимоверно здрава панделка. Боговете се опитали да подмамят вълка, да му я сложат, като казали, че след като успял да строши железните окови, лесно ще се освободи от панделката. Вълкът отговорил, че няма нищо достойно в това да скъсаш една панделка, освен ако не е изработена с хитрост, а в такъв случай той отказвал да се занимава с нея. В края на краищата, страхувайки се, че смелостта му е поставена под съмнение, Фенрир се съгласил, но само при условие, че един от боговете постави ръката си между челюстите му, докато го връзвали, като залог за почтенноста им. Никой от боговете не искал да направи това, само храбрият Тир приел. Оковали вълка с магическата панделка. Той се опитал да се освободи, но не успял и отхапал ръката на Тир.

Когато Рагнарок настъпи, Тир ще се изправи в смъртоносен бой с кучето Гарм ( Garmr ), пазачът на царството на мъртвите. Често Гарм е описван като вълка Фенрир, отхапал ръката на Тир. Гарм може да бъде намерен едва в няколко скандинавски текста, където е описан като "куче, най-силно от всички кучета". В предвид, че Фенрир убива Один и бива убит от сина му Видар, а не от Тир, вероятно смесването на Гарм с Фенрир е неправилно. По време на Рагнарок Тир и Гарм ще се бият като схватката ще е смъртоносна и за двамата.
======================================================

Този негов подвиг, с вълка Фенрир, всъщност създава една от руните, наречена на негово име - Тайр, Тюр или Тир. нека да видим какво представлява тя

======================================================

Човечеството навлиза в схемата на нещата с ТАЙР. руната Т - мъж - и БИ-ЯРКАХ, руната Б - жена. Те символизират още и майката Земя и бащата Небе.

Формата на пръчката на Тайр е подобна на копие – символ на мъжката сила, на честта, на смелостта и победата. Силата на руната Т дава усет за посока, смелостта да я следваш по благороден начин и да победиш всичко, с което се сблъскваш по пътя. Тя носи силата на мъжкото начало, което е насочено по творчески пътища. Тя е сила, която може да отреже всичко, което пречи и спъва, така че да изчисти пътя за живот в съгласие с природата, със себе си и другите. Друг аспект на тази руническа сила е силата на проникването, защото пръчката на руната може да се oприличи на изправен пенис между разтворени крака. Зачеването трябва да стане, за да се възпроизведе поколение. Целта не е да се про дължи човешката раса, а да възпроизведе самия себе - да осигури, на свой ред, друг физически носител, чрез който духът да може да продължи своето пътешествие през материята и да бъде облагороден. За да се извърши възпроизводството трябва да се задейства определена жизнена сила - семето трябва да оплоди яйцеклетката, да стане възможно пораждането на нов живот (семето е "пожертвано", за да може висшият Аз да увековечи друг "Аз" в бъдеще!). Така направената жертва до голяма степен характеризира тази руна. Друга страна на тази саможертва е желанието да се детронира егото, за да може духовната личност - истинската личност - да има превъзходство. Затова понякога руната Т се свързва с представата за духовния войн. Обикновеният войник получава заповеди от друг и като че ли не е напълно отговорен за своите действия. Войнът, oт друга страна, сам взема решения и поема цялата отговорност за постъпките си. Духовният войн не е личност, която е във война с другите; неговите битки са със самия себе си, с противника отвътре, с егото! Така ТАЙР дава силата да се стремим към по-висша цел. Тя е способността да се жертва нешо за доброто на другите и да се постига дългосрочно подобрение в собствения живот.
ТАЙР е подкрепяща сила, която отличава и разделя, за да предпази от хаотичните сили, така че руническите шамания я свързват със закона и реда. Формата на пръчката може да се оприличи на колона, която поддържа някаква конструкция, подобно на колона в църква, храм или заседателна зала, която подкрепя покрива и огражда пространство, в което се събират повече хора. Следователно, ТАЙР е силата, която поддържа всичко! Тя е силата на устрема, която крепи космическите закони. Тя е силата, която възпира Вселената да се върне към хаоса.
ТАЙР е силата на целеустремеността, на ясната посока. Традиционно се свързва със смелостта, честта и победата.
Тя олицетворява постоянният устрем, който дава възможност да се преодолеят всички трудности, чрез справедливи и почтени средства. Тези средства оформят крайният резултат на всяко начинание. Така, че ТАЙР е и руна на моралната сила.



PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 18.3.2010, 15:36
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Вероятно, символът изобразен на "Портите" на Щут е именно тази руна Тайр/Тир, която прилича на копие или стрела

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal.../PB250121-1.jpg
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 18.3.2010, 16:15
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...niat%20Znak.jpg

А това е "тайният знак", който Георги Кехая, заръчал на майсторите в Лилково да издълбаят на камък в дуваря на новопостроената черква.

"И като издълбали надписа, на майсторите Георги кехая таен знак показал - знак, дето сам Господ на българите бил оставил, та с този знак, издълбан най-отдолу /в ляво/, бил завършен надписа " (Из "Лилково- камъни, богове, руни", Личков)

Както се вижда, този знак, изключително много прилича и е своебразна модификация на руната Тир, макар, че историографите го възприемат като 'Дилом" - "змия".

Според мене това е руната Тир, пратен свише на Българите, като начало на всеобщата, въоръжена борба срещу турското робство. Именно това е и значението на руната Тир, ако я погледнете в този аспект.
====================================================
"Георги кехая от Лилково, преди да започне строежа на църквата, на сън

видял - по разказа на Калина Ал. Божилова, негова внучка, как свети Арахангел и света Неделя влизат в селото призори, откъм "Господе". Свети Арахангел забил меча си там, където щял да бъде олтарят на новата църква и веднага се очертали темелите, а света Неделя - поседяла, поседяла, че слезнала тъжна надолу към джамията и там седнала да поседи край стените на джамията. Като разказал този си сън на лилковци, те веднага решили, че това е знак от Небето и сложили име на новата църква - "Св.Арахангел"."
======================================================

Този Архангел Михаил за мене не е нищо повече от християнизирания образ на бог Тир, още повече, че това забиване на меча, за основаване на светилище, го виждаме и на Северната страна на Щут

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...cs/P1010188.JPG

Явно тук, ние виждаме една функция на Тир, останала за нас, неизвестна и неотбелязана в скандинавските епоси. Там той е отбелязан, само във функцията си на воин.
PMEmail Poster
Top
iss
Публикувано на: 19.3.2010, 11:31
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (Йордан_13 @ 17.3.2010, 13:38 )
Ето този знак, изсечен в скалата, аз разгледах като съчетания на Уирд и Уин-Я.

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...cs/P1010194.JPG


На тази снимка аз не различавам добре тези символи...може би това е по видимо ако се погледне по-от далеч...Имаш ли друга снимка?На тази която гледам по скоро откривам дрг символ.


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top

Topic OptionsСтраници: (12) « първа ... 3 4 [5] 6 7 ... последна » Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020