www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Светилище на връх "Свети Илия"


Страници: (3) [1] 2 3  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topic

> Светилище на връх "Свети Илия", село Лилково, Чернатишки дял, Родопи
Йордан_13
Публикувано на: 20.7.2010, 23:55
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



По случай Илинден, носещ идеята да нямаш гроб, да се освободиш от гравитацията на планетата, да бъдеш свободен, да станеш Орел...

Снимките се публикуват за първи път в интернет пространството.

Всички снимки от светилището тук

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...up&cat=0&page=1
PMEmail Poster
Top
psaxtiris
Публикувано на: 18.9.2010, 10:13
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 23
Участник # 2 313
Дата на регистрация: 30-May 10



A zasto to4no svetiliste,kakvi sa dokazatelstvata za tova,imas li takiva.
PM
Top
anti666
Публикувано на: 18.9.2010, 15:45
Quote Post












Още един иска доказателства. Какво точно разбираш като доказателство? Да се появи проф. Овчаров по БТВ и да каже "Обявявам местността Илиникон за елинистично светилище".
Този концентричен кромлех сигурно е природно образувание. А черквичката грамада Йордан я е направил само за да се похвали, че е открил ново светилище. User posted image

И един съвет. Пиши на кирилица, ако искаш да не ти залипсва написаното. Ако нямаш кирилица на клавиатурата, сайта си има вграден кирилизатор. Като тръгнеш да пишеш постинг, горе вдясно в графата "Бутони за форматиране на текст" има едно прозорче EN. Натискаш на него и то се сменя на ВР, което ти е и килиризатора.
Top
psaxtiris
Публикувано на: 26.9.2010, 11:21
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 23
Участник # 2 313
Дата на регистрация: 30-May 10



Ами доказателства се изискват във всиака наука за да се потварди едно твардение,има ли керамика наоколо от кои период е,несто друго наоколо има ли което да насо4ва кам мисалта за светилисте,застото само каманите натрупани там,мозе да е било обикновена построика.
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 29.9.2010, 23:17
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (psaxtiris @ 26.9.2010, 11:21 )
Ами доказателства се изискват във всиака наука за да се потварди едно твардение,има ли керамика наоколо от кои период е,несто друго наоколо има ли което да насо4ва кам мисалта за светилисте,застото само каманите натрупани там,мозе да е било обикновена построика.

Ето разгледай снимките.

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...s.php?album=274

Преди съм дал погрешен линк, който не води наникъде. Извинявам се. Сам се убеди. Разгледай терена и сам ще се убедиш, че трудно ще намериш керамика в тази навалица от камънаци, борови игли и какво ли още не, която да е на повърхността.
Ти от какъв интерес питаш - иманярски или научен?
Не ми се иска утре всичко там да го намеря в иманярски трапове и ровове.

Дори самият Модър е светилище, ама не смятам да пиша сега за светилищата в този район, повече от необходимото.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 29.9.2010, 23:52
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



По отношение археологическия материал, това едва ли ще те убеди, но ще ти го покажа. Това е подаръкът ни от "Св Илия", когато отидохме на него ден. Намерихме го близо до пътечката на връщане. Представлява сякаш обработен камък, с формата на нещо като сърце. Ето го

User posted image

User posted image

Потърсих аналогии в археологическите находки и попаднах на такива от Западните Родопи, от Ракитово, които обаче са керамични


User posted image

Както виждаш, тези са определени като "ранен неолит" - достатъчно противоречащо с официалните тези за възникване на светилища по родопските върхове.
PMEmail Poster
Top
psaxtiris
Публикувано на: 30.9.2010, 10:17
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 23
Участник # 2 313
Дата на регистрация: 30-May 10



Не съм иманяр,интереса ми е 4исто нау4ен за да се направи по известно това село,аз съм от там но зивея в Гърция и се занимавам тук с археология.Няма ли керамика не мозе да става вапрос за светилисте,ако говорим за траките.Някои ден сте ка4а снимки тук от светилисте в този раион за да ти стане ясно,4е не всеки камак е светилисте.Просто през анти4носта там е било стратеги4еско място застото е проход.
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 30.9.2010, 14:45
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (psaxtiris @ 30.9.2010, 10:17 )
Не съм иманяр,интереса ми е 4исто нау4ен за да се направи по известно това село,аз съм от там но зивея в Гърция и се занимавам тук с археология.Няма ли керамика не мозе да става вапрос за светилисте,ако говорим за траките.Някои ден сте ка4а снимки тук от светилисте в този раион за да ти стане ясно,4е не всеки камак е светилисте.Просто през анти4носта там е било стратеги4еско място застото е проход.

Иа, ти не си от Лилково;))) В Гърция всеки камък, го водят светилище, пък ти при откровени белези, дрънкаш глупости. От кой род си, от Лилково?
Ти не си от Лилково, защото св. Илия е едно от най-почитаните места от лилковци и то не само като християнско средище. Наред с Господе, Св. Богородица с аязмото (местността Пицурица), св. Неделя. Няма да се хвана, да отида да копая, за да ти доказвам, очевидното, пък после, ти да пишеш трудове;))) или глупости. Това е фанариотски номер. Около върха се е развило крупно селище, което е обслужвало светилището, за което малко знаят и още повече, това, че местото е проход, т.е. важна пътна артерия, още повече потвърждава светилищния му характер.
Лилково няма смисъл да бъде известно, защото това ще доведе, не до възход, а до модернизация и оттам свършека му като духовен център.
PMEmail Poster
Top
anti666
Публикувано на: 30.9.2010, 16:55
Quote Post












Че живееш в Гърция нема смисъл да казваш, то си личи отдалече. Ами пак да питам, дори да ползваш интернет през джиесем, явно имаш инсталирана кирилица. Що не използваш буквичките ч, ж, ш и щ? Всеки мобилен телефон ги има. Що ми се струва, че не знаеш къде и как да ги употребяваш. Ще те научим ако трябва. Можем да започнем от "чичковите червенотиквеничковчета" smil4334ad8a149e0.gif
Все си от нашите, беломорските българи.

По темата, освен култова керамика има много други белези дали едно място е светилище. Щото може да е изключително древно и предпотопната керамика да е затрупана през хилядолетията. Може даже да се определи дали е и ДЕЙСТВАЩО светилище. Ама пусто, тия работи у гръцко не ги учите. Нито го пише в дебелите книги на професурята. Кръвта ти трябва да заговори.
Top
psaxtiris
Публикувано на: 1.10.2010, 11:00
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 23
Участник # 2 313
Дата на регистрация: 30-May 10



Opa,Opa мозе ли крупно селисте без керамика според теб,каде си го виздал това,а 4е сам от Лилково това е 100% и кастата ни там гледа право кам Модар,дазе мога да те поканиа да се насладис на гледката.Аз састо не сам тарсил обстоино там за доказателства поради липса на време,но от това което сам видиал става вапрос за малко селисте от византииско време и предимно са се занимавали с зивотни,с една дума нисто интересно за науката.
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 1.10.2010, 11:21
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (psaxtiris @ 1.10.2010, 11:00 )
Opa,Opa мозе ли крупно селисте без керамика според теб,каде си го виздал това,а 4е сам от Лилково това е 100% и кастата ни там гледа право кам Модар,дазе мога да те поканиа да се насладис на гледката.Аз састо не сам тарсил обстоино там за доказателства поради липса на време,но от това което сам видиал става вапрос за малко селисте от византииско време и предимно са се занимавали с зивотни,с една дума нисто интересно за науката.

Хе, аз всеки ден се наслаждавам на тази гледка;))) Бива ли да ме подценяваш толкова. С няколко думи ти подсказах, че познавам добре района, и докато ти живееш в Гърция и вадиш гръцки възклицания, аз живея в този район, т.е. с нищо не можеш да ме изненадаш, тъй като винаги съм на една ръка разстояние, от всичко, за което говоря и пиша.
За керамиката трябва да се копа. Ако се копа, керамика ще излезе и в селището и в светилището, горе. Просто много малко хора в този регион са читави като характер и не искам да знаят за това, което не трябва да знаят. То цяло Лилково гледа в тази посока, към Модър, към Вълче връх, към Пангарлийца, така, че споко. Та, да си дойдем на думата, за да ти повервам, че си от Лилково, кайну рода си, че ми рукаш и азе, че ти фатим вера.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 1.10.2010, 11:54
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



за малко селисте от византииско време и предимно са се занимавали с зивотни,с една дума нисто интересно за науката.
.........................................................................................................

Малко селище от византийско време;))), добре. Виж сега за гръцката наука, върхът, практически не представлява интерес, обаче за българската, тепърва интересът ще идва.
PMEmail Poster
Top
ZdravkORr
Публикувано на: 1.10.2010, 12:37
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 15
Участник # 1 849
Дата на регистрация: 7-April 09



1) начина на писане на уж родния му език
2) пръска "яко авторитет" в стил "ама аз съм учен в чужбината"
3) говори ми за някакви гърци ?


червена лампичка ?
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 089
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (ZdravkORr @ 1.10.2010, 12:37 )
1) начина на писане на уж родния му език
2) пръска "яко авторитет" в стил "ама аз съм учен в чужбината"
3) говори ми за някакви гърци ?


червена лампичка ?

Тука цирка е малко по-сложен, защото съм чувал от лилковци, че в района около тоя връх са живели "гърци". Това в по-ново време, няма как да е верно, но исторически, вероятно става въпрос, наистина за византийско селище, съществувало в околността. Но то не се намира около свети Илия, а около Хаджийца, в района на Прангов чучур. Според информацията, която имам - просъществувало е до нахлуването на турците по тези места и е било разбойническо свърталище. Причаквали са минаващите по пътя за Персенк, ограбвали са ги и са ги оковавали във вериги. Вероятно затова чучура се нарича Прангов (т.е. от пранги).
Друго малко вероятно е под "гърци" да са разбирали античното наше население по тези земи (т.е. траките). Но това е много малко вероятно и аз го изключвам.
Така, че интересът от гръцката страна към това место, не е случаен. Просто искат да проверят какво знаем ние и докъде. Той е по гръцки много лукав и лицемерен, защото не си казват направо, ами увъртат.

В крайна сметка, топонимите в района формират не просто едно светилище, а цяла светилищна територия или комплекс - Свети Атанас, Свети Илия, Хаджийца (тук всеки би се замислил над това име), Чивечи гоз. Зигос тепе, Господе (Свети Спас), пещерата Попова скала, връх Пангей (Червен), Персенк и т.н. и т.н..
PMEmail Poster
Top
psaxtiris
Публикувано на: 2.10.2010, 12:06
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 23
Участник # 2 313
Дата на регистрация: 30-May 10



Пак се по4на,каква светилистна система балнувас,каде са тези светилиста 4е несто не схванах добре,аз да не ходиа с варзани о4и там или ти виздас и невидимото.Имам достап тук до много манастири в които се пазиат хроники от неизвестни монаси които писат за това миасто,за темите Ахридос и Меропа но за Лилково нито дума,ако е бил духовен тсентар стесе да има несто,а винаги на местата на ези4еските светилиста знаес се поиавиават по касно христиански храмове,миастото е много красиво не отри4ам но колкото и да ни се иска да е имало и несто друго просто не става.Погледни малко реално и сте видис 4е е така,там ниама условиа за развитие на голиамо селисте а отам и на духовна деиност,с какво сте се храниат тези хора като лиатото там е само 2 месетса,патиа се е ползвал само лиатото и покраи него мозе би са се саздали ниакои малки параклис4ета след христианизирането на населението от региона,това е.Ниама нито крепости наоколо нито укрепителна система коиато да пази крупното население както ти казвас,какво да говорим ако е бил и духовен тсентар,там стесе да е крепост до крепост.А и пове4ето топонимии са от гратскиа език,това иасно показва византииско население.Ако ти имас други доказателства които аз ниамам,готов сам да ги обсадим.А сега ми кази ти от кои род си и дали свирис на каба гаида и тогава аз сте ти каза от кои сам.
PM
Top

Topic OptionsСтраници: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020