www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Скално светилище под върховете Голица и Ушите


  Reply to this topicStart new topic

> Скално светилище под върховете Голица и Ушите, село Осиково ( календарът Цолкин)
Йордан_13
Публикувано на: 10.11.2019, 2:53
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 091
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Публикацията се прави, заради действията на археоложката Христина Вълчанова, тази година, които са ми убягнали, тъй като правих експедиция, точно в противоположната посока. Иначе, по принцип за светилището смятах да пиша някъде към 2030 г.

https://marica.bg/samo-v-marica/intervyuta/...G5U782WNdmy4jUM


Христина, хайде стига с глупостите: "Това е типично скално светилище, където са почитани Богът Слънце и скалата като реминисценция на Богинята майка."
И ти ли трябва да направиш темане на глупостите на Валерия Фол и Библиотекарският институт, за да ти осигурят обекти?;)))
Богът Слънце... Алпът Мар (Слънцето) в Тенгриянството - Тархан на алпите. Стига с тия елинизми... Писна ми да ги чета в интернет...
Богинята Майка... Тя не е Майка на Слънцето;))) Не! Тя е негова "Съпруга". Затова се говори в нашият фолклор за ""Слънчевата Невестa. Тя е "Майка" на други алпи, но не е Майка на Мар;)))

Какво друго щях да ти казвам, да... село Осиково е уникално място с много светилища и селища, . Иначе, има едно скално светилище, уникално... Май е същото… Само, че то се знае, отдавна! Влезла си ми в територията?! Удряш ме в гърба?
Кажи сега, кой ти каза и показа за селището и откъде го знаеш? Не си го открила ти! Това е основният обект за разкопки на осиковци, хахахахахах. И защо не кажеш, кое е мястото? Ако не го кажеш ти, ще го кажа аз!
Второ, за мънистата в Харамийската пещера Те се наричат на древнобългарски "Синдж", оттук и днешното "синец". Имат, освен всияко друго огромно култово значение за древните българи. Стига си говорила за траки,за да угодиш на Фол! Фол Лъжат! Траки няма! В края на каменно-медната епоха, няма как д аима траки! Стига сте тракизирали, праисторията! Аман!

Светилището се намира между и под върховете Голица и Ушите, т.е. това е скално светилище със селище под него, част от Модърската светилищна система. Правилно си определила късната бронзова епоха, но все пак ти си занаятчия и трябва да го можеш. Голица и Ушите са западното продължение на Модър, където също има голямо, но вече градено светилище. И понеже се правиш на голема отварачка пред медиите ще публикувам всичко от района, за да нема циркове като този. Аз да си говоря с тебе харабийската, ти да дойдеш и да ме удариш като... (за думата се досети сама) в гръб! Светилището не е на самият връх Голица, нито на Ушите, а на връхчето вдясно и под връх Голица и под връх Ушите. То е учебната платформа на осиковци по археология. Да, всичко в Осиково е изкопано. Мрън-мрън;))) Ами селото се храни от това;))) Сега, това светилище, намиращо е от източната страна на река Въча кореспондира културно с "Цепина". Тук също, както над Велинград са намерени керамични лъжици и керамични "обредни хлябчета", както самата ти се изрази, само, че едното съдържа календар от 260 дни, подобно на майският Цолкин. Да бе си мълчала, нямаше да се разлаят кучетата;)))

„ Един показател за силата на това светилище е фактът, че само на 27 кв. м, при достигната дълбочина от един метър, бяха събрани 12 000 фрагмента от керамични съдове, над 500 кг керамика.“
Ех, Вълчанова, много та тресе амбицията;))) но много неща не ти достигат, въпреки опита;))) Затва, чети и ме цитирай! Задължително;)))
Общ изглед към Голица и светилищното връхче, вдясно, откъм руините на чифлика на Ахмед ага Тъмръшки
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4427&fullsize=1
Самите руини на чифлика, изгорен по време на Балканската война
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4428&fullsize=1
Контактната зона на светилището при връх Голица на Запад.
Вж. http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4429&fullsize=1 ;
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4430&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4431&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4432&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4433&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4434&fullsize=1
Вижда се равногорското равно поле и светилищата свързани с него. Едно малко скално връхче, южно подножие на връх Ушите и изток/югоизток на Голица, но с огромна значимост. Първом, защото има една особена, специфична кореспонденция с хоризонта в определени посоки и това задава характера на култовите практики свързани с него. Тук именно тази кореспонденция със Запада е от особено значение, защото самото светилище се явява "сборен пункт", "точка на срещане" между култово-ритуалните практики от "Цепина", Велинградско, т.е. Западните Родопи с останалите и тяхното ретланслиране към Северните и Средните през река Въча. Това е един особен момент. Има такива светилища, които са "медиатори" на духовната енергия и сила в общата енергийна мрежа.

Контактната зона на скалното светилище при върховете Голица и Ушите на Юг.
Вж. http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4435&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4436&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4437&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4438&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4439&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4440&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4441&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4442&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4443&fullsize=1
Вълчанова: "Остават още двадесетина, които също ще бъдат документирани през този сезон, а се надявам да открием и нови. Оказа се, че тук има седем големи селища, свързани с тракийско присъствие от 6-и век преди новата ера, от желязната епоха до ранното средновековие, има останки и от селища на траките." Не няма да ги откриеш Вълчанова, защото те вече отдавна са открити и ще бъдат публикувани от мен, тъй като не мога да ти позволя да ми опропастиш 15 годишен труд с амбицията си;))) Сега наличието на толкова много керамика, на толкова малко пространство не се дължи на самото селище под връхчето. То е изградено като жреческо селище, тъй като неговата функция е да обслужва светилището, което пък от своя страна пък е обслужвало, духовните потребности, на поне 5 от посочените от теб 7 селища. Неслучайно на юг, както се вижда и от снимките то кореспондира със селището и светилището над село Чуруково и с тези над село Лясково.

Контактната зона на скалното светилище при върховете Голица и Ушите на изток/югоизток.
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4445&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4447&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4451&fullsize=1

Вълчанова: "Това засега е най-добре запазеното древно селище в Средните Родопи. Много ясно личат сградите, улиците, калдъръменият път между тях и може да се възстанови планировката му." Откъм изток/югоизток контактната зона на светилището и селището е с Модърската система от светилища и селища и с Персенкската верига от светилища и селища. Тази връзка още един път осмисля, неговият важен статут, който вече е свързан, според нас с централното светилище на Дионис (алпа Субан Субаш- Загрей). Гъста мрежа от светилища и селища опасва района. Някои от тях обслужват конкретни светилища, но вкупом всичките, според нас, са логистична мрежа на светилището на Субан-Загрей във високата част на планината. Затова то е едно от много добре запазените като руинна инфраструктура. Така са и другите. Това е факт. Древните селища тук са планирани, грижливо градени и неслучайно построени на конкретни места. Тук, Вълчанова ще трябва да внимаваш с анализите си;))) Днешните села си имат мери, имат си землища, не преписвай всичко на село Осиково;))) Тук сме, все още в Чернатишкият дял на Родопите, един твърде специфичен и много особен дял на тази необятна Планина;))) Мисля че, ти е нужен преход на съзнанието, за да осмислиш факта, че село Осиково не е Харамийската пещера;))) Затова терминът "Средни Родопи" не бива да го замяташ навсякъде, където си;))) По принцип, ти нямаш работа тук. Но, след като един път си решила да ми правиш сечено, сега ще трябва да се съобразяваш с научните си коментари, анализи и оценки;))) Това е приятелски съвет и ти сама разбра колко съм твърд, когато трябва да съм твърд. В тоя ред на мисли, скалното светилище при върховете Голица и Ушите се явява Порта към централното светилище на Субан Субаш-Загрей на хората и светилищата от Западните Родопи. Чрез него, те се причастяват към култа през река Въча. Преминаването на река Въча не е само географски преход, това е и преход на Съзнанието.



Контактната зона на скалното светилище при върховете Голица и Ушите на север.
(Връх Ушите) http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4452&fullsize=1
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4453&fullsize=1
Село Лилково, изглед откъм връх Ушите
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4454&fullsize=1
От него на север е връх Ушите, който е част от това светилище, тъй като теренът между него и по-ниското светилищно скално връхче е терасиран. тези тераси или са били създадени, за да бъдат градени върху тях жилищни постройки или са правени, по случай разрастването на култа през желязната епоха. Подобно терасиране и депониране на съдовете на тераси се наблюдава и при светилищата в Стара Планина. От Ушите по билото на изток-североизток се слиза до седловината Каракачански мандри, където също е имало селище, според нас. Възможно е и да е поделение/махала на светилището. Тук ще поговоря още за този контактен северен хоризонт. Бурното развитие на селищата система в края на ранната и средната желязна епоха е свързано и с рудодобива. Така допълнително възникват и редица нови рударски селища, освен предишните. Но, през този период на средната желязна епоха е имало специфично специализирано разпределение на рударството в района. В Ситово и Лилково се е добивала суровината и обработвала на първични етапи, а в района на Осиково са били занаятчиите. Затова тук се срещат изделията, а в района на Лилково и Ситово преобладават изключително рудната шлака и леярните по открит способ. Тук, на една от снимките ще видим изглед към село Лилково от Ушите. Разбира се, тук ще отбележа, леярната в м. "Цървула" за която писах студия 2011 г. Тя е по-скоро към селището на самият Бей Бунар, под Маркова чука, където 2016 г., констатирахме и обработен кремък, което ме наведе на предположението, че на билната поляна на Бей Бунар селището е още по-ранно от желязната епоха и е вероятно първото селище, предшественик на Осиково, Чурен или Тъмраш. То е изградено около тогавашният извор, превърнат в чешма;))) Предполагам, че и селището в м. Бадуляк има връзка с него и т.н.;))) Такова парченце от обработен кремък бе видян и на връх Ушите.
1- връх Ушите (вляво) и връхчето със скалното светилище (долу вдясно); 2- връхчето със светилището гледано откъм връх Голица; 3- изглед към него откъм самият връх Ушите (вляво); 4- изглед към него откъм самият връх Ушите (в близък план); 5- връх Модър гледан откъм връх Ушите; 6 - две снимки със скалноизсечени кръгове около връх Ушите. Аз не бих бързал да правя изводите за соларна символика, 7- в близост до тях, са изсечени "уста", (две снимки)
1-http://www.voininatangra.org/modules/xcgal/displayimage.php?pid=14456&fullsize=1
2- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4455&fullsize=1 ; 3-http://www.voininatangra.org/modules/xcgal/displayimage.php?pid=14457&fullsize=1
4- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4458&fullsize=1
5-http://www.voininatangra.org/modules/xcgal/displayimage.php?pid=14460&fullsize=1
6-http://www.voininatangra.org/modules/xcgal/displayimage.php?pid=14462&fullsize=1 ; http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4461&fullsize=1
7- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4463&fullsize=1 ; http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4464&fullsize=1

1)Изгледи от връх Ушите към Пилаф тепе (Червен, Пангей) и веригата на Персенците; 2. Пилаф тепе - едно от предполагаемите места за централното светилище на Субан Субаш-Загрей и част от светилищната система на Персенкската верига; 3)скални фигури - алпа Мар и Умай биче в прегръдка; 4) проходите на Голица; 5)мегалити на Голица; 6) скално лице; 7) скалната снага на връх Голица 8) изгледи от селището в м. Бадуляк към село Осиково; 9) село Осиково откъм Бадуляк; 10) комуникацията на селището и светилището в м. Бадуляк с Равногорската равнишка през река Въча;

1- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4448&fullsize=1 ; http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4449&fullsize=1
2- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4450&fullsize=1
3- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4466&fullsize=1
4- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4467&fullsize=1
5- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4468&fullsize=1
6- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4469&fullsize=1
7- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4470&fullsize=1
8- http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4471&fullsize=1
9 - http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4472&fullsize=1
10 - http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4473&fullsize=1
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 10.11.2019, 2:56
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 091
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



СВЕТИЛИЩЕТО ПРИ ВЪРХОВЕТЕ ГОЛИЦА И УШИТЕ- СВИДЕТЕЛСТВА ЗА ДУХОВНО-КУЛТУРНИЯТ ПРИНОС НА БЪЛГАРИТЕ (Календарът Цолкин)

Написа кратко: Йордан Стайков

Свещеният и ритуален календар на маите, Цолкин, както и Хааб са част от древнобългарската календарна система. Оттук е произходът им. Ама ще кажете, как? За Цолкин не са останали сведения, че го е имало при древните българи... Така е. Това, което е останало като сведения идва от племената формирали древнотюркската общност и близките до нея. Протеста на тракизиращите, към "тюркската хипотеза" е неоснователен. Ние трябва да благодарим, че те са успяли да съхранят една немалка част от древнобългарското Тенгриянство. Останалото идва от древнобългарските общности извън тюркската. "Джагфар Тарихи" дава сведения, че част от българите, почитатели на алпа Мар (или духът на Слънцето, Май) са се насочили към Американският континент и са положили културните начала на маянската цивилизация. Интересното е, че днешните професори бързат да отхвърлят този древнобългарски глобализъм, при наличието на световен такъв;))) Винаги съм говорил, за нашият глобализъм, че е бил духовно-културен и държавотворчески.
И тук идва ролята на светилището при върховете Голица и Ушите. Тук, е намерен артефакт, т. нар. от археолозите "ритуално хлебче", който като артефакт, не е неизвестен на археологическата наука и не би имало, кой знае, каква изненада в него, ако не го бях видял;))) Но, само аз, мога да кажа, че артефактът не е поредното "ритуално хлебче", каквито има в музеят в "Цепина" и в музеят в Приморско (за моя голяма изненада го видях и там). Върху него е изписан календарът Цолкин във варианта от 4х65 дни = 260 дни. Знаем, че Цолкин го има в два варианта, широко разпространеният е от 13х20 = 260, но се говори и за неговият вариант - календар от 4х65, за чиято роля и функции не се казва толкова много, колкото за първият. Как са представени те? Артефактът представлява керамична квадратна плочка от едната страна е знакът Х , изписан така, че краищата на Х-са завършват в ъглите на квадрата, т.е. сочат междинните посоки на света свързани със слънцестоенията, а от другата страна е налице квадратна спирала съставена от 65 точици и по една точка във всеки ъгъл на квадрата извън спиралата. Какво направих, за да разкодирам плочката през 2010 г.? Умножих 4х65, не събрах, не извадих, а умножих;))) и получих 260, разделих 65/4 и получих 16,25, който не знам защо свързах с "лутеалната фаза" при менструалният цикъл на жените, т.е. процесите на зачеване и бременност (вж.
https://bg.khanacademy.org/…/reproductive-cycle-graph-lutea… ) и цветът жълто, който го съпровожда;)))
Така, какво представлява календарът Цолкин от 4х65?
Цикълът на Галактическият сезон!
"Кратките цикли са 4-дневните цикли, които са 65. 4 х 65 = 260. Най-големите цикли са 65-дневните цикли, които са четири. Цикълът от 4-дни се нарича хармоника и винаги започва на ден с червен цвят и завършва на ден с жълт цвят. Цикълът от 65-дни е известен като галактически сезон. " (http://www.pan-bg.com/articles.php?id=770 )
И вижте сега, колко добре е структуриран той върху керамичната плочка: 4-те кратки цикли са изведени в 4-те ъгъла на квадрата, и в пространството между тях е разположена квадратната спирала от 65 дневните цикли.
Знакът Х от другата страна, бих могъл да го възприема и като символ за календара Хааб и да формулирам, че плочката ни представя комбиниран календар на Хааб-Цолкин, но все пак вписаният Х в кръг или квадрат си има своето значение и примерно в Египет, това е йероглиф за населено място. Така го възприех и аз и нещата си дойдоха на мястото, т.е. бе обяснено, че светилището е обслужвало няколко селища, освен това под него, т.е. обслужвало е селищната система в района. Как? Като е хармонизирал животът и битието й с космическите цикли в галактиката и по този начин, един път е пазело съзнанието от неговата пълна материализация и втори път е създавала и стимулирала в общността стремеж към духовно усъвършенстване. Връзката му с лутеалната фаза при женският менструален цикъл свързвам с ритуалите на зачева, при които се въплъщават и раждат специални души, най-вероятно става дума за процес, връщаш алпите на Земята;))) в човешка форма.
Мислех да пиша за мястото след едно 20-сет години, откакто съм отишъл за първи път, т.е. към 2030 г. Доста нескопосаното и амбициозно влизане на Вълчанова в района ме накара да напиша тези редове. Те ще се или за добро или за лошо. Но, при Бойко, най-вероятно, ще са за лошо.

"Всички опити да се обясни произхода на ритуалния календар при маите остават напразни. Не е убедителна хипотезата, според която тези 260 дни са времето, необходимо да се приготви земята за засаждане на царевицата до прибирането на реколтата; просто периодът за подготовката на земята и отглеждането на царевицата е твърде разтеглив. Но, където науката е безсилна, бързо се наместват други хипотези. Особено енергични са авторите, които поддържат тезата, че маите са пришълци от друга планета (най-малко техните жреци или поне Кукулкан). За тях Цолкин е календар на друга планета. Който не вярва - да докаже обратното. Колкото до отчитането на времето - маите имат няколко начина за това. Двата най-известни такива са т.нар. "дълго броене" и "кратко броене". Първото предизвиква истинско учудване с това колко всеобхватно е то: границите му обхващат периоди от един ден до милиони години. Ето я и самата система:

Уинал се равнява на 20 кина (дни) = 20`
Тун се равнява на 18 уинала = 360`
Катун се равнява на 20 туна = 7200`
Бактун се равнява на 20 катуна = 144 000`
Пиктун се равнява на 20 бактуна = 2 880 000`
Калобтун се равнява на 20 пиктуна = 57 600 000`
Кинчилтун се равнява на 20 калобтуна = 1 152 000 000`
Алаутун се равнява на 20 кинчилтуна = 23 040 000 000`

Лесно е да се сметне, че един алаутун има почти 63 милиона години. Сигурно не е сложно да се изчисли колко алаутуна, кинчилтуна и прочие влизат в 90 милиона или 400 милиона години. А това са числа и дати, намирани в надписи от Киригуа. По-сложен е въпросът защо въобще ги има. (Естествено, не и за авторите на фантастични хипотези.)

За да датират отделни събития от своята история, маите трябвало да се опрат на някаква начална точка, от която да започнат своето летоброене. Ако вярваме на Киригуа за тази първа "митическа дата", маите са си избрали 13.0.0.0 4 Ахау 8 Кумху, или според нашия календар - съобразно общоприетата система за корелация - тя е 12 август 3113г.пр.н.е. (Според други е 11 август 3114г.пр.н.е.) За сериозните учени тази дата е митическа - с оглед на днешното равнище на познанията ни за културата майа, и такава ще си остане докато не се открият неопровержими археологически доказателства за обратното. "
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 10.11.2019, 2:59
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 091
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



" Освен Цолкин и Хааб, които и без други системи за отчитане на времето създават на учените достатъчно главоболия, маите имали още начини за това. Ерик Томпсън, изучавайки йероглифите на някои паметници, стигнал до заключението, че съществувал и някакъв "езотерически" календар от 819 дни. Той се основавал на религиозните вярвания в различни божества - седем земни, девет подземни и 13 небесни. Комбинацията 7х9х13 дава и този цикъл от 819 дни.
Освен това има и един съкратен вариант на дългото броене, но той не е възприет като отделен календар. При него се отчитат само дати, наречени "финали" и представляват финалните дати на определени периоди, основно катуни. Ако при записването на датата се спомене поредния номер на катуна - то датата е край на един период от 949 бактуна, или някакви си 375000 години. Ако обаче не се спомене поредния номер на катуна - то става въпрос за период от 949 катуна, тоест "само" 19000 години.
Не случайно някои автори казват, че маите направо били обсебени от идеята за времето. Сякаш са живели само с единствената натрапчива мисъл за бъдещето, за миналото и като че ли подминавали с лека ръка настоящето."


Освен този артефакт на Голица§Ушите, Вълчанова, която опустоши светилището, изгребвайки като "фадрома" цялата депонирана керамика, макар и натрошена на парчета, най-вероятно е намерила още "ритуални хлебчета" или части от тях. Аз съм меко казано, възмутен от подобни действия на археолозите! ТОВА Е УНИЩОЖЕНИЕ НА СВЕТИЛИЩЕТО! Трябва да бъде сменена методологията на правене на разкопки! Как може! Идваш като "Слон в стъкларски магазин" и директно с "фадромата"! Самата Вълчанова в разговор ми каза, точно по повод подобни нейни разкопки на праисторическо селище - събиране на керамиката до последното парче, като с прахосмучка, че тяхната работа е плюшкинска, те събират керамика, ама не могат да кажат нещо съществено за обичаите, верванията на жителите, могат само да предполагат! Затова, аз съм възмутен от продължаващата методология в тази посока, която очевидно не дава желаните резултати! Вижте, какво, аз само отидох там един път отново и веднага разбрах, че календарът, намерен в отлично състояние, не е бил само един, точно както описва по-горе текста за маите. Да, на светилището на Голица е съществувала поредица от календари или е имало КАЛЕНДАРНА СИСТЕМА съдържаща няколко календара. "Не случайно някои автори казват, че маите направо били обсебени от идеята за времето. Сякаш са живели само с единствената натрапчива мисъл за бъдещето, за миналото и като че ли подминавали с лека ръка настоящето." Така живея и аз.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 11.11.2019, 0:08
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 091
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



https://www.pan-bg.com/upload/seals/new/18....3lLSq5FWfZb0oZA


Почти същото, като на картинката, представлява лицевата част на квадратната керамична плочка от светилището под върховете Голица и Ушите. Затова ще се върна към фолизмите на Христина Вълчанова: "Това е типично скално светилище, където са почитани Богът Слънце и скалата като реминисценция на Богинята майка."

Не, това НЕ Е ТИПИЧНО СКАЛНО СВЕТИЛИЩЕ. Да, външно, така изглежда, до болка познато е, на археолозите и Вълчанова, няма да ти донесе, необходимата слава;))) " Разположението на обекта, старателно оформените каменни блокове, указват култ към скалата, а украса по съдовете - че са извършвани религиозни практики в чест на соларните сили." Практиките, не са били религиозни, а духовни. Тук не става въпрос, просто за едните религиозни обряди, нито за "соларност". Схващането за соларността в Цолкин е съвсем различна от схващанията за соларността, въведени чрез Александър и Валерия Фол в тракологията. Тук не става въпрос за траки. Да, става въпрос за епоха, определена като "тракийска", но това е погрешно схващане. Както ще видим сега, духовността и външните й посвещенчески изрази - религиозните обряди, на това светилище, нямат общо с еладският свят и неговото мировъззрение. Могат да живеят в него, да общуват с него, да търгуват с него, но...
Етцнаб (Etz'Nab) , първият слънчев печат от Цолкин, това представлява лицевата част на квадратната керамична плочка. Какво е Етц Наб, всеки може да намери в интернет, макар, че там обясненията са ми доста комершън и ню-ейдж;)))

https://mayacalendararts.com/jewelry/etznab


PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 11.11.2019, 1:06
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 091
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Да приведа смисълът на Етц Наб към християнството

Матей 10:34-39.:
Не мислете, че дойдох да донеса мир на земята – не мир дойдох да донеса, а меч. Защото дойдох да разлъча син от баща му и дъщеря от майка ѝ, и снаха от свекърва ѝ. Врагове на човека ще станат собствените му домашни. Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене. И който обича син или дъщеря повече от Мене, не е достоен за Мене. Който не взема кръста си и Ме следва, не е достоен за Мене. Който се опита да запази живота си, ще го загуби, а който е загубил живота си заради Мене, ще го придобие.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 11.11.2019, 1:09
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 091
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Хххм, ето... Как сме, Вълчанова?smil3dbd4e5e7563a.gif Бая ме е барнал презантимана в тая посока. Аз и тва сега уча детето: има събиране, има и изваждане, тъй щото щом има умножение, има и деление и разделих 65:4 = 16,25, умножих 65х4 = 260. Интересното е, че лутеалната фаза за ония времена или най-доброто и случване/протичане става на 16,25 дни. Но, ако направя и друго 260+16,25= 276,25, т.е. получавам това https://en.m.wikipedia.org/wiki/Naegele's_rule

Друга теория е, че периодът от 260 дни е продължителността на бременността при човека. Това е близо до средния брой дни между първата пропусната менструация и раждането, за разлика от правилото на Naegele, което е 40 седмици (280 дни) между последната менструация и раждането. Смята се, че акушерките първоначално са разработили календара, за да предсказват очакваните дати на раждане на бебетата.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tzolk%CA%BCin
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020