www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Нариман Тарихи, Даиш Карачай аль-Булгари


Страници: (2) 1 [2]  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topic

> Нариман Тарихи, Даиш Карачай аль-Булгари, част 4
anti666
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 261
Участник # 700
Дата на регистрация: 22-September 06



Тия преводи можеха по-рано да ги видим тук, за да ми се спести доста труд в паралелен превод. Но както и да е. Това си е национален проблем - всеки за себе си. Сега трябва да ги прегледаме, и преводите да минат през ръцете на тенгриани и хора, запознати с древната ни автентична история.

Също така не виждам превода на 6-та част на български.
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (anti666 @ 2.10.2020, 4:07 )
Тия преводи можеха по-рано да ги видим тук, за да ми се спести доста труд в паралелен превод. Но както и да е. Това си е национален проблем - всеки за себе си. Сега трябва да ги прегледаме, и преводите да минат през ръцете на тенгриани и хора, запознати с древната ни автентична история.

Също така не виждам превода на 6-та част на български.

Най-вероятно съм забравил да го прикача, докато съм го разглеждал или защото съм бил отворил файла, да не е било сработило прикачването. Тия дни, ще го прикача.
Нашите паралелни преводи не са напразен труд, дори да са само части. Все пак, ние сме тенгрияни и по съвсем друг начин ще усетим духът на тези истории. Докато, предполагам, тези преводи са правени, доколкото усещам, четейки, вероятно от човек с руска филология или група от няколко човека. Но, друго си е, нашият превод smil4334ad8a149e0.gif Така, че, ако има шанс, да се попрегледат като преводи, няма да е лошо. Инак, един приятел ми посочи мястото, в интернет,където са публикувани, понеже чете преводите на моите откъси и коментари.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 2.10.2020, 20:51
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Файлът с 6-цата на български си е качен, просто рефрешнах нещата и се появи. Най-отдолу е.
PMEmail Poster
Top
anti666
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 261
Участник # 700
Дата на регистрация: 22-September 06



QUOTE (Йордан_13 @ 24.9.2020, 17:45 )
QUOTE (anti666 @  23.9.2020, 18:25 )
Призовавам този индивид от Варна, който сам се свърза с нас и обеща, че ще преведе четвърта част от "История на Нариман" да каже, ще я превежда ли? Или това са поредните кухи обещания.

Просто един имейл с отговор - да или не

Всички части на Историята на Нариман са преведени на български, но са публикувани в един блог smil4334ad8a149e0.gif Аз не знам, на кой сме давали да превежда, как са разпределяни и на кой файловете, но гледам 2019 г. е публикувало това момче, първите три части, а останалите тази година. Посочиха ми го блогът,днес, инак не знаех. Свалих ги и сега ще ги прехвърля тук. Сега, вече не съм сигурен за качеството на преводът. По принцип свикнах да превеждам от руски и ми хареса, а пък и някак си ми идва, аз винаги съм бил силен по история. Даскалът по история, навремето ми казваше: "Момче, ти ще си сбъркаш професията, ако не станеш историк"

Преводите са направени от Красимир Добрев - dobrodan. Te са публикувани в неговия блог. Вероятно той е същия, който през 2018г ми написа и каза, че ще преведе 4-та част на Нариман Тарихи. От тогава не се обади и сега, този месец разбрахме, че е превел всичките 6 части на Нариман Тарихи, както и Болгар Тарихи и ги е публикувал в блога си. Доколкото стана ясно, той ще преведе и Джагфар Тарихи, с което цялата българска история и митология вече е преведена от уруски на ахилски. Признавам си, на мен ми отне поне година и половина само да преведа 5-та част и така не стигнах до края. Това е огромен труд, и ако той, Красимир Добрев го е направил сам - има моите адмирации! На пръв поглед смислово преводът е направен достатъчно грамотно (поне 5-а част, която сравних с моята).

Друг е въпросът, че можеше да напише два реда тук, в сайта че преводите са направени, но все e редно и ние да се потрудим, а в преводите научихме доста неща, на които може би нямаше да обърнем внимание, ако ги имахме наготово.

Още веднъж Красимире - може да не си тенгрианин или националист, но си българин. Може да не четеш тези редове, но си свършил чудесна работа. Още повече, че няма претенции за авторски права, а тези фундаментални текстове на Фархат БЪЛГАРИНА са достъпни вече за всички българи.

Слава на Тангра!
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 5.10.2020, 21:07
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Понеже ми направи впечатление, че с годините, все по-често пясък от Сахара взе да се прехвърля на Балканитеsmil4341944e6b0c8.gif , утре 35 градуса и пясък от Сахара. Та се зачудих, дали това няма някаква дълбока историческа обосновка, историческа карма...
Та се вижда, как пустинята Сахара следва своите първи обитатели, преселени впоследствие на Балканите, според историята на Карт-Даиш Караджай... Найс, а smil4334ad8a149e0.gif Някои части на България вече доста наподобяват подобен пейзаж, особено в Източните Родопи. Сахара някога не е била пустиня... Не... То е ясно де, българинът с нивото на днешното съзнание и световъзприемане (цимент, бетон, асфалт), може да превърне всяко едно китно място в пустиняsmil4341944e6b0c8.gif


(Нариман Тарихи 5)

Съгласно книгата на Карт-Даиш Караджай, показана ми от сина му Микаил, българите
произлизат от хората от магребското (Магреб е територията на Алжир, Тунис и Мароко)
племе мермер (бербери), които се наричали по името на първия си вожд Аскал "аскали". Той
бил много мъдър, затова българите до днес наричат с думата "аскал" мъдреците си...
Древното значение на името Аскал е съставено от думите ас - славен и кал - молитва, или
славна молитва...
Аскалите живеели в степта Сакал (Сахара) и затова ги наричали "сакалбейове" или
сакалиби и саклани. Другите племена на Сакал избрали сакланите за главно племе, защото
били най-смели и най-справедливи и ги нарекли също башкорти: главни, извисени хора...
Като видял, че сакланите са хора красиви, честни, храбри и работливи, алпът Субан Трьок
поканил част от тях в Ахил (Балканите) да поддържат там ред и сигурност, а алпът Куян
повикал другите в Миджан (Мидия, Задкавказието, Азербайджан)... Народите на Ахил и
Миджан също наричали сакланите-аскали с името "башкорти", но произнасяли тая дума
като "бунгар" и "балкорт", откъдето се получила и думата "булгар"... От благодарност към
Субан сакланите на Балканите започнали да се наричат трьок (траки, тракийци)... Това
първо преселение на сакланите от Тамил (Африка) в Ахил (Балканите) и Миджан се
случило преди не по-малко от хиляда години преди нахлуването на тузите (азиатци) на
Локбър (Локбър идва на Балканите 33 000 г. пр. н. е.)...
PMEmail Poster
Top
18j
Публикувано на: 15.10.2020, 20:01
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 134
Участник # 3 534
Дата на регистрация: 3-May 11



Може да се отстоява мнението, че българите са чумата на земята. Където са минали там е останало пустиня. Сахара е вероятно първата територия. Следвят Мала Азия, Южните Балкани. Всичко това е било плодородна земя тучни ливади. Но ако се вгледаме внимателно - те стават пустиня след нашествието на други народи приели лабътството. Първата крачка е изсичането на горите, което предизвиква гнева на Чулман. Днес българската държава се оттегля от южна България, така че лабътството у нас отбеляза успех в сломяването на вековните ни гори. Е ние днес можем звучно да кажем 'добре дошъл Шурале'

https://www.bgdnes.bg/Article/9093911


Липcата на дъждове и маcовата сеч са виновни за маловодието на язовирите


Картинката е грозна. Но пък ще позволи след 5 години да се отмият 'подпорните стени' които натрупаха по черноморието, тъй като догодина вероятно, голяма част от тях ще останат под воден режим. Напечелиха се наще тарикати.


--------------------
??????? ? ??????? ??????!
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.11.2020, 13:34
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



(Нариман 5, стр. 43)
От всички български общности само волжките българи имат обичая да се наричат трьокбългари, или тракийски българи...

Горкият Серафимов!:tooth: Той, ама ич не признава волжките българи въобще за българи, па Наримана ги изкара най-големите траки, ахахахахааааааааааааааааа, заеби, какъв шут в мордата! smil4341944e6b0c8.gif

Къде са траките? Аааааааа..., ето къде биле траките! smil4341944e6b0c8.gif


А. Р.:Траките не са това което са.....също като совите

Наримана, в тази си 5-част, на тази същата страница, дори казва, че думата "трак" не означава нищо повече от "българско простолюдие", при което, скок, подскок отиваме към Бойкоsmil4341944e6b0c8.gif Бойко Тракът smil4341944e6b0c8.gif

А. Р.: тоя тулуп не беше ли евреин......

Според Наримана, ако евреите се откажели от йехудизма, имали шанс да се завърнат към българската народност. Либерален е Нариманът, доста smil4334ad8a149e0.gif
Е, той каза: "Аз съм прост и вие сте прости, затва се разбираме". Но се оказва, че и ОП патриотарите са същите простаци кът него, щом се разбират!

А. Р.:
Ами ще се откажат и кво ще я правят стената на плача дека ще се молят ........

Най-важното е, че требе да работат, както казва техният сънародник: "Работа, работа, работа" или "Трудът е Свобода" smil3dbd4e5e7563a.gif Най-накрая се разбра смисълът на герберското "Работа, работа, работа"... То било просто перефраза на "Трудът освобождава" smil4341944e6b0c8.gif


А. Р.:
Боко ще ги напъха по банките те поне са бол!

Е, па то, некой требе да работи за тия банки, ку нема електорат, нема заеми, нема лихви, нема пареsmil4341944e6b0c8.gif Електоратът, който да арбайти е важенsmil4334ad8a149e0.gif Всичко опира до Трудът, както сам е осъзнал Бойхоsmil4334ad8a149e0.gif

Г. Цвѣ.: Трак означава небесен пътник. Всяко от тракийските племена идва от различно съзвездие . Затова на всяка от тракийските гробници има различно тотемно животно. На някои има куче - значи че това тракийско племе идва от съзвездие Куче. Други имат лебед - те идват от съзвездие Лебед и т.н. Траките до последно не правят една обща държава , защото това го имат като Духовна Задача българите. Траките са отговорни на всяка планета за формиране 36-те кодонни връзки. Когато изпълнят тази си задача , те правят обща държава с българите. Затова и основните (главните , най- многобройни ) тракийски племена са точно 36. На тази планета мястото на което започва и свършва всеки времеви цивилизационен Цикъл се казва Балкански полуостров. Източник - www.iskri.net Спас Мавров и "Непознатата история на Българите" - Валентин Вътов,"Нариман Тарихи, Булгар Тарихи .....БлагоДаря ви че ви има!

Й.С.: Според "Нариман Тарихи" и "Сказание за Чулман", "Трек" означава просто "Змей" и е сакланската дума за "Барадж" и е прозвище на алпът Субан Субаш (Благословеният). След това в един от другите български езици, думата става "берен" и при нас, достига като "верени". "Верени Алем" - Годината на Змея.

А.Р.:
е сега разбрах....трак и Барадж....то затова волжките са треки......ами то било ясно ...само да се свърже

Г. Цвѣ./Й. С.: да , да напълно съм съгласна с теб. Което е още едно доказателство точно в тази посока , че Душите на Траките (както и на Българите) не са от този свят. Най-малкото защото Змея въобще като персонаж е много често летящ 😉. А всичко летящо и крилато си "прехвръква" от планета на планета , от звезда на звезда....БлагоДаря ти за ценното пояснение! Показваш ми наистина ВЕРНИ неща и се убеждавам все повече , че в основата си всички ПоЗнания са от едно общо начало....и не си противоречат! ТанГ-Ра бди!

М. Н./Й.С.:
Чудя се дали думата ''варан'' е производна на ''берен''.

Й. С./М. Н.: Както и думата "Вера"/"Вяра", което е по-важното. От "верени". Защо? Защото след първото си военно поражение въобще сакланите призовават алпът Субан Субаш Трек да им помогне и го правят военен лидер.
Иначе, ей го литературното дефинирано значение на думата, днес;))) http://www.talkoven.com/%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0…

Реално, Вярата, ако търсим тенгриянското и духовно значение, това е призоваването, общението, почитането на алпът Субан Субаш Барадж Трек Верени!

М. Н./Й. С.: Много постно туй съвремие ужас. Да бяха малко по-интуитивни в туй определение. Поне да бяха отбелязали връзката ''вяра''-''вир''(извира). А относно Субан и порежанието на сакланите. Като го задаваш въпроса така. Не е ли причината - защото той ги води на Балканите (ако не се лъжа в Нариман пише сакланите са по на юг). Та като ги надвиват тузите отиват да се оплачат на този който ги е докарал на първо място : Д Но концепицията която посочваш е логична също. ''Верен'' звучи много ''вярно''.

Й. С./М. Н.: Абсолютно така си звучи. А и Змеят е специална категория въобще в нашият фолклор. Е, това поне вече не могат да го отрекат! Останалото е история, дали е точна, но в общи линии, това е, което е достигнало до нас. Като сега четох в Наримана, че още тогава 9-10 век са се създавали най-различни легенди за произхода на българите и е имало сблъсъци по тази тема, така, че нещата не са от днес в тази посока.

М. Н./Й.С.: Огъня хвърля много сенки : д

Й. С./М. Н.: Това вече е оригинално!
М. Н./Й.С.: ''Извря'' отвътре :Д
А. Р.:
Като стана дума за змея ....защо християнските светии го избиват

Й. С./М. Н.: Много илюстративно и дълбоко, много яко, като го каза и на мене ми създаде картина в съзнанието.

М.Н./Й. С.: Явно, просто е точно сравнението.

Й. С./А. Р.: То е ясно, за да подчертаят "господството" на християнската вера над "езичеството". То това нема и нужда се тълкува. А християнството като догматика се оформя в този регион, където почитането на алпът Субан Субаш Барадж Трек Верени е най-силно. Нали, тук се елинизира, става и Загрей, става и Дионис, става и кво ли не още.

А. Р.:Халата в Българските приказки....винаги лоша яде ябтлките а децата я харесват..

Й. С./А. Р.: Има отрицателни и положителни аспекти змеят, вятърът, всяка една сила. Аз дори, иконообразът на св. Георги убива Змеят, мога да тълкувам и в посока на това, как се спират отрицателните вибрации на една сила, можем да ползваме терминологии като "тракийски херос" "Великият конник" и т.н., но в българската митологича епос, алпи-конници да искаш smil4334ad8a149e0.gif
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 19.5.2021, 14:13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Сведението от "Нариман Тарих" е по-близо до днешната новина от онова реномирано биологично списание

(вж. https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Parv...hscekvGVw8unYdQ )
"Приблизително 50% от родословието на жителите на микенската цивилизация се свързва със степите. Влиянието на хората от степите довежда до появата на хора, много подобни на съвременните гърци. Освен това миграционните вълни от степите предхождат най-ранната документирана форма на гръцкия език."

Наистина, Серафимов прави титаничен опит в тази посока " Бъдат ли дефинирани ахейците като деди на българите, ще се реши още един необяснен от учените феномен. Касае се за това, че ахейската писменост наречена Линеар Б показва смайващи прилики както със старобългарските руни, така и с глаголицата." (вж. http://sparotok.blogspot.com/2017/11/blog-post_23.html ), но все пак е могъл да погледне "Нариман Тарихи", част 1,2,3, а и ще разбере защо според същият Нариман, те са били наричани "ахейци". Летописът прави лека разлика между трек-сакланите и булгарите-куляни или буляри, които получават това прозвище, което е теоним, който става нарицателен етноним, но не техен собствен.

=====================================================
" Императорът на Идел - Лут - бил наричан и Ляби; по-късно вече го познавали като Улят (10
000 г. пр. н. е). При него българите завоювали много нови земи на запад и на юг, така съседите
им започнали да назовават тогавашните българи с името "ляби"...
Една част от българите стигнала тогава до Андалус и нарекла тая страна Ибер (Испания) -
тоест българска граница. За разлика от другите Ибери този бил наричан още и Къзъл Ибер
(Красив или Южен Ибер). Местните юлаи, подчинени на Булгар дали името "баски" на своите
български покорители, защото начело на тях стоял Баскай...
По същото време българите-куляни или буляри, наричащи се така в памет на предците си,
които ходили с Локир на походи към Кулян завладяли Кулян и също го нарекли Ибер. Местните
бириси (едни от предците на албанците и гърците - илирите) и траките нарекли булярите акай
(ахейци), защото булярите почитали богинята Умай и я наричали Акай (Старшата). После
половината ахейци се върнали в Булгар; разказват, че това се случило малко преди нашествието
на българите на Катраг (началото на първото хилядолетие пр. н. е.), защото Катраг насила
8
принудил булярите да му помагат... Ахейците построили в Кулян големия град Бикен (Микена),
който по-късно станал столица на собственото им царство Аркал (Чиста или Българска страна).
Езикът на българите дотолкова се смесил с езика на покорените, че станал самостоятелен нов
език. Покорените се бояли от ахейците и ги смятали за духове. След като булярите овладяли
остров Куреш (Крит), били наречени и кряшени (критяни, гърци), а езикът им - кряшенски
(старогръцки)... "
==================================================

PMEmail Poster
Top

Topic OptionsСтраници: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020