www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Артефактите от Пробит камък, с. Сърница


  Reply to this topicStart new topic

> Артефактите от Пробит камък, с. Сърница, ключ към загадъчните трапецовидни ниши
Йордан_13
Публикувано на: 19.1.2021, 14:04
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 036
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Въпросът с произходът, предназначението и начинът на изсичане на източно-родопските скални трапецовидни ниши е вълнувал в поколенията не един изследовател, бил той учен или любител. В наши времена, тази загадка оформи една своеобразна “нишомания”, която с времето се превърна и в “мегалитомания”. Стотици се юрнаха по камънаците в най-различните планини на България. Загадките палят въображението, карат човек да се динамизира и да търси.
Разбира се, и ние не останахме по-назад, преди години и ние се юркахме по камънакът, но тогава, този интерес, още не беше прерастнал в “пандемия”, както е днес.
Истината е, че нашите възможности бяха ограничени и с годините все повече намаляваха, но въпреки това, късметът ни споходи, по времето на едно ръчкане в посока Пробитият камък над село Сърница, в районът на Хасковските минерални бани.
Там на един баир в близост до самият Пробит камък, самият той “декориран” с изсечени трапецовидни ниши се натъкнахме на земята на два скални къса, “позитивите” от изсичането на въпросните ниши. Защото това, което наблюдаваме изсечено по скалите и наричаме “трапецовидна скална ниша” е всъщност един “негатив”, на който “позитивът” винаги е липсвал наоколо. Навсякъде, където сме ходили са липсали “позитивите”, т.е. извадената скална маса при изсичането на нишите. Видната липса на такава е създала хипотезата, че нишите са изсичани или дълбани с някакъв инструмент, бил той първобитен - кремъчно сечиво или в по-късните епохи (като нишите са причислени към много съмнителната за мен “тракийска цивилизация”) с желязно сечиво. Разбира се и при това положение, висящ си остава въпросът, как са правени след като виждаме на какви невероятни места като разположение и височина ги намираме и разбира се, само с погледът си, разбираме, че някои от нашите предположения са много съмнителни.
В крайна сметка, нашето щастие и късмет бе, че ние не обиколихме хилядите ниши, за да попаднем на читавите трапецовидни “позитиви” , т.е. на извадената скална маса. Тя се оказа също тъй трапецовидна и блокова, т.е. скалните трапецовидни ниши, не са били изсичани, а изрязвани. Това показва на пръв поглед и тълкуване находката на скалните артефакти около Пробит камък. Подобни артефакти са по ценни дори от находката на злато и златни изделия в гробните могили, защото са ключ към разгадаването на един много заплетен научен проблем в областта на археологията, а след това и на историята.
Ние знаем, че първом повече бяха изградени научни теории за произхода и предназначението на нишите и много по-малко за начинът на тяхната изработка. Но, именно в начинът на тяхната изработка, стои, според мен, ключът за разгадаването тайната на техният произход и предназначение.
Оттук нататък, единственото, което може да се направи е скалните трапецовидни блокчета да бъдат изследвани от специалисти-геолози, да имс е направи лабораторен анализ, да се систематизират резултатите и въз основа на тях да се каже за типът изработка чрез изсичане, изрязване или по някакъв друга начин, как е ставало това и с какъв инструментариум. Лично за мен, огромен интерес представлява въпросът, как са изваждани, защото изрязването им от скалата е възможен процес, но отцепването на задната им част, т.е. отделянето на трапецовидните скални блокчета от самата скала е проблематично, особено, ако трябва да се запази финната изработка на нишата. А се вижда, от самите блокови артефакти, че финната и съвършена изработка на нишата се залага, още с начинът на изрязване и изваждане на трапецовидният сегмент от матерната скала.

Трапецовидните скални блокчета

лицево
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4990&fullsize=1

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4991&fullsize=1

http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4992&fullsize=1

отстрани
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4994&fullsize=1

отзад
http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4993&fullsize=1

(Написа Шегор Данъш (Йордан Стайков) месец алем, година Шегор 6789-та (2021г.) )
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topic

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020