www.Voininatangra.org
 
 
 
АКТУАЛНО   МАТЕРИАЛИ   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Форум на Движението -> Родословието на българските езици


Страници: (2) 1 [2]  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Родословието на българските езици, извлечение от Нариман Тарих, част 1,2,3
Йордан_13
Публикувано на: 22.5.2024, 13:45
Quote Post


Админ
*******

Група: админ
Съобщения: 16 738
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



-тей – происходит от чувашского тете («дядя, старший брат, почётное название старших мужчин»);
Тейко, по нашему, тук;))) По принцип, наште галфони с книжовната норма ебаха майката на диалектното говорене и затриха всички входове към корените на днешният български език, който силно се комерсиализира, турцизира, англицизира и просто му се ебава путката майна, отсекъде. Аз съм от последните, дет са чували и запомнили некви диалектни думи и говори, другото е леш;))) Особено с изучаването на английски успоредно с българският в предучилищната - тва е истински разгром и затриване на българосъзнанието! Вместо детето да чува диалектни говори от баба си, то слуша английски думи, да не говорим, че малките путки, не искат децата им да чуват диалектният говор на баба им, не било тва правилен български език, само по книжовната норма да се говори! И така, после излиза един такъв галфон като масона Тренев и Серафимов и казва "Бог Тангра, няма! И ние сме траки" Е, как да го има?:))) И как да не сме?:))) И тъпите, миризливи путки във Фес-а, кат го повторат и край!

https://rechnik.chitanka.info/w/%D1%82%D0%B...%B9%D0%BA%D0%BE
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 13.7.2024, 11:57
Quote Post


Админ
*******

Група: админ
Съобщения: 16 738
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Тюркски миграции към българските земи XI-XIV век, "История.БГ" - 27.11.2023
https://www.youtube.com/watch?v=1aIi8P_fYZE


Тва съм го пропуснал... ;))) От 9 мин., нататък, за значението на "мен" в етнонимията. Това е древнобългарска дума, може би от групата на българският тюрки и означава "велик"(Мен Тайре - Велик Събор), а мисля, че имаше и значение и на "човек" (но, може да бъркам) и оттам после в английският отива и става "мен" - "мъж, човек". Но, думата е българска. От нея идва днешното "мене", "мене си", "губя само мене си", както казва Левски. "Бог и етимолозите, могат всичко";))) Така е;))) Тук въпроса опира до това, дали думата може лингвистично да се раздели на две части, в които едната част да е "мен", в случая "тюркмен", може, но "куман", не може, защото делението й, евентуално е на "кум" и "ан";))) "Куман", според Нариман тарих буквално означавало "достоен гражданин на Българската държава" (или достопочтен). Затова, когато куманите връщат България отново на политическата карта през 12 век, държавата си остава със същото име, не се нарича Кумания, например. Това, абсолютно никой не го е разглеждал: защо след като Второто българско царство под Дунав, което учените наричат "куманско царство", то остава с името България. Ето, затова. Обяснението го дава Нариман тарих, т.е. някои от емигриращите тюрски племенни групи към Балканите имат родственост с българите или самите те се смятат за такива. Това е, което няма да се каже, никога от нашите учени. Затова имаме този феномен с гагаузите и т.н.
Колкото до шаманизма и сблъсъка му с утвърдена световна религия с писмена система. Загубата на шаманизма не идва от това, че религията е световна и има писмена система, а от това, че зад нея стои дадена империя, Римска империя, Арабски халифат и една етнична група влизайки в рамките на империята, се съгласява д априеме исляма или християнството, за да уседне в нейните територии. Но, не такъв е случая с Аспарух, нали;))) Защото тогава империята е победена и "варварите" си остават тенгрияни, поне 2 века още, т.е. може да се устои.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 22.1.2025, 16:15
Quote Post


Админ
*******

Група: админ
Съобщения: 16 738
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



https://drive.google.com/file/d/1A8yg2kY6gF...?usp=drive_link

А, сега, чуйте третата съставка на балканският ахилски език - синдският кавказки език;))) как се промъкват при нас, думите от него;))) Да не говорим за Еднажден и Полазника, който те наричат Ден на Съдбата, т.е. Бедата, а-хахахахахахааааааааааааа..... Знаех си, аз !;)))
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 27.4.2025, 19:17
Quote Post


Админ
*******

Група: админ
Съобщения: 16 738
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Г. Г.:
Данчо, чувашкия език не беше ли ахилския?
Но в мелодиката се усеща изтока.
Й. С.: Последният говорим език от групата на българският тюрки. Така го определят, самите те. Те са наясно, че има български тюрки;))) Само католика Серафимов не е наясно. Труден за нас, днес език;))) Отделни думи д анаучиш е по-лесно, толкото словосъчетанията. Просто не мой ги заповна, хахахаха, ма аз веке остарявам. Той е един от трите компонента на ахилският и то се вижда ясно. Аз всеки ден, давам примери . И тука в клипа за началното обучение по езика също се виждат немалко думи, които ги имаме ( https://www.youtube.com/watch?v=NJ4ezsbwapY...4MrBwF11_qc2_YQ ) Разбира се, при нас, вече могат да имат и друго значение, но езика е сложна система и доста динамична. Нашият в момента също много бързо се променя поради западната среда и още повече се отдалечава от корените си. Аз искам да не се развивам като останалите;))) а да си остана при корените. Това е при мен традицията. Не, толкова в почитанието й, т.е. демонстрацията колкото да останеш като съзнание в нея. Никой не разбира, тази моя лична специфика. Аз мога да не демонстрирам традицията, но съм жив в нея, докато при останалите е точно обратното - те я демонстрират ярко и натрапчиво, защото не са живи. На мене, не са ми нужни подобни демонстрации. Важното е да остана Българин до "мозъка на костите си". Въпреки всичко. Колкото до изтока, ние сме Изток, Георги;))) И то най-чистият Изток. Нас ни тачат японците, не англичаните. Ша кайш: тия японци немат акъл, бати парцалите дет сме, а те ква велика култура са и ни тачат. Да, но японците знаят, що е то Българина, а самият днешен българин не знае, защото християнството направи българина преходен феномен, не същност. Днешният българин няма никаква памет за себе си. Да си помниш рода си и родословното си дърво е недостатъчно, трябва да помниш историчността си като държавност, като култура, като вяра. За мене, това е памет за себе си. Родовете се сменят, някои изчезват, създават се нови, душата слиза и се въплъщава, но онова, което е непреходно, това е България, защото България, това е Тангра. Друго няма ! Другото са тарталясванията на враговете ни. А колкото до мелодиката на чувашите, Георги, ние, почитателите на Азис, Фики и т.н., чиито народни певици пеят поп фолк, трябва да се срамуваме от това, да съдим чувашите за Изтока в музиката след като ние сме тотален Ориент и го демонстрираме с младото поколение, което не играе хоро на абитуриенстските си балове. Кои са по-българи? Те или ние? Те! Това е строгата присъда. Ние вече не сме българи. И това е Истината. Затова, гат видех Ива и Велислава, тези много млади момичета, отново да запяват нашето си, аз се разплаках. Има някаква надежда... малка.
PMEmail Poster
Top

Topic OptionsСтраници: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
Любомир 10/12/2024
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020