www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Меню

Галерия

Списък от албуми :: Последно качени :: Последни коментари :: Най-гледани :: Най-високо оценени :: Търсене

Галерия > Светът > Другите Българии 
ИМЕ НА ФАЙЛА  +   - 
ДАТА  +   - 
Украински лежнек.jpg
Украински лежнекУкраински лежнек от село Ситово, Община Родопи, хахахахахахахаха... Аз съм ви разправял историята му, ама другаде, затова ще я разкажа и тук. Беше по времето на "кметуването" на кметският наместник от ГЕРБ в Ситово, (т.е. 2016 г.), който е наш отявлен враг, но това са подробности. Та, понеже не си вършеше задълженията като наместник ми домиля как украинката Паша живееща в селото, взела си мъж от Ситово (Желязко, Жечко), се мъчеше сама с гледането му, особено през зимата. Той я беше домъкнал от "Коми" в България. Сигурно, Паша съжаляваше, че не си е останала там, ама на, съдба... Ситовци, хич не я харесвали, гонили я, стреляли по нея... Та, ходих да й помагам, нося багажа, цепя дърва, не знам защо, макар, да не я харесвах особено, но не я и мразех, имах неутрално отношение, но въпреки това, знаех, че трябва да й помагам в този момент, в който гледаше болният Жечко след 3 -ти инсулт, който обаче, не се даваше. Та след като часове цепих навън в снегът дървата, влязох, да й кажа, че съм готов и имали нещо, друго за помощ, та гледам застлала дивана с него. - Яяяяя, възкликнах, аз, откъде го имаш? Тя вика: - Ха, откъде го имам“? От майка ми, от Украйна. наричаме го, там "лежнек". Ние там, вика, сме от старите българи... Па аз и рекох: - Па, ние да не сме от новите, щом познах, че е наше. Ако не бях викам от старите, щях ли да позная лежнекът като свой? Жечко почина и сега Паша е вече в Благоевград при синът си, но и тя, лека-полека си отива. Това ще ми остане от нея като ярък спомен....
Кримска българка.jpg
Кримска българкаЕ, г-жи и господа радевчета, Крим сега български или руски е? Щото нали, некои казват: Крим бил български, ама много отдавна... Я, много отдавна ли? А, това, какво е?
"Кримска татарка"? Колко е "татарка" е под въпрос... Истината е, че в България ний имаме по некой друг екземпляр от тези "етноси". Един чист черкез, дето води едно телевизионно предаване и един истински татар, политик от Бургас Инак, сърбо-макетата също ни наричат "татари", но тъй са им казали от Москва, ако не знаете
IMG_20160815_142353.jpg
Аязмото до Шулдан кая между Мангуп и Ески КерманПовече снимки ТУК
raw-5.jpg
Скалният път към Ески КерменАбсолютно подобен скален път може да видите и в града-светилище Овеч над Провадия, родното място на българския цар-колобър Ивайло1 коментара
IMG_20160814_135929[1].jpg
Казъл кулеМоминската кула, Ески Керман
P1060290.JPG
Скалните камери отвътре, Ески Керман
kamyk[1].jpg
Ески Кермен, Притурен камък
IMG_20160814_171337[1].jpg
Ески Кермен
IMG_20160814_171437[1].jpg
Още наскални рисунки от Ески Кермен
IMG_20160813_153821[1].jpg
Официалното обяснение за Ески КерменТова не е верно, тъй като светилището е обитаемо от ранния неолит.
В надписа не се споменава какви са точно тези "алани", които го били основали в VI век, но в Летописите на Джагфар е описано всичко.
IMG_20160814_135924[1].jpg
Общ вид на целия каньон Ески КерманДжалда - родният край на основателя на Дунавска България, кана сюбоги Исперих.
По ландшафт, климат и растителност Крим е аналогичен на България
P1060270.JPG
Мангуп кале, Джалда (Крим)Джалда - старобългарското име на Крим. Оттам идва и името на град Ялта в Крим
P1060263.JPG
Мангуп кале
P1060265.JPG
Мангуп калеСлед завоюването му от хазарите е наречен "Чифут кале". Но тези символики определено не са еврейски.
P1060336.JPG
Ески КерманПритурен камък от разстояние
IMG_20160814_143657[1].jpg
ШарпанаНа горната част на Притурения камък, който е на върха на светилището Ески Керман има издялана шарпана
IMG_20160814_143341[1].jpg
Притурен камък върху светилището на Ески КерманДжалда [Крим] е най-голямата част на Кара Саклан [Украйна], оставаща под властта на нашите ак-български царе след разпада на държавата Кара Булгар или Урус Булгар на Кара Бурджанска [Дунавска България], Уруска [Русия] и Ак Булгарска [Волго-Урал] държави и затова нашите царе особено са ценели тази област. Управлението на Джалда, входящо в Азакския санджак се намира в град Агарджа [съвременен Керч]...
--------------------------------
Нашите градове им плащат търговски данък, а във всичко останало те са оставени на сами себе си. В земите на тези бейлици се намират жалките останки на няколко града от времената на Буртас и Кара Булгар, но те вече нямат голямо значение. Сред тях да упомена Саръ Керман, Ак-Керман (Бялото Градище), Чирмъш и Бигар. Улагците ми обясниха, че “чирмъши“ наричали българите от времената на Буртас, а “бигари“ сега именуват българите.

Гази Баба, "Хон Кетаби"
IMG_20160814_171406[1].jpg
Неолитни наскални рисункиОт скалните жилища на древнобългарския град Ески Керман.
P1060060.JPG
Скални манастири в ДжалдаОбитаеми скални манастири в района на Ески Керман и Мангуп кале.
IMG_20160814_171357.jpg
Ески Керман (Старото Градище)В една от скалните камери има наскални рисунки от неолита. Това показва, че градът-светилище е бил обитаем още преди черноморския Потоп.
P1060324.JPG
Ески КерманДжалда [Крим] е най-голямата част на Кара Саклан [Украйна], оставаща под властта на нашите ак-български царе след разпада на държавата Кара Булгар или Урус Булгар на Кара Бурджанска [Дунавска България], Уруска [Русия] и Ак Булгарска [Волго-Урал] държави и затова нашите царе особено са ценели тази област. Управлението на Джалда, входящо в Азакския санджак се намира в град Агарджа [съвременен Керч].

Извън Джалда също има няколко наши града, подчинени на Агарджа. Това са Бирман [съвременна Одеса], Улуш [Олешье], Улаг-Кашан [съвременен Кишиньов] и Ази Улаг [съвременен Ясси]. Бирман се намира на брега на Ази-Илман при устието на Бури-чая (р.Днепър), на противоположния от самото устие на брега илман (залив). Неговият гарнизон, както и този на Улуш, се състои от баджанаци и анчийци. Бирман е хонска дума и означава “морски залив в устието на голяма река“.

А “Ази-Илман“ означава “Булгарски залив“, понеже “ас“ или “аз“ по кумански значи “булгар“. Град Улуш близко до устието на Бури-чая е бил по-рано известен със своята переправа (прехвърляне на другия бряг, ферибоот). Названието “Улуш“ в нашия език означава почти изчезналия обичай „пиене на кумис“, в знак на родственост на всички участници в Джиен в първия ден от събора в джиенната суба, носи също аула до град Джалда (Ялта).

Улаг-Кашан е на река Кичи-Буга. “Ази-Улаг“ значи “Булгарски град в земята на улагите“. Наши търговци пътуват от Джалда в Бирман, а оттам по реките Тир-леса [Днестър] и Бурат [Прут] в Улаг Кашан и Ази Улаг. Тези градове са много важни за Държавата, понеже подържат търговията ни с Кара Бурджан (Дунавска България), Улаг [Румъния], Кряш [Гърция], Маджария и Байлак. Между тези градове има няколко анчийски, улагски и кумански бейлици. Те всеки ден си менят границите и названията им няма смисъл да превеждам.
Нашите градове им плащат търговски данък, а във всичко останало те са оставени на сами себе си. В земите на тези бейлици се намират жалките останки на няколко града от времената на Буртас и Кара Булгар, но те вече нямат голямо значение. Сред тях да упомена Саръ Керман, Ак-Керман (Бялото Градище), Чирмъш и Бигар. Улагците ми обясниха, че “чирмъши“ наричали българите от времената на Буртас, а “бигари“ сега именуват българите.
P1060323.JPG
Ески КерманВътре в скалата, където е прозореца има цяло жилище, недостъпно от никъде. Откъм входа на задната му страна над пропастта е положена греда, по която се преминава 5 метр, за да се влезе в стаите. Идеално укрепление в случай на вражеска атака.
P1060087.JPG
Ески Керман на изгрев слънце
IMG_20160815_124630.jpg
Шулдан каяДействащ скален манастир, недалеч от Ески Керман (Старото Градище) и Мангуп кале.
xram_Solnca2.jpg
Храмът на СлънцетоГигантски кромлех със 7 менхира в кръг.
Иляс Кая
photo304.jpg
Мангуп калеЛомени каменни квадри и суха зидария - старобългарско строителство
photo306.jpg
Мангуп КалеХарактерните масивни квадри със суха зидария
photo266.jpg
Крепоста Мангуп, Крим
photo018.jpg
Бакла, Крим
photo020.jpg
Бакла, Крим
33 файл(а) в 2 страница(и) 1 2



[ xcGallery powerd by dev.xoops.org ]