www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Отричат и Баташкото клане!


Страници: (5) « първа ... 3 4 [5]  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Отричат и Баташкото клане!
gеorgi_nz
Публикувано на: 31.1.2008, 17:13
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



Наистина воденето на войната от руснаците е свръх некадърно и затова толкова се проточва и са толкова много жертвите. Ползвали са стратегии и тактики от времето на Наполеон. А Плевен за да се държи толкова време е причината, че не е бил напълно блокиран и са го продоволствали с храна и оръжия отвън. Много излишни жертви са дадени там, както и укрепения град е забавил основната войска да мине Балкана преди зимата. От това е последвало спечелено време за Турците през което англичаните транспортират Соломон паша от Албания, както и друга турска войска се домъква на помощ.
Този челен отряд на Гурко е причината за повечето кланета, понеже идва , превзема, после отстъпва и трягедията настава.

Старозагорските кланета са предшествани от клането в с.Любенова махала -14.07. 1877-ма. От околните села са се събрали тук хора за да търсят спасение. Жертвите са 2400, от които 1013 в църквата. Имам една пра-прабаба, която тогава е била 4-5 годишна и е останала затисната под труповете и не са я видели като са търсели за недоубити. И след тази трагедия от всички села се стичат хората в Ст.Загора - понеже там е бил много богат град и са мислели, че никой няма да го нападне.

Когато войната завършва Русия иска отплата за разходите по войната. Получава като компенсация северна Добруджа. Но понеже няма граница с България, взима Молдова от Румъния , а Румъния взима северна Добруджа.
Така, че и за цялата война сме си платили прескъпо с територия и с най свидни жертви.

Това съобщение е редактирано от georgi_nz на 31.1.2008, 17:15


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top
Йордан_13
Публикувано на: 31.1.2008, 17:29
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Този челен отряд на Гурко е причината за повечето кланета, понеже идва , превзема, после отстъпва и трягедията настава.

Старозагорските кланета са предшествани от клането в с.Любенова махала -14.07. 1877-ма. От околните села са се събрали тук хора за да търсят спасение. Жертвите са 2400, от които 1013 в църквата. Имам една пра-прабаба, която тогава е била 4-5 годишна и е останала затисната под труповете и не са я видели като са търсели за недоубити. И след тази трагедия от всички села се стичат хората в Ст.Загора - понеже там е бил много богат град и са мислели, че никой няма да го нападне.

Когато войната завършва Русия иска отплата за разходите по войната. Получава като компенсация северна Добруджа. Но понеже няма граница с България, взима Молдова от Румъния , а Румъния взима северна Добруджа.
Така, че и за цялата война сме си платили прескъпо с територия и с най свидни жертви.
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Точно така е. Първом това говори за всякаква липса на координация в руската войска и за стратегическо виждане на генералите й. Освен, ако всичко това не е направено нарочно, защото е възможно и в руската армия, под някое гръмко генералско име да стои още едно еврейско.
След като си наясно, че 50-60 000 души са се струпали в един град и ти си направил глупостта (вероятно под въздействието на самогон) да го превземеш, Бога ми не можеш да го отстъпиш. Ще платиш за грешката си и ще воюваш до последния войник. Защото 5000 -6000 воини могат да умрат до крак, те затова са воини, но спасените, жени, деца, мъже са безценно богатство. Между тях може да е имало някой гений като Джон Атанасов, който Българския Бог спаси при клането в Бояджик по време на въстанието.
Явно е, че на руснаците, въобще не им е пукало за Българите. Не могат да се оставят над 40 000 души на произвола на съдбата. Най-малкото, можеха да бъдат въоръжени годните да носят оръжие, дори и жените. А, да видим тогава дали резаците ще са толкова ербапи. Те са ербапи само срещу беззащитно население. Отрядът щеше да набъбне до 10 000 души и нямаше да му бъде никак лесно на еврейския генерал да вземе града. През това време мирното население щеше да се е изтеглило.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 31.1.2008, 17:32
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Когато войната завършва Русия иска отплата за разходите по войната. Получава като компенсация северна Добруджа. Но понеже няма граница с България, взима Молдова от Румъния , а Румъния взима северна Добруджа.
Така, че и за цялата война сме си платили прескъпо с територия и с най свидни жертви.
------------------------------------------------------------------------------------
Целта най-вероятно е била да се вземе Онгъла, ако не целия, то част от него и така да се прекъсне връзката между двете Българии - Дунавска и Волжка.
PMEmail Poster
Top
Запознат
Публикувано на: 31.1.2008, 18:30
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 759
Участник # 169
Дата на регистрация: 3-November 05



Русия взима от Румъния северната част, после краде от България северна Добруджа и я дава на Румънците. Румънците въобще не са съгласни с този акт и официалната им позиция е била, че признават северна Добруджа като изконна и изцяло Българска, с българско население, култура и традиции. Не са искали да избухне конфликт след време между Румънци и Българи заради тази земя. Българите също не са били съгласни. Русия категорично следва плана си за изтриването на българския род от лицето на земята. Сега, като се направи една равносметка, разполагайки с все повече информация, скривана старателно през годините, се оказва, че Русия в лицето на тези, които са я управлявали през това време са най-големите врагове за българите. Най-големите удари за България за всички времена са дошли именно от Русия, а вечния им съюзник е Гърция.

какъв голям брат, какъв дядо Иван, кви 5 лева?
PM
Top
Дари
Публикувано на: 31.1.2008, 21:26
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 782
Участник # 766
Дата на регистрация: 19-January 07



От Иван Вазов

Възпоменания от Батак

(разказ от едно дете)

От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?
Хе, там зад горите... много е далече,
нямам татко, майка: ази съм сирак,
и треперя малко, зима дойде вече.
Ти Батак не си чул, а аз съм оттам:
помня го клането и страшното време.
Бяхме девет братя, а останах сам.
Ако ти разкажа, страх ще те съземе.

Като ги изклаха, чичо, аз видях...
С топор ги сечеха, ей тъй... на дръвника;
а пък ази плачех, па ме беше страх.
Само бачо Пеню с голям глас извика...
И издъхна бачо... А един хайдук
баба ми закла я под вехтата стряха
и кръвта потече из наший капчук...
А ази бях малък и мен не заклаха.

Татко ми излезе из къщи тогаз
с брадвата в ръцете и нещо продума...
Но те бяха много: пушнаха завчас
и той падна възнак, уби го куршума.
А мама изскочи, откъде; не знам,
и над татка фана да вика, да плаче...
Но нея скълцаха с един нож голям,
затова съм, чичо, аз сега сираче.

А бе много страшно там да бъдеш ти.
Не знам що не щяха и мен да заколат:
но плевнята пламна и взе да пращи,
и страшно мучеха кравата и волът.
Тогава побягнах плачешком навън.
Но после, когато страшното замина -
казаха, че в оня големи огън
изгорял и вуйчо, и дядо, и стрина.

И черквата наша, чичо, изгоря,
и школото пламна, и девойки двесте
станаха на въглен - някой ги запря...
Та и много още дяца и невести
А кака и леля, и други жени
мъчиха ги два дни, та па ги затриха.
Още слушам, чичо, как пискат они!
и детенца много на маждрак набиха.

Всичкий свят затриха! Как не бе ги грях?
Само дядо Ангел оживя, сюрмаха.
Той пари с котела сбираше за тях;
но поп Трендафила с гвоздеи коваха!
И уж беше страшно, пък не бе ме страх,
аз треперех само, но не плачех веки.
Мен и други дяца отведоха с тях
и гъжви съдрани увиха на всеки.

Във помашко село, не знам кое бе,
мене ме запряха нейде под земята.
Аз из дупка гледах синьото небе
и всеки ден плачех за мама, за тата.
По-добре умирвах, но не ставах турка!
Като ни пуснаха, пак в Батак живях...
Подир две години посрещнахме Гурка!

Тогаз лошо време и за тях наста:
клахме ги и ние, както те ни клаха;
но нашето село, чичо, запустя,
и татко, и мама веки не станаха.
Ти, чичо, не си чул заради Батак?
А аз съм оттамо... много е далече...
Два дни тук гладувам, щото съм сирак,
и треперя малко: зима дойде вече.


http://www.vbox7.com/play:b9a77e64

Единственият геноцид в световната история, който е мит, това е холокоста!
PM
Top
gеorgi_nz
Публикувано на: 31.1.2008, 22:19
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



Няма българин дето да не е опарен.
На моя дадо Стефан , че баща му - Петко е участник в балканската война. И то като доброволец. Понеже също е бил лично засегнат от тези сбития.
При обявяване на балканската война дяда Петка е бил градинар в Румъния и никой не го е потърсил за мобилизацията - щото е в чужбина.
Обаче след като е разбрал от вестниците, че България е обявила война на турция - тръгва за родината и се записва доброволец в поделението в което е служил. Но поделението от търновско вече с марш е тръгнало за Одрин. Та някъде чак към Ямболско ги настига и се включва в състава. Участва във всичките атаки на Одрин.
Разказите му за боевете са стресиращи - такива каквито са се случили: 40 милемитрови турски оръдия Круп са разпрашавали български войници. Нищо не е оставало около попадението, ни хора , ни оръдия, ни техника. Дядо е тежко ранен и закаран в болница в Шумен.
Одрин пада. Продажното антибългарско тогавашно управление прави всичко възможно за да има още война. Дядо Петко заминава за Дойран. Там се сражава още няколко години, пак е ранен. Войната свършва. Разруха. Губим територии.

Такива неща.
Но за да се запише дядо Петко доброволец срещу турците - причината е че неговия дядо Станьо е заклан от турски офицери при една от атаките в Руско-турската война в Еленския балкан, до с.Буйновци. Стоял си човека във воденицата с приятели на софрата и влезли онези и ги сварили да обядват. Отсекли им главите без причина и запалили воденицата.

Ей за това нещо - и аз ще се запиша не само доброволец, ами ще отстрелям колкото успея гаджали и мангали. И там каквото излезе насреща.
Кръвта на вода не става!
И давност няма.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top
anti666
Quote Post












Георги, явно историята е една на всички ни. Моят прадядо е минал по същия път. Одрин, Дойран - 7 години да не си види семейството и накрая да се прибере ранен с медали,за да открие, че майка му, жена му и децата живеят край селото в землянка, щото кмета изселил беззащитните жени от дома им. Не че след това не е успял да си върне загубеното.
По въпроса за Русия - наистина след войната тя дава северна Добруджа на Румъния. Тук обаче, просто няма начин руският цар да не си е гледал интереса. Без да съм русофил, смятам че наистина тази война ни даде Свободата, която си бяхме заслужили така или иначе. Неуспехът на Априлското въстание говори повече от ясно, че сами нямаше да можем да се оправим. От всичките въстанически райони, въстанието избухва само около Централния Балкан (неслучайно), северните Родопи и Средногорието. Всички останали райони спят. За падишаха България е била перлата в империята - най-плодородната земя, най-красивите жени, най-работливата и предприемчива рая. Не случайно и досега ламтят за земята ни. Виждате колко жертви взима после самата война, и това не е само от некадърността на руснаците. А всъщност, за да бъдем точни, ударната сила на Русия са били волжките ни братя. Още като дете се чудих защо има толкова много паметници из България на донски казаци от тая война (както са наричали тогава волжките българи). Дори по-рано Асен и Петър да успеят с въстанието срещу ромеите през 1185г. са имали помощта на Волжка България.
Ето и една карта от държавните архиви, която показва, че Санстефанска България си е била осакатена по същия начин, както при Берлинския договор. В учебниците по история я даваха граничеща на три морета, а после била разделена от берлинския договор.

Прикачена снимка (десен клавиш и view image, за да я видите)
Top
Quote Post





Група:
Съобщения: 0
Участник # 0
Дата на регистрация: --



Ще кача в галерията някои снимки и на моите дядовци...
PM
Top
bobired
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 125
Участник # 34
Дата на регистрация: 23-July 05



QUOTE
Когато войната завършва Русия иска отплата за разходите по войната. Получава като компенсация северна Добруджа. Но понеже няма граница с България, взима Молдова от Румъния , а Румъния взима северна Добруджа.
Така, че и за цялата война сме си платили прескъпо с територия и с най свидни жертви.


Жоро, не губим само територии. Виждал съм официален документ (мога да го намеря, ако някой не вярва), в който пише, че "освободена" България се задължава да заплати на Русия сума , която според тогавашните цени се равнявала на 34 тона злато.
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



От всичките въстанически райони, въстанието избухва само около Централния Балкан (неслучайно), северните Родопи и Средногорието.
-------------------------------------------------------------------------
Средногорието или по-точно Пловдивски революционен окръг, въстават родопските села, около него Сотир, Дедево, Бойково, след това Батак, Перущица и Брацигово.
Най-голямата грешка е, че не е овладян Пловдив на всяка цена, за да се свърже ивицата със Северните Родопи. Тази грешка после при Съединението е поправена.
В Централния Балкан въстанието се състои в извеждането на чети от различни градове - Сливен, Трявна, без да е овладяно нито едно селище или град. Само Дряновския манастир.
Аз съм на мнение, че, ако отново Пловдивски революционен окръг не въстане, нищо няма да стане. Жалкото е, че днес , онези родопчани, пловдивчани и средногорци вече ги няма. Повечето са комуниги с промит мозък. И селата около Пловдив и Средногорието, всичките са комунистически.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



А всъщност, за да бъдем точни, ударната сила на Русия са били волжките ни братя. Още като дете се чудих защо има толкова много паметници из България на донски казаци от тая война (както са наричали тогава волжките българи). Дори по-рано Асен и Петър да успеят с въстанието срещу ромеите през 1185г. са имали помощта на Волжка България.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Така е. Освободителната война, дължим на тях, на Волжките ни Братя. Без тяхния натиск в наша полза, и тяхното участие във войната, тази Руско-турска война, щеше да е поредната, която щеше да завърши трагично за Русия.
Защото само година след това се видя колко е била и "освободителна", след като не ни даваха да извършим Съединението и работиха открито срещу нас, руснаците.
България нито губерния ще бъде, нито поредния еврейски кибуц.
Тая година на трети март, ще почетем волжките ни братя по друг начин.
PMEmail Poster
Top
gеorgi_nz
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



QUOTE (anti666 @ Feb 1 2008, 05:00 AM)
Ето и една карта от държавните архиви, която показва, че Санстефанска България си е била осакатена по същия начин, както при Берлинския договор. В учебниците по история я даваха граничеща на три морета, а после била разделена от берлинския договор.

Ето това е голямото Зло, което Златарски ни е причинил с неговите измислени исторически карти на България пред комисиите за определяне на границите. И същия тоз чурчомигел и днес се смята са "баща" на историческата наука и се учи в историческите факултети.
Ционистите отново са се намесили по гадния си начин - след като са изпуснали контрола и "Балканското цвете" се е изправило - те са му изрязали листата. Това можели -това направили.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top
anti666
Quote Post












"В Централния Балкан въстанието се състои в извеждането на чети от различни градове - Сливен, Трявна, без да е овладяно нито едно селище или град. Само Дряновския манастир."

Там въстават много села - Кръвеник, Батошево, Ново село (родното място на съратника на Левски - Матей Преображенски). Срещу здравите балканджии се е наложило да хвърлят редовна армия от ловешкия гарнизон. Естествено селата след това за опожарени, но жените и децата предвидливо са изкарани по кошарите високо горе в Балкана, където турците са имали суеверен страх и не са смеели да припарят. След разгрома, много семейства (сред които и това на прадядо ми) се преселват по други села.
В случая наистина въстаниците допускат груба стратегическа грешка. Вместо да ударят с внезапен и масиран удар гарнизонните градове, да сринат конаци, пощи и мостове, те още от самото начало се оттеглят в отбранителни позиции извън селата, където нямат никакъв шанс в полева битка срещу редовна армия. Все пак лидерите на въстанието никога не са учили военна стратегия и не са имали опит. Самите тенгриански будители и организатори - Раковски, Левски, Матей Преображенски, които са учили и имали опит още от времето на легиите в Сърбия, не са били между живите за съжаление. Самото въстание е страдало от отчайваща логистично оборудване, координация и хора с познания по военна стратегия. Имаше един филм по "Записки по българските въстания", който показва наистина в средногорието какви тактически грешки са допускали. Да изкарат жените и децата си на чевермета, докато чакали в отбранителни позиции. Въстаниците са имали само един кураж, само за което им свалям шапка.
Тук поповете изиграват много интересна роля.
Top
anti666
Quote Post












Става дума за вярата и пораждащата я мотивация. Тази тайнствена сила, която кара човек да запуши с тялото си картечно гнездо, хората да вършат чудеса от героизъм и да побеждават.
Ако някой направи една графика на въстаналите и невъстаналите села ще установи нещо любопитно. На много от невъстаналите райони чорбаджиите, съвместно с поповете се събират и убеждават миряните, че това не е християнско. Че чрез смирение и молитва трябва да се живее и тия дето бунят хората на "кръвнина" не са вярващи. На много места самите лидери на въстанието им се е налаго да палят сами къщите на селяните, за да няма какво да губят. Макар че мотивацията на такъв човек е нула. Излишно е да споменавам, че големите градове и по-заможните села поповете са били на издръжка от епархиите, които пък са лапали пари от гръцките фанариоти (както и от цариградската патриаршия - на хранилка от падишаха). Позната история, нали?
Единствено селата, където свещенниците сами се включват във въстанието се вдигат хората поголовно.
Top
anti666
Quote Post












Ако транспонираме проблемите, които са имали тогавашните будители и въстаници в днешно време, ще видим поразителни прилики. Например дори и сега ролята на БПЦ никак не е за подценяване. Затова още при Живков са я държали на късо въженце. Всичките митрополити, начело със самия патриарх са били служители на ДС. Сега положението е същото. С тази разлика, че те са първо масони и после митрополити. Такъв е например варненския Кирил, който го гласят за наместник на Максим. Мислите ли, че един зидар, част от новия световен ред, ще има интерес от силна и независима България? Представете си за момент, ако БПЦ излезе с обръщение към всички българи, че сме под робство и с призив да спрем да слушаме този Режим, който не е български. За няколко дни тази хунта ще бъде изметена. Само че няма да го направят, щото под предлог за ненамеса в светските дела, те пасивно наблюдават унищожението на България. Обикновените попове по селата и да са несъгласни не смеят да се обадят, защото БПЦ е централизирана институция, каквато е армията и полицията.А и да се обадят - кой да ги чуе, неколцината баби на неделната молитва? След което ще бъдат разпопени.
Top

Topic OptionsСтраници: (5) « първа ... 3 4 [5]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020