www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Тенгрианство от Казахстан


Страници: (2) 1 [2]  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Тенгрианство от Казахстан
anti666
Quote Post












Ако можеш, преведи го и сложи субтитри на клипа, за да го качим към мултимедията на сайта ни.
Top
iss
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (anti666 @ 5.3.2011, 15:44 )
Ако можеш, преведи го и сложи субтитри на клипа, за да го качим към мултимедията на сайта ни.

Мисля ,че Запознат или някой друг от съфорумците ще се справят по- добре от мен с тази задача! smil4334ad1724132.gif


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
iss
Публикувано на: 30.8.2011, 16:32
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



Морально-этическое учение тенгрианства

1. Помни везде, ты — потомок древнего и благородного народа, а поэтому не имеешь права на недостойный поступок.
2. Знай историю своего народа и края — это знание укрепит твой дух, возвеличит душу, придаст силы в трудные минуты жизни.
3. Не считай себя человеком пока не освоишь языка, обычаев и искусства своего народа.
4. Постоянно работай над физическим и духовным совершенствованием, закаляй и укрепляй здоровье, чтобы быть достойным своих великих предков.
5. Знай и помни родословную свою от основателя рода. С великим почтением относись к старшим, а более всего к родителям, даровавшим тебе жизнь.
6. Как высшую заповедь предков усвой истину — величие человека никогда не измерялось богатством, а лишь мерой мужества и труда, отданного во имя Отечества.
7. Всегда помни о том, что все хорошее и плохое что ты делаешь в жизни, обернется сторицей.
8. В разговоре больше слушай, меньше говори и никогда не бахвалься. Среди людей много тех, кто умней и сильней тебя.
9. Избегай ссор и скандалов. В соре с глупцом ты станешь глупее, а умного собеседника полезнее просто выслушать.
10. Опасайся мысли: «Чем он лучше меня?» которая много раз разрушала ОТЕЧЕСТВО, если ты истинный патриот, докажи это делом.
11. Будь умеренным в еде и питье. Торжества и поминки не повод для обжорства.
12. Выбирай невесту (жениха) не только по красоте лица и тела, а по наличию ума и чести, и по традициям фамилии и семьи.
13. Забота о потомстве и воспитание в детях сильного духа — святая обязанность каждого человека.
14. Никогда не оскорбляй ничьих национальностей и религиозных чувств. Каждый народ — дар Божий.
15. Будь всегда во всем человеком чести. Пусть ни голод, ни холод, ни страх смерти не сломят твоего духа.


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
Диломъ
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 44
Участник # 2 089
Дата на регистрация: 19-December 09



Преведох последния текст не защото не се разбира, а защото тези думи трябва да се изпишат на втора страница на буквара, точно след "Аз съм Българче".

Морално-етическо учение на тенгрианството.

1. Помни винаги, че ти си потомък на древен и благороден народ, и затова нямаш право на недостойни дела.
2. Знай историята на своя народ и край — това знание ще укрепи твоя дух, ще възвиси душата ти, ще ти даде сили в трудните минути на живота.
3. Не считай себе си за човек, докато не усвоиш езика, обичаите и изкуството на своя народ.
4. Постоянно работи над физическото и духовното си усъвършенстване, калявай и укрепвай здравето си, за да бъдеш достоен пред своите велики предци.
5. Знай и помни родословието на своя родо-основател. Отнасяй се с голяма почит към по-възрастните, а най-много към родителите си, които са те дарили с живот.
6. Като велика заповед на своите предци запомни тази истина — величието на човека никога не се е измервало с богатство, а само с мъжеството и труда, които са отдадени в името на Отечеството.
7. Винаги помни, че всичко добро и лошо, което вършиш в живота, се връща щедро.
8. По време на разговор повече слушай, по-малко говори и никога не се хвали. Има много хора, които са по-умни и по-силни от теб.
9. Избягвай кавги и скандали. В кавга с глупак ти ще станеш глупав, а умния събеседник е по-полезно просто да изслушаш.
10. Избягвай мисълта: „С какво той е по-добър от мен?”, която много пъти е разрушавала ОТЕЧЕСТВОТО, ако си истински патриот, докажи го с дела.
11. Бъди умерен в яденето и пиенето. Тържествата и помените не са повод за лакомия.
12. Избирай невеста (жених) не само по красотата на лицето и тялото, а по наличието на ум и чест, и по традициите на рода и семейството.
13. Грижата за потомството и възпитанието на силен дух в децата е свято задължение на всеки човек.
14. Никога не обиждай нечия националност и религиозни чувства. Всеки народ е дар Божи.
15. Винаги във всичко бъди човек на честта. Нека нито глад, нито студ, нито страх от смъртта да сломят твоя дух.
PMEmail Poster
Top
18j
Публикувано на: 31.8.2011, 11:07
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 134
Участник # 3 534
Дата на регистрация: 3-May 11



Браво
Не ми стигна време вчера да го преведа.
Да знаете, че тази есен София ще осъмва с този списък разлепен по различни места за афишаж!
Мисля че е важно зомбитата да се сблъскват с тази ценностна система!


--------------------
??????? ? ??????? ??????!
PM
Top
iss
Публикувано на: 31.8.2011, 12:30
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (Диломъ @ 31.8.2011, 11:37 )
Преведох последния текст не защото не се разбира, а защото тези думи трябва да се изпишат на втора страница на буквара, точно след "Аз съм Българче".

Морално-етическо учение  на тенгрианството.


18j
QUOTE
Не ми стигна време вчера да го преведа.
Да знаете, че тази есен София ще осъмва с този списък разлепен по различни места за афишаж!
Мисля че е важно зомбитата да се сблъскват с тази ценностна система!

Благодаря ви момчета за превода и идеята да се разпространи smil4334ad1724132.gif Бих искала да пусна още едни материали,които доказват силата на старата вяра на нашите предци,материали,които доказват ,че митовете и легендите са били реалност...за плеядите...за еднорога...за небесните войни...за това- как ровейки из могилите и светилищата нарушаваме баланса и предизвикваме аномалии...но...това аз не бих могла да го направя сама...ще подам материала и някои точки за евентуален превод,а вие ако искате и имате възможност бихте могли да го превърнете в безценен текст! smil4334ad1724132.gif


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
anti666
Публикувано на: 31.8.2011, 18:09
Quote Post












Аз пък имам една малка забележка относно точка 14 и особено религиозните "чувства". И смея да твърдя, че именно тя е изиграла своята роля в трагичните събития отпреди 12 века, които болезнено ни засягат до ден днешен.
Тенгрианството наистина е много толерантна вяра както сами виждате с презумцията, че народите са дар божий. Затова трябва да се отнасяме с уважение и разбиране към разнообразието, наистина дадено от Бог. Дотук чудесно - като антитеза на глобализма и унитаризма, спор няма. Обаче ако религиозните "чувства" на някои народи се определят не от Небето, а от демонични сили. Тогава какво?
Така в 9-и век българите ставаме прекалено лежерни към попълзновенията на чужди емисари. Изхождайки именно от тези морални принципи в старата Вяра. Но специално тази точка е била валидна за народите ИЗВЪН територията на Саракта. Да си правят каквото искат, ако щат и човешки приноси. Вътре е важел закона на Торе. Но поради разширяването на България и превръщането ни в империя нашите го удрят през просото и не се вслушват в предупрежденията на Съвета. Докато вече в самия Саракт чужди фанариоти с византийска лукавост тайничко впръскват юдаизъм. Така че един жаден за власт кан, загубил дарбите си се заразява от отровата и почват поразиите.

Та мисълта ми е, толерантността е чудесно нещо, но какво правим със следните пасажи от Стария завет? Забележете, те са качени и в официалния сайт на БПЦ;
QUOTE
6.19. и да не би ти, като погледнеш на небето и видиш слънцето, месечината и звездите (и) цялото небесно войнство, да се прелъстиш, та да им се поклониш и да им послужиш, защото Господ, Бог твой, ги е отредил за всички народи под цялото небе.
6.34. или опитвал ли се е някой бог да отиде и си вземе народ изсред друг народ чрез порази, личби и чудеса, чрез война, и с яка ръка, с висока мишца и с големи ужаси, както направи за вас Господ, Бог ваш, в Египет пред твоите очи?
7.5. Но постъпете с тях тъй: жертвениците им разрушете, стълбовете им разбийте и дъбравите им изсечете и истуканите (на боговете) им с огън изгорете;
7.6. защото ти си свет народ на Господа, твоя Бог: тебе избра Господ, Бог твой, за да бъдеш Негов собствен народ измежду всички народи, които са на земята.
7.16. и ще изтребиш всички народи, които Господ, Бог твой, ти дава: да ги не пощади окото ти; и не служи на боговете им, понеже това е примка за тебе.
7.20. и стършели ще напрати Господ, Бог твой, върху тях, докле не погинат останалите и скрилите се отпреде ти;
7.21. не се страхувай от тях, понеже Господ, Бог твой, е посред тебе, Бог великий и страшний.
7.22. И Господ, Бог твой, ще прогонва пред тебе тия народи малко по малко; ти скоро не можеш ги изтреби, за да не (стане земята пуста и) се умножат срещу тебе полските зверове;
7.23. но ще ти ги предаде Господ, Бог твой, и ще ги докара в голямо смущение, тъй че те ще загинат;
7.24. и ще предаде царете им в твоите ръце, и ти ще изтребиш името им от поднебесието: никой няма да устои срещу тебе, докле ги не изкорениш
Top
Диломъ
Публикувано на: 31.8.2011, 19:01
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 44
Участник # 2 089
Дата на регистрация: 19-December 09



Значи, първоначално когато прочетох точка 14, и аз се замислих относно това, дали да не сложа едни скоби от мое име.
При втория прочит, обаче, си дадох сметка защо тази точка присъства.
"14. Никога не обиждай нечия националност и религиозни чувства. Всеки народ е дар Божи. " - тук става дума не затова, дали ние харесваме или не харесваме някой народ. Става въпрос да не си позволяваме обиди. Дума дупка прави, както е казал народа. И не дупка в земята, а дупка в този, който казва думата. Обидата е на първо място показване на слабост - обиждат хора без аргументи. Още повече, че обидата мърси Словото.
Та тук, в тази точка става въпрос за това да запазим себе си и Словото чисти.
А са използвани националността и религиозните чувства, защото те са свети за нас - Българите.
Така го разбирам аз.
PMEmail Poster
Top
merry
Публикувано на: 31.8.2011, 21:46
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 73
Участник # 1 119
Дата на регистрация: 30-August 07



Много хубаво казано, Диломъ! Какво да добави повече човек. Аз тъкмо мислех да обърна внимание на Исс на точка 14... а и на точка 5...
Браво на казахите! Прекрасно са го формулирали. Наскоро мой познат ми разказваше как говорейки си с казахстанка за някакъв техен музей, и’ казал заядливо "Ама и на вас всичко ви е българско и вие сте българи!", а тя се усмихнала и казала съвсем спокойно "Да. И ние не го отричаме." Той беше потресен от реакцията и’. smil3dbd4e398ff7b.gif Така е – докато младите българи носят тениски с американското знаме и в чужбина за минути забравят, че са българи, някъде в Азия все още думите „Българско” и „България” значат много.
PMEmail Poster
Top
iss
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (merry @ 1.9.2011, 00:46 )
Аз тъкмо мислех да обърна внимание на Исс на точка 14... а и на точка 5...

Най-добре е да не ми привличаш вниманието ,защото много трудно се справям с точка 9....имам непоносимост към лиготии и "подмятания"-съчетани с невежество-когато не сме на дернек smil3dbd4e7853679.gif


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
18j
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 134
Участник # 3 534
Дата на регистрация: 3-May 11



QUOTE (anti666 @ 31.8.2011, 21:09 )
Аз пък имам една малка забележка относно точка 14 и особено религиозните "чувства". И смея да твърдя, че именно тя е изиграла своята роля в трагичните събития отпреди 12 века, които болезнено ни засягат до ден днешен.
Тенгрианството наистина е много толерантна вяра както сами виждате с презумцията, че народите са дар божий. Затова трябва да се отнасяме с уважение и разбиране към разнообразието, наистина дадено от Бог. Дотук чудесно - като антитеза на глобализма и унитаризма, спор няма. Обаче ако религиозните "чувства" на някои народи се определят не от Небето, а от демонични сили. Тогава какво?
Така в 9-и век българите ставаме прекалено лежерни към попълзновенията на чужди емисари. Изхождайки именно от тези морални принципи в старата Вяра. Но специално тази точка е била валидна за народите ИЗВЪН територията на Саракта. Да си правят каквото искат, ако щат и човешки приноси. Вътре е важел закона на Торе. Но поради разширяването на България и превръщането ни в империя нашите го удрят през просото и не се вслушват в предупрежденията на Съвета. Докато вече в самия Саракт чужди фанариоти с византийска лукавост тайничко впръскват юдаизъм. Така че един жаден за власт кан, загубил дарбите си се заразява от отровата и почват поразиите.

Та мисълта ми е, толерантността е чудесно нещо, но какво правим със следните пасажи от Стария завет? Забележете, те са качени и в официалния сайт на БПЦ;
QUOTE
6.19. и да не би ти, като погледнеш на небето и видиш слънцето, месечината и звездите (и) цялото небесно войнство, да се прелъстиш, та да им се поклониш и да им послужиш, защото Господ, Бог твой, ги е отредил за всички народи под цялото небе.
6.34. или опитвал ли се е някой бог да отиде и си вземе народ изсред друг народ чрез порази, личби и чудеса, чрез война, и с яка ръка, с висока мишца и с големи ужаси, както направи за вас Господ, Бог ваш, в Египет пред твоите очи?
7.5. Но постъпете с тях тъй: жертвениците им разрушете, стълбовете им разбийте и дъбравите им изсечете и истуканите (на боговете) им с огън изгорете;
7.6. защото ти си свет народ на Господа, твоя Бог: тебе избра Господ, Бог твой, за да бъдеш Негов собствен народ измежду всички народи, които са на земята.
7.16. и ще изтребиш всички народи, които Господ, Бог твой, ти дава: да ги не пощади окото ти; и не служи на боговете им, понеже това е примка за тебе.
7.20. и стършели ще напрати Господ, Бог твой, върху тях, докле не погинат останалите и скрилите се отпреде ти;
7.21. не се страхувай от тях, понеже Господ, Бог твой, е посред тебе, Бог великий и страшний.
7.22. И Господ, Бог твой, ще прогонва пред тебе тия народи малко по малко; ти скоро не можеш ги изтреби, за да не (стане земята пуста и) се умножат срещу тебе полските зверове;
7.23. но ще ти ги предаде Господ, Бог твой, и ще ги докара в голямо смущение, тъй че те ще загинат;
7.24. и ще предаде царете им в твоите ръце, и ти ще изтребиш името им от поднебесието: никой няма да устои срещу тебе, докле ги не изкорениш

Значи кодекса си е кодекс, морала си е морал, но и борбата за оцеляване трябва да се води категорично.

Едно е "Никога да не обиждаш" друго е да си траеш като говедо и да гледаш как се спуска гилотината. Може без да обиждаш и да коментираш кое племе какво било, да предприемаш каквито действия е необходимо, за да неутрализираш нечие вредителство или да отразиш нечие зложелателство. Тук влизат в сила
т. 6: "Като велика заповед на своите предци запомни тази истина — величието на човека никога не се е измервало с богатство, а само с мъжеството и труда, които са отдадени в името на Отечеството." и
т. 10: "Избягвай мисълта: „С какво той е по-добър от мен?”, която много пъти е разрушавала ОТЕЧЕСТВОТО, ако си истински патриот, докажи го с дела."

В тази връзка искам да споделя ако някой е гледал този филм - "Разочарованието Обама" (The Obama Deception). Това е независима продукция (както изглежда) и открито изобличава влиянието на групата Билдерберг, Тристранната Комисия в САЩ и Съвета за Чуждестранно Сътрудничество на САЩ и привеждат доказателства как от Кенеди насам Америка няма истински президент - всички са марионетки на тези 3 "институции", които черпят влиянието си благодарение на финансовата мощ на Уолстрийтските компании. Там като върховен "злодей" се цитират имената Ротшилд и Рокфелер. Което ми хареса няй-много, че най-накрая някой открито нарече тези хора с епитети като "шайка престъпници", "най-долните плъхове на нашата цивилизация". Филма призовава към това гражданите на САЩ да си върнат властта, да си върнат правителството, което от много десетилетия обслужва интересите на Уолстрийт, като прогресивно поробва американците и целия свят. Призовава народа, обществото да се изправи срещу тази шепа престъпници - наричат ги фашисти и комунисти - които искат да установят новия световен ред и всъщност потвърждават че новия световен ред е установен още 2008 година. Дори и да се явява поредната илюминатска манипулация - тъй като изобличава цялата престъпна йерархия до Ротшилд, но не разкрива окултните връзки на НСР с юдейското духовенство - в крайна сметка за мен специално той бележи началото на края на НСР, тъй като призовава зрителя (американеца) да се заеме да търси информация да се рови и да надига глава изправяйки се в борба срещу тиранина.

Така и ние. На първо място трябва да изобличим нашите душмани и поробители - които разместват политиците ни като пионки по своя воля и усмотрение. И в тази задача е допустимо да си служим с каквито и да е епитети, стига да отразяват истината и да могат да бъдат подкрепени с факти. Когато наричаме някой тиква - трябва да можем да обясним защо, а когато наричаме някой урод трябва да има доказателства за неговата уродливост.



--------------------
??????? ? ??????? ??????!
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Тоз кодекс ми е малко съмнителен. Не знам кой го е писал, но ми се струва, че некои точки са типично "мистър нагласенско", за да се даде повече либерален характер на древната ни вера. А тя не е била, чак толкова либерална, особено, кога се посегне на същността й.
PMEmail Poster
Top
anti666
Quote Post












Разбира се, че е нагласенско. В оригинала от казашки съм сигурен, че това "не обиждай" има съвсем друго значение. В смисъл да не се подценява или подиграва културата и мирогледа на другите народи. По принцип даже няма такава дума "религиозни чувства". Има религиозни възгледи, убеждения - но чувства, не съм чувал такова определение.
Затова дори и за юдаизма - нямаме право да му се подиграваме и приемаме несериозно. Факт е, че наистина успя да разсие древен Египет "чрез поразии и големи ужаси".
Но едно е някой свидетел на Йехова да си проповядва в Джерусалем, друго е да го прави в собствения ми дом. Тогава не само че ще бъде обиден неколкократно, но и изхвърлен като куче навън. С толерантността - до входната врата. Оттам нататък стопанина на къщата (Саракта) решава. За това ми е мисълта.
Top

Topic OptionsСтраници: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020