www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Книга:"Лимец-дивото жито на древноста."


Страници: (2) [1] 2  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Книга:"Лимец-дивото жито на древноста."
Георги-НЗ
Публикувано на: 16.8.2009, 17:02
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



Преди време попаднах на радиопредаване за древното жито - лимеца.
Онова дето е намирано в тракийските могили. Потърсих в нета и попаднах на този сайт:
http://bilkaria.net/

А от там има линк към една книга за лимаца :
http://knigi-novi.hit.bg/BookPshenica_New.pdf

Възнамерявам да я прочета при първа възможност.

Споделям с вас намереното и дано да Ви е интересно.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
Георги-НЗ
Публикувано на: 17.8.2009, 21:10
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09




..........................

" В тишината, която настава, се прокрадва шепот на вятъра и нещо друго, което прилича на звуци от арфата на тревите. В един миг се разпознава и речитатива на лимеца:
„Аз съм бил твоя труд и твоя хляб, а ти си бил мой стопанин.
Време да се върнем един към друг?
Занеси ме пак горе, при бедните земи, при каменистите чукари, само те ти останаха ненатровени. Знам, знам...посееш нещо, то измръзне, посееш друго, то изсъхне.
Не се вайкай, настани ме там.
Ще издърпам силата от земята, ще сваля огъня на слънцето и планетите и ще ти ги дам в семената си. Тези семена ще са цепнати по средата, като белязани. Нека да помниш, когато се храниш с тях, че и двете сили са вътре, но аз съм ги слял в една. Поемай от тази храна всеки ден. Едно ядеш, две получаваш. Двете изблъскват от тебе трето, което не е твое и няма място в тялото ти.
Не ме тори с химикали, от това нищо няма да произ¬лезе.
Винаги ще имаш по-малък добив, отколкото с другите пшеници. Но ако можеш да се нахраниш до насита с десет семена, защо ти е да имаш сто!
Не ме лекувай с хербициди. Аз не се разболявам. На лекарството не е дадено да се разболява.
Но храни родилките с мен и в млякото им ще има всичко нужно за децата ти.
А когато ти си болен, вземи от зърната ми една шепа, по¬кажи ги на слънцето и се помоли: „Господи, нека с тези час¬тици от твоето тяло в мен влезе и твоята сила.“ После свари леко семената, разбъркай в тях един жълтък от яйце или лъ¬жица мед и ги изяж. И ще бъдеш здрав.
Когато вече ме имаш след жетва, не бързай да ме сме¬лиш.
Днес ме смели и до втората неделя ме изяж.
И хлябът, който правиш от мен да бъде без мая, защо¬то маята те изпълва с плесени.
И когато дъвчеш този хляб, прави го бавно и се изпъл¬вай с мислите, които сега изричам пред теб. Само така можеш да се нахраниш истински.
Хайде, излез от болницата, от кафенето, от колата и ме понеси нагоре. Бъди мой стопанин, както някога.
Забрави за парите, които трябва да печелиш в града.
В града вече всичката храна е отровена. Градът скоро ще дойде при тебе и ще ти донесе парите си, но ще ме поиска в замяна. Ще имаш ли достатъчно от мен да му дадеш...
Както и да постъпиш с мен, каквото и да направиш от тези семена, които оставих в дланта ти преди да издъхна, помни: само заедно можем да бъдем по-близо до Бога. Само ако ме посееш тази есен, аз ще се върна при тебе през следващата, за да те направя честит.
Само ако ме преродиш! "

..................................................



--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
anti666
Публикувано на: 10.9.2009, 12:03
Quote Post












Този лимец е била именно храната, която при Потопа е помогнала на останалите българи да оцелеят по планините, превърнали се на острови с неплодородна земя. Затова и за траките е бил толкова важен и дори във всички "тракийски мистерии" е включена пшеницата наред с виното. За да отида по-далеч, аз смятам, че и самата бира като фермент е била изобретение на древните ни предци, а не както е официалната версия, че е идва от Египет. При всички случаи именно нашите са научили египетските династии преди 6 хилядолетия да гледат зърно.
За хранителните качества на лимеца няма съмнения. Дори римските легиони са изхранвани с такава пшеница, даваща им сила и здраве. Когато се е налагало да им сменят рациона с месо e имало недоволство.
Лимец мисля че може да се намери и по билкови аптеки и някои специализирани магазини.
Top
Йордан_13
Публикувано на: 10.9.2009, 13:00
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 092
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Затова при всяко погребение, заедно с починалия е имало съд с лимец, по-късно сигурно заменен и с култивираната вече пшеница.
В крайна сметка, погребването на житното зърно, ведно с починалия е символ на прераждането и на предстоящия нов живот, защото житното семе посято, "умира", но напролет се въззема за нов живот и нов път.
(И днес го варим за "Бог да прости")
Така както по време на Потопа е имало умиране на предното човечество и създаването на новото.
PMEmail Poster
Top
Мещера
Публикувано на: 14.9.2009, 23:52
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 118
Участник # 1 805
Дата на регистрация: 10-March 09



Аз пак,като по-тъпичък,и понеже четох книгата,и понеже споделих с приятели,та да попитам и тук пишещите,без да влагам провокация:
КАТО КАК СЕ Е ЗАПАЗИЛО И РАЗМНОЖАВАЛО ТОВА ЖИТО,СЛЕД КАТО ЕДИН КЛАС-ДАВА ЕДНО ЗЪРНО?!
БОЖЕСТВЕНИЯТ ПРОМИСЪЛ Е ЯСЕН,ТОВА ДА ГО ПРОПУСНЕМ.АМА ЕДИН ЛАКОМНИК,КАК ЩЕ ПОСЕЕ 21 ЗЪРНА...И ЩЕ ИЗКАРА 21.И КОЕ ЩЕ ИЗЯДЕ?!...
PM
Top
Георги-НЗ
Публикувано на: 26.11.2009, 21:58
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



QUOTE (bad_man @ Sep 14 2009, 11:52 PM)
Аз пак,като по-тъпичък,и понеже четох книгата,и понеже споделих с приятели,та да попитам и тук пишещите,без да влагам провокация:
КАТО КАК СЕ Е ЗАПАЗИЛО И РАЗМНОЖАВАЛО ТОВА ЖИТО,СЛЕД КАТО ЕДИН КЛАС-ДАВА ЕДНО ЗЪРНО?!

Не е така. Едно зърно дава един или няколко класа - пшеницата брати.

Аз си насях тази есен лимеца и вече поникна.
Купих го от Емил Елмазов, кога минавах през Габрово.
Ето го към днешна дата:


User posted image

Това съобщение е редактирано от Георги-НЗ на 26.7.2010, 9:26


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
Мещера
Публикувано на: 30.11.2009, 20:48
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 118
Участник # 1 805
Дата на регистрация: 10-March 09



Ясно!
Ще се радвам,да ми пратиш от новата реколта малко-за семе. smil4334abded4493.gif
PM
Top
Георги-НЗ
Публикувано на: 30.11.2009, 21:17
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



QUOTE (bad_man @ Nov 30 2009, 08:48 PM)
Ясно!
Ще се радвам,да ми пратиш от новата реколта малко-за семе. smil4334abded4493.gif

От новата реколта ще ти пратя. Стига да се стигне до реколта.
А от лимеца на Елмазов имам още малко незасят. Мога да пратя на желаещите малко семена за "запознанство" с лимеца. Не е късно още са сеитба.
Семената приличат външно на ечемик, но като се олющи излиза пшеница. Мека и дребна. Както си е описано в книгата му.

Но лимеца на Елмазов е с малко примеси от обикновенна твърда пшеница. Май трябва да се изчопли от тях и да се направи чиста култура от семена.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
Георги-НЗ
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



Новата реколта е на лице. Пожънах.
Но в момента е във вид на снопи. smil3dbd4dbc14f3f.gif
Като се овършее - ще има и зърно.

Пущам картинка с ръкойка ЛИМЕЦ.

Същия от горната снимка, но вече дал зърно.



User posted image


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
Георги-НЗ
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



Снимка от вестник:

User posted image

Явно има и други луди по въпроса.

В коментара долу на снимката ме впечатлява, че лимеца е определен за храна на боговете. Тоест на Онези от, които сме произлезли по образ и подобие. И понеже щом за тях е най благоприятна храна - следователно и за нас да е най- здравословната храна.

То подобно твърди Емил Елмазов в книгата си. Но разликата при неговата концепция е, че човека си е настроил организма към древното жито в продължение на 10-15 хиляди години.

Аз смятам че е обратното - при създаването на човека като отделен вид , Творците са дали и храната с която да живее най-добре.

То и без това има много твърдения, че житото не е от земен произход.

Така както: когато човека създаде мобилния телефон - направи и зарядно устройство за него. Едното без другото не върви. smil4341944e6b0c8.gif


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
iss
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (Георги-НЗ @ 26.7.2010, 08:49 )
Снимка от вестник:

User posted image

Явно има и други луди по въпроса.

В коментара долу на снимката ме  впечатлява, че лимеца е определен за храна на боговете. Тоест на Онези от, които сме произлезли по образ и подобие. И понеже щом  за тях е най благоприятна храна - следователно и за нас да е най- здравословната храна.

То подобно твърди Емил Елмазов в книгата си. Но разликата при неговата концепция  е, че човека си е настроил организма към древното жито в продължение на 10-15 хиляди години.

Аз смятам че е обратното - при създаването на човека като отделен вид , Творците са дали и храната с която да живее най-добре.

То и без това има много твърдения, че житото не е от земен произход.

Така както: когато човека създаде мобилния телефон - направи и зарядно устройство за него. Едното без другото не върви.  smil4341944e6b0c8.gif

http://bnt.bg/bg/news/view/32619/drevno_ji...nata_na_trakite

Опреснявам темата,защото съм безкрайно благодарна на Георги за нея ...възхищавам се на труда,който е положил лично за отглеждането на лимец и бих искала да знам как се развива това начинание?

QUOTE
фактът, че не се поддава на изкуствено торене, генни модификации и радиация.

...прави темата изключително актуална и ценна!


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
РонинА
Публикувано на: 28.3.2014, 13:19
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 154
Участник # 35 428
Дата на регистрация: 7-March 14



QUOTE (Георги-НЗ @ 30.11.2009, 23:17 )
Мога да пратя на желаещите малко семена за "запознанство" с лимеца.

Ако все още е валидно това предложение аз бих опитал ,имам едни 300 кв.м. свободни и ако това което чета е вярно биха били напълно достатъчни като за начало.Другият вариант е да ходя до това село и да търся Петко Ангелов
PM
Top
Ванина
Публикувано на: 28.3.2014, 14:40
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 556
Участник # 5 217
Дата на регистрация: 27-January 13



Азъ съмъ си умножила лимецъ отъ една шепа и азъ давамъ по шепа или повече, но не по много, за тези кои искатъ да сеятъ.
PM
Top
Георги-НЗ
Публикувано на: 28.3.2014, 19:12
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 658
Участник # 1 797
Дата на регистрация: 5-March 09



QUOTE (РонинА @ 28.3.2014, 15:19 )
Ако все още е валидно това предложение аз бих опитал ,имам едни 300 кв.м. свободни и ако това което чета е вярно биха били напълно достатъчни като за начало.Другият вариант е да ходя до това село и да търся Петко Ангелов

Да, мога да пратя малко количество за сеитба. Аз самия нямам много,но за семе ще дам на двама-трима.
Семето съм го взел от Емил Елмазов преди време и от него си сея всяка година по десетина квадрата за да го пазя.

А иначе в мое село един земеделец сее много и го продава по софийските пекарни и жули здрави печалби, но лимеца му е друг тип. Има камена мелница и машина за чистене на лимец, та там съм си млял и си правя хляб в хлебопекарната.

Този на билкаря Елмазов е изначалното жито на траките.

Той го намира диворастящо в Родопите и понеже не знае каква е това растение - праща го за анализ в Германия и от там му казват че е лимец. Онова дето моя дядо е сял някога за животните - за това са го ползвали, понеже са го смятали за жито от което не става хубав хляб и са го давали на конете.

А то наистина не става хляб, който да е красив. Но за сметка на това е вкусен и полезен. Както казва Елмазов - защо ти е килограм пшеница след като 100 грама лимец са ти достатъчни!!! Факта е, че лимеца засища и с малко човек може да преживее. Докато култивираната пшеница дава до 500-600 килограма от декар, докато лимеца дава малко - 150, 200, 300 килограма. Но това количество може освен да замести пшеницата, а така и не се нуждае от торене, пестициди, хербициди и вирее на много бедни почви. Като се засее правилно - лимеца задушава плевелите и няма нужда от хербициди.
Друго важно е ниското съдържание на глутен - онова дето е като лепило и прави красивия хляб , но задръства организна с шлаки.

Така че РонинА - прати ми на личи някакъв адрес или куриерски офис "до поискване" за да ти пратя няколко шепи за семе, понеже вече почти е късничко за сеитба. Но до есента все ще изкараш семе за догодина.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
PMUsers Website
Top
РонинА
Публикувано на: 28.3.2014, 21:44
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 154
Участник # 35 428
Дата на регистрация: 7-March 14



по скоро бих я запазил за през есента,сега е късно и не ми се ще да опитвам понеже както разбирам семето е кът
PM
Top

Topic OptionsСтраници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020