www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> За титлата на българските владетели!


Страници: (2) [1] 2  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> За титлата на българските владетели!
Ник
Публикувано на: 14.1.2011, 22:27
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



Раздел Тенгрианство и Саракт

Ще бъда кратък,но това е нещо,което отдавна съм забелязъл и се чудя защо все още съществува?
До Анти 666.
С всичкото ми уважение се чудя още,как не се забелязва това например,цитирам:

’Чаталарския надпис, съхраняван в музея на старата ни столица Плиска. На него ясно си личи надписа От Бога Владетел на старогръцки - KANA CYBIГI.’

На снимката обаче ясно си личи не КАНА ...С,а КАНАС.Ами че, това е КНЯЗ- У БИГИ /БОГИ/ т.е. ОТ БОГА КНЯЗ! Дайте да спрем с тези- не били ханове,но канове и пр.Титлата си е княз и много добре пасва на Българските владетели и в исторически план обяснява много неща.
Не можах да мина на лични и не видях друга опция,затова излагам мнението си тук,за което благодаря.
С най-добри чувства и с надежда за разбиране по въпроса.Всите сме българи!Ник.
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 14.1.2011, 23:00
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (Ник @ 14.1.2011, 22:27 )
Раздел Тенгрианство и Саракт

Ще бъда кратък,но това е нещо,което отдавна съм забелязъл и се чудя защо все още съществува?
До Анти 666.
С всичкото ми уважение се чудя още,как не се забелязва това например,цитирам:

’Чаталарския надпис, съхраняван в музея на старата ни столица Плиска. На него ясно си личи надписа От Бога Владетел на старогръцки - KANA CYBIГI.’

На снимката обаче ясно си личи не КАНА ...С,а КАНАС.Ами че, това е КНЯЗ- У БИГИ /БОГИ/ т.е. ОТ БОГА КНЯЗ! Дайте да спрем с тези- не били ханове,но канове и пр.Титлата си е княз и много добре пасва на Българските владетели и в исторически план обяснява много неща.
Не можах да мина на лични и не видях друга опция,затова излагам мнението си тук,за което благодаря.
С най-добри чувства и с надежда за разбиране по въпроса.Всите сме българи!Ник.

Моля ти се, момче, не ми прави тафтологии и други тинтириминти измишльотини, както наскоро прочетох, че надписът на цялата колона е фалшифициран от Златарски или от кой беше там друг. И това бяха писали, наскоро в интернет пространството. Не само Анти 666, но и аз бях с него там и там ясно пишеше "Кана Субиги". Всякакви други интернет интерпретации са опити на отделни личности да изглеждат актуално на фона на собственото си безличие.
За титлата "княз" е въобще смешно да се говори преди Борис Михаил. А това са малко под 34 000 години българска история, както ще каже волжкия българин Бахши Иман. Така, че 1000 години без титлата "кан/ кана" все ще ги преживеем някак, макар, че те са срам за българската държавна традиция от тази гледна точка.
Не всички сте Българи. Това определено мога да ти го кажа.

PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 14.1.2011, 23:05
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



И още нещо. Още малко, ако поспориш на тази тема и те чака тежък, нихилистичен бан;)))
Първом прочети "Сказание за Чулман", "Сказание за дъщерята на Хана" и "Джагфар тарихи" и тогава спори, каква точно е титлата на древните български владетели. И стига с тоя "княз" вече, разбрахме, че сте кукуригу христиени и нашето съществуване е чеп в задника ви, но гледай чепа да не стане кол.
PMEmail Poster
Top
anti666
Quote Post












Надписа от Плиска го има на снимка тук. И по целия текст както си е по старите надписи няма празни полета между думите. Ето ти и надписи отпреди Кирил и Методий от с. Драгойна. Така че и аз същото мога да попитам - къде пък ти видя пауза между Канас и Убиги? Най-добре е верно да отидеш на место в старата ни столица и да видиш сам. Има и още няколко подобни колони, едната на Омуртаг в Търново. Тоя спор го водим периодично не знам откога. И е повече от ясно защо връх Кан Тенгри не е княз Тенгри.

Искам само да подчертая, че до Борис българите въобще не са имали титла "княз". Онзи нарочно се титулува за княз да покаже, че е вече васал на императора, като даже му взима и името Михаил. Аналогията на титлата княз в предхристиянския български е "елтебер". Мисля, че ти беше питал защо волжските българи не са се зовели канове. Те са се титуловали елтебери. А защо смятам, че по-долу е добре обяснено и то от любимите ви руски историци.
QUOTE
Името на княза на северокавказките хуни при Мойсей Каганкатваци е Алп Илитвер. По-скоро, то не е собствено име, а титла. Същата титла са носели царете на волжските българи. Титлата елтебер не е «царска» (каганска, канска), а обичайна за вождове на крупни народности и съюзи, съхранили независимостта си. Така сред вождовете на огузските народности, носещи титлата иркин, само най-могъщите вождове на уйгурите са били елтебери. Обстоятелството, че княза на хуните в Дагестан е носил титлата елтебер, а не кан, указва не само мястото му в йерархията на хунобългарските лидери от Югоизточна Европа, но и признание за първенствуващото положение на други, по-значителни обединения от народности — такива като съюза на българо-оногурите при Кан Кубрат (Велика България)

Степните империи на Евразия
С други думи, само лидерите на Саракта от Велика и Дунавска България са имали правото да се зоват канове. Което трябва да ти говори за значението на нашата Дунавска България.
Всички останали твърдения за князове и прочее са си покушение срещу самата идея за върховенството на Саракта. И Йордан е съвсем прав да реагира така остро.
Top
anti666
Quote Post












Каква е причината Кан Кубрат да изпрати ударните си сили, заедно с елита на нацията именно към земи, заети от световната суперсила тогава е друг въпрос. Каква е причината да изпълни пред синовете си ритуала "фашина" - снопа пръчки с централната пръчка в средата, също е друга тема. Защо именно Дунавска България, а не Македония, северна Италия, Маджария, Киевска или Волжска България - пак е друга тема. Фактът е, че единствено лидерите на Саракта от Велика и Дунавска България са можели да се титулуват канове.
Факт е, че единствено Дунавска България е останала през хилядолетията. Централната пръчка във фашината. И всякакви приказки, че България може да възкръсне на друго място, дори и нас да ни унищожат са илюзии, и то опасни илюзии. Няма и няма да има друга България. Нито някой друг, освен лидера на бъдещия Саракт тук, в Дунавска България ще има правото да се титулува Кан. Не княз, каган, канас-барбарас, а К(х)АН.
Top
BalgAriq
Публикувано на: 15.1.2011, 11:51
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 45
Участник # 1 361
Дата на регистрация: 25-February 08



Щом са носели титлата кан/хан, тогава защо в именникът на българските ханове нито един път не се среща думата кан или хан? А Аспарух, който се води, че е хан(кан) е назован Иперерих кнез.
Надявам се, търпите градивна критика, с баници няма да убедите никого.


--------------------
??????? ? ???????????... ?? ????? ?? :clap:
PMEmail Poster
Top
Канатица
Публикувано на: 15.1.2011, 18:15
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 916
Участник # 1 054
Дата на регистрация: 25-July 07



QUOTE (BalgAriq @ 15.1.2011, 11:51 )
Щом са носели титлата кан/хан, тогава защо в именникът на българските ханове нито един път не се среща думата кан или хан? А Аспарух, който се води, че е хан(кан) е назован Иперерих кнез.
Надявам се, търпите градивна критика, с баници няма да убедите никого.



QUOTE
сii ҃е кнѧз. дръжаше кнѧженïе обону страну Дунаѧ. лѣтъ. ҃ф.҃еі. остриженами главами. И потѡм пріиде на страну Дунаѧ. Исперих кнѧз тожде и доселѣ


Именникът има няколко преписа. Един от които е Московския синодален и Уваровия. Най-често се обработва на съвременен български от последния, защото е най-стар. Той датира от края на 15-ти век. Тоест думата може да е късна заемка. Второ князува може да се тълкува и като управлява. Именникът е открит през 1861 г. от руския учен Александър Попов, изследвайки руски летописи. Открити още два руски преписа на документа — Погодинов и Московски, и са от 16 век. Между трите преписа има някои различия в транскрипцията на имената на владетелите.
Та така... Пък Чаталарския надпис е доста-доста по-стар. И въпреки някои особености при транскрипцията на български език с гръцки букви тук няма как да се съмняваме в достоверността му.


--------------------
"?????? ???? ???????, ?? ???????? ???? - ??? ????? ?? ???? ?? ? ???????"
PM
Top
anti666
Публикувано на: 15.1.2011, 18:22
Quote Post












QUOTE
Щом са носели титлата кан/хан, тогава защо в именникът на българските ханове нито един път не се среща думата кан или хан? А Аспарух, който се води, че е хан(кан) е назован Иперерих кнез.

Човеко, самото име на именника не е за князове, а за ханове. Имай предвид, че е писан от руски ристиенин, преписвал български източници от времето на другия ристиенин княз Михаил. Как очакваш въобще там да се спомене името кан?! В киевска Рус, както и във волжска България нямат титла кан. Както казах, едните използват старославянското име на княз, а другите на елтибир.
Най-добре идете и вижте тази колона, в музея на Плиска е, още си личат старите надписи. После търсете из гугъла, като толкова ви кефи интернета и вижте има ли въобще на гръчки такава дума "канaс"? Има ли на старославянски такава дума също?? Щото имаме архонтос, монархос, басилис, но никъде няма да срещнете княз. Така е и в старославянската дума княз, кнез, кнежа, но никъде, точно никъде няма да видите "канaс". Пише си го черно на бяло. КАНА.

И още един въпрос? Защо през 913г. Симеон отхвърля титлата "княз" и се обявява за самодържец и цар? Като е толкова свързана с историческата ни памет като канос, да си я беше запазил. Мислете бе, хора!
Top
anti666
Публикувано на: 15.1.2011, 21:41
Quote Post












Ник, как да ти го обясня по-така. smil4334aa44c7e89.gif Споровете ти с него не са от ден-два, отделно те приемаме като ристиянски фундаменталист, с който въпреки очевидното е безсмислено да се спори. Дори самата тема е безсмислена, защото титлата КАН не сме я измислили ние с Йордан, а е нещо реално и съществуващо през хилядолетията българска история. По-долу беше споменато за 34 000 години такава. Може и да си го измисля, щото е психопат, а може и да казва истината. Която я знае не от учебниците на Фол. За деспотството, трябва да ти е ясно, отдавна участваш тук, че нямаме претенции за демократичност.

Сега, за титлата КАН искам да ти кажа, че отричайки я, засягаш самата светая светих за нас. Съвсем нормално е да реагираме остро. Ако нямаше смислени постове преди или си някой нов, направо бихме я изтрили отма като провокативна.

Трябва да ви е ясно, че възстановявайки българското Царство, макар в началото за удобство пред народа Владетелят да се тутулува цар, след броени години ще бъде възстановена титлата КАН. Защото тя не е просто име, това е извечен символ, носещ своя енергиен заряд. Дори си има своето руническо означение със символа "кен". Което както разбираш има своя езотеричен смисъл. Ако все пак поне познаваше опонента си, щеше малко да премислиш преди да го характеризираш. Повярвай ми, на него му е през онази работа. smil3dbd4dbc14f3f.gif
Top
Йордан_13
Публикувано на: 15.1.2011, 22:00
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Аз мисля, че това момче, е отявлен провокатор, който се активира в определени моменти с некви теми в заядлив стил, от типа "вижте ме, и аз имам крив зъб". И които често са израз на папагалщина и повтаряне на тезите на некои личности изсрали статии по въпроса в нета. Познавам двама-трима такива в нет пространството - особено досадни и натрапчиви - като мухи. За мухата, която иска да кацне на всяко лайно, а след това на трапезата върху хляба, всеки който размахва палка е диктатор.

PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 15.1.2011, 22:32
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Надявам се, търпите градивна критика, с баници няма да убедите никого.
===================================================
Баниците не са за убеждаване, а за отърваване от натрапниците. Кютюка, не можеш да го убедиш, че е кютюк, можеш да го накараш да бъде полезен за някого, само, когато го сложиш в печката.
PMEmail Poster
Top
Ник
Публикувано на: 15.1.2011, 23:02
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



Анти666.тук не става въпрос за академичен спор,а за недостойно поведение и липса на култура.Бил съм провокатор,ами Йордан, това че се дразни от публикации не му дава право да нарича хората,както му дойде наум.Прави лоша услуга на сайта,а итова,че трие коментара ми,говори за наличието на комплекси и издава слабост.Като се държи така,да има смелост и да публикува отговори,както е редно.Има едни други,като него,дето щом не им изнася нещо и някой,го обявяват за фашизъм и фашист.А,къде остана борбата за единството,която в момента е по-важна от всички религиозни и други пристрастия.За фундаменталист,не съм фундаменталист.Дори имам забележки относно днес изповяданото Православие.А антихристиянската позиция е присъща пак на горепосочените.Лично аз не се дразня от тенгрианството и признавам вашия избор.Така че всеки да си прави изводите.Но никого не съм искал да засягам,не ми е в стила.А и темата,колкото и да ви е присърце,като всяка тема може и трябва да се разисква,това не е вяра или религия.Иначе пишете,обсъжданията са забранени и аз като виден провокатор се оттеглям веднага,без бан-ички.
PM
Top
Йордан_13
Публикувано на: 16.1.2011, 11:53
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (Ник @ 15.1.2011, 23:02 )
Анти666.тук не става въпрос за академичен спор,а за недостойно поведение и липса на култура.Бил съм провокатор,ами Йордан, това че се дразни от публикации не му дава право да нарича хората,както му дойде наум.Прави лоша услуга на сайта,а итова,че трие коментара ми,говори за наличието на комплекси и издава слабост.Като се държи така,да има смелост и да публикува отговори,както е редно.Има едни други,като него,дето щом не им изнася нещо и някой,го обявяват за фашизъм и фашист.А,къде остана борбата за единството,която в момента е по-важна от всички религиозни и други пристрастия.За фундаменталист,не съм фундаменталист.Дори имам забележки относно днес изповяданото Православие.А антихристиянската позиция е присъща пак на горепосочените.Лично аз не се дразня от тенгрианството и признавам вашия избор.Така че всеки да си прави изводите.Но никого не съм искал да засягам,не ми е в стила.А и темата,колкото и да ви е присърце,като всяка тема може и трябва да се разисква,това не е вяра или религия.Иначе пишете,обсъжданията са забранени и аз като виден провокатор се оттеглям веднага,без бан-ички.

Момче, още един такъв безсмислен пост на обяснения като стара ученичка, какъв бил Йордан и какъв не и отиваш в коша до след 2013 г. а темата ти е отявлена провокация, тъй като по този въпрос ние сме се произнесли и сложили точка. Оплаквай се от Тиквата, не от мене, тъй, като аз не съм в управлението на държавата. Приемам само оплаквания насочени към министър-председателя и президента.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 16.1.2011, 14:37
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Анти666.тук не става въпрос за академичен спор,а за недостойно поведение и липса на култура.Бил съм провокатор,ами Йордан, това че се дразни от публикации не му дава право да нарича хората,както му дойде наум.
===================================================
За мухата, която каца на всяко лайно, а след това на трапезата, върху хляба, всеки, който размахва палка е диктатор!
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 16.1.2011, 20:00
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 084
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Ристиенчето Ник излезе в отпуск до 2014 г. Посмъртно получи титлата "княз".
PMEmail Poster
Top

Topic OptionsСтраници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020