www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Спортът в Саракт България


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Спортът в Саракт България, Първа тема
Varvarina
Публикувано на: 18.3.2014, 17:38
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 115
Участник # 649
Дата на регистрация: 5-November 06



Мисля, че е дошло време да обсъдим и дадем насока на някои важни теми свързани с Българския Саракт. Започвам със спорта, защото съм най-близо до него вече около 22-23 години. Постепенно напред във времето ще пускам и други важни теми за Българския Саракт като селско стопанство, здравеопазване, образование, туризъм, армия и др. Много е важно да вземат участие повече хора в тези теми. Така ще можем да дадем някаква насока как, по какъв начин, и накъде да започне да се работи в Българския Саракт.
Спорта както и всичко останало в световен мащаб се е превърнал в една перачница на пари, една цяла индустрия. Това за мен не е спорт. Прекалено много пари има, прекалено много забранени стимуланти, прекалено много фалш и демагогия. Всякакви европейски, световни първенства както и олимпиади са се превърнали в парад на допинга и стероидните мутанти. Страните се конкурират за медали и след това се пъчат с тях и показват колко са по-добри едни от други. А всъщност с какво са по-добри от другите, със своите допинг лаборатории където се произвеждат и тестват постоянно нови и нови препарати, които да са неуловими ако може на допинг проба, или по-добри в даването на подкуп на комисията за допинг, която е хванала техен състезател за да го покрият. А може би и с това, че доста елитни и не само спортисти не доживяват до дълбоки старини, а си отиват в разцвета на силите. С кое са по-добри? С това ли дават пример на децата и младежта. Как ще изграждаш здрава нация във физически и духовен смисъл когато се опираш на методи, които са меко казано отвратителни. А това нещо да беше само при елитните спортисти с мед да ги намажеш. Това се е разпрострело в почти всеки спорт и то на чисто аматьорско ниво, сред децата и младежите. Сред тези, които искат да спортуват ей така, за да поддържат някаква форма или за удоволствие. Ето това е цялата гадост. Някой веднага може да ме апострофира, че ако се взимат разумно и спазваш всички правила няма да има проблем. Да, ако се взимат след 23-25 годишна възраст и се спазват всички правила няма да има фрапантни проблеми и нарушения на организма, но в този момент, с изключемие на някои видими белези като окосмяване, падане на коса, неприятен мирис на тялото и др. Но, не и в дългосрочен план за самия организъм. Не може да нарушаваш насилствено функциите на самия организъм и да очакваш, че няма да има проблеми. Някои от страничните ефекти в дългосрочен план са атрофия(кожна атрофия) на тестисите, гинекомастия(развитие на женски гърди при мъжа), високо кръвно налягане, повишен риск за заболяване на сърдечносъдовата система, акне, промени в психиката(доста разпространено), увреждане на черния дроб и др. А да не говорим, че нарушенията в организма чрез ДНК се предава на следващите поколения.
Спорта според мен трябва да се изчисти от всички тези неща. Спорта е съревнование, изпит за тялото, изпит за ума, изпит за душата. Трябва да впрегнеш цялата си същност за да стигнеш до победата. Да победиш с твоя упорит всекидневен труд, с волята и желанието си, с духа си. А не да търсиш лесното, не да мързелуваш, не със стероиди. Ето това е истинския спорт всичко друго е фалш и измама. Измама, която после плащат самите спортисти.
Мисля, че Българския Саракт може да даде началото на нова ера както в спорта, така и в други сфери, за които споменах по-нагоре.
Спорта е неразривно свързан с храната. За това е много важно храната, която яде спортиста да е естествена, чиста храна и в нея да има всички минерали, витамини, протеини, ензими и др. вещества, които или са в прекалено намален състав или почти липсват в сегашната храна, която се консумира. За което в Българския Саракт трябва земеделието да е естествено (биологично) никакво друго. За пример само ще дам, че ако преди 80-100 години от 2-3 ябълки човек е могъл да си набави по-голяма част от дневната нужда от витамини, то в момента за да го направи трябва да изяде минимум 12-15 ябълки. Друг момент от днешния спорт е масовото ползване на хранителни добавки. Те присъстват навсякъде като реклама, няма отърване от тях. Аз не съм против хранителните добавки, но ме съмнява малко самия процес на приготвяне и извличането на съоветната субстанция. Нямам нищо против напредъка, напротив аз съм за него,но в Българския Саракт тези добавки ще се правят по-възможно най-изчистената методика и извлека на самите витамини, минерали и белтъчини ще става от наистина истински натурални продукти. А не както сега, да се чудиш дали това, което пише на опаковката всъщност е истина, и по каква технология е правено, и от какво е извлек.Да не говорим, че при доста хранителни добавки има вредни съставки . Има аспартам, има вещества които вдигат кръвното налягане на човек, има препарати, които покачват температурата на тялото, въобще доста опасни и неприятни неща Като добавим, че и в един от най-масовите спортове в момента за децата и младежта-фитнеса, е насадена погрешна представа както за тренировки, така и за храна и възстановяване. Той(фитнеса) се е превърнал в цяла индустрия, с реклама на добавки, ненужни и подвеждащи статии за тренировки и назобени типове, на които децата и младежите искат да подражават. И всеки може да си представи каква картинка представлява днешния така наречен спорт. Некачествена храна, замествана от хранителни добавки (също със съмнително качество) , всякакви видове стероиди, които се продават под път и над път, псевдо треньори и гурута на спорта, корупция, пране на пари, просто пълен цирк. От мои лични наблюдения подобни неща се забелязват и в други спортове борба, джудо, бокс, тежката ни атлетика, лека атлетика, различните видове бойни изкуства. Предполагам, че и във всички останали спортове е такава или подобна ситуацията. Най-вероятно има и изключения, но те са прекалено малко. Само ще коментирам ситуацията ни в щангите за да се разбере за какво говоря. Докато беше Иван Абаджиев треньор на националите той постепенно беше въвел една негова методика на тренировки, с която не само учуди света, но и пожъна неимоверни успехи. Въпреки, че постоянно му е било пречено по всевъзможни начини и самата методика е била отричана. Но факт е, че тя работи. Да тя е тежка, брутална, но работи. Нагледно неговата методика се опира на непрекъснат всекидневен труд в залата, по няколко тренировки на ден. За да правиш такива тренировки трябва да дадеш всичко от себе си, да впрегнеш цялата си същност. Възстановяването на спортиста също е протичало по негова методика, различна от общоприетата. Просто той е намерил начина по който да се водят тренировки чрез анализ на предците ни, и получавайки своето откровение е направил тази методика. След неговото отстраняване и премахване на методиката му за тренировки резултата е плачевен. Въпреки стероидите, които се дават на нашите елитни щангисти резултати няма.
Ето това е разликата в спорта. Борбата между мързела и трудолюбието. Едните се борят с помоща на стероидите, а другите имат само своя всекидневен труд. Едните постигат много бързо резултати, но за кратък период от време, а другите по-бавно но за дълъг период от време. Едните получават рано или късно много здравословни проблеми, а другите почти нямат такива.
За целта аз в момента подготвям и изпробвам една нова методика на тренировка, която според мен след време може да бъде приложена във всеки един спорт. Както за физическата подготовка на съответните било то професионални състезатели, така и за спортисти любители. Тя е сбор от дългогодишните ми наблюдения и опит, като в нея е взето и част от методиката на Иван Абаджиев, и не на последно място мое лично прозрение.

Спорта в Българския Саракт трябва да е на съвсем друго ниво. За да укрепне българския народ и постепенно да се оттърси от зависимостите на сегашния заробващ свят(цигари,алкохол,наркотици и др), трябва още от малки българчетата да се насърчават да спортуват и да водят природосъобразен начин на живот. Но това не трябва да става насилствено, а чрез личен пример. Защото спорта и воденето на природосъобразен начин на живот създават качества в човека като упоритост, борбеност, трудолюбие, смелост, хъс за победа, издръжливост, изобретателност. Каляват волята и духа на човек. Някой може да не е съгласен с написаното от мен, и че спорта не е толкова важен, но от дългогодишния ми опит и наблюдения мисля, че правото е на моя страна. А без здрав народ, няма силна държава. Като пример мога да спомена, че преди много векове Българите са били непобедими. Тогава те още от малки деца са започвали да тренират бойни умения и физическа подготовка, калявали са не само тялото си, но и духа си . Като това се е правило всеки божи ден, като понякога и по цял ден. Така докато пораснат и бъдат приети в бойния строй на Българите те са ставали непобедими воини, които не е могло да ги прекърши нищо. Всички трудности в живота си те са ги преодолявали благодарение на дългогодишните си физически и бойни занимания, и изградените въз основа на това качества. Ето за това мисля, че опирайки се на мъдростта и опита на нашия народ е важно спорта(движението) да е заложен като една от опорите за възстановяването ни като народ и държава. Като с това не трябва да се забравят да се насърчават творческите способности на всеки един българин.
За целта мисля че трябва да се направят следните стъпки:

1.Като първа и много важна стъпка е да се направи проверка на всички спортни федерации. Да се види какво е състоянието им и дали е имало злоупотреби. Ако е имало такива съответните хора ще бъдат подведени под съдебна орговорност. В периода в който се прави проверка на федерациите, ще се провери и какво е положението и състоянието на всеки един спорт в страната. Ще се направи допитване до всички треньори и спортисти във всеки един спорт в страната. Те трябва да да кажат какви са проблемите в съответния им спорт и от какво имат нужда. Както и да предложат свои идеи за развитието на съответния спорт.

2..Като втора и също много важна стъпка е забрана на стероидите за продажба. Ще се даде гратисен период от 1 година, след изтичането на която всяка продажба и покупка ще се наказва със затвор. Тук трябва да уточним, че може да се продава само чрез издадена болнична рецепта на наистина нуждаеш се човек. Като за целта издаването на подобна рецепта ще става на комисия от трима лекари. Всеки лекар, който е подписал за издаването на фалшива рецепта ще се наказва с доживотен затвор без право на обжалване.

3. Възстановяване на спортните училища в цялата страна. По едно спортно училище във всяка област.Това нещо не знам защо беше нужно да се разваля, като работеше. Само, че ще се направят и конструират по-малко по различен начин от преди време. Задължително да има добра спортна база към него и добро общежитие. Задължително с подготвени учители и треньори. Учебния им процес също не трябва да куца, а не да ги пускат ей така, нищо че не може да пише и да каже 2 изречения на кръст.

4.Възстановяване на спортните бази и построяване на нови. Тук трябва да отбележа, че в провинцията почти всички спортни бази са в много окаяно състояние. За това им трябва пълна реконструкция. На места където е нужно ще бъдат построени и нови. Не може да е пълно с кръчми под път и над път, а да няма една свястна спортна база за да спортуват хората.

5.Изграждане на места за спорт на открито. Става въпрос за изграждане на съоръжения за спортуване на открито, които да са извън населените места,но в близост до тях. Там където хората да отидат да потичат на въздух, далеч от шума и замърсения въздух. Там ще се изградят и съоръжения за така наречения уличен фитнес. Това важи не само за градовете, но и за селата.

6.Възстановяване на хижите по планините. Това освен с туризма, ще се свърже и със спорта. Те са неразривно свързани.С възстановяване на хижите, ще се направят и спортни бази към тях. Като по този начин ще се използват и от спортисти и от туристи. Духа на спортиста се калява в планината, в по-сурови условия, а не в модерната зала.

7.Подобряване на спортните бази в училищата. Към това може да се прибави и изучаване на Българско бойно изкуство-„Да” като отделна дисциплина. Поне така казва човека, който го преподава. Обучението да започва от 7-годишна възраст. Там ще се запознаят и с тенгрианството , с това какво значи да си Българин. Тук трябва да уточним, че изучаването на това бойно изкуство като българско трябва допълнително да се проучи, и едва след това да се решава какво ще се прави. Това е само като предложение и седи под въпрос.

8.Включване на часове по култура на хранене в училищата. Като това ще важи не само за спортните училища, а за всички. Като в спортните училища ще е по-подробно и задълбочено. Тук ще се включат за изучаване всички досега известни диети и системи на хранене- вегетарианска, палеодиета, ниско въглехидратна, високо-протеинова, сезонна, бърза, според кръвната група и т.н. Ще се изучават слабите и силните страни на всяка от тях, както и коя как действа на различните типове тяло. Въобще всичко свързано с храната.

9.Построяване на комбинирани мини игрища за футбол, баскетбол и волейбол. Това се отнася както за градовете, така и за селата.

10.Създаване на лаборатория специално за нуждите на спорта в Българския Саракт. Там ще работят най-добрите специалисти в сферата на физиката, химията, биологията, билкари(народни лечители) и още каквито трябва. Ще се изследват и ще се създават препарати както на билкова основа, така и аналог на днешните хранителни добавки, като задължително условие е те да не вредят по никакъв начин.Само и единствено за нуждите на спортуващите българи, било то аматьори, елитни спортисти или най-обикновени хора поддържащи форма. Хранителните добавки ще се правят от естествена българска храна. Извлека на съответните съставки за направата на дадена хранителна добавка, ще става по възможно най-добрия метод . Хранителните добавки на билкова основа също ще се правят и извличат по възможно най-добрия метод за да могат да имат максимален ефект. Ето по какъв начин постепенно ще се изместят от употреба стероидите, а на по-късен етап и днешните хранителните добавки.

11.Постепенно налагане в спортните среди на новите идеи за това какво трябва да представлява спорта в Българския Саракт. Без анаболи, но с естествена храна, хранителни добавки(български) и билкови отвари.

12. Постепенно въвеждане на новите идеи и методи в обучението на треньори и инструктори по различните видове спорт. Стимулиране и подпомагане на треньорите за прилагането им във всеки спорт.


Мисля, че това са достатъчни стъпки като за начало за да може да се възроди спорта в държавата ни.Както и спорта да се постави на едно друго ниво.Както и във всяка друга област, така и тук ще трябва много работа да се свърши за да потръгнат нещата. Подредил съм нещата така, че да се работи стъпка по стъпка. Няма да е лесна работа да се пречупи стереотипа на мислене и водене на тренировки както на треньорите, така и на спортистите. Но, в рамките на 5-6 години ще може да се сложи ред и да има вече някаква основа. Вече след като се е съвзело и селското стопанство, защото то е може би най-важния ни отрасъл, може да се премине към надграждане на направеното до този момент.
Това е работен вариант и нещата не са окончателни, и могат да се допълват.
Ще помоля в обсъжданията да вземат участие повече хора.
Следващия работен вариант който ще пусна за обсъждане, ще е на тема селско стопанство.
PM
Top
trak
Публикувано на: 18.3.2014, 19:33
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 690
Участник # 1 912
Дата на регистрация: 21-June 09



CODE
Спортът е неразривно свързан с храната. За това е много важно храната, която яде спортиста да е естествена, чиста храна и в нея да има всички минерали, витамини, протеини, ензими и др. вещества, които или са в прекалено намален състав или почти липсват в сегашната храна, която се консумира. За което в Българския Саракт трябва земеделието да е естествено (биологично) никакво друго


Храната е важен компонент за здравето и може да се почне веднага от някъде като например се снимат опаковки на храни, консерви, всеки каквото има в дома си купено от магазин. Да се снимат точно тавлицата където са показани колко и каки калории има. Особено да се наблегне внимание на 100 гр продукт колко грама се пада захарта. Стращни изводи могат да се направят, ако се прочете дрбния шрифт по съдържанието и се разгледат таблиците на повечето продукти.
Примерно, ако погледнеш опаковката на мюсли, корнфлекс, на буркан сладко и опаковката на буркан течен шоколад, преди да прочетеш ще решиш- мюслито е най-здравословно, след това буркана сладко и най-накрая течния шоколад (всеки знае, че там има захар). Обаче от трите точно в 100 гр мюсли има повече захар от сладкото, а а сладкото има повече захар от тезния шоколад. Повечето хора не четат и се тъпчат с захар, а от там произлизат здравословни проблеми.

PM
Top
Ванина
Публикувано на: 18.3.2014, 21:19
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 556
Участник # 5 217
Дата на регистрация: 27-January 13



О, то отъ захарьта да бе проблема. Истинската захарь е нужна въ премерени количества, нужна е за всеки човекъ особенно за спортистите. Та за това налага се да се обърне внимание на захарьта и сладките продукти, да се изследватъ въ лаборатории. Знаете ли, че вече не останаха продукти направени съ истинска захарь. Азъ съмъ диабетичка и преди години, кога ми падаше кръвната захаръ, отъ една трета шоколадъ оправяхъ се. Следъ време нужно ми бе 1/2. Скоро преди месеци купухъ си шоколадъ, целия изядохъ го, не ми помогна. Отдавна на вафли и др. сладкарси изделия не разчитамъ. Същото е положението и съ купешката бяла захарь. Едно време три лъжички, сега 33 не ми стигатъ да ми вдигнатъ нивото на захарта. Не случайно бялата захарь има вкусъ на захаринъ, че взимамъ си кафява. Но и нея вече май почнаха да я развалятъ. По принципъ тя по забавено действие има, отъ колкото бялата, но реално кафявата ми решава проблема съ ниската захарь за сега. Веднъжъ не бяхъ зела захаръ съ себе си и излязохъ за малко ужъ, до аптеката, въ нея не намерхъ каквото търсехъ, че въ друга, че е въ трета... отдалечихъ се отъ работното ми място къде имахъ захарь и... И падна ми захарта. Купихъ си извършена двойна шепа бонбони, някакви зелени бяха, дъвчащи, мляскахъ, всичките ги изядохъ - никакъвъ ефектъ. Потъ се лее, не знамъ по кой святъ ходя, едва се дотътрихъ. Та извода е че въ ЗАХАРНИТЕ ПРОДУКТИ ВМЕСТО ЗАХАРЪ ИМА АСПАРТАНЪ, КАКТО И ВЪ БЯЛАТА ЗАХАРЪ СЪДЪРЖА СЕ АСПАРТАНЪ. Колко процента истинска захарь има въ захарьта, не се знае. Въ турция, разказватъ че като отишли въ сладкарски магазинъ имало евтина и скъпа баклава. Продавачътъ не криелъ, че евтината е правена съ захаринъ. А тука нама изборъ, даже и по опаковките не отбелязватъ жестоката истина. Аспартана и всички видове захарини са много вредни, горко на мало и голямо кои консумиратъ захаринъ. Опитахъ съ лентички за захарь въ урината да направя изследване. Разбъркахъ разтвори на захари отъ различни фирми. Лакмосчетата въ ни единъ отъ разтворите не се и нюансира даже. Само въ разтвора на светлокафявата захарь се нюансира, а на меда си се оцвети. Лаборанта ми каза че лентичките били чувствителни само на фруктозна захаръ, за това меда е далъ отражение. Но защо ли едно време като експериментирахъ, лентичката ми се оцветяваше отъ бялата захарь?
PM
Top
18j
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 134
Участник # 3 534
Дата на регистрация: 3-May 11



Понеже не съм толкова навътре в спорта. Спортувал съм и то много и различни спортове особено до преди 5-6 години постоянно и ежедневно набирания круша щангички тренирал съм карате баскетбол в квартала редовно по футбола не съм много ама у нас няма начин, но не съм гонил професионални резултати затова не мога да взема кой знае какво участие по темата но искам да споделя две неща които едното е от опит а другото научих наскоро като любопитен факт.

Първо за химията съм съгласен - забрана и затвор! Ако че примерно сега Гришо Димитров вече на дърти за тениса години влезе в схемата с големите треньори а там няма какво да се лъжеме зобат здраво. Проблема е че професионалните играчи ги зобат на тренировките с коктейли от химикали които стимулират определени функции на организма. Но цялостния резултат е че накрая организма грохва.
А е напълно възможно да се постигат същите резултати и без химия. Просто с постоянство и мощно горене на калории първо се образува воля и се калява психиката. Те казваха че Гришо нямал психика. Сега изведнъж проима и взе да печели. Ай на баба ми фърчилото. Зобат го професионално и взе да се класира. Ако обаче още от малък като го гмечат после свиква сам да се гмечи и накрая изобщо психиката става водещ фактор дори да не е във върхова форма. А според мен тя по принцип си е водеща при професионалния и олимпийския спорт. Другото е сила и бързина и всички други качества за съответния спорт които ги развиват всички състезатели но печели психиката. А те сега замениха качествата с химия и химията им дава самочувствие и започват да печелят. Няма ще се гмечат за психика и да са стабилни и да си пазят здравето. Да са уравновесени и да им се пазят гените. Аз съм тренирал във фитнес по три дена и един почивка - така три месеца че нещо се дразнех исках да влеза във форма и изобщо не съм погледнал към химия докато всичките във фитнеса пийваха я протеинче я нещо. Накрая имаше културисти във фитнеса накрая като бях във форма с моя авер както тренирахме ония спортистите не можеха да стъпят на такава експлозивна тренировка. С химията се губят много качества може да става стимулиране на някои функции но се губят други качества които са важни за самата личност извън спорта но и в самото състезание.
Та нашите спортисти в Саракта трябва много професионално с научен подход да се готвят за да побеждават назобените келеши. И ако така ги готвят аз знам че всеки път ще побеждават. За нас българите има и друго нещо - другата ни гордост в спорта Кубрат Пулев го каза - къде е тръгнал тоя американчето - тоа няма шанс силата вече е с нас... и отиде и го прегази с удари в торса.
Та това е от лични наблюдения.

Другото което наскоро научих към БАН има звено закупили са термична камера ужким за да обслужват Топлофикация. За това камерата не е послужила обаче в момента тя пътува под наем из цял свят по различни поводи. Но една от най-оборотните клиантели им е спорта. Пускат камерата срещу спортиста дорде се състезава и треньора преценява в кой момент индивидуално му се разгряват елементите в организма. Някои първо запалва сърцето и дробовете друг мускулите и забележете по това му правят индивидуалната програма за зоб. Имало системи коктейл от стимуланти които съответно едните с бързо другите забавено действие за да паснат на отделния спортист. Та това е научен подход но само като се изключат химикалите ако се работи в тази насока може да се постигнат страшни резултати. Интересно нашите федерации не ползват тая камера. Не че не ги зобат ама никой не си прави труда да им готви индивидуални програми. Дава им там треньора каквото от където му кихат комисиона ама дали е подходящо за отделния спортист според индивидуално никой не му пука.
Между другото аз съм уверен че чрез спорта и само чрез спорта може да се постигне и корекция в някои генетически дадености като оборот на веществата мускулатура сърдечна дейност дишане отделителна система. Всеки проблем на организма дисхармония и дисфункция може да се коригира със съответните упражнения и постоянство. Така че научен подход но само за да се подберат правилната поредица в подготовката. И е много важно всеки професионален спортист да ни се готви индивидуално дори и в отборните спортове индивидуалната подготовка е ключова според мен.
Накрая целта е да се правят машини които с талант и прецизно развитие да функционират безотказно и психиката да им работи безотказно. Просто изследвания изследвания накрая се правят стандарти за отделните спортове и после чрез тренировки и натурална диета се вкарват в стандартите и всички спортисти от дадения спорт функционират като една и съща машина. Това е достойна цел според мен без да съм много на ти с професионалния спорт но принципно мисля че е така.


--------------------
??????? ? ??????? ??????!
PM
Top
Въло
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 55
Участник # 35 429
Дата на регистрация: 10-March 14



Напълно съм съгласен с казаното от Варварина като само искам да добавя няколко неща.
1.За да може нашите бъдещи професионални спортисти да се конкурират и дори да надминават в резултатите си без употреба на допинг, спортисти от други държави,които взимат, ще трябва да развият определени ментални качества,което ще им позволи и много по-големи физически постижения.Човешкото тяло е способно на много повече от това което се смята в момента като негов лимит.
2.Относно хранителните добавки-по принцип съм за,стига да е нещо с натурален произход.Има много билки,които са приложими при спорт-бабини зъби,еленов корен,родиола и много други.
3.Като цяло физическата култура на хората е много ниска.По-голямата част въобще не спортуват,а доста от тези,които го правят не са наясно как да го правят.
4.Както каза Варварина трябва да се почнат децата от най-ранна възраст.Да се развиват комплексно,но и да има часове и по кулутра на хранене в училищата.
5.Да се възстановят спортните бази, за да може както аматьори,така и професионалисти да имат условия.Познавам момчета с потенциал за шампиони,които не се развиха само защото, когато трябваше вече да се оформят като професионалисти нямаха условията да го направят-средата на 90-те с разбити бази и без треньори.
6.В момента има някакви наложени грешни стереотипи при хората,които се занимават аматьорски със спорт(под спорт имам предвид,че 95% се занимават с фитнес и то неправилно.Особено при жените с техните диети).Физическата и хранителната култура на хората трябва да е приоритет на държавата.

Аз също съм мислил за система,която да се прилага за трениране на аматьорски ниво и то главно в училищата.Ако си решил да експериментираш с нещо то това е най-добрия начин да провериш дали работи-да го изпробваш върху себе си.Само внимавай,ако ще включваш нещо от системата на Абаджиев.Тя е неприложима при непрофесионални атлети.За да не пълним с ненужни работи темата може на лични да ми пишеш.Мога да помогна с някоя идея.
PM
Top
Varvarina
Публикувано на: 26.3.2014, 18:53
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 115
Участник # 649
Дата на регистрация: 5-November 06



QUOTE (trak @ 18.3.2014, 21:33 )
CODE
Спортът е неразривно свързан с храната. За това е много важно храната, която яде спортиста да е естествена, чиста храна и в нея да има всички минерали, витамини, протеини, ензими и др. вещества, които или са в прекалено намален състав или почти липсват в сегашната храна, която се консумира. За което в Българския Саракт трябва земеделието да е естествено (биологично) никакво друго


Храната е важен компонент за здравето и може да се почне веднага от някъде като например се снимат опаковки на храни, консерви, всеки каквото има в дома си купено от магазин. Да се снимат точно тавлицата където са показани колко и каки калории има. Особено да се наблегне внимание на 100 гр продукт колко грама се пада захарта. Стращни изводи могат да се направят, ако се прочете дрбния шрифт по съдържанието и се разгледат таблиците на повечето продукти.
Примерно, ако погледнеш опаковката на мюсли, корнфлекс, на буркан сладко и опаковката на буркан течен шоколад, преди да прочетеш ще решиш- мюслито е най-здравословно, след това буркана сладко и най-накрая течния шоколад (всеки знае, че там има захар). Обаче от трите точно в 100 гр мюсли има повече захар от сладкото, а а сладкото има повече захар от тезния шоколад. Повечето хора не четат и се тъпчат с захар, а от там произлизат здравословни проблеми.

Не е само в захарта проблема. Проблема е в цялата храна която консумираме. Може би вече няма истинска храна никъде в магазините. Колкото и да ни замазват очите с това БДС. което въведоха истината е, че домашно правеното фс кажем сирене и това по БДС нямат нищо общо. Така е с всички останали продукти по БДС. А като цяло не си ли произвеждаш сам храната, просто забрави за нещо качествено. Пълно е с всякакви химикали като едни от тях ги изписват, а други не на опаковката. Само като пример ще дам, че още 1996-7 год. в хранително-вкусовия институт в Пловдив се въртеше рецепта за кюфтета и кебапчета, в които нямаше грам месо. А представете си от тогава колко вода изтече и колко е напред химията в храните. За това в Саракта, селското стопанство и качествената храна ще е една от първостепенните задачи за изпълнение. Както за здравословното състояние на българите, така и за оцеляването ни като здрав и силен народ.
PM
Top
Varvarina
Публикувано на: 26.3.2014, 19:40
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 115
Участник # 649
Дата на регистрация: 5-November 06



QUOTE (18j @ 19.3.2014, 6:48 )
Понеже не съм толкова навътре в спорта. Спортувал съм и то много и различни спортове особено до преди 5-6 години постоянно и ежедневно набирания круша щангички тренирал съм карате баскетбол в квартала редовно по футбола не съм много ама у нас няма начин, но не съм гонил професионални резултати затова не мога да взема кой знае какво участие по темата но искам да споделя две неща които едното е от опит а другото научих наскоро като любопитен факт.

Първо за химията съм съгласен - забрана и затвор! Ако че примерно сега Гришо Димитров вече на дърти за тениса години влезе в схемата с големите треньори а там няма какво да се лъжеме зобат здраво. Проблема е че професионалните играчи ги зобат на тренировките с коктейли от химикали които стимулират определени функции на организма. Но цялостния резултат е че накрая организма грохва.
А е напълно възможно да се постигат същите резултати и без химия. Просто с постоянство и мощно горене на калории първо се образува воля и се калява психиката. Те казваха че Гришо нямал психика. Сега изведнъж проима и взе да печели. Ай на баба ми фърчилото. Зобат го професионално и взе да се класира. Ако обаче още от малък като го гмечат после свиква сам да се гмечи и накрая изобщо психиката става водещ фактор дори да не е във върхова форма. А според мен тя по принцип си е водеща при професионалния и олимпийския спорт. Другото е сила и бързина и всички други качества за съответния спорт които ги развиват всички състезатели но печели психиката. А те сега замениха качествата с химия и химията им дава самочувствие и започват да печелят. Няма ще се гмечат за психика и да са стабилни и да си пазят здравето. Да са уравновесени и да им се пазят гените. Аз съм тренирал във фитнес по три дена и един почивка - така три месеца че нещо се дразнех исках да влеза във форма и изобщо не съм погледнал към химия докато всичките във фитнеса пийваха я протеинче я нещо. Накрая имаше културисти във фитнеса накрая като бях във форма с моя авер както тренирахме ония спортистите не можеха да стъпят на такава експлозивна тренировка. С химията се губят много качества може да става стимулиране на някои функции но се губят други качества които са важни за самата личност извън спорта но и в самото състезание.
Та нашите спортисти в Саракта трябва много професионално с научен подход да се готвят за да побеждават назобените келеши. И ако така ги готвят аз знам че всеки път ще побеждават. За нас българите има и друго нещо - другата ни гордост в спорта Кубрат Пулев го каза - къде е тръгнал тоя американчето - тоа няма шанс силата вече е с нас... и отиде и го прегази с удари в торса.
Та това е от лични наблюдения.

Другото което наскоро научих към БАН има звено закупили са термична камера ужким за да обслужват Топлофикация. За това камерата не е послужила обаче в момента тя пътува под наем из цял свят по различни поводи. Но една от най-оборотните клиантели им е спорта. Пускат камерата срещу спортиста дорде се състезава и треньора преценява в кой момент индивидуално му се разгряват елементите в организма. Някои първо запалва сърцето и дробовете друг мускулите и забележете по това му правят индивидуалната програма за зоб. Имало системи коктейл от стимуланти които съответно едните с бързо другите забавено действие за да паснат на отделния спортист. Та това е научен подход но само като се изключат химикалите ако се работи в тази насока може да се постигнат страшни резултати. Интересно нашите федерации не ползват тая камера. Не че не ги зобат ама никой не си прави труда да им готви индивидуални програми. Дава им там треньора каквото от където му кихат комисиона ама дали е подходящо за отделния спортист според индивидуално никой не му пука.
Между другото аз съм уверен че чрез спорта и само чрез спорта може да се постигне и корекция в някои генетически дадености като оборот на веществата мускулатура сърдечна дейност дишане отделителна система. Всеки проблем на организма дисхармония и дисфункция може да се коригира със съответните упражнения и постоянство. Така че научен подход но само за да се подберат правилната поредица в подготовката. И е много важно всеки професионален спортист да ни се готви индивидуално дори и в отборните спортове индивидуалната подготовка е ключова според мен.
Накрая целта е да се правят машини които с талант и прецизно развитие да функционират безотказно и психиката да им работи безотказно. Просто изследвания изследвания накрая се правят стандарти за отделните спортове и после чрез тренировки и натурална диета се вкарват в стандартите и всички спортисти от дадения спорт функционират като една и съща машина. Това е достойна цел според мен без да съм много на ти с професионалния спорт но принципно мисля че е така.

Да, всичко опира до всекидневни тренировки. Така се постигат нещата малко по-бавно, но за сметка на това с много дъпготраен ефект. И тук искам да уточня, че тренировките и новите тренировъчни методики ще бъдат насочени както към професионалните ни спортисти, така и към всеки българин, който иска да спортува. Няма да делим спортистите, просто основата на самата методика ще е една и съща. А вече спецификата на самата методика ще се определя спрямо самия човек, спрямо съответния спорт ,и не на последно място от това на какво ниво спортува.
Това за закупуването от БАН на тази камера звучи доста интересно. Само не зная защо ако наистина както казваш има приложение в спорта не се използва. Явно е по-лесно така, и няма да си затормозяват главите много много. А това може да послужи и да се свърши много полезна работа.
PM
Top
Varvarina
Публикувано на: 30.3.2014, 10:27
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 115
Участник # 649
Дата на регистрация: 5-November 06



QUOTE (Въло @ 20.3.2014, 2:45 )
Напълно съм съгласен с казаното от Варварина като само искам да добавя няколко неща.
1.За да може нашите бъдещи професионални спортисти да се конкурират и дори да надминават в резултатите си без употреба на допинг, спортисти от други държави,които взимат, ще трябва да развият определени ментални качества,което ще им позволи и много по-големи физически постижения.Човешкото тяло е способно на много повече от това което се смята в момента като негов лимит.
2.Относно хранителните добавки-по принцип съм за,стига да е нещо с натурален произход.Има много билки,които са приложими при спорт-бабини зъби,еленов корен,родиола и много други.
3.Като цяло физическата култура на хората е много ниска.По-голямата част въобще не спортуват,а доста от тези,които го правят не са наясно как да го правят.
4.Както каза Варварина трябва да се почнат децата от най-ранна възраст.Да се развиват комплексно,но и да има часове и по кулутра на хранене в училищата.
5.Да се възстановят спортните бази, за да може както аматьори,така и професионалисти да имат условия.Познавам момчета с потенциал за шампиони,които не се развиха само защото, когато трябваше вече да се оформят като професионалисти нямаха условията да го направят-средата на 90-те с разбити бази и без треньори.
6.В момента има някакви наложени грешни стереотипи при хората,които се занимават аматьорски със спорт(под спорт имам предвид,че 95% се занимават с фитнес и то неправилно.Особено при жените с техните диети).Физическата и хранителната култура на хората трябва да е приоритет на държавата.

Аз също съм мислил за система,която да се прилага за трениране на аматьорски ниво и то главно в училищата.Ако си решил да експериментираш с нещо то това е най-добрия начин да провериш дали работи-да го изпробваш върху себе си.Само внимавай,ако ще включваш нещо от системата на Абаджиев.Тя е неприложима при непрофесионални атлети.За да не пълним с ненужни работи темата може на лични да ми пишеш.Мога да помогна с някоя идея.

Да, Въло тялото на човек има безгранични възможности. А това, че ние използваме само малка част от него е вече друг въпрос. Някой запитвал ли се е примерно защо при екзекуция на електрическия стол, след това костите на осъдения са смляни като пихтия. Еми защото мускулите имат неограничена сила. Нали се сещате както в примера какво ще стане с човек ако няма контрол на силата на мускулите си. Ето това е едно от разковничетата на всичко. Но, това е дълга тема и не и е тук мястото, все пак няма да правим научна дисертация.
А за включването на часове по култура на хранене в училищата съм съгласен. Това е една много добра идея от твоя страна и ще я включа в темата.
Колкото за методиката на Абаджиев, да тя работи за професионалисти, но може да се използват някои негови неща и за аматьорски и чисто любителски спорт.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020