www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Египетското Тенгриянство


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Египетското Тенгриянство
Йордан_13
Публикувано на: 16.5.2019, 11:37
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



С този термин, обозначавам религията на древен Египет, във всичките й форми и историчност, с което искам да кажа, че тя, има както общото, така й своите специфики. Най-важното, обаче е, че То (Тенгриянството) е фундамента на Египетската държавност. Затова, като начало ще започна с това smil4334ad8a149e0.gif


User posted image


(51) Урус-Бабай бил суров алп,
но не бил лош,
иначе той не би получил
Небесното Копие – Саръджа...
(52) Когато животните му досадили,
той убил един баръс
и започнал да ходи в неговата кожа,
поради което бил наречен Баръс.
(53) Чулман видял кожата върху него
и започнал да го хока за убийството.
Баръс пък казал в свое оправдание:
“Не го направих от злоба!
(54) Ако бях взел да прогонвам животните
от себе си дори с ръце,
щях да пребия и осакатя
множество от тях.
(55) А аз убих само едно –
могъщия баръс,
и сега кожата му сама
прогонва животните от мен!”.
(56) Харесала Бабай в тази одежда
алп-биката Таук,
когато го срещнала,
като се спуснала на Земята.

Е, г-да, египтолози;))) Не искам да ми правите теманета, така или иначе няма да ги направите, аз просто искам да ви помогна;))) Е, сега, ще се появи великобългарски шовинизъм;))) Това е неизбежно;))), ще трябва да го преглътнете;)))

Разбира се, египетската версия е по-друга. Сет под формата на Баръс (Леопард) нападнал Асар/Озирис, но Анубис заедно с Тот, защитили Асар. Тот поризнесъл Магически думи, с които проснал Асар на земята, а Анубис го убил, одрал му кожата и се облякъл в нея. Оттам насетне и една част от жреците на Египет и фараоните почнали да носят леопардовата кожа. Разбира се, не преразказвам мита точно и с подробности;))) Но, в случаят фараонът е с чумбас и леопардова кожа

Кубар Бабай Барс;))) Един алп, който в ранните периоди на изповедта не е на най-висока пиедестална почит при Българите. Въпреки, че той е с огромно значение, както в космогонията, така и в последващото планетарно Битие за създаването на първите хора;))) По-късно, той ще помогне на Българите със своята Саръджа (Небесно копие), избивайки човекоядците на остров Крит и ще добие полагащата му се почит. Така, когато впоследствие Крит е завладян от кряшците (гърците), тази почит се наследява и той става познатият ни Зевс (Гръмовержеца)
Оттук вече ще си обясните защо в началото е Кронос, титаните, Зевс води война, побеждава ги и т.н., това е отглас от древният български мит и най-вече История, защото за Българите тези събития са История, не митове!
Тук също мога да помогна и на археолозите от ПП ГЕРБ;))) на проф. Станилов и сие, там. Защо дори в средновековните български обреди имаме такива свързани с копието и камшика? Ето, защо (17) Когато Кубар бързал,
шибвал Угер с мълнията,
която можела да бъде и Небесно Копие
и Небесен Камшик – Урус. И сега,з абележете, това уточнение, г-да, официози:))) Тези обряди, свързани с тези атрибути, свидетелстват, че тази част от българите и техните канове, почитат алпът Кубар Бабай;))) При другите Българи, може ид а не ги срещнем, защото те почитат например, друг алп((и алпът Чулман също притежава камшик). Тук говорим за класическият супремотеизъм, който се получава при разпада на древнобългарското единобожие. Оттук вече са и разликите в строителствата на карамаджите/капищата или въобще светилищата!
Всъщност този барелеф е от гробницата на канахт Сети Първи. Учудени ли сте, че го назовах така? Египтолозите си го знаят, но си мълчат, да няма "великобългарски шовинизъм". Хорическото име на египетските фараони е Канахт! Това е названието на титулатурата. Канахт Рамзес, канахт, еди кой си... Означава "Силният като Бик". Така, че с изкилифещванията в интернет Канас= Къняз или Княз, приключваме! Нема такива циркове, г-да Слава на Тангра!
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 17.5.2019, 15:08
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



User posted image

User posted image

User posted image

Какво е направил един от пловдивските "възрожденци" Христо Г. Данов, учителствувал в град Кричим с чумбасчетата на кричимските деца? Отрязъл ги, защото било селско и най-веке, не било европско;))) И сега, какво? Сега сме същите тъпири като проклетите европейци! Сега, разбирате ли, какво значи уравниловката? Лишава те от национална идентичност, завинаги! А Кричим днес е един абсолютно цигански град със здрава турцизация! Досете се, кой е виновника! Един "възрожденец". Възродил ни...

Сакар: Тоя чумбас нещо не е на 'правилното' место. Повече го избива на юдейски сколуфи ;)))

Й.С.: Те евреите отде да го вземат;))) Те са били роби, там;))) Чумбас си е;))) Ние не можем да кажем, точно къде е бил чумбаса и при кои древнобългарски племена, как се е носил. Има два вида чумбаси, според "Сказание за Чулман" или даже три, не мога да си спомня добре, но първият, мисля, че беше на алпа Субан, след това следват други типове, вследствие, различни исторически случки . В тоя ред на мисли "Сказание за Чулман" дава материал за изследване, доста обширен по темата.

Та, преди водех с едни египтоложки, една дискусия за мартеницата. Тук вече виждаме цялата леопардова кожа (баръс) как е наметната, вероятно върху жрец, защото и жреците са я носили
User posted image
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 17.5.2019, 15:20
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



User posted image

М.Д.: Това Себекнеферура ли е :) първата жена-фараон, нарекла се син на РА?

Й.С.: Не съм ги гледал снимките, които свалям с подробности М., само по излъчване;))) Но със сигурност е значим човек.
Тя е да... https://www.google.bg/url?sa=i&source=image...558122543917246

Нефрусебек https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B5%...gHHJY0d3iRy9kdk


Просто в търсенето на други работи, рязко ми изскочи и ми заговори smil4334ad8a149e0.gif

M. D./ Й. С.: ... Единствено в тази книга се съдържа изчерпателно инфо за Себекнеферура / Sebekneferu както я наричат ингилизите :) това е първата жена фараон, наследила своя брат Аменхотеп IV, търгувала с благовонни масла и козметични средства. Носела мъжки дрехи и прическа, поради неразчупените традиции. И моя любимка от всички египетски владетелки, не традиционна и новаторка :) Отъпкала е пътя на "великата" Хатшепсут .

Й. С.: Това с жените-канахт в Египет е работа на Майка Умай, съзирам дългата й ръка и Мисъл;))) Слава на Тангра! Затова Себекнеферура е толкова ярка.

M. D.: Спомням си, че се е занимавала с търговия и военни действия, развила е търговските пътища най-вече за козметика и масла, вероятно и подправки :) За Хатшепсут после е останало само да строи храмове ...

Й.С.: НефруСебек започва да строи пирамида, но не я довършва. Но, според мен, замисълът на този строеж е бил карамаджа на Умай Биче. Според "Сказание за Чулман" тя е имала свои светилища в Египет и точно нарушението на нейна забрана да се влиза в светилищата й с оръжие, предава Египет в ръцете на египтяните. Българите го губят.
Затова и оттук исторически, египтяните "нарушават етикета" и дават възможност и жени да бъдат Канахт.

Абе щом я видях на изображението и веднага я познах. Затова и написах, че и днес е в България, ма на smil4334ad8a149e0.gif ...дечурлигата не разбраха, какво искам да им кажа.

M. D.: Само ти го можеш тоя смс :)))))))))
Й. С“: Важното е, че ти разви идеята на публикацията в правилната посока, това ми липсваше, целият ден! Благодаря!
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 20.5.2019, 10:38
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Z. I./ M. D.: ...Tук има някакво объркване в хронологията. иначе да, тези са царе, не царици🤓 даже в Eгипет се скандализират по храмовете, като ги поправиш - цар хатшепсут... Hоди ми се. иначе предишния път получихме знамение именно в долината на цариците, много вълшебно беше, само няколко души го получихме или разбрахме в един миг.

Й. С.: Царе, са, няма как. След краха на двете матриархални български държави и далеч по-успешните такива начело, на които стоят мъже, патриархалното начало начело на държавата се абсолютизира. Та сега се дивя на напъните да се връща матриархата;))) Абе, един кокошарник, нема ли си петел, мани тая работа;))), ще ме извиниш за израза, че не е достатъчно фин и интелигентен smil4334ad8a149e0.gif

Какво ли ще е, ако посетя Египет и аз? Ама, Бойко не дава
smil4341944e6b0c8.gif

M. D./ Z. I.: Владетелките на Египет са изобразявани с типично мъжки аксесоари по лицето в скулптури-брадичката. Тук нека Данчо се изкаже ... наличието на мъжка енергия , титулуването СИН НА РА , вероятно се свързва с определен времеви период / слънчев цикъл , когато слънцето е с преобладаваща и акцентна сила, а женската енергия би нарушила баланса в сакралната сила.

Й. С.: ;)))Трябва да дадем и шанс на официалната наука да се изкаже. Затова оставям на Земара да се изкаже. А може и Любомира да се включи. Нямам против. Днес, аз малко ще пасувам, може би, още не мога да кажа...

... Хората са сълзите на Ра, индивидуализирано негово естество, еманирана женска енергия;))), те са сълзите Му, а не неговата усмивка;))) Затова страданието е спътник на пътят им, пътят на Децата на Слънцето. Затова са и негово Стадо. Но, Канът, Канът е Син на Тангра, защото е приемник на Сехем/Ба-Хекау и поради тази причина, Той се явява естественото продължение на Бога на Земята, неговата Светлина на земен план. Затова Той е и Пастир на Стадото;))) Така в християнството влиза идеята за Синът Божий като Помазаник - Христос. Именно такъв Помазаник е и самият Канахт. Затова Пилат Понтийски пише на кръста на Иисус: "Исус Христос - юдейският цар". Не пише друго. Но никой не обръща внимание на този тъй странен факт;))) Така, Тенгриянството, отново е засвидетелствано;))) Затова е формулата "Бог в Плът и "Той се въплъти заради нашето страдание и грях...";))), затова след това, когато формират Единосъщието, те казват Бог Син е роден от Бог Отец,а Бог Свети Дух, който е същността на Сехем/Ба-Хекау , изхожда от Него и се предава от Бог Син, което всъщност е акта на пращане и получаване на "Орендата". Колкото и да не му се иска на професор Станилов, "Орендата" съществува;))) Самият Иисус Христос я демонстрира с Възкресението си; употребявайки Божествената Сила като Ба-Хекау - Власт след Смъртта и Власт над Смъртта! И как няма да я има, Та Той е продължение на Ра, дори в Дуат!


M. D./ Й. С.: Присмеха на официалната наука с нищо не променя факти, макар и метафизични според тях.

Й. С.: Ми те това го учат като занаят. Няма лошо, така се обогатява ума, събира се вътрешна култура и започва да се търси посвещението. проблемът е, че няма кой да им го даде;))) Хахахаха.., да има внезапни интуитивни тласъци, мистични преживявания, но Египет никога няма да бъде разбран без днешна България;))) Аз се опитвам да им го подскажа, не ги насилвам или изнасилвам;))), опитвам се да водя диалог, доколкото може да се води диалог с индоктринираният в определена посока човек, защото и професорите им са индоктринирани, то си е вид школа това, със своите догми и канони. Аз ги чета, даже с интерес;))) едва ли ще се намерят много хора, извън техният кръг, които да разбират, какво пише в книгите им, хахахахахаха;))) Аз дори мога да го обясня, особено това, което те дават като хипотези, констатации, догадки и т.н. разбира се, те няма да го приемат, защото гледат от висотата на титлата и редовните ходения до Египет. аз не мога да отида, защото и Игнатов ми взе парите, да си го кажа откровено, като министър при Бойко;))) - "Борисов 1". Но, факта, че може да станеш министър на Бойко...;)))...Нали;))) Мога да ги кълва до утре;))) та, не се стърпях, бръмча ми тая муха "Син на Ра", почнах да нямам мира и реших да го напиша
smil4341944e6b0c8.gif

Примерно, Теодор Леков, има една никак нелоша книга "Скритото Знание", където е направена систематика и опит да се дадът дефиниции и обяснения на основните понятия и положения в египтологията. Разбира се, понятия като Ка, Ба/Бау, Хекау, Сехем са всъщност подробни сведения (които трудно ще се намерят някъде) за "частите'/"съставът" и начина на приложение на висшата духовна сила, на Божествената Слава в Дуат и в обективният свят. Много добре египтяните са усвоили и съхранили идеята за Орендата. Макар, че египтолозите дават други обяснения и трактовки, на това, което са декодирали и прочели от йероглифите. Полезно е да се четат такива книги, с освободено съзнание.

M. D./ Й. С.: Ще цитирам по памет думи на проф.Анчо Калоянов казани в лекция - Историята не може да бъде разбрана от съвремието без ШАМАНИЗМА. Колкото и да го отричат и отхвърлят / по повод провеждането на лекции по Фолклор в мазето на ВТУ превърнато в зала ;) За мен беше чест да съм негов студент, този БЪЛГАРИН да стои прав с часове и да говори напълно неразбираеми за ума ми неща, но сърцето/кръвта да ги усеща "без превод".

Й. С.: Макар, че и той игра хоро "ГЕРБ" на моето теме;))), но факта си е факт, Шаманизмът е от духовната сърцевина на Тенгриянството, част от неговият мистичен живот. Но Тенгриянството има още много други и дълбоки пластове. До, някои, на този етап, дори няма да се докоснем!
PMEmail Poster
Top
anti666
Публикувано на: 22.5.2019, 22:29
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 261
Участник # 700
Дата на регистрация: 22-September 06



Похвално че вече и български учени започват да провиждат връзката между древна България и древен Египет.

Тази тема доразвива написаното преди 5 години в Саракта в древен Египет

А в Храма на Едфу
https://rgdn.info/assets/uploads/images/tin...el_bitiya17.jpg
има много интересни скриптове. Известни като "Текстовете на Строителите от Едфу". За Седмината мъдреци, дошли от Севера, от земите на Татенен след Всемирния Потоп.
В Сказание за Чулман, "Песен за Стара България" пише следното;

Глава 2
(74) И тъй, появила се голямата суша,
а на тази земя имало
безкрайни равнини и високи планини,
една от които – Балкан – достигала Небето.

Глава 8
(101) Заедно със 7-те езика
именците узнали 7-те истини
и във всяко явление
виждали 7 страни.

Това знание направило
именците по-мъдри,
затова съседите им
взели да казват за тях

На езика на сакланите
“Мъдър”, “Свят” означавала
думата “балха”, затова
именците били наречени “балхар”.

А своите вождове именците
наричали “балхавар”,
което означавало
“светославен”.

Но под влиянието на тузите
тези имена
започнали да се произнасят
като “булгар” и “балтавар”.

Когато Умай
създала своята държава,
имено именците
тя направила нейна опора.

А за Тетанен (Дуат-н-Ба) или Земята на предците възниква цивилизацията, която вследствие на Потоп загива.
Сътворението на света (цивилизацията) започнало от това място и там били най-ранните домове на боговете, създали го. В определено време през тези древни времена обаче, този блажен "бивш свят" е бил ударен, внезапно и напълно от огромен потоп. Мнозинството от свещените жители се удавили и домовете на боговете били разрушени
https://rgdn.info/en/hranitel_bytiya._chast_ii
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Египетската цивилизация е наследството на Атлантида (остров Ат Алан в Сказание за Чулман), а самата Атлантида, като островна цивилизационна култура е създадена вследствие конфликта между почитателите на алповете Мар и Чулман. Още тук се вижда, склонността на българинът, вече като земен човек да почита планетарните лица на Абсолютното - Тангра, но не и самото Абсолютно, т.е. самият Тангра. Това е вече чистата митология, в която алпите се превръщат в богове, а конфликтите между боговете са неизброими и историята се твори въз основа на тях. Конфликта между привържениците на алповете Мар и на Чулман е толкова жесток, че довежда до геноцид и братоубийство на привържениците на Чулман и завършва със завладяването на Египет (Мамил) от страна на Българите. В отмъщение за това, плененият египетски цар Хараб хвърля една кана с нечистотии във водата и Чулман предизвиква потоп, потопявайки Самар, но преди това спасява българите в лицето на Укряч и неговите хора с техният кораб. Алпа Мар/Нар ги урежда с островът Ат-Алан където те акостират и построяват града Кам-Илат.
Въобще египетската цивилизация си има своята дълга предистория и тази предистория е древнобългарска, а българският разказ за нея е описан във втората част на Сказание за Чулман, която трябва да оформим като останалите части, за да може да се ползва за работа, да не е в pdf.
Остров Ат-Алан е точка, в която древнобългарската общност се разделя на две: единият поток захранва с духовност (предсказания) и технологии Западът на Европа, а вторият поток се установява в Мала Азия, и я завлядява, снабдявайки се с оръжията на дивът Лекдиу, и с тяхна помощ прогонва самитедивове от Кападокия. Така се създава великата Яна Идел (според Джагфар Тарихи е името) или Илат (Сказание за Чулман) - световна империя обхващаща Мала Азия, Балканите и Египет. Основава се градът Троя (който става и негова столица) и се кръщава остров Крит с днешното му име. Та 7 от тези келбири са напуснали Ат-Алан и са дошли с Укряч в Египет създавайки планировката на египетските храмове, а вероятно и градове, т.е. имаме пренос на древнобългарският градски цивилизационен модел. Въобще, втората част на Сказание за Чулман", освен българският разказ за потопа съдържа и българската египетска история smil4341944e6b0c8.gif
Истински стрес е това за днешните египтолози smil4341944e6b0c8.gif, понеже ранната история на Египет е просто българска.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Колкото до Голямата първична могила на Първото време...


1) „Великата първична могила“ наскоро беше асоциирана от професор И. Е. Едуардс с естествения скален участък, за който е известно, че е разположен под египетската велика пирамида и е бил включен в основата й (в по-ниските й зидове).

(63) Но ето че веднъж Укряч,
тръгвайки да провери поредното отъпкване,
се уморил от дългото пътуване
и заспал направо сред едно пшенично поле.
(64) Когато се събудил посред нощ
от някакъв шум,
той видял в полето Мар в образа
на червен златогрив кон...
(65) На следващия ден Атряч
наредил на насипят на това място курган,
на върха на който построил
красив карамадж на Мар.
(66) В този карамадж Атряч
принесъл в жертва на Мар
много добитък
и, разбира се, пшеница.


Из "Скритото Знание" Т. Леков

На египетски език пирамидата се обозначава с думата „мер“ (mr), която по-късно придобива и значение и на гробница въобще. Етимологията на думата, не е точно установена, но се счита, че това е субстантивирана форма, произлязла от глагола I’r – „въздигам се“, „възнасям се“ – с префикс „m“- за изразяване на средството за осъществяване на действието. Това ще рече, че „пирамида“ на египетски означава „средство за възнесение“.
(стр. 190)
На облицовъчните блокове от пирамидите в Гиза има следи от оцветяване в червено, което може би означава, че целите пирамиди са били оцветени в червен цвят - цвета на изгряващото слънце
(стр.194)
В последните години се появи още една теория за генезиса на пирамидалната форма.
Според Дейвид О‘Конър, ръководител на експедицията в Абидос, която разкопава ритуалните дворове на царете от първите династии ( на границата между 4 и 3-то хилядолетие), пирамидата на Джосер е продължение на практиката по строежа на тези дворове.
Дворовете представляват правоъгълни огради от кирпич с височина над 10 м, като най-големият (на царят Хасехемуи в Шунет ел-Забиб) е с площ от над 5000 кв. М. В центъра на тези дворове са открити кирпични основи на могили (‚Протопирамиди“?), или места, върху които са се извършвали най-важните ритуали в двора. Разположението на тези могили съвпада с разположението на пирамидата на Джосер в северната половина на двора, а входът в ритуалните дворове и в двора на Джосеровата пирамида е ориентиран на югоизток.
(стр. 196)


Аз, обаче съм на мнение, че етимологията на "мер", може да се извлече от епоса "Сказание за Чулман". Името на алпа на Слънцето, тархан на всички алпи е Мар. Така, че думата за пирамида, най-вероятно е била "мар", а не "мер", но е възможно и двата варианта да са били верни. Колкото до могилата като първооснова на пирамидата, "Сказание за Чулман" е напълно съгласен с О'Конър. Още повече, че Тангра се е почитал така, под формата на планински връх с гладки склонове, наречен Самар.Цветът на Мар е червеният, той е червеният златогрив кон Кеме (вероятно и оттука Кем - Египет), трето, Атряч започва да го почита за първи път чрез насипването на могила (курган) и постояването на светилище върху нея (карамадж).


(63) Но ето че веднъж Укряч,
тръгвайки да провери поредното отъпкване,
се уморил от дългото пътуване
и заспал направо сред едно пшенично поле.
(64) Когато се събудил посред нощ
от някакъв шум,
той видял в полето Мар в образа
на червен златогрив кон...
(65) На следващия ден Атряч
наредил на насипят на това място курган,
на върха на който построил
красив карамадж на Мар.
(66) В този карамадж Атряч
принесъл в жертва на Мар
много добитък
и, разбира се, пшеница.

Укряч формира след това около този свещен център, цяла жреческа институция с обслужващ персонал за продоволствие, и такъв извършващ обредите - жреци и жрици, военна охрана. Всъщност този институт на Мар формира многоженството.


С. Игнатов. Египет на фараоните. София, 1998 г. стр.31-32
" ...третото име на царя, името „Хор от злато“, може би е Ре-небу („Слънце от злато“). Златото е „плът“ на Слънцето, с което се подчертава още веднъж същата идея, т.е. царят е слънце/бог, въплътен в тяло/злато."



Ами Игнатов, питай ме;))) не си блъскай главата излишно. Веднага ти отварям "Сказание за Чулман", тоя лош фалшификат;))) и веднага ти давам обяснение, защо "златото е плът на слънцето". В това нямаш проблеми. Ама можеше и сам да го направиш...;))) (66) В този карамадж Атряч
принесъл в жертва на Мар
много добитък
и, разбира се, пшеница.
(67) А кожата на най-големия
бял овен
окачил в свещената горичка,
засадена в карамаджа.(70) А през нощта Атряч,
който останал да охранява
току-що осветения карамадж,
отново видял Нар Мар.
(71) Тарханът на алпите
се спуснал от небето
в образа на прекрасен
огнено-червен кон.
(72) В карамаджа той изял
оставените дарове,
след което се отъркал
с грива о кожата
(73) и тази овнешка кожа
станала златна
и получила названието
Джаръмшан...
(74) След това Атряч
почнал да празнува Новата година,
не в Нардуган, както субаш-българите,
а в деня на срещата си с Мар.


Както виждаме, дори иамме промяна в календара на древните българи вследствие тези събития, премества се времето на честване на Българската Нова година. Това най-вероятно тогава е имало ефекта, каквото оказва християнството днес, когато с Христос започва ново летоброене, нова ера и затова този момент на промяна на времето на честване на Българската Нова година, да е наречен "Първото Време" и най-вероятно е имал смисълът на "нова ера", начало на ново летоброене.
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Съгласно Херодот (Herod. II.99) първият египетски цар Менес е основал и Мемфис като е построил храм на Хефест (Птах). Египетски текст от XIX династия, косвено потвърждава това твърдение, като нарича бога „Птах на Мен“

"Сказание за Чулман" не само косвено обяснява, но и дава разбиране защо Менес прави храм именно на Хефестsmil4341944e6b0c8.gif

(58) Когато се появила Земята и хората, той започнал;
да работи най-често в една страна,
която дори нарекли
с неговото име - Мамил (Египет).
(59) Страната наричали и Кибет - понеже там
имало много негови ковачници.
Черният дим от тях
опушил там всичко наоколо.
(60) Тамошните хора - турбийците - също станали
черни като сажда -
тъй като те помагали на Хурса:
изнасяли шлаката от ковачниците му.
(61) В замяна на това Хурса Кайнарджи
им давал част от своите изделия,
а турбийците придобивали срещу тях
всичко необходимо за себе си.

Да не говорим, че първата статуя на Умай Биче Балада - Атина Палада (за първият Акропол) се прави от алп Хурса заедно с Таргиз именно в Египет, факт, който е засвидетелстван именно във втората част на "Сказание за Чулман".
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



В египетското тенгриянство, Турун Аби Артимес и Бозби са усвоени като Небтхет (Нефтис) и Аст (Изида). Небет Хет кърми, а Аст ражда. По храмовете на Небет Хет в Египет, могат да бъдта потърсени местата на първоначалните храмове на Турун Аби Артимес, за които се споменава във втората част на "Сказание за Чулман". Също там, Турун Аби е представена и като господстваща в подземният свят. Въобще, втората част на Сказанието е една история за Потопа, Атлантида,Троя (Анатолия) и Египет. Българският Египет;))) Все пак съм на мнение, че по-скоро Сатис е "Ба" на Небет Хет, отколкото на Аст/Изида,на която "Ба" би трябвало да е Анкхет, а не обратното, но така или иначе всички богини са "Ба" на Турун Аби Артимес, нейни ипостаси (лица), аспекти и аватари.

User posted image

Обратната връзка дава вече по-голяма яснота, коя е алп-биката изобразена по стените на пещерата Магура. Несъмнено, това е един от големите пещерни храмове на Турун Аби свързан с изход към море, езеро или река, какъвто е засвидетелствуван, още в първата част на „Сказание за Чулман“. Аватарните й преобрази в Египет като Небет Хет-Аст (Турун Аби-Бозби) или Сатис-Анкхет свързани с разливите на Нил и неговите катаракти, показва и връзката на нейният пещерен храм, пещерата Магура с Рабишкото езеро и река Дунав. Керамичните й фигурки от долината на река Инд, също ни свидетелстват за тази връзка. Като тук трябва да отбележим, че пещерните храмове на Турун Аби, също така, олицетворяват връзката и властта й в подземният/подводен свят. Това е и пресечната и точка с алпа Чулман.
PMEmail Poster
Top
anti666
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 261
Участник # 700
Дата на регистрация: 22-September 06



http://www.voininatangra.org/modules/ipboa...=ST&f=11&t=3833

Рабишкото езеро и пещерата Магурата са свързани. Не само във физически план, като подводна река, която пълни езерото, но и в духовен
PM
Top
Йордан_13
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



QUOTE (anti666 @ 5.6.2019, 23:25 )
http://www.voininatangra.org/modules/ipboa...=ST&f=11&t=3833

Рабишкото езеро и пещерата Магурата са свързани. Не само във физически план, като подводна река, която пълни езерото, но и в духовен

Впрочем, първожрецът на град Хелиопол е носил титулът "Ма.Ур", буквално в превод "Великият Виждащ" и тази титла е във връзка със Слънцето и Слънчевият култ (вж. Скритото знание, Теодор Леков, стр. 198)
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 2.11.2019, 17:49
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



"Книга за небесната Крава"
https://en.wikipedia.org/wiki/Book_of_the_H...K2YOMs64FZ_3ogU

Всъщност причината за написването на централната тема в нея е едно древнобългарско събитие, описано в "Сказание за Чулман". Не, казвам, човешко, не употребвам думата "човечество", защото в ония времена на Златната епоха, човечеството са били Българите. Останалото е висяло по клоните. Разбира се, то се различава от египетското, но има и общи елементи. Мар например е такъв, какъвто е описан като Ра в "Книгата за небесната Крава"... В "Чулман" имаме бунт на българите срещу самият Чулман и алпите въобще, не точно срещу самият Мар (Ра). Защо? Защото лошият Яга успява да открадне образът на Мар (Слънцето - Образът Божий), (който се отрязява в пешкирът, с който той всяка сутрин си бърше лицето след миене; първата "плащеница") и да го "даде" на хората правейки ги "красиви" като Мар (Слънцето; създава се Слънчевият Човек), т.е. развива Образа Божий до неговото съвършенство. Това довежда до приравняване на алпи и хора и до бракосъчетание на алпите с земни жени, които съвсем естествено стават много красиви и приемливи за съпруги на небесните хора. Та не се учудвайте защо и днес всяка българка чака да дойде нейният "принц", но идва един прозаичен българин със салатата и ракията;))) Родените от тях елбири, започват да убиват алпите, и нараняват тежко, обичащият ги Чулман, който отива да общува с тях. Той се оплаква от това на Мар. Оттук насетне се развива типичният за нас и днес управленски сюжет. Мар се уплашва здравата, защото Чулман е "любимецът на Тангра" и заповядва на алпа Дахус/Докс (Глиган) да унищожи хората, т.е. Българите. Дахус бързо събира около себе си, недоволни алпи и построява стената Кара Коръм, която засенчва слънчевото греене и настъпва Ледената епоха, в която логично, повечето от Българите от Златната епоха, изпукват като кученца smil4341944e6b0c8.gif Та, 2019-та е годината на Алпа Дахус/Докс. Дано бъдеш милостив към нас, Прасчоsmil4334ad8a149e0.gif макар, ние да не заслужаваме
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 12.11.2019, 0:45
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



http://www.voininatangra.org/modules/xcgal...4474&fullsize=1

Съпоставката между праисторическата култура през неолитa и каменно-медната епоха на днешната територия на България, и тази на Египет, по течението на река Нил ( култури "Накада" I,II и III), ясно ни свидетелства, че култура "Накада" е развивана под давлението на праисторическата култура на територията на днешна България. Сходствата в артефактите, е повече от очевидно, като се има впредвид, че неолитната праисторическа култура по територията на България е поне с 3000 години по-древна. Култура Накада I, представляваща де факто, египетският неолит, стартира, когато праисторическата култура в България е в средата на каменно-медната епоха. Египетската култура, може да се каже е имала възможността да ползва готови културни образци и модели, въз основа, на които по времето на култура Накада III, да започне да развива и своя собствена културна идентичност и държавност. Интересното е, че периодът Накада III е много кратък, само 200 години (3200-3000 г. пр хр.) и съвпада с началото на ранно-бронзовата епоха по територията на България. И тук вече идва написаното в летописът "Джагфар Тарихи", в който се, казва, че: (Стр. 292). "През 3000 г. пр. н.е. българите губят Северен Египет, превзет от етиопските афразийци (българите наричали Африка, Етиопия и афразийците - караоба “род, област на черните, т.е. чернокожите хора”, откъдето се образувала думата гараб – “араб”). Но египетските афразийци възприемат от българите обичая да строят пирамиди, названието “копти” (от българското “оба” – “Племе, народ, област”), думата “фараон” (от българското “барън” – “царска слава”), имената на духовете Ра, Амон (от българското куман “жълт”), названието на Синайският полуостров (от Син “Вълк”), високите български шапки (те станали корони на фараоните), българският мит за спасяването на принц Магис (вярно, българският котел при афразийците се е превърнал в кошница,а името Магис – в “Мойсей”)..."
PMEmail Poster
Top
Йордан_13
Публикувано на: 13.11.2019, 18:05
Quote Post


Админ
*******

Група: Админ
Съобщения: 16 065
Участник # 544
Дата на регистрация: 10-August 06



Ако разгледате особеностите, характеристиките на богинята Сатет/Сатис в Египет, няма да останете изненадани. Разбира се, ако погледнете към нейното "Ба" - Анукет, също няма да се изненадате. Те са египетската транскрипция на Умай Биче Артимас. Иначе, дори египтяните не могат да си обяснят напълно, как хем са богини свързани с разливът на река Нил и неговите катаракти, хем са богини на лова;))) хем закрилящи детераждането и плодовитостта, та и свързаността на Сатис с мъртвите и прераждането им. Разбира се, това се обяснява, с това, че стрелата символизира течението на реката Нил, както и нейният извор (според мен), но тази връзка, не се обяснява, защо е такава. Няма обяснение, просто констатация. Но, "Сказание за Чулман" дава тази връзка. Защото и самата Анукет като "Ба" на Сатет (Според мен, тя е "Ба" на Сатет) е свързана с рибата и нейната свещеност. А в "Сказание за Чулман" имаме реката, рибата и стрелата, съчетани по един своебразно-чуден начин. Твърде много са тълкуванията, символите и връзките тук (Умай Биче-Сатет-Байгал-Анукис), затова правя само тази кратка анотация, заостряйки вниманието ви.

http://www.thekeep.org/~kunoichi/kunoichi/...0g#.XcwnF2Mzbcs

"Нейната истинска функция е в плодовитостта, която дава желанията на тези, които търсят любов. Тя понякога се възприема и като богиня на жените и любовта."

Това е много обща дефиниция. Случката с алп биката Кангалас и превръщането й в рибата Байгал в "Сказание за Чулман" дава съвсем друг наклон и специфични функции на Сатис по отношение любовта и свързаните с нея интимни отношения. По-скоро тя е свързана с лечението на последиците от нещастната, несподелената и неосъществена любов и съпружески отношения, един голям бич и в нашето съвремие. Тези функции на лечение са свързани с пречистването на емоционалният свят на личността (водата) и постигането на душевна личностна хармония и равновесие след преживян интимен и семеен разрушителен катаклизъм.

User posted image

Това са два от йероглифите, които формират името Сатет/Сатис, вторият е въведен по-късно и символизирал стрела, пронизваща кравешка кожа. Според мен, първоначланият вариант на този йероглиф е бил стрела пронизваща очите на риба;))) (33) Тогава Турун-Аби
издигнала Байгал на една вълна
и стрелата на Лаиш
тутакси пронизала очите на Байгал.
Първият йероглиф S, е именно издигането на рибата Байгал на върха на вълна в реката Дулосу от Турун Аби Артимас, за да бъдат простреляни очите й от алпа Лаиш. Важна част от процедурата за лечение на дисхармонията в емоционалният и душевен свят на жените.

User posted image

"Издигането на вълната" и пронизването окото/очите на Байгал е процес на извличане и премахване на онези вибрации в емоционалният свят на човека, които го дисхармонират и тежат и не му позволяват да живее пълноценно нов живот в настоящето. Те са своебразен акт на освобождаване от миналото, което тежи и дърпа. Миналите тежки преживявания, оставят голяма следа/бразда в емоционалният свят на човека, т.нар. в българският език "горчилка".
PMEmail Poster
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020