www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Оставаме все по-малко!


Страници: (7) 1 [2] 3 4 ... последна » ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Оставаме все по-малко!
SSK
Публикувано на: 14.8.2006, 22:43
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 68
Участник # 471
Дата на регистрация: 2-July 06



И тези тука ми се наричат тенгрияни.

ХАХАХАХАХАХАХАХАХА.

Вие нямате уважение към собствената си история пък сте ми тръгнали да се правите на националисти.

Делото на Свети цар Борис I Покръстителя го плюите колкото щете,личи си че не уважавате историята на България след Покръстването.

И я ми кажете къде бе Тангра когато евреиската вещица Сара помогна на турците да завладеят България?
Къде бе Тангра тея 5 века?
Защо в куп песни от този период "българска" вяра е Христовата?

Защо Балканджи Йово не дава Яна на турската поганска вяра?

Защо Кръста победи полумесеца 1912-1913?

Къде бе Тангра?


--------------------
?? ????? ??? ?????? ????????, ??? ?????-??? ??????, ????????? ??? ?? ????????, ???????? ??? ?? ? ???
PM
Top
IYI
Публикувано на: 14.8.2006, 23:02
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 250
Участник # 141
Дата на регистрация: 12-October 05



Еми аз ще ти отговоря!
За всеки избит Български род от Борис Тангра ни наказа с по 9 години проклятие-500 Робство!Що се отнася до Христянството Вие не разбирате ли, че е опорочено, ама блаженни са невежите и "богу"угодни!
Не назовавай Свещенното име и не говори глупости за историята ни!


--------------------
??? ?? ????????, ????? ?? ??????????, ??? ?? ??????????, ????? ?? ????????!
PMEmail Poster
Top
Ник
Публикувано на: 14.8.2006, 23:11
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 380
Участник # 219
Дата на регистрация: 26-December 05



Присъединявам се към това,което казват Калоян и SSK.Разберете,че успеха на националното дело в момента е чрез православието и това е вярата на народа ни ,на майките и бащите ни,на дедите ни от векове,при това доказано полезна.Никой от нас обаче не плюе по Тенгрианството,нали е част от нашата история,,докато отсреща се подхожда доста агресивно по някога.Но думата ми е:Тук много си говорим,някои от нас и работят и който работи знае колко лесно и здравословно им е в настоящия момент на националистите,дано да са повече тези,които работят,та искам да кажа-нека разтоворите ни освен несъмнено образователна и чисто познавателна цел,да водят до установяване на една доброжелателна атмосфера,до сближаване и разбирателство,като целта да е единство и взаимопомощ.Тоталното отрицание,твърдият език,липсата на толерантност и възпитание не водят до никъде и независимо от вероятно добрите намерения работят за враговете ни.Предполагам никой не иска дори и в момента на загиването си да гинем с пяна на уста,хванати за косите/кой е най -прав/.За мен всеки носи своята убеденост и правда,но смисълът е да жертва нещо в името на голямата цел.Мисля,че ни е нужно повече уважение,взаиморабирателство и доброта-поне тук при националистите.На това му викат мъдрост .
PM
Top
Запознат
Публикувано на: 14.8.2006, 23:38
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 759
Участник # 169
Дата на регистрация: 3-November 05



Зададох въпроса си към вас, редно е сега и аз да кажа според мен какви са причините.
Когато започнах участието си в този форум, ми допадна най-много мисията на движението:
За движението "Воини на Тангра"
викам си "намерих това което търсих!" та като гледам в този дух не се пише много. Повечето теми във форума са политически и религиозни и се обсъждат все политически неща, диктатори и религии.
Не искам да кажа, че е нещо лошо да се обсъжда политиката, но тя доминира почти във всеки пост. Прочетете още веднъж горния линк, и кажете къде в документа ние имаме нещо общо с политиката? Ето това разминаване отблъсква и форума ни заприличва на всеки друг, където участниците си отнемат доста сполучливо положителните енергии, хабейки се да се оплакват един-друг, колко зле е станало положението. Като деградирали граждани, които всяка вечер на ракийка и салатка "бистрят" политиката след "новините". А проблемите си стоят и чакат нас! На времето думите на българите са служели да се разберат какво да правят и как да действат! Днес служат за изпускане на напрежение, и за бърборене да минава времето, като че ли това време сте го намерили на пътя. Тънка е границата между сега и демагогията. Почти липсват идеи за промяна на положението ни. Те от там произлизат и другите причини, форума ни да се превърне в полу-посредствен.
Това е моята позиция по въпроса. Дори някой да не е съгласен с мен.
PM
Top
Спорт-Здраве
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 934
Участник # 301
Дата на регистрация: 24-March 06



QUOTE (Запознат @ Aug 14 2006, 11:38 PM)
Това е моята позиция по въпроса. Дори някой да не е съгласен с мен.

Който и да види резултата между двата ти поуста,ще се съласи с теб.
PM
Top
teoden
Quote Post


Читател
**

Група: Участници
Съобщения: 10
Участник # 438
Дата на регистрация: 21-June 06



QUOTE (Спорт-Здраве @ Aug 14 2006, 09:54 PM)
QUOTE (Калоян @ Aug 14 2006, 05:48 PM)

Ще споделя с вас,че от малък все имам чувството,че нещо "предстои"...нещо интересно "предстои"...и всичко,което правя преди това,сякаш няма нужда да се върши или вече е свършено.Все едно не правя това,което "би трябвало" да правя.И от известно време това чувство отново се засили.Налудничаво звучи, но... може би нещо "предстои"?

Аз може да ти звуча още по-налудничаво обаче имам точно съшото чувство. Дори- хммм взеха да ми се навръзват нещата в стройна картина. Но именно защото ми се навръзват множество странни факти стигнах до извода че всеки от нас ще трябва сам да търси. Все пак- запитай се и търси отговора на въпроса какво означава това че си Българин. В това име и в някои символи и думи които носим през вековете се крие нещо меко казано ОГРОМНО. Мисля че ни предстои мисия на нас Българите.
За тези които недоволстват по повод Тенгрианството- а вие как наричате Бог в когото вярвате? Смятате ли че е всевишен а че е животворящ? А защо тогава търсите конфликт където го няма? Конфликт изглежда че просто НЯМА
Защо турците наричат Бог Танръ и не виждат конфликт- а ?
А за другите недолюбващи християнството - ами то в момента го няма- прави сте да недолюбвате юдейската отрова. На християнството му предстои да се избави от нея. Или да се появи истинското. Появата на истинското християнство е връщане към Тангра ако ме разбирате.
PM
Top
Azerath
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 428
Участник # 9
Дата на регистрация: 8-July 05



Запознат ами ето, обсъжда се и християнство, което също няма нищо общо с нас. А Севар някъде беше споменал, че политика е имало но под друга форма и аз съм съгласен с него.
Колкото до посещенията, просто през лятото всички сайтове правят по-малко трафик и това е съвсем нормално. Това не означава, че някой хора са се отказали. Аз лично когато имам повече свободно време избягвам да съм пред компютъра и влизам само вечер и сутрин.
Иначе съм съгласен с IYI и го поздравявам с:

Perverse Monastyr - Християнството Уби България

smil4334abded4493.gif


--------------------
“???????? ??????? ? ??????? ? ??????? ????? ?? ?????????.” (???????? ????). ???????, 6774 IYI "??????? ?? ??????? ??????????? ?? ??????????? ?? ??????? ???????? ?????? ????????." (????? ??????) 1941
PMEmail PosterUsers Website
Top
Иван
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 717
Участник # 80
Дата на регистрация: 12-August 05



QUOTE (Запознат @ Aug 14 2006, 11:38 PM)
Зададох въпроса си към вас, редно е сега и аз да кажа според мен какви са причините.
Когато започнах участието си в този форум, ми допадна най-много мисията на движението:
За движението "Воини на Тангра"
викам си "намерих това което търсих!" та като гледам в този дух не се пише много. Повечето теми във форума са политически и религиозни и се обсъждат все политически неща, диктатори и религии.
Не искам да кажа, че е нещо лошо да се обсъжда политиката, но тя доминира почти във всеки пост. Прочетете още веднъж горния линк, и кажете къде в документа ние имаме нещо общо с политиката? Ето това разминаване отблъсква и форума ни заприличва на всеки друг, където участниците си отнемат доста сполучливо положителните енергии, хабейки се да се оплакват един-друг, колко зле е станало положението. Като деградирали граждани, които всяка вечер на ракийка и салатка "бистрят" политиката след "новините". А проблемите си стоят и чакат нас! На времето думите на българите са служели да се разберат какво да правят и как да действат! Днес служат за изпускане на напрежение, и за бърборене да минава времето, като че ли това време сте го намерили на пътя. Тънка е границата между сега и демагогията. Почти липсват идеи за промяна на положението ни. Те от там произлизат и другите причини, форума ни да се превърне в полу-посредствен.
Това е моята позиция по въпроса. Дори някой да не е съгласен с мен.

Запознат, не ставаме по-малко, променяме се.

Времето не ни чака и промяната настъпва не защото ние сме я предизвикали. Можем само да вземем импулс, вдъхновение, искра от тази промяна (Спорт-Здраве и teoden го усещат) или да караме по интерция и да се вкопчваме в досегашните си модели на мислене и действие (това го заявяват пък SSK и Калоян).

От идейна гледна точка намалената активност се дължи на липса на идеи. Някои участници повтарят тезите си без мярка и без значение дали са на място.
От техническа гледна точка времето не стига. Малко хора могат да отделят по 2-3 часа всеки ден за форума. А преглеждането му и създаването на смислено изказване отнема долу-горе толкова.

При регистрирането си участниците хвърлят това време, защото са възхитени именно от новостта на атмосферата. Влюбени са. След медения месец започва граденето. И който иска да гради, отива да го прави променен и влюбен. Забележи Елтимир - той започна това информационно пространство, на неговите прозрения и изследвания стъпи сайта и форума. Но сега Елтимир не участва активно, гради в друга сфера. Нали Движението е жив организъм!

Мисля, че с всеки от нас ще е същото. Не казвам, че напускаме, но взаимодействието ни малко се променя. Форумната форма на общуване все още е полезна. Идват нови участници, те вървят по пътя на влюбването - откриване и вдъхновение. След като пожелаят да градят, ще влизат и ще се изказват по-рядко. Освен това знаеш, че живата среща върши работа колкото 1000 изказвания във форума.

Мисля да разширя въпроса ти защо ставаме по-малко с предложение да започнем другата форма на общуване, за която говорихме при срещата си, приятелю. Нека да приканим всички, които искат да градят, да си намислят област, която им е по сърце и да материализират в тази област себе си (влюбването). И да споделяме методи и резултати при градежа с другата форма на общуване.
PM
Top
iss
Публикувано на: 15.8.2006, 11:15
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 090
Участник # 365
Дата на регистрация: 8-May 06



QUOTE (Иван @ Aug 15 2006, 08:49 AM)
Запознат, не ставаме по-малко, променяме се.

Времето не ни чака и промяната настъпва не защото ние сме я предизвикали. Можем само да вземем импулс, вдъхновение, искра от тази промяна (Спорт-Здраве и teoden го усещат) или да караме по интерция и да се вкопчваме в досегашните си модели на мислене и действие (това го заявяват пък SSK и Калоян).

От идейна гледна точка намалената активност се дължи на липса на идеи. Някои участници повтарят тезите си без мярка и без значение дали са на място.
От техническа гледна точка времето не стига. Малко хора могат да отделят по 2-3 часа всеки ден за форума. А преглеждането му и създаването на смислено изказване отнема долу-горе толкова.

При регистрирането си участниците хвърлят това време, защото са възхитени именно от новостта на атмосферата. Влюбени са. След медения месец започва граденето. И който иска да гради, отива да го прави променен и влюбен. Забележи Елтимир - той започна това информационно пространство, на неговите прозрения и изследвания стъпи сайта и форума. Но сега Елтимир не участва активно, гради в друга сфера. Нали Движението е жив организъм!

Мисля, че с всеки от нас ще е същото. Не казвам, че напускаме, но взаимодействието ни малко се променя. Форумната форма на общуване все още е полезна. Идват нови участници, те вървят по пътя на влюбването - откриване и вдъхновение. След като пожелаят да градят, ще влизат и ще се изказват по-рядко. Освен това знаеш, че живата среща върши работа колкото 1000 изказвания във форума.

Мисля да разширя въпроса ти защо ставаме по-малко с предложение да започнем другата форма на общуване, за която говорихме при срещата си, приятелю. Нека да приканим всички, които искат да градят, да си намислят област, която им е по сърце и да материализират в тази област себе си (влюбването). И да споделяме методи и резултати при градежа с другата форма на общуване.

Удоволствие е да чета написаното от Иван.Чуствам се обсебена от това "информационно пространство"...от няколко месеца прекарвам не само свободното си време тук...да точната дума е "влюбен"... smil3dbd4e398ff7b.gif Не всичко може да се споделя във форума...може би скоро и аз ще намаля активноста си в него,за да мога по пълноценно да се отдам на това което ме вълнува и се стремя да усъвршенствам...но искам да се знае,че от тук получих нов импулс...нова искара...и сега с още повече хъс и разбиране ще вървя напред.
Запознат, от няколкото твои теми установих ,че по свой начин съм съумяла да "изляза от системата"...просто не съм го съзнавала.Опитах се да намекна за някои важни елементи за подобен преход,но това е индивидуален процес...всеки по различен начин съзрява,а форумната форма на обсъждане води до излишен негативизъм и загуба на време да убеждаваш някой в това което си прозрял.
И аз се ядосвам на намалената активност от известно време,но думите на Иван сега ме успокояват.Ще продължа да проследявам мненията и се надявам,че сегашното "затишие" ще е ЗАТИШИЕ ПРЕД БУРЯ.


--------------------
????-???? ?? ?? ??????? ? ???-??? ?? ?? ????????!
PM
Top
Севар
Публикувано на: 15.8.2006, 12:46
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 371
Участник # 13
Дата на регистрация: 11-July 05



Форума започна да се разгражда. Преди се обсъждаха интересни теми, които другаде не можеха и да си представят дори, просто защото нямаха нашата безкрайна съвкупност от интереси. Посоките на развитие ги виждах така: като влезеш във форума да намериш ценни сведения, които другаде да не можеш да намериш; знания, които да ти отворят прозорци към други нови светове и реалности; себеподобни, от които да почерпиш вдъхновение и взаимоподкрепа; изнасяне на информация, от която зависят враговете и която ще ги накара да се съобразяват; място, където да могат вълците да се надушат, а не консолидация на овцете. Какво от това постигнахме? Постигнахме доста от това, но точно в момента форума е в много голям упадък.
Сега чоплим само някакви безсмислени неща, от които нищо няма да произлезе. Не е само заради лятото. Устремът на самоосъзналия се Тенгрианин сега се подменя с духа на подчинението пред "всеобщата истина" и робски нравоучения. Не ви ли писна, на мен - да!
PMEmail PosterUsers WebsiteICQ
Top
Севар
Публикувано на: 15.8.2006, 13:13
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 2 371
Участник # 13
Дата на регистрация: 11-July 05



QUOTE (SSK @ Aug 14 2006, 11:43 PM)
И тези тука ми се наричат тенгрияни.

ХАХАХАХАХАХАХАХАХА.

Вие нямате уважение към собствената си история пък сте ми тръгнали да се правите на националисти.

Делото на Свети цар Борис I Покръстителя го плюите колкото щете,личи си че не уважавате историята на България след Покръстването.

И я ми кажете къде бе Тангра когато евреиската вещица Сара помогна на турците да завладеят България?
Къде бе Тангра тея 5 века?
Защо в куп песни от този период "българска" вяра е Христовата?

Защо Балканджи Йово не дава Яна на турската поганска вяра?

Защо Кръста победи полумесеца 1912-1913?

Къде бе Тангра?

QUOTE
И тези тука ми се наричат тенгрияни.

ХАХАХАХАХАХАХАХАХА.


Народа е казал: Наречи го атакист и не го обиждай повече.

QUOTE
Вие нямате уважение към собствената си история пък сте ми тръгнали да се правите на националисти.


Освен да търсим утеха в историята, трябва да се устремим към бъдещето.

QUOTE
Делото на Свети цар Борис I Покръстителя го плюите колкото щете,личи си че не уважавате историята на България след Покръстването.


Изпитвам дълбок срам от "делото" на тоя изрод.

QUOTE
И я ми кажете къде бе Тангра когато евреиската вещица Сара помогна на турците да завладеят България?


Много ясно къде беше. Стоеше навсякъде около нас и в нас, останал в забрава, но изпълнен с очакване.

QUOTE
Защо Балканджи Йово не дава Яна на турската поганска вяра?


А според теб трябва ли да я даде?

QUOTE
Защо Кръста победи полумесеца 1912-1913?


А защо да не го победи? Една от многото победи на българския народ, въстанал срещу оковите. Май виждаш нещо нередно!? Българинът се ражда като свободен Човек и като носител на божествен дух и сила! Странно ли ти се струва, че сме ги победили!? Ще ги побеждаваме, дори и носейки техните знамена и хоругви, но накрая пак ние ще сме губещите и нещастниците, докато не се самоосъзнаем като синове и дъщери на Тангра.
PMEmail PosterUsers WebsiteICQ
Top
Планинец
Публикувано на: 15.8.2006, 13:39
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 138
Участник # 418
Дата на регистрация: 8-June 06



QUOTE (teoden @ Aug 15 2006, 01:07 AM)
QUOTE (Спорт-Здраве @ Aug 14 2006, 09:54 PM)
QUOTE (Калоян @ Aug 14 2006, 05:48 PM)

Ще споделя с вас,че от малък все имам чувството,че нещо "предстои"...нещо интересно "предстои"...и всичко,което правя преди това,сякаш няма нужда да се върши или вече е свършено.Все едно не правя това,което "би трябвало" да правя.И от известно време това чувство отново се засили.Налудничаво звучи, но... може би нещо "предстои"?

Аз може да ти звуча още по-налудничаво обаче имам точно съшото чувство. Дори- хммм взеха да ми се навръзват нещата в стройна картина. Но именно защото ми се навръзват множество странни факти стигнах до извода че всеки от нас ще трябва сам да търси. Все пак- запитай се и търси отговора на въпроса какво означава това че си Българин. В това име и в някои символи и думи които носим през вековете се крие нещо меко казано ОГРОМНО. Мисля че ни предстои мисия на нас Българите.

Никога не бих си признал ако не прочетох тези редове,от малък имам чувството че имам някакво предназначение,преди беше много силно,сега след като прочетох доста неща чувството е доста притъпено но аз непрекъснато търся.Незнам какво търся но именно поради това съм в този форум който много ме очарова.
Относно христианството то си мисля че или е в летаргия или е труп,незнам кам кой да се причисля но Бог опознах благодарение на Дънов.
PM
Top
gеorgi_nz
Публикувано на: 15.8.2006, 13:50
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



С риск да се повторя казвам , че липсата на активност е в голяма зависимост от отпуски, курорти , компоти, доматени пюрета, ремонти и прочие. Към есента ще се пооправят нещата.
Една част от форумците , както каза Иван са на друга вълна вече - действие. Или както е казал поета : Форумът тесен за мойта душа е... smil3dbd4dbc14f3f.gif

Дори и да не се стигне до някогашната навалица, не мисля че е беда. Една от важните цели на форума е да запознае новодошлите за какво става дума, да предизвика у тях интерес към МАТЕРИАЛИТЕ. Те да прочетат това- онова, да попият и приемат есенцията на написаното.

Съвсем естествено е все някога форума да си изчерпи възможностите. Тогава идва ред на качествена промяна - да станем известни и популярни като Движение извън виртуалното пространство. Това би дало нов живот на форума. Обаче нали не мислите, че форума е самоцел на Движението? Той е инструмент, който мисля до сега свърши добра работа. А и занапред може да бъде полезен, нищо че сега не се ползва с пълния си капацитет.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top
SSK
Публикувано на: 15.8.2006, 13:50
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 68
Участник # 471
Дата на регистрация: 2-July 06



Сервар от всичко написано обърка за атакиста,онея са безбожници защото са комунисти.
Аз не съм част от АТАКА,защото те опорочават в момента национализма и православието.

Аз пак ще кажа че уважавам българите-тенгриани,но аз оствам християнин.
Защо вместо да си чоплим верите не обсъждаме нещо свързано с България и народа ни като цяло?

Да се ядем на тема "кой е по-по-най от Боговете" за мен е безмислица и не трябваше да се започва.Тенграните ще държат на Тангра,Християните на Христос...и ще стане мацаница.

Предлагам ви да не засягаме верски теми.

И Сервар да ти кажа едно лично мое мнение-кан Крум Страшния-Законодателя спаси България от бъдещо разлагане заради липсата на писани закони и заради това България оцеля дълго време,но без Борис нямаше да имаме азбука(въпреки че сме имали древна писменост)...не забравяи че Кубрат бе християнин,Тервел бе християнин а вероятно и Аспарух.




--------------------
?? ????? ??? ?????? ????????, ??? ?????-??? ??????, ????????? ??? ?? ????????, ???????? ??? ?? ? ???
PM
Top
gеorgi_nz
Публикувано на: 15.8.2006, 14:31
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



QUOTE (SSK @ Aug 15 2006, 01:50 PM)
..не забравяи че Кубрат бе християнин,Тервел бе християнин а вероятно и Аспарух.

Да , били са християни. Но разликата е че са приели истинското христово учение, това за което по това време апостолите са били преследвани и избивани. А истинското автентично християнство не противоречи на истинските религии. А най малко на тенгрианството.
Наистина не е добре да спорим и да се препираме за религиите си. Полза от това няма.

Обаче SSK за едно нещо си помисли: колко от обявяващите се за християни са истински християни? Колко от тях след като са им издали кръщелното са ходили от духовна необходимост при свещеник? Колко от тях ходят на църква не защото е модерно, а за да си пречистят мислите и да се помолят за нещо на някоя икона?

Та целта на въпросите ми беше да ти посоча фалша и лицемерието на голяма част от назовавашите се християни, да посоча колко малко християнството днес облагородява хората. Както и колко много християнски свещеници са пропаднали души, мислещи за печалби, далавери, подмазване на дядо владика, по време на пости се напиват и шмулят луканка.

А допреди година и аз мислих като теб, че съм християнин понеже дедите ми са били такива и сега е мой дълг да спазя традицията. Обаче като си дадох равносметка какво всъщност ми е дало християнството на мен лично като светоглед, с какво дядо поп ме е направил това което съм, с какво целуването на кръста ме пречиства - прецених, че мога да мина спокойно без всичко това. Без угризения, без чувство за дълг и вина към родителите си.

Истинските християни са останали според мен някъде по затънтените манастири, далеч от цивилизацията. И накратко: християнството не е това което е било. А и няма да бъде.

PS: Истинското задължение на свещениците е да държи буден народния дух, да просвещава , да обединява хората, да им говорят за ежедневните и глобалните проблеми. А днешни време основната нужда е да поведат хората и да им покажат как да се самоосвободи българския народ от паразитите, как да се самооправлява и да отсече главата на змея. Обаче нещо такова да правят свещениците лично аз не съм чул засега, въпреки че имам познати попове с които сме в добри отношения.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top

Topic OptionsСтраници: (7) 1 [2] 3 4 ... последна » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020