www.Voininatangra.org
 
 
 
АКТУАЛНО   МАТЕРИАЛИ   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Галерия

Списък от албуми :: Последно качени :: Последни коментари :: Най-гледани :: Най-високо оценени :: Търсене

Галерия > Албум Имеон и Предбалкан 
Обратно към предишната страница Покажи/скрий информацията за снимката Започни слайдшоу ФАЙЛ 21 от 67 Изпрати снимката по email Вижте предния файл Вижте следващия файл
Натиснете,за да видите снимката уголемена
Пеща-Умай Бозби
Умай Бозби от Ослен Криводол. По принцип такава иконография е рядка сред праисторическите ни находки. Дебатът тук, първом е, дали на главата е налице тюрбан или това е нимба или е просто прическа. Ако е тюрбан, това директно ни отвежда към сходни иконографии от Индия ( https://sarmaya.in/spotlight/mighty-mother-goddess-of-plenty/ ), ако е нимба към сродни изображения в Алтай. Най-виден е паралела с Анатолия, Гьобекли тепе, но има иконографски разлики в позата, както и разлики в горната част на женската фигура и в междукрачието, т.е. в долната част http://www.ebruliturizm.com/wp-content/uploads/2010/08/gobeklitepe-300x258.jpg
Едно е сигурно W - това са двете женски гърди, които долу стават М - отворената, приемащата оплождането утроба сиреч Майка. Нашата фигура е и с "коланче" или по-скоро пафта, която пази третият център. Представена е схематично. Защо Умай Бозби? Защото Умай Артимас е Вечната Девственица. Тя не може да бъде оплодена. За целта, обаче, за да бъде оплодена, тя си създава втори образ, аватар - Бозби, която вече съпругът й Мар (Слънцето) може да оплоди. Тогава и само тогава Турун Артимас става Умай (сиреч пъпна връв, утроба, матка и т.н.) И оттук наименованията Жънай (Жена) и Май Ане (Майка)
Другото, много важно в случая е разположението на самото светилище (скален венец над дере) и местото на изсичане на двете фигури - женската и мъжката, една до друга. Те са изсечени там, където приток или водата на второ, по-малко дере се влива в другото, по-голямото. Това вливане се извършва чрез един голям и дълбок скален улей. Става въпрос за вода. За да се роди дете е нужна вода. Този дух трябва първом да види своят земен образ и да го хареса, да го пожелае. Това е водата - огледалото, в което Небето се оглежда, за да се види като Земя. Затова, ние, казваме: Тангра това е Небето, но и Тангра, това е Земята! Когато се ражда детето, на майката, първом изтичат водите... Нямате нужда от повече пояснения. Водата храни живота, дава му форма и плът! https://sarmaya.in/…/2021.11.16_Birth-Warli-Art-2021-Cow…
Оцени тази снимка   (общ рейтинг : 1.8 от 5 с 16 гласа)
Боклук
Слаба
Средна
Добра
Отлична
Велика
Детайли за снимката
Заглавие:Пеща-Умай Бозби.jpg
От албума:Албум Имеон и Предбалкан
Добавена от (на фотоапарата за още):Йордан_13  
Оценка - 16 глас(а):
Ключови думи:
Големина:1456 КБ
Качество:2048 x 1536 пиксели
Отваряна в цял размер:75 пъти
Изпратена по ел.поща:0 пъти
Изпращач Коментар
Канатица
Публикуван на: 17/9/2013 11:25  Обновен на: 17/9/2013 11:25
Регистиран: 25/7/2007
От:
Публикации: 927
 Отг.: Безкислородна керамика от Голямо Делчево
Могилата е била разположена в долното течение на река Камчия, в землището на село Голямо Делчево, Варненско. Димитър Златарски още през 1931 г. открива в нея праисторическо селище, но дълго време то не било проучвано. През 1968 г., успоредно със строежа на язовир „Камчия”, започват спасителни разкопки. Само за три години голям екип археолози под ръководството на чл.кор. Хенриета Тодорова разкопава и проучва изцяло могилата.

Селищната могила е образувана от останки на праисторически селища, натрупани на близо 10 м височина. По време на разкопките учените разкриват драматичната история на обитаването на това място. За първи път край речния бряг се заселили хора през ранния неолит – VI хил.пр.Хр. С течение на времето обаче климатът се променил, нивото на водите се покачили, образували се блато и хората били принудени да се преселят. През ранния енеолит (началото на V хил.пр.Хр.) водите на реката се отдръпнали и не след дълго тук отново възникнало селище, укрепено с тройна дървена ограда (палисада). По неизвестни причини то също било напуснато, но скоро след това – наново изградено.

Тук учените направили забележително откритие – един от първите кладенци, известни в Европа. Кладенецът бил преустройван три пъти. Ново бедствие обаче застигнало обитателите на поселението. Всички жилища били изпепелени от голям пожар и едва 20-30 години по-късно по тези земи отново се появили заселници. С различни преустройства последното селище просъществувало без сътресения до края на неолита (началото на IV хил.пр.Хр). От това време е и откритата голяма постройка – работилница за оръдия на труда и оръжия от кост и мед. По време на разкопките са намерени антропоморфни керамични съдове и повече от сто идола от кост и глина.

Проучени са 30 гроба – част от некропола на седалището. Те са предимно от последния период, в който мястото е било обитавано (късния неолит). Мъртвите са погребани в поза хокер – свити и полегнали на една страна с прибрани при гърдите ръце, т.е. положението на детето в майчината утроба.

Любопитно: От ранния енеолит (каменно-медната епоха) са и находките от праисторическото селище при град Суворово, Варненско, където са разкопани няколко жилища. В едно от тях са намерени над 65 различни по големина и форма глинени съдове – твърде много за едно обикновено за времето си домакинство. Очевидно жилището е било на семейство на занаятчия грънчар или на местенвожд. Тук са намерени и гривни от черупки на средиземноморски видове миди и охлюви. Някои учени определят такива гривни като най-ранните менетни форми в европейската праистория.


[ xcGallery powerd by dev.xoops.org ]